Vyturių progimnazija – mokykla, turinti dešimtmečiais skaičiuojamą dalyvavimo tarptautiniuose projektuose patirtį. Paskutinį dešimtmetį dalyvauta tarptautiniuose Comenius programos daugiašaliuose projektuose „Mus vienija darnus vystymasis” (2007–2009 m.), „Iš kur mes atvykome?” (2010–2012 m.), Comenius programos dvišaliame projekte „Mus jungia kultūros, kalbos ir rūpinimasis žaliąja planetos ateitimi” (2013–2015 m.). Šių projektų koordinatorė – anglų kalbos mokytoja Ramunė Sabaliauskienė. Šiuo metu mokykla dalyvauja „Erasmus+” programos strateginių partnerysčių projekte „Jūsų istorija yra mūsų istorija” (2016–2018 m.). Projekto koordinatorės – anglų kalbos mokytojos R. Sabaliauskienė ir Rima Paukštienė.
Pirmieji šio projekto žingsniai
Projekto „Jūsų istorija yra mūsų istorija” vadovės gerai išmano savo veiklą, tad sugebėjo iškelti tikslus ir suburti komandą šiems tikslams pasiekti. Lavindamosi pačios jos sudarė sąlygas lavintis kitiems. Suburtoje šio projekto vykdytojų grupėje – 11 mokytojų. Projekto partnerės – Lenkijos, Ispanijos, Italijos, Vengrijos, Portugalijos mokyklos. Dar rudenį projektas pristatytas mokyklos bendruomenei, apie projekto veiklas skelbta informacinėse lentose, mokyklos tinklalapyje. Šeštų ir septintų klasių mokiniai iškart įsitraukė į projektą, aktyviai dalyvaudami projekto logotipo konkurse. Labai smagu, jog šį konkursą laimėjo Vyturių progimnazijos mokinys Aironas Bikus, jo piešinys tapo projekto logotipu.
Šis projektas skatina domėtis istorija. Norėdami daugiau sužinoti apie viduramžius mokiniai lankėsi Rokiškio krašto muziejuje, domėjosi viskuo, netgi bronzos amžiaus Baltijos ornamentika. Vykdydami suplanuotas projekto veiklas, vieni mokiniai ėmė kurti žurnalą apie Lietuvos priešistorę anglų kalba, kiti kūrė plakatus apie baltų gentis, apie marą, siautusį ir Europoje, ir Lietuvoje, apie riterius. Istorijos ir anglų kalbos mokytojai kartu su jaunaisiais projekto dalyviais sukūrė stalo žaidimą, padedantį mokytis istorijos, visi dalyvavo istorinėje rekonstrukcijoje – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavime, padarė šio renginio vaizdo įrašą. Apie 100 Vyturių progimnazijos mokinių pradėjo susirašinėti su kitų šalių mokiniais tradiciniu paštu, keitėsi savo gimtųjų miestų atvirukais, klasių nuotraukomis, sveikino vieni kitus Kalėdų ir Velykų proga.
Projekto partnerių susitikimai
Pirmas susitikimas vyko Ispanijoje, Pontedeume. Čia aptarti svarbiausi klausimai, susiję su projekto veiklomis, dalyvauta viduramžių istorijos pamokoje, vykusioje lauke.
Antras susitikimas vyko Italijoje, Sicilijoje. Čia buvo aptarta, kas jau nuveikta. Kiekviena šalis pristatė savo sukurtus stalo žaidimus, pagrįstus istoriniais įvykiais, ir paaiškino, kaip galima juos žaisti istorijos pamokose.
Trečias susitikimas vyko Vengrijoje, Pilisvorosvario miestelyje. Čia daugiausia dėmesio buvo skirta naujųjų technologijų naudojimo per istorijos ir kitų dalykų pamokas mokymui. Dalyviai mokėsi efektyviai naudoti įvairius interneto siūlomus įrankius, siekiant palengvinti elektroninį mokymąsi. Tai buvo puiki galimybė Vengrijos mokyklai pristatyti savo naujųjų technologijų galimybių naudojimo patirtį. Vyko atviros pamokos, mokymai, kiekvienas galėjo pasidalyti savo informacinių technologijų naudojimo pamokų metu patirtimi. Susitikimo dalyviams buvo surengtos ekskursijos po Budapeštą ir kitus Vengrijos miestus bei miestelius, buvo plaukiama Dunojumi, visi turėjo progos susipažinti su vengrų virtuvės ypatumais.
Būsimi darbai
Rugsėjo mėnesį mokyklos bendruomenei bus pristatyti „Erasmus+” projekto pirmųjų metų rezultatai ir antrųjų metų planai. Svarbiausia, jog projekto partnerių susitikimas šį rudenį vyks Lietuvoje, Utenoje. Smagu laukti svečių, smagu bus dalytis savo gerąja patirtimi, pasakoti, kaip IKT naudojamos istorijos pamokose. Mokykla pasakos svečiams, kaip organizuoja ugdymą, popamokinę veiklą, kuo gyvena Vyturių progimnazijos mokiniai ir mokytojai. Bus ir pažintinių ekskursijų, reikės parodyti savo krašto įdomiausius objektus, supažindinti su unikaliomis mūsų tradicijomis.
Vėliau vyks veiklų savaitė „XVI amžiaus virtuvė”, mokiniai vėl keisis Kalėdų sveikinimais su draugais iš projekte dalyvaujančių šalių, pristatys savo šalies Kalėdų tradicijas ir papročius, kurs antrą istorinio žurnalo dalį, dalyvaus istorijos viktorinoje mokykloje, vėliau – tarptautinėje viktorinoje. Bus kalbama apie naujausių laikų istoriją, ruošiamas vaidinimas pasirinkto istorinio įvykio tema, organizuojama popietė „Istorinės asmenybės”. Mokytojai vyks į darbinį seminarą „Aktyvūs mokymo metodai” Lenkijoje, kur mokysis kurti interaktyvų šeimos medį. Taip pat šios mokyklos mokytojų laukia ir projekto partnerių susitikimas Portugalijoje.
Vyturių progimnazija džiaugiasi galėdama dalyvauti šiame projekte. Šis tarptautinis daugiašalis projektas – puiki patirtis Vyturių progimnazijos bendruomenei, skatinant mokytis kalbų ir siekiant platesnio kultūrinio išprusimo bei socialinės integracijos. Tokie projektai skatina toleranciją, pagarbą kito žmogaus nuomonei, tobulina kalbinę kompetenciją, dalijimąsi gerąja darbo patirtimi, skatina asmeninį ir profesinį tobulėjimą. Tai galimybė semtis idėjų ir jomis dalytis su kitais pedagogais bei pasirinkti metodų, darbo formų efektyvumą.