Įsigaliojus naujiems pakeitimams, daugiabučių renovacija taps dar efektyvesnė

Lietuvoje daugiabučių modernizavimo tempai vis spartėja. Šalyje per 2021 m. pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą buvo atnaujinta daugiau kaip 340 daugiabučių namų, o paskutiniame renovacijos kvietime gautas rekordinis skaičius paraiškų.

Iš Utenos rajono savivaldybės sulaukta 10 paraiškų

„Pastarųjų metų rezultatai išryškina svarbią tendenciją – vis daugiau daugiabučių gyventojų ne tik nori modernizuoti savo būstą, bet ir imasi realių veiksmų. 2021 m. gruodžio 31 d. baigėsi 8 kvietimas atnaujinti daugiabučius – gautų paraiškų skaičiumi jis sumušė rekordą per visų kvietimų istoriją“, – pastebi Vytautas Vrubliauskas, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų energinio taupumo departamento direktorius.

Kvietimo metu gautos 784 paraiškos, daugiausia daugiabučių norima modernizuoti Vilniuje (139 paraiškos), Klaipėdoje (66) ir Kaune (59). Iš Utenos rajono savivaldybės buvo sulaukta 10 paraiškų. V. Vrubliausko teigimu, bendri rezultatai nuteikia gerai, tačiau yra ir tokių savivaldybių, kurios nepateikė nė vienos paraiškos.

Primename, kad nuo 2013 iki 2021 m., kai į renovacijos procesą įsitraukė savivaldybių administracijos, šalyje renovuota daugiau kaip 3 000 daugiabučių.

Kokie sprendimai padės efektyviau atlikti modernizaciją?

Šių metų pradžioje įsigalioję Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimai turėtų supaprastinti daugiabučių atnaujinimo procesą, teigė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Nuo šiol būstų savininkams, kurie nusprendžia renovuoti savo gyvenamuosius namus, investiciniam planui reikės tik vieno patvirtinimo.

Papildomos naudos laukia ir projektų administratorių – įsigaliojus naujiesiems pakeitimams, administratoriai gaus papildomus avansinius mokėjimus už renovacijos proceso administravimą bei kone dvigubai didesnes kompensacijas už daugiabučių atnaujinimo projektus.

Ministras pratęsė, jog didesniems pastatams projektavimo ir statybos darbų konkursą bus galima skelbti bendru viešuoju pirkimu. Taip architektai ir statybininkai galės dirbti komandoje ir pasiekti kokybiškesnių rezultatų per trumpesnį laiką. Skaičiuojama, kad vien dėl šio pakeitimo renovacijos procesas galėtų sutrumpėti iki pusės metų.

„Statybos bendrovėms gera naujiena ta, kad bus komplektuojami modernizacijos projektai: skelbiami konkursai atnaujinti ne po vieną, o po keletą pastatų. Kadangi projektai buvo gana smulkūs, kartais net statybininkai neateidavo į konkursus, o dabar, sustambėjus projektams, bus didesnė tikimybė, kad konkursai įvyks. Visa tai leis nupirkti rangovą iš pirmo karto, o ne laukti pakartotinio konkurso“, – teigė S. Gentvilas.

Renovacijos keliami iššūkiai ir tikslai

Daugiabučių modernizavimas neapsieina be iššūkių. Žaliavų ir darbo jėgos trūkumas kelia įtampą ne tik Lietuvai, bet ir tarptautinei statybų rinkai, tačiau, nepaisant to, šalyje bus siekiama ir toliau įgyvendinti pokyčius bei efektyvinti renovacijos procesus.

Šiais metais Aplinkos ministerija sieks įvesti modulinę renovaciją. Toks statybos būdas pagreitins modernizaciją, sumažins darbo jėgos trūkumą ir leis daugiabučių renovaciją atlikti žiemos metu. Modulinė renovacija – vienas iš būdų, leisiantis paspartinti daugiabučių modernizaciją, o jai besiklostant sėkmingai – 1 000 renovuotų namų per metus atrodys kaip mažas skaičius.

Aplinkos ministras pabrėžė, kad senesnių daugiabučių namų renovacija nebėra diskusijų objektas, nes teigiamas modernizacijos poveikis gyventojams jau tapęs akivaizdžiu.

APVA inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas