Netrukus turėsime visai kitaip išmesti maistą – ragina galvoti apie taršos mažinimą
AktualijosNetrukus turėsime visai kitaip išmesti maistą – ragina galvoti apie taršos mažinimą
2019 kovo 05, Antradienis 09:08

Netrukus turėsime visai kitaip išmesti maistą – ragina galvoti apie taršos mažinimą

Netrukus turėsime visai kitaip išmesti maistą – ragina galvoti apie taršos mažinimą
 • Lauris VAINAUSKAS

Nuo metų pradžios didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybėse turėjo būti sudarytos galimybės atskirti biologiškai skaidžias bei maisto ir virtuvės atliekas nuo mišrių komunalinių atliekų. Artimiausiais metais prie naujos tvarkos prisitaikyti turės visa valstybė.

Reikalavimas galios visoje Europoje

Valstybinis atliekų tvarkymo 2014–2020 metų planas bei Atliekų tvarkymo taisyklės įpareigojo miestų, kuriuose gyvena daugiau nei 50 tūkst. gyventojų, savivaldybes iki 2019 m. įdiegti maisto ir virtuvės atliekų rūšiuojamą surinkimą.
Iki 2024-ųjų visos Europos Sąjungos valstybės, neišskiriant jų viduje nei mažesnių, nei didesnių savivaldybių, privalės atskirai surinkti bioskaidžias bei maisto ir virtuvės atliekas ir jas apdoroti. Utenos regiono savivaldybės šiuo metu pradeda įgyvendinti šį reikalavimą.
UAB Utenos regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Ramūnas Juodėnas aiškino, kad reikalavimas grįstas žiedinės ekonomikos įgyvendinimo principais. Kadangi Utenos regione nėra 50 tūkst. gyventojų turinčio miesto, savivaldybės kol kas neprivalo įdiegti atskiro maisto ir virtuvės atliekų rūšiuojamo surinkimo, nepaisant to, Anykščių, Molėtų ir Utenos rajonų savivaldybės nusprendė imtis darbų jau dabar.
„Esminė maisto ir virtuvės atliekų, bioskaidžių atliekų rūšiavimo nauda yra ta, kad liks mažiau mišrių komunalinių atliekų, t. y. mišrių komunalinių atliekų srautas, patenkantis į mechaninio apdorojimo įrenginius, sumažės ta dalimi, kuri bus nukreipiama į biologinio apdorojimo įrenginius be pirminio apdorojimo. Analogiškai kaip tuomet, kai Lietuvoje įvedus taros užstato sistemą gerokai sumažėjo pakuočių kiekis mišriose komunalinėse atliekose, taip mišrių komunalinių atliekų kiekis sumažėtų nemetant į bendrą konteinerį maisto ir virtuvės atliekų. Svarbu paminėti ir tai, kad naudojant turimus biologinio apdorojimo įrenginius, prieš gaunant galutinį produktą – kompostą, iš atskirai surenkamų maisto ir virtuvės atliekų bus išgaunamos biodujos, paskui – šilumos ir elektros energija", – aiškino R. Juodėnas.

Mokesčiai kilti neturėtų

Kol kas savivaldybės tik ieško kelių, kaip įmanoma įgyvendinti maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimą. Paprastai tam derinami du sprendimai: viešų konteinerių, į kuriuos galima mesti maisto ir virtuvės atliekas, įrengimas, bei individualių konteinerių, kuriuose privačių namų gyventojai savarankiškai gali rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas, išdalijimas.
Abu sprendimai finansuojami pagal regioninio planavimo būdu įgyvendinamą priemonę „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra" panaudojant Sanglaudos fondo lėšas. Šiuo metu pagal minėtą priemonę Lietuvoje įgyvendinami 34 projektai, kuriems iš viso buvo paskirstyta beveik 70 mln. eurų 2014–2020 m. Europos Sąjungos investicinių fondų lėšų. Utenos rajonui buvo skirta per 0,5 mln. Sanglaudos fondo lėšų, kurias panaudojant Utenos mieste bus įrengtos 24 pusiau požeminės atliekų aikštelės, konteinerių aikštelėse numatoma pastatyti 48 mišrių komunalinių atliekų, 24 popieriaus-kartono, 24 stiklo, 24 plastiko, 5 tekstilės atliekų ir antrinių žaliavų ir 24 biologinių (maisto / žaliųjų) atliekų konteinerius.
Taigi, sprendžiant problemą daugiabučių namų kvartaluose 24-iose atliekų surinkimo aikštelėse numatoma sumontuoti 149 skirtingo tūrio ir paskirties pusiau požeminius komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų konteinerius. Numatyta, kad vieną aikštelę sudarys du komunalinių atliekų konteineriai, po vieną – popieriaus, plastiko, stiklo ir maistinių atliekų. Numatoma įrengti penkis konteinerius tekstilės atliekoms. Individualių namų ūkiams bus išdalyti 605 konteineriai maisto ir žaliosioms atliekoms rūšiuoti.
Kiti Utenos regiono miestai taip pat atsinaujina: Anykščių mieste bus įrengta 31 požeminė atliekų surinkimo aikštelė ir jose pastatyti nauji atliekų rūšiavimo konteineriai, tarp kurių atsiras ir maisto atliekoms rūšiuoti skirti konteineriai. Molėtuose atsiras 14 maisto atliekoms skirtų konteinerių ir iš viso bus įrengta 20 požeminių atliekų rūšiavimo aikštelių.
Žinoma, patiems gyventojams itin nesinori, jog dėl atliekų tvarkymo sistemos pasikeitimų pakiltų mokesčių našta. R. Juodėno teigimu, galutinių pokyčių išlaidų įvertinti šiandien neįmanoma ne tik todėl, jog ši sistema yra tik pradinėje stadijoje, bet ir todėl, kad kaštai tiesiogiai priklausys nuo gyventojų noro rūšiuoti.
„Mokesčių dydis priklausys nuo galutinio Utenos regiono atliekų tvarkymo centro gaunamo produkto. Be abejo, visos pusės siekia, jog mokestis nekiltų, tačiau, jei žmonės į maisto ir virtuvės atliekų konteinerį mes ir pakuotės atliekas arba išvis nerūšiuos savo mišrių komunalinių atliekų į maisto atliekas ir kitas, tuomet reikės daugiau investuoti į papildomą rūšiavimą ir apdorojimą, o kompostas bus ne toks kokybiškas. Kuo geriau visuomenė rūšiuos maisto ir virtuvės atliekas, tuo mažiau liks mišrių komunalinių atliekų, o tai automatiškai mažins visos atliekų tvarkymo sistemos kaštus", – patarė R. Juodėnas.
Atliekų kiekis, tenkantis vienam gyventojui, tiesiogiai priklauso nuo vartojimo. Utenos regione per metus surenkama 27 tūkst. tonų mišių komunalinių atliekų. Rūšiuojant jas Utenos mechaninio apdorojimo įrenginiuose atskiriama apie 37 proc. biologiškai skaidžių atliekų. Deja, šio rūšiavimo nepakanka: jo metu nepavyksta atskirti visų bioskaidžių atliekų, o konteineryje su kitomis atliekomis prabuvusios maisto atliekos gali, pavyzdžiui, nugraužti pakuočių dažus ir prisisotinti sunkiųjų metalų, todėl iš jų pagaminamas mažiau kokybiškas kompostas.
„Dar šiais metais Anykščių, Molėtų ir Utenos rajonuose pradėjus atskirai rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas, aiškiau matysime, kaip noriai ar sąmoningai tai daro žmonės, ir pagal tai galėsime geriau įvertinti sistemos kaštus. Mūsų siekis yra orientuotis į kokybiško komposto gamybą iš atskirai surinkto maisto bei virtuvės atliekų srauto ir tuo pačiu siekti, kad šios priemonės įgyvendinimas nesudarytų prielaidų atliekų tvarkymo sistemai brangti", – reziumavo Utenos regiono atliekų tvarkymo centro direktorius.

Prašo apie atliekų mažinimą galvoti dar parduotuvėje

Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų asociacijos prezidentas Algirdas Reipas pasakojo, kad Alytaus regione gyventojai maistą rūšiuoti pradėjo dar 2018-ųjų viduryje, tačiau kol kas prie pokyčių dar nepriprato – tik 10–15 proc. privačių namų gyventojų surinkimui ištempia individualius mišrių atliekų konteinerius. Tad galvoti reikia ne vien apie praktines sistemos dalis, bet ir apie gyventojų mąstymo pasikeitimus – kurį laiką žmones galima motyvuoti ir finansine nauda, tačiau ilgalaikio efekto vien šitai neturės.
„Reikia atsikratyti mąstymo, kad galime „truputį" rūšiuoti. Finansiniai dalykai būtent ir motyvuoja žmogų „truputį" ir tuomet jis gal pradės rūšiuoti, bet tas truks mėnesį ar du. Kiek rodo mano patirtis, iš tiesų rūšiuos tie, kurie nori gyventi gražesnėje aplinkoje ir nori tausoti gamtą. Kai turi tokį prioritetą, nebekyla klausimas, kas man iš to?", – svarstė A. Reipas.
Ekspertas rekomendavo galvoti apie atliekų mažinimą dar stovint parduotuvėje – dažnai maisto atliekas sudaro baigę galioti produktai bei paprasčiausiai nesuvalgytas ir išmetamas maistas. Perkant mažiau galima ne tik sutaupyti, bet ir mažiau pakenkti aplinkai. Be to, jau prasidėjus maisto rūšiavimui, A. Reipas patikslino – bioskaidžiomis atliekomis laikomas ne vienas pats maistas, bet ir tokie dalykai kaip panaudotos servetėlės ar popierinės riebaluotos maisto dėžutės – perdirbti jų jau nebeįmanoma, tačiau kompostui tai tiks kuo puikiausiai.

Aplinkos ministerijos inf.

Daugiau informacijos - http://am.lrv.lt/ ir www.esinvesticijos.lt

                  

                                                                      Europos socialinis fondas

                                                                   

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos rajone neatsakingas atliekų tvarkymas padarė didžiulę žalą

  Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje, remiantis ikiteisminio tyrimo metu pareigūnų surinktais duomenimis, bankrutavusi atliekų tvarkymo veiklą vykdžiusi bendrovė ir jos vadovai kaltinami tuo, kad sistemingai pažeidinėjo teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos taisykles netinkamai tvarkydami žmonių sveikatai ir gamtai pavojingas atliekas Utenos rajone, Dičiūnuose, esančioje bendrovės atliekų tvarkymo aikštelėje, dėl to galimai buvo padaryta didelė žala aplinkai.

 • Informacija Utenos rajono gyventojams

  Utenos rajono gyventojai namų ūkiuose susidariusias atliekas gali atvežti į UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ eksploatuojamą atliekų priėmimo ir laikino saugojimo aikštelę, esančią Sąvartyno g. 5, Mockėnų km., Utenos r.

 • Kviečiame dalyvauti aplinkosauginiame konkurse „Kita forma“

  Prasidėjus naujiems mokslo metams Lietuvos vaikai vėl kviečiami į savo aplinką pažvelgti kūrėjo akimis ir namuose randamus medžiagų likučius bei nereikalingus daiktus paversti dekoro detalėmis, interjero akcentais, aksesuarais, baldais ar žaidimais bei dalyvauti aplinkosauginiame konkurse „Kita forma“. Šių metų konkursas dalyvių registracijos lauks iki spalio 21 dienos, o geriausi darbai bus eksponuojami nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

 • Rinks daugiausiai atliekų surinkusią bendruomenę

  Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas.

 • Neatsakingas gyventojų elgesys su atliekomis plonina jų pačių kišenę

  Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiams neseniai teko skubėti gesinti Utenos regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno teritorijoje (Mockėnų k., Utenos sen.) liepsnojusios šiukšlių vežimo mašinos. Šio gaisro priežastis – neatsakingas gyventojų, į mišrių komunalinių atliekų konteinerį išvertusių, kaip manoma, žarijas ar karštus pelenus, elgesys. Laimei, ugnis buvo sutramdyta dar prieš šiukšliavežei įriedant į modernią komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą. Užsidegus čia saugomoms dešimtims tonų atliekų, didžiulis neseniai pastatytos gamyklos pastatas veikiausiai būtų supleškėjęs. UAB Utenos regiono atliekų tvarkymo centro (URATC) specialistų teigimu, žmonės nesusimąsto, kad aplaidus ir abejingas elgesys su atliekomis gali atnešti milžiniškų nuostolių, kuriuos tektų padengti visiems gyventojams, mokantiems už komunalines paslaugas.

 • Kenksmingos atliekos Dičiūnuose: planas sutvarkyti yra, bet pavojus nedingo

  Iki 2009 metų maždaug trys dešimtys Utenos rajono Utenos seniūnijos Dičiūnų kaimo gyventojų savo aplinkoje jautėsi ramiai. Kaimas nuošalus, tylus, iki Utenos septyni kilometrai, šalia miškas, kuriame galima ne tik pasivaikščioti. Niekas net nebūrė, kad idilė greitai baigsis. Staiga kaimo keliukais ėmė vienas paskui kitą važinėti pilni statinių, paketų, plastikinių talpų ir kitokio šlamšto sunkvežimiai, kurie suko prie sovietinių laikų pastato, kažkada buvusių tarybinio ūkio mechaninių dirbtuvių ir jų kieme esančių garažų, pertvarkytų į sandėlius. Tik tada žmonės susirūpino, išsiaiškino, kad kažkokia Vilniuje registruota bendrovė čia įrengė laikiną pavojingų atliekų saugojimo vietą. Gyventojams buvo aiškinama atsieit pavojingas krovinys čia bus neilgai, visos atliekos greitai iškeliaus kitur.

 • Atliekų surinkimo ir tvarkymo fronte – nauja tvarka, nauji įkainiai

  2016 m. gruodžio 22 d. Utenos rajono savivaldybės taryba patvirtino naują mokesčio už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą – dvinarės įmokos – taikymą Utenos rajone. Šių metų balandžio 27 d. Utenos rajono savivaldybės taryba pakeitė 2016-12-22 patvirtintus komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainius, kurie pradėti taikyti nuo gegužės 1 d.

  Apie būtinybę keisti dvinarės įmokos taikymo tvarką, naujuosius atliekų surinkimo ir tvarkymo įkainius kalbėjomės su Utenos rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos ir civilinės saugos skyriaus vedėja Rosita Deveikiene.

 • Komunalinių atliekų surinkimo mokestį uteniškiai vadina diskriminaciniu

  Praėjusį ketvirtadienį vyko ketvirtas šių metų rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) posėdis. Politikai svarstė 52 klausimus, trys iš jų buvo informacijos. Spręsti aktualių klausimų ir priimti svarbių sprendimų susirinko 22 Tarybos nariai. Posėdyje nedalyvavo Egidijus Puodžiukas, Robertas Miliauskas ir Darius Šinkūnas. Daugiausia dėmesio sulaukė 41 klausimas, kuriuo buvo pakeista Utenos rajono savivaldybės įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo metodika. Posėdyje dalyvavę ūkininkai mokestį vadina diskriminaciniu ir teigė nematą vietos valdžios pastangų pakeisti Vyriausybės nutarimą.

 • Dėl naujo mokesčio – galvos skausmas

  Metų pradžioje įsigaliojusi analogų Europoje neturinti nauja mokesčio už atliekų tvarkymą ir surinkimą tvarka sukėlė sumaištį bendruomenėse, ja nepatenkinti verslininkai, katalikų bažnyčios atstovai. Nuo sausio 1 dienos uteniškiai už atliekų tvarkymą moka dvinariu tarifu. Atliekų tvarkymo mokestį sudaro pastovioji ir kintamoji dalys. Po pirmųjų naujo mokesčio sąskaitų rajono savivaldybės administracija sulaukė skundų, todėl kovo mėnesio pabaigoje vykusiame Utenos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Tarybos) posėdyje buvo nuspręsta sudaryti darbo grupę ir išsiaiškinti susidariusią situaciją.

 • Atliekų tvarkytojams – nauji reikalavimai

  Nuo balandžio 1 dienos įsigaliojo Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai. Taisyklėse atsirado nauji reikalavimai pavojingų atliekų tvarkytojams. Nuo šiol pavojingų atliekų laikymo vieta turės būti padengta skysčiams atsparia danga ir įrengta taip, kad teršalai su paviršinėmis nuotekomis nepatektų į aplinką.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5507
Vakar apsilankė:5566
Šią savaitę apsilankė:5507
Šį mėnesį apsilankė:38224
Viso (nuo 2015-02-16):14062216
Šiuo metu naršo:
82
2020-07-06
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!