Platus užmojis – sutvarkyti visą melioracijos sistemą
AktualijosPlatus užmojis – sutvarkyti visą melioracijos sistemą
2019 kovo 28, Ketvirtadienis 15:28

Platus užmojis – sutvarkyti visą melioracijos sistemą

Platus užmojis – sutvarkyti visą melioracijos sistemą

Daugelį metų melioracijos įrenginių tvarkymui ir šių darbų finansavimui skirta nepakankamai dėmesio ir lėšų. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė naują Melioracijos įstatymo projektą, kuriuo siekiama iš esmės pakeisti ydingą seną tvarką ir per 15 metų sutvarkyti sistemą.

„Ryžomės per 15 metų atnaujinti visą Lietuvos melioracijos sistemą. Turint omenyje tragišką jos būklę, ilgiau delsti būtų nusikalstama. Žinoma, imamės sunkaus iššūkio sukaupti tam reikalingas lėšas. Tačiau nauja melioracijos sistema atsipirks su kaupu, nes tapsime atsparesni klimato grimasoms, o ūkininkai džiaugsis padidėjusiu produktyvumu", – komentavo žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

Kaip jau skelbta, kovo pradžioje naujos redakcijos Melioracijos įstatymo ir jį lydinčių teisės aktų projektas buvo registruotas ir paskelbtas viešai, kad visos suinteresuotos šalys galėtų pateikti savo pastabas ir pasiūlymus. Tai buvo galima padaryti iki kovo 28 dienos.
Atsižvelgusi į visų suinteresuotų pusių išsakytas pozicijas ŽŪM balandžio mėnesį tobulins pirminį projektą ir naują jo variantą taip pat teiks viešoms diskusijoms.
ŽŪM primena, kad pateikto svarstyti Melioracijos įstatymo projekto uždaviniai yra reglamentuoti  melioracijos statinių nuosavybės santykius, žemės savininkų ir kitų naudotojų teises ir pareigas, melioracijos statinių rekonstravimo, remonto ir priežiūros darbų finansavimo principus ir kt.
Projekte siūloma įtvirtinti nuostatą, kad žemės sklypų savininkams priklauso žemės sklype esantys visi drenažo rinktuvai, kurie yra žemės sklypo priklausiniai. Taip pat papildomos žemės sklypų savininkų teisės ir pareigos.
Siekiant užtikrinti tinkamą valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių rekonstravimo darbų finansavimą, siūloma įsteigti Melioracijos fondą, kuris bus valstybės įmonės Žemės ūkio ir erdvinės informacijos centro, atsakingo už valstybei priklausančių melioracijos statinių rekonstravimo darbų organizavimą ir koordinavimą, atskira finansinė grupė (atskiras apskaitos vienetas), ir numatyti jo finansavimo šaltinius.
Įstatymo projekte taip pat siūloma nustatyti, kad už įstatymo pažeidimus taikoma administracinė atsakomybė ir atsižvelgiant į tai kartu teikiamas Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo ir kodekso papildymo projektas.
Be to, siekiant užtikrinti Melioracijos fondo finansavimą taip pat siūloma keisti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymą ir jame numatyti, kad lėšos, gautos už parduotus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, taip pat skiriamos ir Melioracijos fondui formuoti.

Laikraščio „Utenos diena" ir Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Melioracijos sistemoms tvarkyti – milijoninė parama

  Į melioracijos sistemų ir statinių naudotojų asociaciją susibūrę penki Kretingos rajono ūkininkai dalyvavo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonėje „Parama žemės ūkio vandentvarkai“ ir, pasinaudoję finansine parama, atnaujino žemės ūkio veiklai naudojamų laukų drenažo infrastruktūrą. Priemonė finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

 • Apleistas melioracijos griovys nebegadins kraštovaizdžio

  Lietuva yra priskiriama didesnės drėgmės zonai, todėl dirvožemio sausinimas yra būtinas. Daugelis Lietuvos melioracijos griovių yra statyti dar sovietmečiu, bet, tinkamai prižiūrint, juos būtų galima eksploatuoti dar pusę amžiaus. Užtektų sutvarkyti kas 2–3 metus: jei yra galimybė – nupjauti šlaitų žolę, iškirsti krūmus.

 • Melioracijos būklė: valstybė lėšų skiria tik senoms žaizdoms gydyti

  Utenos rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Urbonas teigė, kad rajono melioracijos objektų būklė liūdnoka. Tokia padėtis visoje Lietuvoje: nuo 1991-ųjų naujų melioracijos sistemų praktiškai neatsirado, lėšų skiriama labai mažai, jų net nepakanka senųjų remontui. Pradėjus grąžinti žemes teisėtiems paveldėtojams, ilgokai buvo ginčijamasi, kam priklauso tose žemėse užkasti melioracijos sistemų tinklai – valstybei ar savininkams. Pagaliau Lietuvos Respublikos 1993 metų gruodžio 12 dienos Melioracijos įstatymas nustatė melioracijos statinių nuosavybės santykius, žemės savininkų ir kitų naudotojų teises bei pareigas, susijusias su melioracijos objektų statyba, naudojimu ir apsauga, nustatė finansavimo tvarką. Bet ūkininkams nuo to netapo lengviau. Jų skundai dėl išmirkusių pasėlių, užlietų pievų ir kitų žemės naudmenų bėdų skamba nuolat.

 • Parama tvarkantiems melioracijos griovius

  Kviečiame ūkininkus, t.y. žemės sklypų savininkus, ar asmenis, kitais teisėtais pagrindais naudojančius žemės sklypus, dalyvauti Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonėje „Pelno nesiekiančios investicijos" melioracijos griovių tvarkymo programoje. Finansuojama iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
  Programos tikslas – neprižiūrimų melioracijos griovių neigiamo poveikio sausinimo sistemoms pašalinimas, palankių žemdirbystės sąlygų melioruotoje žemėje atstatymas, kraštovaizdžio išsaugojimas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5079
Vakar apsilankė:20390
Šią savaitę apsilankė:149784
Šį mėnesį apsilankė:407238
Viso (nuo 2015-02-16):13035169
Šiuo metu naršo:
189
2020-03-29
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!