Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje
AktualijosReali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje
2018 gegužės 09, Trečiadienis 08:38

Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje

Reali daugiabučio renovacija – Vaižganto g. 8, Utenoje
 • Vytautas AUKŠTAITIS

Praktiškai visuose miestuose pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (Programa) atnaujinama vis daugiau namų. Rezultatai akivaizdūs: sumažėjusios kainos už šildymą ir karšto vandens paruošimą, pagerėjusios gyventojų gyvenimo sąlygos, namai vizualiai pasikeitę ir traukiantys praeivių akį. Vienas svarbiausių sėkmingos Programos rodiklių – pakitusi žmonių nuomonė apie renovaciją. Daugelis apklaustųjų Utenoje džiaugėsi gaunama nauda. Tačiau svarstantiems apie savo daugiabučio renovaciją iškyla daug klausimų, kaip ir nuo ko viską pradėti. Todėl pristatome realų pavyzdį, kaip bus modernizuotas daugiabutis namas Vaižganto g. 8, Utenoje.

Viskas prasideda nuo gyventojų pritarimo
Daugiabutis Vaižganto g. 8, Utenoje, yra pastatytas prieš 50 metų. Keturių laiptinių, plytinis, tipinis penkių aukštų namas Vyturių mikrorajone, kaip ir daugelis kitų, yra energiškai neefektyvus. Todėl namo administratorius UAB Utenos butų ūkis 2016 metų pavasarį vykdė preliminarią gyventojų apklausą, ar jie pageidauja renovuoti savo daugiabutį. „Vykdant preliminarią apklausą gyventojų klausiama tik bendros nuomonės, ar jie pageidauja, kad būtų parengtas investicinis projektas (IP), kuriame detaliai atsispindės, kokius darbus reikia atlikti ir kiek maksimaliai renovacija kiekvienam butui kainuos", – sakė administruojančios įmonės statinių priežiūros inžinierius Saulius Virvytis. Jo teigimu, po gyventojų pritarimo buvo paruoštas IP pagal tuo metu galiojusias medžiagų ir darbų kainas. IP buvo paruoštas 2016 metų spalio mėnesį ir pristatytas gyventojams. Namo modernizacijai pagal Programą, kad būtų pasiektas minimalus C energetinės klasės naudingumas, buvo paskaičiuota sąmata statybos darbams 484 430,42 Eur, bendra renovacijos vertė 535 226,67 Eur. „Labai svarbu tai, kad suma, nurodyta IP, vėliau negali didėti, paprastai paskelbus viešuosius pirkimus rangos ir projektavimo darbams nupirkti dėl laisvosios rinkos ir konkurencijos tik sumažėja", – sakė S. Virvytis. Pasak jo, šis projektas buvo pristatytas gyventojams. Paaiškėjo visos maksimalios kainos kiekvienam butui, nes ir jos skiriasi. Tai – natūralu, jeigu viename bute langai jau pakeiti į plastikinius, šiam butui modernizacijos kaina už 1 kv. m bus mažesnė. Taigi 2017 m. balandžio 25 dieną įvyko balsavimas raštu, kuriame renovacijai 33 gyventojai pritarė ir 12 nepritarė. Po pritarimo buvo kreiptasis į finansuotoją, kuris finansuos visus renovacijos darbus. Gavus jį pradėti viešieji pirkimai projektavimo ir statybos darbams pagal gyventojams pateiktą ir pritartą IP.

Projektavimo ir rangos darbai
„Visi renovacijos projektavimo ir rangos darbai yra perkami vadovaujantis viešųjų pirkimų įstatymu", – sakė UAB Utenos butų ūkio inžinierius. Jo teigimu, per viešuosius pirkimus niekas ir niekaip negali lemti generalinio rangovo – laimi pasiūlęs mažiausią kainą visiems numatytiems darbams atlikti. Generalinis rangovas, pasiūlęs už 355 897,54 Eur atlikti visus projektavimo ir rangos darbus, laimėjo pirkimus. Galutinė kaina daugiau kaip 30 proc. mažesnė, nei buvo paskaičiuota IP. 2017 m. birželio 19 dieną buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią visi darbai turi būti atlikti per 12 mėnesių. Kai kurie gyventojai tikėjosi, kad darbai prasidės dar vasaros pabaigoje arba rudenį, tačiau jie prasideda tik dabar. Jau matyti aplink namą apjuosta tvora ir pradėtos sandėliuoti medžiagos. „Ilgai užtruko projektavimo darbai, todėl leidimas renovacijai gautas tik 2018 m. sausio 23 dieną", – sakė S. Virvytis. Jo teigimu, natūralu, kad per du mėnesius visi renovacijos darbai nebus atlikti, todėl sutartyje yra numatyta išlyga, kad ją galima pratęsti du kartus po šešis mėnesius.

Pasak generalinio rangovo atstovo Gintauto Šato, projektavimo darbai užsitęsė dėl projekto ekspertizės ir derinimo su užsakovu. O gavus leidimą vykdyti statybos rangos darbus, tuo metu buvo netinkamos klimatinės sąlygos jiems atlikti pagal darbų atlikimo technologiją, todėl darbai prasideda tik dabar. „Matome, kad darbų atlikti nespėsime ir pagrindinę sutartį prašysime pratęsti šešių mėnesių laikotarpiui. Darbus planuojame baigti 2018 m. gruodžio mėnesį", – pabrėžė G. Šatas. Pasak jo, pirmiausia statybos rangos darbai yra pradėti nuo butų langų, kurie šiuo metu jau gaminami. Bus vykdomi ir cokolio šiltinimo darbai (numatoma baigti iki 2018 m. rugsėjo mėnesio), stogo šiltinimo darbai, parapetų pakėlimas (iki 2018 m. rugpjūčio mėnesio). „Artimiausiu metu pradėsime fasado šiltinimo bei balkonų stiklinimo darbus (iki 2018 m. rugsėjo mėnesio), šildymo sistemos modernizavimo darbus (iki 2018 m. rugsėjo mėnesio)", – sakė gen. rangovo atstovas. Vėliau, jo teigimu, bus atlikti ir visi likę darbai, kurie numatyti projekte.

 

 

 Finansuojama iš Europos regioninės plėtros fondo

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kartu su pagreitį įgaunančia daugiabučių renovacija savivaldybės investuoja į šilumos sistemų modernizavimą

  Per paskutinius kelerius metus Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 2 300 daugiabučių. Skaičiuojama, kad pastate įdiegus visas reikalingas energinį efektyvumą didinančias priemones vidutiniškai suvartojama 50–60 proc. mažiau energijos. Miestuose, atnaujinusiuose didelę dalį savo daugiabučių, šilumos vartojimo pokytis jaučiasi ir viso miesto lygmeniu. Kokių iššūkių gali sukelti pastatų atnaujinimas ir kaip jų išvengti, pasakojo sparčiai renovaciją vykdančių rajonų atstovai.

 • Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje

  Spalio 15–16 dienomis svečiai iš Minsko, Gardino, Mogiliovo savivaldybių, komunalinių paslaugų įmonių atstovai domėjosi renovacijos procesu Lietuvoje. Delegacija iš Baltarusijos į Lietuvą atvyko pasisemti patirties, kaip išvystyti sėkmingą pastatų atnaujinimo programą. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 metų, per šį laikotarpį sukauptas nemažas patirties bagažas, o išmoktomis pamokomis ir gerąja praktika noriai dalijamasi su kitomis šalimis.

 • Kokius darbus turėtų atlikti gyventojai prieš teikdami paraišką daugiabučio renovacijai?

  Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 m. atnaujinta beveik 2 300 daugiabučių pastatų. Renovacijos apimtys ir toliau didėja – Aplinkos ministerija dar kartą kviečia teikti paraiškas ir atnaujinti savo būstą. Į ką turėtų dėmesį atkreipti gyventojai, norintys renovuoti savo daugiabučius?

 • Prasidėjo dar vienas daugiabučių renovacijos etapas: bus skiriamas 150 mln. eurų biudžetas

  Aplinkos ministerija septintą kartą pakvietė gyventojus ir savivaldybes teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti – Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) priims paraiškas iki 2020 m. sausio 31 d. Šiuo metu į daugiabučių modernizavimo programą yra investuota apie 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių renovacijos procesas įsibėgėja – prasidės rangos darbų įgyvendinimas

  Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą daugiabučių atnaujinimo projektams. Tai antras daugiabučių atnaujinimo etapas, einantis po kvietimo teikti paraiškas. Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą nuo 2013 m. Lietuvoje iš viso atnaujinta 65 tūkst. butų – investicijos į šių namų atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių gyventojai įvardijo, kas pagerintų gyvenimo kokybę

  Vis daugiau lietuvių svarbi ne tik jų individualaus gyvenamojo būsto kokybė, bet ir greta esanti aplinka: kiemas, gatvė, šalia esančios erdvės. Šiemet atlikta tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad daugelio daugiabučių gyventojų gyvenimo kokybę pagerintų ne tik renovuotas daugiabutis, bet ir sutvarkyta asfalto danga kiemuose, tvarkingi šaligatviai bei padidinta automobilių stovėjimo aikštelė.

 • Startuoja dar vienas daugiabučių renovacijos etapas

  Šiomis dienomis jau startuoja dar vienas šalies daugiabučių renovacijos etapas, prasidėjęs Aplinkos ministerijos praėjusią vasarą paskelbtu kvietimu teikti paraiškas valstybės paramai pagal daugiabučių modernizavimo programą. Šią programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra pradėjo pasirašinėti valstybės paramos sutartis konkretiems projektams įgyvendinti.

 • Švenčionių savivaldybė dalijasi gerosios kvartalinės renovacijos pavyzdžiais

  Visoje Lietuvoje pagreitį įgauna Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prioritetinė kryptis – kvartalinė renovacija. Jos tikslas – ne tik modernizuoti pavienius pastatus, bet ir įtraukti visą infrastruktūrą, esančią aplink. Vienus iš geriausių rezultatų šiuo metu demonstruoja Švenčionių savivaldybė, kuri prie renovuojamų kvartalų dar papildomai integruoja ir daugiau miesto infrastruktūros atnaujinimo projektų.

 • Kvartalinė renovacija – savivaldybių ir nacionalinio masto prioritetas

  Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programai pasiekiant vis daugiau Lietuvos savivaldybių, dažniau pradedama kalbėti apie kompleksinius atnaujinimo procesus – kvartalinę renovaciją, kurios metu įgyvendinamas ne tik namų, bet ir tokios infrastruktūros kaip šilumos mazgai, poilsio erdvės ar gatvių apšvietimas modernizavimas. Šiandien sėkmingam proceso įgyvendinimui labiausiai trūksta savivaldybių įsitraukimo.

 • Valstybinės prioritetas kompleksinei kvartalų renovacijai padeda kurti visapusiškai geresnę gyvenamą aplinką

  Pradėjus įgyvendinti daugiabučių modernizavomo programą, buvo svarstoma, ar nereikėtų daugiau dėmesio skirti ne pavienių, o kvartalų atnaujinimui. Šiandien kvartalinės renovacijos naudą vertina tiek gyventojai, tiek savivaldybės, kurios pačio prisideda prie šių projektų įgyvendinimo. Negana to, net 35 savivaldybės – daugiau nei pusė – yra pasirengusios kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1324
Vakar apsilankė:9784
Šią savaitę apsilankė:11109
Šį mėnesį apsilankė:166494
Viso (nuo 2015-02-16):11661189
Šiuo metu naršo:
93
2019-11-19
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!