Vilkai peržengė visas ribas: grobio ieško miestelio gyventojų kiemuose
AktualijosVilkai peržengė visas ribas: grobio ieško miestelio gyventojų kiemuose
2018 liepos 10, Antradienis 10:26

Vilkai peržengė visas ribas: grobio ieško miestelio gyventojų kiemuose

Vilkai peržengė visas ribas: grobio ieško miestelio gyventojų kiemuose
 • Lina NARČIENĖ
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Užpalių seniūnijos gyventojai įbauginti – naktimis siautėjantys vilkai savo grobio ieško gyventojų kiemuose. Per savaitę nuo šių plėšrūnų nukentėję ir nuostolius skaičiuojantys ūkininkai griebiasi už galvos: kruvinos skerdynės taip įsismarkavo, kad jie bijo laukti rudens pradžios, kai vilkai pradės mokyti savo jauniklius medžioklės gudrybių.

Naktimis medžioti – į miestelį

„Mūsų kraštą pradėjo skriausti vilkai", – taip dabartinę situaciją apibūdino Užpalių seniūnijos seniūnas Eugenijus Keraminas. Pastaruoju metu plėšrūnai, turėdami kruvinų kėslų, lankosi ne tik ganyklose, kur ganosi švelniakailės avys ar veršeliai, bet ir gyventojų kiemuose.
Praėjusią savaitę nelaukti svečiai praretino avių gretas ir nusitaikė į ožką, veršelį, o birželio mėnesio pabaigoje sudorojo dar vieną ganykloje ramiai žolę rupšnojantį veršelį. „Veikiausiai netoliese gyvena vilkų šeimyna, kuri čia ir ieško grobio. Į seniūniją jau kreipėsi keli gyventojai, o Joninių išvakarėse vilkai įsisuko į ūkininko Keraičio gyvulių bandą. Vilkai įsigudrino grobio ieškotis ir Užpalių miestelio gyventojų kiemuose: štai papjovė mano aviną, nors šalia esančiuose aptvaruose buvo šunys. Nutemptą gyvulį radau netoli kapinių tvoros", – pasakojo seniūnas. E. Keraminas prieš mėnesį taip pat prarado du avinus, kurie buvo pririšti vos už kelių šimtų metrų nuo gyvenamojo namo. „Galima sakyti, kad išsinešė iš kiemo", – pridūrė.
Užpalių krašto gyventojai pasakojo, kad šeimininkai, atėję į ganyklą, pašiurpo: vietoj gyvulio rado kraujo klaną, o ilgokai ieškoję vilkų aukos ant kelio aptiko tik grandinę. Seniūnas žmones ragina savo gyvūnais pasirūpinti patiems ir naktimis juos suginti į tvartus ar saugius aptvarus. Nukentėjęs nuo vilkų E. Keraminas kasdien tris avis ir ponius pargina į tvartą.
Seniūno brolis ūkininkas Virginijus Keraminas, auginantis kelis šimtus švelniakailių ir bijodamas iš miško atsėlinančių nelauktų svečių, naktimis avis laiko saugiuose aptvaruose. Tačiau prieš kelis metus jis ir pats nukentėjo nuo vilkų, kurie įsisuko į naminių gyvulių bandą ir išpjovė kelias dešimtis avių.
Praėjusią savaitę vilkai darbavosi Užpaliuose, Vilučiuose, Kaniūkuose, Norvaišiuose, Lėlių kaime, kur jau išguldė kone dešimt gyvulių.

To nebuvo kelis dešimtmečius

Specialistų teigimu, dažniausiai vilkų daroma žala ne visuomet atspindi realybę: neretai gyventojai, nukentėję nuo plėšrių pilkauodegių, niekur nesikreipia ir nepildo reikiamų dokumentų žalai atlyginti. Į nepavydėtiną situaciją įkliuvusius ūkininkus supranta ir medžiotojai, tačiau šiandien jie gali tik skėsčioti rankomis. Oficialiai vilkų medžioklė prasideda tik spalio mėnesio viduryje, tad ūkininkams belieka apsišarvuoti kantrybe ir patiems saugoti savo augintinius.
„Vilkų skaičius gerokai išaugo, o praėjusiais metais vilkų medžioklės limitas buvo nedidelis. Todėl akivaizdu – jie ėmė daryti žalą gyventojams. Pasikeitus vilkų skaičiavimo planui, žiemą juos suskaičiavome ir duomenis siuntėme į ministeriją. Mes tikimės, kad po objektyvesnės vilkų apskaitos bus padidintas vilkų medžioklės limitas", – sakė Utenos medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas žuvininkas Tomas Zubovas, teigdamas, kad Utenos rajone šiuo metu galėtų gyventi iki trijų vilkų šeimynų (šeimyną sudaro 5–7 vilkai). „Tokio didelio skaičiaus mūsų rajone nebuvo kelis dešimtmečius, – pridūrė T. Zubovas. – Kadangi jų yra labai daug, jie įsidrąsina ir į medžioklę traukia ne tik naktį, bet ir dieną."
Pašnekovas nedrįsta prognozuoti, kas laukia rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais, kai jie intensyviai mokys jauniklius medžioklės. Tuomet turėtų būti išties nemenkų nuostolių. „Šie metai – išskirtiniai, mat jie dar nėra išsivedę jauniklių medžioti į laukus ir miškus, o jau juntami didžiuliai nuostoliai", – pabrėžė T. Zubovas.

Asociatyvi nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Apsaugos nuo vilkų priemonės bus kompensuojamos ir šeimos ūkiams

  Gera žinia nuo vilkų kenčiančių ūkinių gyvūnų laikytojams – pratęstas ne tik paraiškų prevencinėms priemonėms įsigyti teikimo laikotarpis, bet ir šeimos ūkių naudai patikslintos paramos teikimo taisyklės.

 • Vilkų kojos greitesnės nei griozdiškas biurokratų vežimas

  Kiekvienais metais vilkų skaičius kelia galvos skaus­mą ne tik ūkininkams, bet ir medžiotojams. Pirmieji sunerimę dairosi po savo bandas, o antrieji tik bejėgiš­kai skėsčioja rankomis negalėdami jiems niekuo padė­ti. Kol aplinkosaugininkai su medžiotojais nesutaria dėl vilkų skaičiaus, pilkiai nesnaudė ir savo medžioklės plotus perkėlė ne tik į ūkininkų gyvulių aptvarus, bet ir į žmonių kiemus. Į „Utenos dienos“ redakciją dėl pa­pjauto veršiuko kreipėsi Lankelės viensėdyje (Leliūnų sen.) ūkininkaujanti Valė Kulakauskienė.

 • Siūloma per šį medžioklės sezoną leisti sumedžioti 120 vilkų

  Aplinkos ministerija siūlo per šį vilkų medžioklės 2019-2020 m. sezoną, kuris prasidės spalio 15 dieną, leisti sumedžioti 120 vilkų. Šį limitą patvirtinančio aplinkos ministro įsakymo projektas yra pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms ir visuomenei.

 • Dalyje Lietuvos nutraukiama vilkų medžioklė

  Aplinkos ministras Kęstutis Navickas nutraukė vilkų medžiojimą 2018-2019 m. medžioklės sezono metu dalyje šalies teritorijos – ten, kur jau išnaudotas leistų sumedžioti 30 vilkų limitas.

 • Šį sezoną leidžiama sumedžioti 60 vilkų

  Penktadienį, spalio 19 dieną, aplinkos ministras Kęstutis Navickas savo įsakymu patvirtino vilkų sumedžiojimo limitą 2018–2019 metų medžioklės sezonui – kaip ir ankstesniais metais, pagrindinė medžioklės kvota šį sezoną šalyje leis sumedžioti 60 vilkų.

 • Vilkų apsaugą reguliuos patikslintas jų apsaugos planas

  Spręsdama vilkų apsaugos ir su jų poveikiu žemės ūkiui susijusias problemas, Aplinkos ministerija parengė Vilko apsaugos plano pakeitimų projektą. Pakeitimai paremti aplinkos ministro sudarytos darbo grupės, kuri pateikė savo išvadas, pasiūlymais. Jie skirti užtikrinti geresnę vilkų populiacijos stebėseną, susirinkti tikslesnius duomenis apie jų elgseną, šeimų sudėtį, judėjimo maršrutus.

 • Siūloma per būsimą medžioklės sezoną leisti sumedžioti 110 vilkų

  Aplinkos ministro sudaryta darbo grupė Vilko apsaugos planui ir populiacijos apskaitos metodikai tobulinti pasiūlė per 2018-2019 m. medžioklės sezoną, kuris prasidės spalio 15 dieną, leisti sumedžioti 110 vilkų. Ministras, atsižvelgęs į šį siūlymą, mokslininkų išvadas ir rekomendacijas, vilkų sumedžiojimo limitą patvirtins artimiausiu metu.

 • Ministerija siūlo padvigubinti vilkų medžioklės limitą

  Rudenį vilkai moko savo paūgėjusius jauniklius medžioti, todėl ūkininkai patiria vis daugiau jų išpuolių ir skaičiuoja didžiulius nuostolius. Žemės ūkio ministerija siekia, kad vilkų būtų sumedžiojama du kartus daugiau, o ūkininkų patirtų nuostolių kompensavimo tvarka – tobulinama.

 • Saldutiškyje – nemokamas kino festivalis

  Rugpjūčio 24–26 dienomis Utenos kultūros centro Saldutiškio skyriuje (Liepų g. 18) vyks IV tarptautinis nepriklausomo kino vilkų festivalis. Festivalio filmai rodomi originalo kalba su angliškais subtitrais. Įėjimas – laisvas.

 • Dar galima sumedžioti du vilkus

  Neišnaudojus viso 2017–2018 m. medžioklės sezonui nustatyto vilkų sumedžiojimo limito, šalyje dar galima sumedžioti du vilkus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1534
Vakar apsilankė:8622
Šią savaitę apsilankė:33094
Šį mėnesį apsilankė:43908
Viso (nuo 2015-02-16):14311068
Šiuo metu naršo:
63
2020-08-07
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!