Saulės elektrinių šiemet prijungta tiek, kiek per praėjusius trejus metus

Paprasčiau, greičiau ir patogiau prijungiami saulės elektrinių naudotojai muša visus statistikos rekordus. Šiemet per 7 mėnesius (gegužę–lapkritį) prijungta daugiau negu 1 800 saulės elektrinių klientų, kai per visus 2015–2018 m. iš viso prijungta tik apie 1 100 saulės elektrinių. Paprastesnės, mažiau dokumentų reikalaujančios procedūros, supaprastinta prijungimo tvarka leido pasiekti saulės elektrinių diegimo proveržį.

„Pakoregavome procedūras, įstatymų leidėjas – teisės aktus ir tai leido pasiekti, kad saulės elektrinių gamintojų skaičius muša rekordus. Klientams nebereikia pateikti leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir leidimo gaminti elektros energiją. Tai leido sutrumpinti ne tik procedūrų laiką, bet ir prijungimo trukmę“, – sakė ESO Tinklų vystymo tarnybos vadovas Ovidijus Martinonis.

ESO matydamas neslūgstantį gyventojų susidomėjimą įsirengti ir naudoti saulės elektrines, primena, kad būtina nepamiršti prieš įsirengiant elektrą gaminančią elektrinę kreiptis į ESO dėl prijungimo sąlygų gavimo. Klientus raginame nepasikliauti vien gražiais rangovų pasiūlymais, nes elektrines parduodančios įmonės ir jas įrengiantys rangovai negali tinkamai įvertinti ESO tinklo pajėgumo ir nustatyti ar klientui parinktos elektrinės galios prijungimas bus galimas optimaliais kaštais, taip pat, reikia nepamiršti, kad jeigu kliento elektrinės galia neviršija įvado galio, tai dar nereiškia, kad elektrinę bus galima prijungti optimaliais kaštais.
ESO rekomenduoja, dar prieš įrengiant saulės jėgainę – būtinai pasitikrinti ar elektrinė gali būti prijungta prie ESO skirstomojo tinklo ir kokiomis sąlygomis. ESO operatyviai išduodamose sąlygose bus detaliai nurodyta ar skirstomasis tinklas galės priimti saulės elektrinės pagamintą elektrą.
„Kliento turima vartojimo galia, nebūtinai reiškia kad bus galima įrengti tokios pat galios elektrinę. Būtinai gaukite iš ESO sąlygas, kuriose bus nustatytos elektrinės prijungimo galimybės,“ – patarė Renaldas Radvila, ESO Paslaugų tarnybos vadovas.
ESO yra užfiksavęs ne vieną atvejį, kai klientai paskubėję įsirengti saulės elektrinę sužino, kad reikalinga tinklo rekonstrukcija, nes prijungti elektrinę nėra techninių galimybių. Skirstomasis tinklas skaičiuojamas ir įrengiamas skirtingai priklausomai nuo to ar prijungiami elektros energijos vartotojai ar gamintojai, todėl klientai neteisingai įvertina elektrinės prisijungimo galimybes sutapatindami leistinosios naudoti (įvado) galios dydžius ir leistinosios generuoti (elektrinės) galios dydžius. Tai reiškia nemenkas investicijas – priklausomai nuo konkrečios situacijos, tinklo rekonstrukcijos sąmata siekia nuo 10 iki 50 tūkst. eurų. Šią investiciją turi sumokėti jėgainės savininkas.
Dar liūdnesnė patirtis būna, kai elektrinės prijungiamos savavališkai. Dėl savavalių darbų, be elektros lieka tiek pats elektrinės savininkas, tiek aplinkiniai kaimo, miestelio ar regiono gyventojai. Tokios aplinkybės susiklosto, kai rangovas nesivargina, o jėgainės savininkas nežino, kad prieš diegiant elektrinę būtina suderinti diegimo sąlygas su ESO. Bendrovė ragina elektrinės montavimo ir prijungimo darbą patikėti atestuotiems ir išmanantiems elektrinių įrengimo darbą specialistams. Svarbu nepamiršti, kad atlikus darbus, rangovai turi pateikti deklaraciją ESO, kad elektrinė sumontuota tvarkingai ir veiks tinkamai.

ESO inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Sponsored Video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas