Laikino atokvėpio tarnybos įkūrimas Utenoje – dar miglotas
AktualijosLaikino atokvėpio tarnybos įkūrimas Utenoje – dar miglotas
2014 rugsėjo 23, Antradienis 15:06

Laikino atokvėpio tarnybos įkūrimas Utenoje – dar miglotas

Laikino atokvėpio tarnybos įkūrimas Utenoje – dar miglotas
 • Lina NARČIENĖ
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių bendrijos „Viltis" atstovai lankėsi Utenoje. Po susitikimo su Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Utenos Viltis" vadovybe bei savivaldos atstovais Laikino atokvėpio tarnybos (toliau – LAT ) iniciatyvą, jos prieinamumą ir bendrus principus pristačiusi bendrijos „Viltis" vadovė Dana Migaliova sakė įsitikinusi, kad tokia paslauga mūsų mieste yra neabejotinai reikalinga bei siūlė gelbėti tas šeimas, kurioms Laikino atokvėpio tarnybos teikiamos paslaugos reikalingos jau šiandien.

Artima namų aplinkai

„Džiaugiuosi glaudžiu NVO ir savivaldos bendradarbiavimu. Steigiant LAT, toks abipusis dialogas ir palaikymas yra itin svarbūs, kad paslauga būtų suteikta tinkamai. Juk siekiant užtikrinti socialinį teisingumą, prieinamumą ir paslaugos kompleksiškumą, atokvėpio paslaugos vieta privalo būti artima namų aplinkai", – akcentavo D. Migaliova, Utenos rajono savivaldybėje vykusio tarpinstitucinio renginio-diskusijos metu pristačiusi uteniškiams pranešimą „Gyvenimo kokybės link".
Po filmuotos medžiagos apie Islandijos neįgaliųjų priežiūros patirtį, bendrijos „Viltis" vadovė pristatė LAT paslaugų aprašą, reglamentuojantį tokios institucijos steigimą bei funkcionavimą. Pasak jos, Utenos rajono savivaldybė jau turi panašios patirties, nes prieš dvejus metus ėmėsi veiksmų uždaryti Utenos vaikų namus ir vaikus paskirstė į šeimynas, taip sustabdydama institucinę globą.

Padėtų slaugantiems neįgalųjį

LAT poreikį įrodo ir atlikta Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Utenos Viltis" narių apklausos rezultatai. Neįgaliųjų šeimoms dažnai iškyla problema dėl trumpalaikės neįgaliųjų priežiūros ir pagalbos.
„Senyvo amžiaus tėvams sunku pasirūpinti ne tik neįgaliaisiais savo šeimoje, bet ir savimi, jiems patiems dažnai reikalinga priežiūra bei pagalba. Šeimos nariai ir jų artimieji ne visada turi galimybę padėti, nes gyvena atskirai, yra išvykę į užsienį, studijuoja. Motinos, ištisą parą slaugančios neįgalų asmenį namuose, neturi laiko skirti sau, poilsiui, atokvėpiui, nelaimės atveju, susirgus apsilankyti pas gydytojus, atsigulti į ligoninę, susitvarkyti savo kasdienius reikalus. Siekiant suteikti pagalbą neįgaliųjų šeimoms, būtinybė steigti laikino atokvėpio tarnybą yra akivaizdi", – kalbėjo Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Utenos Viltis" pirmininkė Aldona Vėbrienė.
Susitikimo metu aptarti pasiūlymai Utenos rajono savivaldybės galimybės laikinojo atokvėpio paslaugoms teikti, analizuotos panašios Vilniaus, Klaipėdos, Jurbarko ir kitų miestų patirtys bei veiklos modeliai, padedantys mobilizuotis, sutelkti jėgas ir padaryti taip, kad neįgalus vaikas ar suaugęs žmogus gautų pagalbą ir galėtų oriai gyventi bei geriau jaustis.
Neįgaliųjų reikalų Tarybos posėdyje buvo nuspręsta ir komisijos nariai vienbalsiai balsavo, kad LAT paslauga turi būti įtraukta į socialinių paslaugų planą, jie taip pat planuoja ateityje susitikti su rajono meru A. Katinu ir apie pasikalbėti.

Patalpų netrūksta

„Apie šį projektą Utenoje galima kol kas tik kalbėti. Paslaugą įtraukėme į socialinių paslaugų planą, tačiau nuo šiol stebėsime situaciją, perimsime jų patirtį, ir galbūt ateityje Utenoje turėsime laikino atokvėpio tarnybą. Tačiau kol kas yra tik teoriniai pasvarstymai. Kai jau turėsime realius pasiūlymus ir vietą šiai tarnybai steigti, tada bus jau galima kalbėti konkrečiau. Taip pat tarnybos įkūrimui įtakos turės ir finansiniai dalykai: tai parodys 2015-ieji metai", – sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė, neabejodama, kad tokia paslauga, skirta padėti šeimoms, kuriose gyvena neįgalus žmogus, Utenos rajone tikrai reikalinga.
Anot direktoriaus pavaduotojos, patalpų, kuriose galėtų įsikurti LAT, Utenoje netrūksta. „Turime idėjų rekonstruoti buvusius vaikų globos namus Atkočiškių kaime, taip pat galėtų įsikurti ir Utenos specialiojoje mokykloje-daugiafunkciame centre, kuriame yra gerai įrengta bazė neįgaliesiems", – akcentavo Z. Ringelevičienė.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Nepasiturintiems senjorams ir neįgaliesiems – svarbios žinios

  Nuo liepos 1 d. mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamųjų vaistų ir jiems reikiamų medicinos pagalbos priemonių gaus nemokėdami priemokų. Tai reiškia, kad, nepriklausomai nuo vaisto kainos, t. y. nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti kelis eurus, nuo liepos 1 d., įsigydami kompensuojamuosius vaistus, šie žmonės nebeturės primokėti nė kiek.

 • Slaugantieji artimuosius gali kreiptis dėl laikino atokvėpio: paslauga tapo patogesnė

  Slaugomų arba nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų bei suaugusių žmonių su negalia artimieji gali teikti prašymus savivaldybėms dėl laikino atokvėpio paslaugos. Tokia paslauga buvo teikiama ir anksčiau, tačiau dabar ji gali būti teikiama lanksčiau, teikiant paslaugą asmens namuose, dienos centruose.  Paprastai laikino atokvėpio paslaugos yra vystomos norint padėti žmones su negalia ir senyvo amžiaus asmenis prižiūrintiems artimiesiems derinti asmeninį bei visuomeninį gyvenimą su artimojo slauga bei priežiūra.

 • Kalėdinė „Vilties šventė“ Prezidentūroje subūrė neįgaliuosius ir vaikus

  Prieš šv. Kalėdas pasiklausyti nuostabių muzikos kūrinių į Prezidentūros Baltąją salę susirinko įvairią negalią turintys žmonės, vaikų globos namų auklėtiniai iš Vilniaus, Utenos ir Pabradės. Koncertą simboliniu pavadinimu „Vilties šventė“ globojo pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, atlikėjus bei žiūrovus artėjančių švenčių proga pasveikino ir Prezidentas Gitanas Nausėda.

 • Ignalinoje vyko renginys, skirtas neįgaliesiems

  Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena Ignalinoje paminėta gruodžio 2-ą. Šventinis renginys vyko Ignalinos kultūros ir sporto centre. Po sveikinimo kalbų visiems susirinkusiems dovanotas Ignalinos, Visagino ir Adutiškio meno mėgėjų kolektyvų koncertas, pasidžiaugta rajono neįgaliųjų draugijos narių rankdarbių paroda.

 • Neįgaliųjų laukia dar viena naujovė

  Senyvo amžiaus neįgaliesiems nuo šių metų liepos 1 dienos specialiųjų poreikių nustatymas taps paprastesnis, nes klausimyną, pagal kurį nustatomas asmens savarankiškumas, pildys nebe Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT), o vietos savivaldybės darbuotojai.

 • Kolonas gali padėti apeiti tik mobilusis specialistas

  Neįgalieji yra tie visuomenės nariai, kuriems jaus­tis pilnaverčiais individais bent iš dalies padeda spe­cialiai jiems pritaikyta infrastruktūra. Į „Utenos dienos“ redakciją kreipėsi judėjimo negalią turinti moteris, kuri susidūrė su problema norėdama patek­ti į Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisari­ato Migracijos skyrių (toliau – Migracijos skyrius).

 • Naujieji neįgaliojo pažymėjimai bus patogesni

  Nuo sausio 1 dienos Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) negalią turintiems asmenims išduos naujo pavyzdžio neįgaliojo pažymėjimus. Naujieji pažymėjimai bus patogesni keliaujantiems į užsienį – jų įrašai bus ne tik lietuviški, bet ir angliški.

 • Neįgaliesiems didės išmokos, atsisakoma diskriminuojančių sąvokų

  Seime ketvirtadienį priimti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti įstatymų projektai, kuriais, naikinama neįgaliuosius diskriminuojanti nedarbingo asmens sąvoka bei didinamos slaugos ir pagalbos (priežiūros) išlaidų tikslinės kompensacijos.

 • Neįgaliesiems naujais įstatymais bus skiriamos didesnės išmokos

  Sąvokos „nedarbingas“, „iš dalies darbingas“ ne vienam neįgaliajam yra užkirtusios kelią įsidarbinti net nepilnai darbo dienai ir yra visuotinai pripažįstamos kaip diskriminuojančios.

 • Gyventojai kviečiami teikti prašymus būsto pritaikymui neįgaliųjų poreikiams

  Utenos rajono savivaldybės teritorijoje gyvena nemažai neįgaliųjų, turinčių judėjimo negalią, todėl fizinės aplinkos pritaikymas yra būtina sąlyga atkurti žmogaus su negalia fizinį, dvasinį ir ekonominį savarankiškumą. 2017 metais būstas neįgaliųjų poreikiams buvo pritaikytas šešiems asmenims (du iš jų – vaikai, turintys sunkią negalią). Šiai priemonei įgyvendinti iš Utenos rajono savivaldybės biudžeto skirta per 23 tūkst. Eur, iš valstybės biudžeto – bemaž 17 tūkst. Eur.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2986
Vakar apsilankė:5435
Šią savaitę apsilankė:2986
Šį mėnesį apsilankė:13800
Viso (nuo 2015-02-16):14280960
Šiuo metu naršo:
74
2020-08-03
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!