Pajūryje aptikta mūsų gamtos retenybių
ĮvairenybėsPajūryje aptikta mūsų gamtos retenybių
2017 rugsėjo 04, Pirmadienis 11:10

Pajūryje aptikta mūsų gamtos retenybių

Pajūryje aptikta mūsų gamtos retenybių

Šie metai Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos darbuotojams pirmiausia įsimins pajūryje aptiktomis mūsų gamtos retenybėmis.

Viena iš jų – Baltijos pakrantėje šalia Juodkrantės vidurvasarį rasta negyva jūrų kiaulė. Neaišku, kodėl ji žuvo, bet pats šio visuotinai nykstančio mažojo Baltijos jūros delfino pasirodymas prie Lietuvos krantų yra itin retas atvejis.
Kaip sakė Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos vedėja Ligita Pareigienė, dar XX a. pirmojoje pusėje nardančias jūrų kiaules buvo galima stebėti nuo Palangos tilto, o dabartiniais laikais ant pirštų galima suskaičiuoti atvejus, kai jos pastebėtos mūsų pajūryje.
Kita staigmena – Klaipėdos sąsiauryje ties Smiltyne gegužę žvejybiniu kabliuku atsitiktinai ištraukta keista dvigeldžio moliusko kriauklė. Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos darbuotojų spėjimą, kad tai atlantinė rangia, patvirtino kolegos iš Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Bestuburių skyriaus. Šis dvigeldis moliuskas natūraliai yra paplitęs Meksikos įlankoje. Europoje jis pirmą kartą aptiktas 2005 m. Antverpeno uoste.
Atlantinė rangia, su balastiniais vandenimis plintanti invazinė rūšis, jai tinkančio sūrumo Baltijos vandenyse gali tapti konkurente daugeliui vietinių dvigeldžių moliuskų. Pirmąjį kartą Lietuvos priekrantėje – Juodkrantėje ir Nidoje – ji buvo aptikta prieš ketverius metus.

Aplinkos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • POILSIS NIDOJE

  Poilsis Nidoje – tai poilsis iš saulės, iš smėlio, iš jūros ir vėjo. Tai unikalus Lietuvos kampelis. Tai išskirtinis prie Baltijos jūros išsidėstęs Lietuvos gamtos stebuklas. Tai neprilygstamas Lietuvos kurortas, traukiantis svečius iš įvairiausių šalių. Tai romantikų mylimas jaukus miestelis... Tai šių ir daug kitų gražių žodžių verta Nida – Neringos žemė.

 • Gamtos fotografai kviečia į parodą

  Praėjusį savaitgalį Utenos gamtos fotografų klubas „Žalias skėtis“ Žemės dienos proga Utenos meno mokyklos Dailės skyriuje atidarė tradicinę kasmetę, jau 18-ąją, fotografijų parodą. Parodoje eksponuojami 68 darbai, sukurti 54 autorių.

 • Miškingiausiuose Utenos rajonuose ESO investuos per 11 mln. eurų, diegs automatizavimą

  Vis dažnesnės gamtos stichijos smarkiausiai paveikia šalies miškingus regionus, kur dėl gūsingo vėjo, gausaus lietaus ir perkūnijų per audras virsdami medžiai nutraukia elektros oro linijas ir sutrikdo gyventojams energijos tiekimą. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius" (ESO) didina investicijas į tinklo patikimumą Utenos regione ir daugiau nei 11 mln. eurų dar šiemet skirs oro linijų keitimui požeminiais kabeliais, dar daugiau nei pusę milijono eurų – tinklo automatizavimui diegti. Regiono investicijų planą rugsėjo 5 dieną ESO pristatė Utenos rajono savivaldybei. Pokalbyje dalyvavo rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, administracijos direktorius Jonas Slapšinskas, kai kurie administracijos skyrių vedėjai, seniūnai.

 • Rudeninė paukščių migracija įgyja naujų tendencijų

  Rugsėjo pirmoji dekada gamtoje yra laikas prieš intensyvųjį paukščių migracijos periodą. Šiemet gamtininkai pagal stebėjimų ir žiedavimo duomenis konstatuoja, kad užsitęsė daugelio vasarai būdingų žvirblinių paukščių migracija – gali būti, kad gamtinės sąlygos buvo jiems palankesnės nei įprastai.

 • Gamtininkai ragina kovoti su rykštenėmis

  Gamtininkai ragina kovoti su pievas, laukus, pakeles geltonais žiedais užtvindžiusiomis rykštenėmis, nes tai mūsų šaliai svetimas augalas, išstumiantis vietines rūšis. Žydinčios rykštenės pakeitė vasaros pradžioje mėlynavusius kito invazinio augalo – gausialapio lubino – žiedų kilimus. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą dabar įtrauktos dvi rykštenių rūšys: kanadinė ir didžioji (vėlyvoji).

 • Šiemetinis Rūšių ralis skirtas Dzūkijos gamtos vertybėms

  Paskutinį gegužės savaitgalį Veisiejų regioniniame parke vyksiantis Rūšių ralis – tai draugiškos varžytuvės gamtoje, skirtos aptikti kuo daugiau gyvų organizmų rūšių. Šis renginys kasmet sutraukia dešimtis gamtininkų ir mėgėjų – nuo gebančių pažinti 70 samanų rūšių iki painiojančių vapsvą su laumžirgiu.

 • Rūšių ralis – varžytuvės gamtoje

  Gegužės 27-ą Labanoro regioniniame parke prasidės Rūšių ralis – ne tik gamtininkams, bet ir plačiajai visuomenei itin įdomus renginys. Jis skirtas aptikti kuo daugiau gyvų organizmų rūšių ir vyks tris dienas. Vos per vieną parą gamtoje galima aptikti beveik 700 augalų, gyvūnų, grybų, vabzdžių ir kitų gyvų sutvėrimų rūšių – tuo įsitikino ankstesnių trijų ralių dalyviai.

 • Pakuotės užstatas – tvirtas žingsnis į švaresnę gamtą ir antrinių žaliavų perdirbimą

  Ateinančių metų vasarį pradės veikti privalomo užstato už vienkartines pakuotes sistema. Jos tikslas – kuo mažiau plastikinių pakuočių patektų į sąvartynus. Rokiškio rajono gyventojai su šia naujove dar menkai susipažinę, todėl baiminasi, kad privalomas užstatas gerokai pratuštins jų pinigines ir bus naudingas tik verslui.

 • Išvyka prie jūros gimnazistams neprailgo

  Vos pradėjus rudenėti, rugsėjo 11–13 dienomis Utenos Dauniškio gimnazijos antrokai išsiruošė į išvyką prie jūros. Trys dienos Klaipėdoje, Šventojoje, Kuršių Nerijoje, Karklėje ir Palangoje neprailgo nei vienam. Klaipėdoje aplankytas saldainių fabrikas ROSHEN, čia apsirengę baltais chalatais, kiekvieną plaukelį paslėpę po specialiomis tinklinėmis kepuraitėmis, antrokai pasijuto tikrais konditeriais.

 • Pagerbti žuvusieji jūroje

  Liepos 25 dieną Utenos rajono savivaldybės mero patarėjas Gintautas Petravičius, Juridinio skyriaus vedėjas Egidijus Šinkūnas, Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Inga Šakalienė, Viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistas Ričardas Jankūnas, Bendrųjų reikalų skyriaus vyr. specialistė Donata Inčirauskienė vyko į Klaipėdą dalyvauti tradicinėje Jūros šventėje ir pagerbti žuvusiuosius jūroje.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2960
Vakar apsilankė:5435
Šią savaitę apsilankė:2960
Šį mėnesį apsilankė:13774
Viso (nuo 2015-02-16):14280934
Šiuo metu naršo:
65
2020-08-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!