Valstybingumo 100-mečio parodoje – mūsų krašto šviesuoliai

Kovo 3 dieną Ignalinos krašto muziejuje skambant ansamblio „Iš širdies” dainoms, iškilmingai pristatyta paroda „Lietuvos Nepriklausomybės kelias: asmenybės, įvykiai”. Lietuvos šimtmečiui skirtoje ir po miestus ir miestelius keliaujančioje parodoje – 23 mobilūs stendai, kiekviename iš jų – vis kita nepriklausomybės kelią iliustruojanti istorija.

Kaip pasakojo muziejininkė Marija Kirkienė, ši paroda parengta pagal informacinę medžiagą, kurią pernai bendrame projekte dalyvaujantiems 25-iems šalies muziejams perdavė gyventojai ir organizacijos. Tai nuotraukos, dokumentai, rankraščiai ar jų skaitmeniniai vaizdai, liudijantys apie mūsų valstybės kūrimąsi nuo XIX a. pab. iki šių dienų.
Stenduose pasakojama ne tik apie gerai žinomus valstybės ir visuomenės veikėjus, tokius kaip Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka ar Vytautas Landsbergis, bet ir apie kitus garbius Lietuvos žmones, aktyviai dalyvavusius tautiniame judėjime, kūrusius valstybės pamatus įvairiuose šalies regionuose.
Vienas iš stendų skirtas Ignalinos kraštui. Jis pavadintas „Lietuvybės saugotojai Tverečiuje, Didžiasalyje, Mielagėnuose, Palūšėje”. Pagrindinį indėlį saugant gimtąją kalbą, ginant tautiškumą įnešė krašto šviesuoliai – kunigai, knygnešiai, daraktoriai, visuomenės veikėjai ir lietuvių švietimo draugija „Rytas”.
Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Rimanta Vilčinskienė kvietė visus kvietė pavaikščioti istorijos takais, pajusti nepriklausomybės skonį ir pamąstyti, ar savo elgesiu, darbais esam verti tos laisvės, ar darom viską, kad mūsų valstybės istorija būtų saugoma, perduodama. Renginyje dalyvavo ir moterims už prasmingą veiklą dėkojo bei gėlių joms įteikė Ignalinos seniūnas Jonas Polito ir Didžiasalio – Antanas Pauliukėnas. Didžiasalio „Ryto” gimnazijos mokiniams už jų aktyvią veiklą ir domėjimąsi krašto istorija seniūnas perdavė saldžią padėką. Pasidžiaugta mokinių pasiekimais įvairiuose konkursuose, jų meniniais ir kraštotyriniais darbais, garsinančiais krašto vardą.
Parodoje dalyvavęs ir ekspozicija pasidžiaugęs ignalinietis Juozas Repšys išreiškė apgailestavimą, kad šalia aprašytųjų šviesuolių jis pasigedo tikru tverečėnu save laikiusio žymaus matematiko, profesoriaus Zigmo Žemaičio, kurio asmenybė ir veikla tikrai dar nėra tinkamai įvertinta. Muziejaus darbuotojų teigimu, tikrai ne visas iškilias asmenybes pristatanti medžiaga buvo įtraukta į parodos ekspoziciją, bet internetinį jos variantą – visada galima papildyti.
Parodoje taip pat galima susipažinti su valstybės kūrėjais iš Telšių, Skuodo, Pagėgių, Molėtų, Kelmės, Vilkaviškio, Biržų ir kitų rajonų, taip pat iškiliausių Lietuvos kariuomenės savanorių ir partizanų likimais, pirmuoju lietuviškų lėktuvų konstruktoriumi Jurgiu Dobkevičiumi, Tauragnų dvarininkų Gineičių gyvenimu. Pristatomi Lietuvos pašto istorijos fragmentai, Tautinės vienybės tiltai tarp Didžiosios ir Mažosios Lietuvos 1920–1921 m. ir kt.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas