Veltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos
AktualijosVeltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos
2018 liepos 18, Trečiadienis 14:17

Veltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos

Veltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos

Gavę didelę sąskaitą už elektrą dažnai liekame nustebę. Specialistų teigimu, gyventojams trūksta žinių, kaip efektyviai taupyti elektros energiją ir mėnesio gale išvengti nereikalingų išlaidų. Atkreipę dėmesį, kiek elektros energijos vartoja buitiniai prietaisai ir laiku juos išjungę, ne tik sulauksite mažesnės sąskaitos už elektrą, bet ir prisidėsite prie aplinkos tausojimo.
Lietuvoje elektros energijos poreikis kasmet auga visuose sektoriuose. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. energijos suvartojimas namų ūkiuose, naudojant apšvietimo ir elektros prietaisus, sudarė 2 294,9 GWh, o tai 102,9 GWh daugiau nei 2015 m. Pasaulinė statistika dar iškalbingesnė: sakoma, kad iki 2040 m. elektros energijos paklausa padidės 85 proc.

Daugiausia elektros išeikvojantys prietaisai
Augant vartojimui, žmogus elektros energijos išeikvoja gerokai daugiau nei kada nors anksčiau. Nebeįsivaizduojame savo buities be šaldytuvo, šaldiklio, skalbyklės, mikrobangų krosnelės, elektrinių orkaičių, televizoriaus, kompiuterio ir pan. Visi šie prietaisai palengvina mūsų gyvenimą, tačiau naudoja nemenką kiekį elektros energijos.

Norėdami sutaupyti, visų pirma atkreipkime dėmesį į tuos elektros prietaisus, kuriems elektros energijos reikia daugiausia.

Tarp jų pirmauja šaldytuvas-šaldiklis, kuris namuose išeikvoja daugiausia elektros energijos. Pavyzdžiui, periodiškai neatitirpinus šaldiklio ar laikant šaldytuvo dureles praviras ilgiau, elektros sąnaudos padidės 30 proc. Budėjimo režimu veikiantis televizorius gali išeikvoti apie 12 proc. daugiau elektros energijos. Jeigu mėgstate gaminti, atkreipkite dėmesį, kad tinkamai neišvalyta orkaitė ar kaitlentė gali padidinti išeikvojamos energijos kiekį 8,3 proc.

„Energijos vampyrai" Jūsų namuose
Šiuolaikiniai prietaisai elektros energiją naudoja nuolat: 24 valandas ir 7 dienas per savaitę. Dažnai į tai neatkreipiame dėmesio, todėl patys to nepastebėdami esame priversti apmokėti didesnes sąskaitas už elektrą. Taigi, dar viena „energijos vampyrų" grupė mūsų namuose – budėjimo režimu palikti ar pamiršti iš „rozečių" ištraukti elektroniniai prietaisai.

„Budėjimo režimu veikiantys elektros prietaisai iššvaisto apie 35 proc. suvartojamos elektros energijos. Tai dideli skaičiai, leidžiantys suprasti, kad žmonėms trūksta informacijos apie tai, kaip elgtis su prietaisais, kurie yra išjungti, bet sunaudoja didžiulius elektros energijos kiekius", – teigė aplinkosaugininkė ir projekto „Misija: nulis" lektorė Modesta Petrauskaitė.

Jeigu išjungėme televizorių, bet neištraukėme laido iš „rozetės", jis gali naudoti tiek pat elektros energijos, kiek tuo pat metu veikiantis kompiuteris. Palikti budėti ar su kištuku elektros lizde tokie prietaisai kaip kompiuterio modemas, kompiuteris, telefono įkroviklis, kavos aparatas, garso sistema, mikrobangų krosnelė, žaidimų konsolė – yra tikri elektros energijos švaistūnai, per valandą galintys sunaudoti nuo 0,7 iki 5,6 W elektros energijos.

Mažesnė sąskaita už elektrą – nauda žmogui ir gamtai
Specialistų teigimu, taupiau naudodami elektros energiją ne tik sulauksime mažesnių sąskaitų, bet ir tausosime aplinką.

„Taupydami elektros energiją kiekvienas galime prisidėti prie aplinkos tausojimo – sumažinti anglies dvideginio bei kitų aplinkai kenksmingų medžiagų išsiskyrimą. Racionaliau vartodami elektros energiją, sunaudosime ir mažesnį kiekį natūralių gamtinių išteklių: anglies, naftos ar dujų. Taip minėtų išteklių pakaks ilgesniam laikui", – sakė aplinkosaugininkė.

Anot specialistės, norint pradėti taupyti elektros energiją, būtina pradėti nuo savo įpročių keitimo. „Keisdami įpročius namuose, greitai pastebėsime ir mažėjančias išlaidas už elektrą", – akcentavo lektorė.

Keli patarimai, padėsiantys efektyviau naudoti elektros energiją:

 • išjunkite televizorių ar radiją, jei jų nežiūrite ir neklausote, o garsas yra tik fonas, kompiuterį, jeigu jo nenaudojate, įkroviklius ištraukite iš „rozetės", jeigu šiuo metu jums jų nereikia;
 • nakčiai, savaitgaliui ar ilgesniam laikui pravartu ištraukti iš „rozečių" visus elektros prietaisus, jeigu jie nenaudojami. Nepalikite įrenginių, veikiančių budėjimo režimu – šviečiantis diodas rodo, kad prietaisas vis dar naudoja elektros energiją;
 • gamindami maistą neatidarinėkite orkaitės durelių, nes kas kartą atidaroma orkaitė praranda iki 20 proc. sukauptos energijos;
 • dažniau valykite savo elektros prietaisus, nes nenuvalyti jie vartoja kur kas daugiau elektros energijos;
 • prisiminkite, kad A klasės buitinė įranga suvartoja 55 proc. mažiau energijos. Šaldytuvas naudos mažiau elektros, jei jį pastatysite kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklės ar šildymo prietaisų. Į šaldytuvą nedėkite šilto maisto, neuždengtų skysčių, dažnai nevarstykite durelių. Laiku atitirpdykite šaldiklį.

Atsikratyti senų įpročių ir pradėti gyventi taupiau Jums padės Aplinkos ministerijos organizuojama iniciatyva „Misija: nulis". Dalyvaukite 60-ies dienų eksperimente, stebėkite savo elgesio pokyčius, juos fiksuokite ir taip prisidėkite prie aplinkos tausojimo bei gamtos išteklių išsaugojimo. Daugiau informacijos www.misijanulis.lt.

Aplinkos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Automatinė šildymo sistema – energijai taupyti

  Šildymo sistema yra labai svarbi daugiabučio namo dalis. Daugelyje (net 80 proc.) senųjų daugiabučių namų įrengtos vienvamzdės šildymo sistemos, kuriose vanduo iš vieno radiatoriaus žemyn teka į kitą. Kai yra finansinių ir techninių galimybių, senas šildymo sistemas rekomenduojama renovuoti kompleksiškai, t. y. atnaujinti visas sistemos dalis: šilumos paruošimo dalį (šiluminį mazgą), šilumnešio paskirstymo dalį (vamzdynus), patalpų šildymo prietaisus (radiatorius, konvektorius) ir jų mazgus. Tuomet pasiekiamas didžiausias energijos taupymo efektas.

 • Elektros ir šilumos energija „iš atliekų“

  Aplinkos ministerijos skaičiavimais, iš viso į sąvartynus kasmet išvežama apie 490 tūkstančių kilogramų perdirbti netinkamų komunalinių atliekų. Ir tai neskaičiuojant pramonėje susidarančių atliekų. Tokie skaičiai įspūdingi ir keliantys iššūkių. Ką daryti, kad atliekų sąvartynuose kauptųsi kuo mažiau? Kaip galima jas įdarbinti?

 • Prasideda akcija ,,Elnias“

  Siekdami sustiprinti šalies miškuose gyvenančių elnių apsaugos kontrolę bei užtikrinti jų apsaugos prevenciją, nuo rugsėjo 12 dienos iki spalio 4 dienos Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai organizuos aplinkosauginę akciją „Elnias".

 • Parsineštas namo sveikas jauniklis – meškos paslauga gamtai

  Šį pavasarį, kaip ir kasmet, gamtosaugininkai susiduria su perdėtu žmonių rūpinimusi rastais laukinių gyvūnų jaunikliais, kuris iš tiesų pridaro nemažos žalos gamtai.

  Aptikusieji paukščių ar žvėrių jauniklį labai dažnai parsineša jį namo, įsitikinę, kad jis našlaitis ir kad jam reikia globos. Taip iš gamtos paimama dešimtys paukščiukų, kiškiukų, briedžiukų, stirniukų. Beveik visi jie būna sveiki, globojami tėvų. Tačiau dauguma žmonių užaugintų laukinių gyvūnų gamtai yra prarasti, nes labai sunkiai prisitaiko gyventi laisvėje. Daugelis jų, išleistų į gamtą, žūsta jau pirmosiomis dienomis.

 • Galingi ratai – bėda jautriai gamtai

  Saugomų teritorijų direkcijų darbuotojai ir šią žiemą apsnigtų upių, kalvų ir piliakalnių šlaituose kartas nuo karto aptinka keturračių motociklų vėžių. Jos liudija, kad galingais ratais ardomi šie šlaitai ir niokojama gamta. Keturračiai ardo miško, pelkių ir kitų gamtinių teritorijų augalinę dangą, sunaikina saugomų augalų augavietes, sukelia dirvų eroziją, kenkia laukinei gyvūnijai, ypač jauniklių vedimo ir auginimo metu, teršia aplinką.

 • Žmonės vis aktyviau praneša apie teršiančius aplinką srutomis

  Pastaruoju metu Valstybinė aplinkos apsaugos tarnyba (VAAT) gauna nemažai gyventojų pranešimų apie aplinkos taršą srutomis ir skystu mėšlu. Apie tai praėjusį mėnesį sulaukta net 19 skambučių. 2016-ųjų sausį tokių skambučių buvo perpus mažiau. Nors vasaris dar tik prasidėjo, o jau gauti 5 pranešimai apie taršą srutomis. Beveik visi gauti pranešimai pasitvirtino.

 • Aplinkos apsaugos kontrolė vykdoma ir iš oro

  Pernai Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje buvo pristatytas pirmasis sraigtasparnis, kuris naudojamas aplinkos apsaugos kontrolei užtikrinti. Sraigtasparnis aprūpintas kelių tipų radijo stotimis komunikacijai su antžeminėmis, jūrų ir oro priemonėmis, taip pat koordinavimo centrais.

 • Minint Aplinkos apsaugos dieną apdovanoti miškininkai

  Birželio 5-ą minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas į susirinkusiuosius švęsti ir pagerbti apdovanojamuosius kreipėsi vienu vardu – „aplinkosaugininkai", nes jis šventai tiki, kad daugeliui aplinkosaugininkų Aplinkos diena yra kiekviena diena. Jis pabrėžė, kad gamta nedaro klaidų – jei kas ir klysta, tai žmogus. Mėgstantis pajuokauti ministras užsiminė ir apie gamtos klaidas, kada dažniausiai omenyje vėlgi turimas žmogus.

 • Pažeidėjai neteko dar vienos valties

  Aplinkos ministerijos Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Ignalinos agentūros pareigūnai, padedami neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus, ankstų birželio 5 dienos rytą organizavo gyvosios gamtos apsaugos reidą. Laumekėlio ežere (Ignalinos r.) nustatytas šiurkštus mėgėjų žvejybos pažeidimas.

 • Neštis namo laukinių gyvūnų jauniklius – nusikaltimas gamtai

  Kiekvieną pavasarį aplinkosaugininkams ir gyvūnų globos specialistams tenka spręsti, ką daryti su laukinių gyvūnų jaunikliais, kuriuos gamtoje radę žmonės parsineša namo, manydami, kad šie yra našlaičiai ir jais reikia pasirūpinti.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:17104
Vakar apsilankė:17259
Šią savaitę apsilankė:47945
Šį mėnesį apsilankė:17105
Viso (nuo 2015-02-16):13091270
Šiuo metu naršo:
138
2020-04-01
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!