Atnaujinamo daugiabučio administratorius – bemaž svarbiausias proceso dalyvis
AktualijosAtnaujinamo daugiabučio administratorius – bemaž svarbiausias proceso dalyvis
2018 spalio 01, Pirmadienis 09:12

Atnaujinamo daugiabučio administratorius – bemaž svarbiausias proceso dalyvis

Atnaujinamo daugiabučio administratorius – bemaž svarbiausias proceso dalyvis
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Užsakovas arba administratorius yra turbūt svarbiausias asmuo daugiabučio atnaujinimo procese po pačių namo gyventojų. Jis padeda visuose daugiabučio atnaujinimo etapuose: dalyvauja susirinkimuose, organizuoja investicinio plano ruošimą, padeda įsigyti techninį projektą bei kokybiškus rangos darbus, prižiūri darbų kokybę, dalyvauja priduodant objektą, taip pat nuolat bendrauja su namo bendruomene ir atsako gyventojams į iškylančius klausimus bei padeda spręsti problemas, jei jų atsiranda.

Atsakingas už viską
Utenoje daugiabučių namų atnaujinimą administruojančios bendrovės Utenos butų ūkis direktoriaus pavaduotojas Bronius Šaukeckas susimąstė, kad gana sunku apibrėžti, už ką atsakingas administratorius, nes jis daro viską. „Administratorius atlieka viską nuo investicinio plano parengimo, pristatymo gyventojams ir po to tvirtinimo, techninio darbo projekto ir statybos rangos darbų pirkimo organizavimo, finansinio tarpininko suderinimo, dokumentų pateikimo, projekto priežiūros, galiausiai dalyvavimo priduodant daugiabutį", – vardijo pašnekovas ir pridūrė, jog vienokia ar kitokia administratoriaus atsakomybė yra kiekvienas renovacijos žingsnelis, prie kurio jis daugiau ar mažiau prideda savo ranką.

Kokybė – prioritetas visiems
Anot B. Šaukecko, pagrindinė administratoriaus pareiga, siekiant užtikrinti statybos rangos darbų kokybę, yra nupirkti atsakingą techninį prižiūrėtoją, kuris už ją ir atsako. „Žinoma, niekas nenuima nuo administratoriaus pareigos pačiam rūpintis šiais klausimais", – sakė direktoriaus pavaduotojas. Pasak jo, visos grandys – tiek rangovas, tiek administratorius, tiek techninis prižiūrėtojas, tiek gyventojai – turi bendrauti, kad būtų pasiektas tikslas ir darbai būtų atlikti kokybiškai. Tam, pašnekovo teigimu, kiekvieną savaitę organizuojami pasitarimai su visais suinteresuotais asmenimis, kuriame gali dalyvauti ir namo gyventojai. Kaip aiškino B. Šaukeckas, tokiuose pasitarimuose aptariami per savaitę atlikti darbai, kas padaryta gerai, o ką reikėtų taisyti, savo pastabas išsako techninis prižiūrėtojas. Pašnekovo teigimu, surašomas protokolas, taip pat peržiūrimas praeitos savaitės protokolas ir patikrinama, ar įvykdyti visi techninio prižiūrėtojo bei administratoriaus reikalavimai. Taip, anot direktoriaus pavaduotojo, ir užtikrinama statybos darbų bei naudojamų medžiagų kokybė.

B. Šaukeckas aiškino, kad techninis prižiūrėtojas turi visišką teisę reikalauti ištaisyti netinkamai atliktus darbus arba pakeisti medžiagas, jei jos nekokybiškos. Taip pat jis gali pareikalauti nulupti užklijuotas medžiagas, jei prieš tai paruoštas paviršius nebuvo priduotas techniniam prižiūrėtojui. Pasak pašnekovo, taip ir daroma, todėl šiuo klausimu būna ir barnių, ir pykčių, bet techninis prižiūrėtojas šiuo klausimu nepalenkiamas.

Gyventojai dėl kokybės, anot direktoriaus pavaduotojo, kreipiasi į administratorių ne tik per minėtus pasitarimus, bet, jei iškyla problemų, bet kuriuo metu. Anot B. Šaukecko, tenka į pagalbos prašymus atsiliepti ir nedarbo valandomis, ir savaitgaliais, ypač jei užliejamas butas ar per stogą pradeda lašėti vanduo. Tokius nuostolius, pabrėžė jis, dengia rangovas ir kol nebus atlyginta ar kitaip panaikinta patirta žala, tol nebus atsiskaityta su rangovu.

Gyventojai administratoriumi pasitiki
Uteniškė Sofija pasakojo, jog administratorius, dar prieš pradedant renovaciją, buvo labai aktyvus, ragino daugiabučio gyventojus apsispręsti, vardijo renovuoto namo privalumus. Kai galų gale po gana ilgo kaimynų įkalbinėjimo renovacijai buvo pritarta, administratorius aktyviai teikė informaciją, šaukė susirinkimus, ruošė investicinį projektą, kuris kartą buvo keičiamas pagal gyventojų pageidavimus. Kadangi pati Sofija tuo metu tame name nebegyveno, tai administruojančios įmonės vadybininkas atnešė dokumentus tiesiai jai į darbą. Tuo metu, kai vyko statybos darbai, administratorius taip pat aktyviai prižiūrėjo vykstančius darbus, rūpinosi jų kokybe.

Gyventoja Lina prisiminė, kad iškilo problemų su rangovu, kuris niekaip nenorėjo pradėti daugiabučio atnaujinimo darbų. Surėmus visų institucijų pečius rangovas buvo priverstas prisiminti savo įsipareigojimus ir tęsti renovacijos darbus. „Dideles pastangas dėjo ir administratoriaus atstovai, ačiū jiems už bendradarbiavimą", – sakė moteris.

Deividas prisipažino, kad butą Vaižganto g. 8 pirko tik dėl to, kad buvo svarstoma, ar jis bus renovuojamas. Vyras manė, kad atnaujintame, šiltame name gyventi yra daug geriau ir patogiau. Pašnekovas sakė, jog vos tik butą įsigijęs iškart kreipėsi į administratorių klausdamas, ko trūksta, kad būtų pradėta modernizacija. Jis tikino, jog su juo buvo bendraujama dalykiškai ir į viską iškart atsakoma. Todėl jau po kelių mėnesių buvo nuspręsta daugiabutį modernizuoti. „Suprantu, kad administratorius nėra visagalis, tačiau tikiuosi, kad, kaip pažadėta, renovacija neužtruks labai ilgai, o darbai bus atlikti kokybiškai", – sakė Deividas.

Autoriaus nuotr.

 

 

Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kvartalinė renovacija – savivaldybių ir nacionalinio masto prioritetas

  Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programai pasiekiant vis daugiau Lietuvos savivaldybių, dažniau pradedama kalbėti apie kompleksinius atnaujinimo procesus – kvartalinę renovaciją, kurios metu įgyvendinamas ne tik namų, bet ir tokios infrastruktūros kaip šilumos mazgai, poilsio erdvės ar gatvių apšvietimas modernizavimas. Šiandien sėkmingam proceso įgyvendinimui labiausiai trūksta savivaldybių įsitraukimo.

 • Valstybinės prioritetas kompleksinei kvartalų renovacijai padeda kurti visapusiškai geresnę gyvenamą aplinką

  Pradėjus įgyvendinti daugiabučių modernizavomo programą, buvo svarstoma, ar nereikėtų daugiau dėmesio skirti ne pavienių, o kvartalų atnaujinimui. Šiandien kvartalinės renovacijos naudą vertina tiek gyventojai, tiek savivaldybės, kurios pačio prisideda prie šių projektų įgyvendinimo. Negana to, net 35 savivaldybės – daugiau nei pusė – yra pasirengusios kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.

 • Paskelbti „Metų renovacijos projekto“ rinkimų nugalėtojai

  Beveik visą balandžio mėnesį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) organizuotas konkursas „Metų renovacijos projektas“ supažindino su 2017–2018 m. renovuotų daugiabučių istorijomis bei, įvertinus ekspertų komisijos nuomonę ir visuomenės balsus, pristatė laimėtojus. Daugiausia visuomenės simpatijų po atviro balsavimo internete sulaukė Energetikų g. 11, Šiauliuose, atnaujintas gyvenamasis namas, o Marijampolėje, Kosmonautų g. 2, esantis daugiabutis daugiausia balsų gavo iš ekspertų komisijos.

 • Geros naujienos Utenos daugiabučiams

  Utenos daugiabučių gyventojams, pagal paskutinį kvietimą pateikusiems paraiškas renovuoti būstą, geros naujienos – buvo priimta 10 paraiškų. Šįmet aplinkos ministerija nusprendė finansuoti visas paraiškas, kurios atitinka kvietime nustatytas sąlygas.

 • Metų renovacijos projekto rinkimai: kviečiama ne tik balsuoti, bet ir siūlyti kandidatus

  Prasideda Metų renovacijos projekto rinkimai, kurių metu Lietuvos gyventojai bei įvairių sričių specialistai kviečiami balsuoti už Lietuvoje renovuotus daugiabučius namus ir išrinkti metų renovacijos projektą. Visuomenė kviečiama taip pat siūlyti kandidatus. Vienintelis kriterijus – tai turi būti daugiabutis, kurio renovacija buvo baigta 2017–2018 metais.

 • Renovacija Utenoje: su stabtelėjimais, bet pirmyn

  Baigėsi šiltasis sezonas, kuris buvo tikrai labai palankus Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (toliau – Programa) įgyvendinantiems statybininkams, atvėso orai, prasidėjo šildymo sezonas, bet darbai prie renovuojamų daugiabučių vis dar vyksta. Taip pat vyksta pasiruošimo darbai naujam paraiškų teikimui – rengiami namo gyventojų susirinkimai, ruošiami investiciniai planai. Procesas nestovi vietoje, juda į priekį. Apie aktualiausias Programos naujienas bei tendencijas Utenos regione kalbėjomės su renovacijos specialistais.

 • Surėmus pečius – už renovaciją

  Specialistų teigimu, vienas aktyviai nusiteikęs daugiabučio namo gyventojas gali paraginti kitus kaimynus pritarti daugiabučio namo atnaujinimui ir inicijuoti susirinkimo organizavimą, kad pajudintų ledus iš vietos. Ką reikia daryti, kad taptum Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau – Programa) dalyviu, kokių veiksmų imtis, nuo ko pradėti ir į ką kreiptis? Apie tai plačiau – šiame straipsnyje.

 • Valstybė padeda susimokėti ne tik už šildymą, bet ir renovaciją

  Praktika įrodė, kad, atlikus daugiabučio namo modernizavimą, gerokai sumažėja šildymo kaštų suma, tenkanti vienam butui. Tačiau daug butų savininkų, ypač tuos, kurie gauna mažesnes pajamas, gąsdina būsimos išlaidos, kurias jie patirs mokėdami renovacijos kreditą ir palūkanas. Visgi baimintis nereikėtų, nes tiems daugiabučių namų gyventojams, kuriems taikomos kompensacijos už šildymą, teikiama valstybės parama apmokant kreditą ir palūkanas.

 • Ignalina – renovacijos lyderė visoje šalyje

  Ignalinos miesto gyventojai jau įprato prie pasikeitusios aplinkos, modernizuotų daugiabučių namų vaizdo. Malonaus nustebimo gali sulaukti tik iš atvykusiųjų. Pirmoji pradėjusi renovaciją ir visai Lietuvai pateikusi savivaldybės sukurtą naują jos modelį Ignalina ir toliau išlieka lyderė. Gyventojų nereikia įtikinėti, kad modernizuotas būstas yra jaukesnis, šiltesnis, sunaudoja mažiau šilumos energijos ir, žinoma, yra patrauklesnis pirkėjui.

 • Renovacijos realijos: gyventojai domisi vis aktyviau, o kokybė gerėja

  2004 metais Lietuvoje prasidėjęs daugiabučių namų modernizavimo procesas tęsiasi. Nuo 2004 iki 2012 m. buvo renovuota apie 480 namų, o nuo 2013 m. iki dabar jau pradedamas skaičiuoti trečias tūkstantis renovuojamų Lietuvos daugiabučių. Tai didžiulis šuolis Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau – Programa) vykdyme. Keitėsi ne tik kiekis, bet ir kokybė, kuria rūpinasi ne viena valstybės institucija. Tiesa, specialistai pabrėžė, kad renovacijos kokybe pagal savo kompetencijas privalo rūpintis ir patys gyventojai, o nepavykus rasti bendros kalbos su rangovu ar administratoriumi, kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (toliau – VTPSI) ar Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA).

  Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo
  Gyventojai vis aktyvesni Pasak Vilniaus VTPSI departamento direktorės Linos Staškevičienės, gyventojai tapo aktyvesni. Jie domisi renovacijos procesu, dalyvauja daugiabučio namo atnaujinimo proceso pasitarimuose, teikia siūlymus ir praneša apie galimas klaidas. Direktorės teigimu, gyventojai, abejojantys renovacijos procesų kokybe, pirmiausia nedvejodami turėtų kreiptis į administratorių, taip pat statybos darbus prižiūrintį techninį prižiūrėtoją, tačiau savo pastebėjimais gali pasidalyti ir su valstybinę priežiūrą vykdančia VTPSI ar BETA.

  BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas pabrėžė, jog renovacijos procesų priežiūrą vykdančių institucijų atstovai primena, kad gyventojams būtina ne tik domėtis, bet ir aktyviai dalyvauti renovacijos procesuose. Anot jo, jei kyla kažkokių abejonių, gyventojai turėtų kreiptis į projekto administratorių, jis turi pasirašęs dvišalę sutartį su rangovu ir visų pirma būtent administratorius turi išsireikalauti kokybės. O jei nepavyksta rasti dialogo su rangovu ar administratoriumi, pagalbos galima kreiptis į VTPSI ar BETA.

  Tikrintojų daug
  L. Staškevičienė sakė, jog VTPSI tikrina visus atnaujinamus modernizuojamus pastatus ir net po du kartus visame statybos procese, neskaitant užbaigimo procesų. Anot pašnekovės, jei yra skundų ar kažkokių pastebėjimų, VTPSI iškart operatyviai reaguoja, jos specialistai taip pat važiuoja ne tik inspektavimo, bet ir konsultacijų tikslais. Direktorės teigimu, dažniausi gyventojų skundai yra nerimas, kad rangovas nespės padaryti darbų iki žiemos, jog renovacija vyksta lėtai, ir klausia, ar suspės rangovas pakeisti šildymo sistemą iki šildymo sezono.

  E. Petrauskas pasakojo, kad BETA specialistai kas mėnesį pasirinktinai patikrina ne vieną dešimtį renovuojamų daugiabučių. Skyriaus vedėjas teigė, jog pagal Statybos įstatymą administratorius, kaip užsakovas, yra atsakingas už vykdomų statybos darbų kokybę ir ja turi rūpintis iki pat statybos pabaigos. Pasak jo, tiesiogiai už atliekamą statybos darbų kokybę atsakingas techninis prižiūrėtojas. Statybos techniniame reglamente yra atskira dalis, kuri nurodo, ką jis turi tikrinti, ką atlikti.

  Taip pat pašnekovas priminė, jog vykdant modernizuojamų namų priežiūrą, be statybos techninio prižiūrėtojo, kokybę prižiūri VPTSI ir BETA. Jei VTPSI specialistai žiūri į darbų atitiktį techniniam projektui, tai BETA darbuotojai daugiau žiūri, kad būtų įgyvendintos visos priemonės, kurios numatytos investiciniame plane ir jos įgyvendintos kokybiškai.

  Kokybė gerėja
  Kaip pasakojo VTPSI atstovė, tikrinimai vyksta pagal iš anksto sudarytą planą, naudojant specialius kontrolinius klausimynus. Anot jos, žinodami tai, renovacijos proceso dalyviai dažniausiai laikosi reikalavimų. „Palyginti su praėjusiais metais, protokolų surašoma daugiau, pažeidimų fiksuojama daugiau. Jei pernai per metus buvome surašę devynis protokolus, tai šiemet per pusmetį – 10, – aiškino direktorė. – Bet pagal pažeidimų pobūdį tie pažeidimai yra ne tokie, kurie lemia pačią modernizavimo kokybę, tai daugiau procedūriniai nesklandumai – tai kažkokių dokumentų neturi, žurnalų nepildo." Pasak VTPSI atstovės, rangovų atsakomybę drausmina ne tik pastabos, bet ir gresiančios baudos: priklausomai nuo pažeidimo, jos gali siekti nuo pusšimčio eurų už nepranešimą apie statybos pradžią iki tūkstančio eurų, jei nesilaikoma tam tikrų technologinių reikalavimų.

  BETA atstovas taip pat džiaugėsi gerėjančia renovacijos kokybe ir tvirtino, jog rezultatai džiugina, o atliktų gausybės patikrų metu pastebėta, jog statybos kokybė tikrai gerėja. Jo nuomone, taip yra todėl, kad dėmesys kokybei nesumažėjęs, o patys statybininkai įgavo patirties ir daro mažiau klaidų.

  Autoriaus nuotr.

   

   

  Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2087
Vakar apsilankė:6300
Šią savaitę apsilankė:15128
Šį mėnesį apsilankė:151678
Viso (nuo 2015-02-16):10439341
Šiuo metu naršo:
86
2019-06-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!