Dažniausiai užduodami klausimai apie hepatitą B

Hepatitas B – sunki ir klastinga kepenų liga, kurią sukelia hepatito B virusas. Skaičiuojama, kad net pusė juo užsikrėtusių žmonių nejaučia jokių simptomų. Sergant tokia liga, padidėja rizika susirgti kepenų nepakankamumu, kepenų vėžiu arba ciroze, kuri visam laikui suardo kepenis. Ne veltui hepatitas B dar vadinamas „tyliuoju žudiku“. Į dažniausius su juo susijusius klausimus atsakome šiame straipsnyje.

Kuo pavojingas hepatitas B?

Hepatitas B pavojingas tuo, jog juo galima užsikrėsti to nežinant. Dauguma žmonių, užsikrėtusių šia liga, daugelį metų nežino apie tai ir gali nesąmoningai platinti virusą per tiesioginį sąlytį su infekuotu krauju, taip pat lytiniu keliu. Sergant lėtiniu hepatitu B, padidėja rizika vėliau susirgti sunkiomis kepenų ligomis.

Virusas gali tyliai ir nuolat atakuoti kepenis daugelį metų. Tačiau juo užsikrėtęs žmogus to gali nepastebėti, nes dažnai nepasireiškia jokie simptomai arba jų būna nedaug. Vienintelis būdas patvirtinti hepatito B infekciją – atlikti kraujo tyrimą. Priklausomai nuo to, ar norima nustatyti buvusią ar esamą infekciją, gali būti atliekami skirtingi hepatito B tyrimai.

Ar galima išgydyti lėtinį hepatitą B?

Deja, tačiau šiuo metu nėra gydymo būdų, kurie galėtų išgydyti lėtinį hepatitą B. Vis dėlto yra būdų, padedančių kontroliuoti ir sumažinti žalingą viruso poveikį. Gydymas priešvirusiniais vaistais, reguliarus kepenų stebėjimas labai sumažina tikimybę susirgti sunkiomis kepenų ligomis, pavyzdžiui, kepenų vėžiu.

Ar galima užsikrėsti hepatitu B dalijantis maistu ar valgymo įrankiais?

Ne, tokios rizikos nėra. Hepatitas B neplinta liečiant ar per seiles. Juo galima užsikrėsti tik per infekuotą kraują arba specifinius kūno skysčius. Dauguma žmonių šia liga užsikrečia gimdami arba ankstyvoje vaikystėje. Hepatitu B taip pat galima užsikrėsti nesaugių lytinių santykiu metu arba atliekant nesaugias medicinines procedūras.

Ar nėščia moteris gali perduoti hepatito B infekciją kūdikiui?

Taip. Dažniausiai hepatitas B perduodamas būtent gimdymo metu. Tai gali nutikti tiek gimdant natūraliais takais, tiek atliekant Cezario pjūvio operaciją. Tačiau yra būdų, padedančių užkirsti viruso perdavimą kūdikiui. Tokiu atveju per 12 val. po gimimo kūdikiui turėtų būti papildomai sušvirkščiama hepatito B imunoglobulino injekcija. Joje yra antikūnų, padedančių naujagimio imuninei sistemai kovoti su virusu. Kartu su vėlesnėmis vakcinos injekcijomis tai veiksmingai apsaugo kūdikį nuo hepatito B.

Kai kurioms moterims nėštumo metu taip pat gali būti naudingas antivirusinis gydymas, kuris sumažina viruso perdavimo kūdikiui riziką.

Kokia tikimybė, kad hepatitas B taps lėtiniu?

Tai, kaip ši infekcija paveikia kiekvieną žmogų, labai sudėtinga. Tačiau apskritai mažiems vaikams, turėjusiems sąlytį su hepatitu B, yra daug didesnė tikimybė susirgti lėtine šios ligos forma.

Hepatito B diagnozė gali būti išties gąsdinanti. Tačiau tinkamai rūpinantis savo sveikata ir reguliariai tikrinantis, galima sėkmingai suvaldyti šią klastingą ligą. Taigi, kad ir kokia baisi ji beatrodytų, svarbu būti drąsiems ir kreiptis į patyrusius specialistus, kurie suteiktų profesionalią pagalbą.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas