Apie vis nokstančias valdžias ir vėliavą
AktualijosApie vis nokstančias valdžias ir vėliavą
2017 gruodžio 29, Penktadienis 14:45

Apie vis nokstančias valdžias ir vėliavą

Apie vis nokstančias valdžias ir vėliavą

Sausio 1 diena kitiemet sutaps su pirmadieniu. Visi (na, gal ne visai visi) darbai jau nuveikti, belieka skaičiuoti, kaip sako Antosė nuo Užpalių, viščiukus. O tų viščiukų mūsų valdžia ne ką ir priperėjo. Visi žinome, visi girdėjome, visi buvome įvykių sūkuriuose, nes šiemet kliuvo visiems – valdžia mums neleido snūduriuoti. Todėl šiandien, bandant žadinti tautos savimonę, nesinori Jūsų graudinti, juk visi mes kalti, kad dar gyvename Lietuvoje, jog turime tokią žalią (tikrąja šio žodžio prasme) valdžią, kuri, tikėkimės, po kurio laiko prinoks. Aš jai kitais metais linkiu, kad suprastų, jog Lietuvoje dar yra lietuvių, kad Lietuvoje gyvena tikri patriotai, o ne tik aš su Antose ar jos „prietelkos“, bet ir jaunimas, kuris privalo dalyvauti geresnio rytojaus šalies statybose.

Neseniai su Antose svarstėme, kada buvo geriau: „prie lito", kurį dar smetoninį prisimena Antosė, „prie rublio", už kurį maistą pirkau ir aš, prie „vagnorkių", neseniai buvusio lito ar dabar „prie euro"?.. Priėjome prie išvados, kad visos valiutos buvo geros, nes mes su jomis buvome. Kai kuriais atvejais ne savo noru, bet buvome.

Lyginti dabartį ir tai, kas buvo, tai tas pats, kas eiti laiko bangų skalaujamu mediniu lieptu – senutėliu, patręšusiomis lentutėmis, rizikuojant... Mes visą laiką rizikuojame. Anais laikais nors ir buvo darbo, bet negalėjai pasirinkti mėgstamiausio. Dabar gali pasirinkti mėgstamiausią, bet tuščių vietų ne visada yra.

Dažnai girdime, kad sovietiniais metais viskas buvo blogai. Kartais galvoju, o kodėl taip vadiname?.. Juk buvo ne sovietų valdžia, o tarybų... Buvo neva tarybos, tarybų deputatai, iš kurių kilo tarybų valdžia. Mano giliu įsitikinimu, aną laikotarpį reikėtų vadinti tarybmečiu. Kaip aiškina tautiniai kalbininkai, abu žodžiai geri ir vartotini. Tačiau ne tai svarbu – svarbiausi esame mes. Anksčiau, dabar – koks skirtumas?.. Kas buvo – tai istorija, kas vyksta dabar – tai dabartis, o kas bus – ateitis. Nesudėtinga formuluotė, kuri aiški ir Antosės „prietelkoms". Tiesa, kai kurioms buvo geriau anuomet, nes dabar pensija per maža...

Rašau šiuos pasvarstymus tam, kad visi prisimintume savo gyvenimais rašytas istorijas. Juk kiekvieni ateinantys metai kupini naujų vilčių, įsipareigojimų ir darbų, taurių siekių... Nepamirškite, viltis vilioklė miršta paskutinė, todėl tikėkime, kad bus geriau...

Ir dar. Sausio 1-a – ypatinga diena mums, lietuviams. Paskaitysite ir nustebsite. Apie tai man priminė Antosė. Ar žinote, kad kaip laisvos Lietuvos ženklas pirmą kartą trispalvė Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 metų sausio 1 d. Tą kartą trispalvę Gedimino bokšte iškėlė 10 Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, paskui savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. Pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai.

1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas. Liko tik raudona. Svarbu tai, kad tradicija kelti vėliavą sausio 1-ą Gedimino pilies bokšte, kuris šiuo metu laikosi kaip ant vištos kojelės, gyvavo iki šiol. Įdomu, kad iki šiol oficiali ceremonija sulaukdavo tik nedidelio būrio entuziastų palaikymo.

Pradėjus griūti Gedimino kalnui šių metų sausio 1 dieną pirmą kartą šios datos istorijoje mūsų vėliavos kėlimo tradicija buvo perkelta į Katedros aikštę. O pilies bokšte trispalvę iškėlė tik keli garbės sargybos kuopos kariai. Keista, kad, skaičiuojant paskutines valandas iki kitų metų pradžios, kada bus paminėtas valstybingumo 100-metis, taip niekas ir nesusiprato mūsų paakinti savo šalies jubiliejaus pradžios metus sutikti iškeliant valstybės vėliavas. O gal mes, uteniškiai, imkime ir padarykime tai!..

Su geriausiais ir nuoširdžiausiais sveikinimais artėjant Šuns metams Jūsų redaktorius Vytautas Ridikas

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Valdžią ir gyventojus supriešino neasfaltuotas kelias

  Birželio 2 dieną (sekmadienį), apie 13.30 val., kelyje Gečiai–Kuktiškės–Tauragnai, ties Radišavos viensėdžiu (Kuktiškių sen.), du kilometrai už Kuktiškių, į pakelės griovį įvažiavo ir vos neapvirto vienai iš Neringos transporto įmonių priklausantis autobusas, kuriuo vyko per 20 žmonių, tarp jų – 10 mokinių.

 • Utenos miesto gatvėmis nusidrieks milžiniška trispalvė

  Prieš aštuonerius metus minint Sausio 13-osios dvidešimtmetį pilietinę akciją „Vėliavos kelias“ pradėjo dabartinis Utenos kultūros centro vadovas Erikas Druskinas kartu su Anykščių ir Utenos mokyklų bendruomenėmis. Tuo metu ugdymo įstaigų bendruomenės ištiesė 200 metrų simbolinę Lietuvos vėliavą, o vėliau vėliava pailgėjo iki 1,2 kilometro.

 • Vilniuje iškilmingai iškelta Dainų šventės vėliava

  Dainų šventės „Vardan tos... pasiruošimo darbai pasiekė finišo tiesiąją. Iki šventės likus daugiau nei dviem savaitėms, šalia Vilniaus Bernardinų sodo iškilmingai pristatyta didžiausiam šimtmečio minėjimo renginiui pasipuošusi šventės organizatorių būstinė.

 • Lietuvos vėliava studentus lydėjo per penkias šalis

  Šių metų tarptautinė imitacinių bendrovių (IB) mugė, vykusi Slovėnijoje, Utenos kolegijos IB ,,Interjeras“ buvo ypatinga: komandą kelionėje per penkias šalis lydėjo Lietuvos trispalvė, o mugėje studentai gavo nominaciją už geriausius bendravimo įgūdžius.

 • Ragina padovanoti Lietuvos trispalvę

  Jau kitąmet minėsime atkurtos Lietuvos valstybės šimtmečio jubiliejų. Atiduodami pagarbą mūsų šalies istorijai, jos pamatus stačiusiems ir dėl jų kovojusiems tautiečiams, tikėdami mūsų ir mūsų vaikų ateitimi, 2018-aisiais iškelkime trispalvę kiekvieno mūsų namuose. Šiam gražiam siekiui įgyvendinti daliai mūsų reikia pagalbos. Ne visos sunkiau besiverčiančios šeimos išgali turėti savo namuose valstybės vėliavą. Tad Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis inicijuoja pilietinę akciją „Padovanok Lietuvos vėliavą". Premjeras jau šių metų vasarį viename kino teatrų beveik 50-čiai šeimų padovanojo po trispalvę ir kvietė ją iškelti valstybei reikšmingomis progomis.

 • Vėliavos kėlimas – moralinė pareiga

  Vėliavos kėlimas skatina ir ugdo žmonių pilietiškumo išraišką bei moralinę pareigą, todėl, artėjant vasario 16-ajai – Lietuvos valstybės atkūrimo dienai – tautiečiai raginami nepamiršti iškelti trispalves. Vėliava iškeliama 7 valandą ir nuleidžiama 22 valandą.

 • Gyventojų mažėja, valdininkų – ne

  Nors Lietuvoje gyventojų mažėja, savivaldybių administracijų darbuotojų vis daugėja. Užimtų pareigybių skaičius 2011-2015 metais išaugo nuo 13 450 iki 14 000. Anot Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI), jei administracijos darbuotojų skaičius būtų mažėjęs proporcingai gyventojų skaičiui, nuo 2011 metų būtų sutaupyta apie 7 mln. eurų.

 • Kovo 11 dieną ragina nepamiršti iškelti valstybės vėliavos

  Netrukus bus minimos Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-osios metinės, todėl Utenos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius primena, kad kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, ant įstaigų, įmonių pastatų, gyvenamųjų namų turi būti iškeltos valstybės vėliavos.

 • Policijos pareigūnai ragina nepamiršti iškelti trispalves

  Minint vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, įmonės ir organizacijos, taip pat gyvenamųjų namų šeimininkai privalo iškelti valstybines vėliavas. Vėliavos kėlimas skatina ir ugdo žmonių pilietiškumo išraišką bei moralinę pareigą, todėl, minint ilgaamžes valstybingumo tradicijas, gyventojai raginami šventinę dieną nepamiršti iškelti trispalves. Vėliava iškeliama 7 valandą ir nuleidžiama 22 valandą.

 • Kvies nupinti 250 tūkst. trispalvių draugystės apyrankių Lietuvai

  Mokinių ir jaunimo organizacijos kviečia visuomenę originaliai paminėti artėjantį Lietuvos nepriklausomybės 25-metį ir nupinti 250 tūkst. trispalvių draugystės apyrankių: ryšėti patiems ir dovanoti Lietuvai.
  Akcijos „Lietuvai ir man" pradžią Nacionalinėje dailės galerijoje šiandien kartu su mokinių ir jaunimo organizacijomis paskelbė iniciatyvos globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4186
Vakar apsilankė:9860
Šią savaitę apsilankė:58211
Šį mėnesį apsilankė:336985
Viso (nuo 2015-02-16):13784050
Šiuo metu naršo:
180
2020-05-30
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!