Padėkojo gyviesiems organų donorams ir gydytojams reanimatologams

Lietuvos asociacija „Gyvastis” spalio 25-ą organizuoja Padėkos renginį, skirtą padėkoti tiems, kurie yra pirmieji organų donorystės grandinėje.
Visų pirma tai – gyvieji donorai, dovanoję inkstą arba dalį kepenų savo artimiesiems – vaikams, broliams seserims, vyrams, žmonoms, vaikaičiams. O tokių nuo 1974 m., kada buvo atlikta pirmoji inksto persodinimo operacija iš gyvo donoro, buvo 304. Šių metų renginyje bus pagerbtos 6 organų donorės – 5 mamos, dovanojusios inkstą arba dalį kepenų savo vaikui ir viena žmona, dovanojusi inkstą vyrui.

Dar viena dar „tylesnė” ir nepastebimesnė grandis organų donorystės grandinėje – gydytojai reanimatologai, ruošiantys organų donorus. Jiems tenka ne tik profesinis krūvis, bet ir psichologinė našta kalbėtis su donorų artimaisiais, kurie ką tik patyrė netektį, ir prašyti, dovanojant mirusio organus, suteikti galimybę gyventi kitiems.
„Ar bent įsivaizduojate, kaip sunku gydytojui pasiryžti siūlyti artimiesiems pagalvoti dėl donorystės? O ir laiko nors kiek susitaikyti, jei apskritai tai įmanoma, su įvykusia tragedija, gydytojai negali suteikti: sprendimą – aukoti ar neaukoti organus – reikia priimti kaip įmanoma greičiau”, – pasakojo Santariškių klinikų Anesteziologijos, intensyviosios terapijos ir skausmo gydymo centro III Reanimacijos–intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas doc. dr. Mindaugas Šerpytis, kuris pasiryžęs dalyvauti „Gyvasties” reginyje, nes nuoširdžiai žavisi organizacijos veikla.
Taip pat pirmą kartą bus padėkota pilotams, skraidinantiems organus malūnsparniais bei kelių policijos pareigūnams, lydintiems medikus, vežančius organus persodinimui.
Šios istorijos sustiprino renginio vedėjos žurnalistės ir TV laidų vedėjos Rimantės Kulvinskytės pasiryžimą kuo greičiau užpildyti donoro kortelę ir taip parodyti savo pritarimą organų donorystei.
Renginyje taip pat dalyvaus žmonės, kuriems buvo transplantuoti organai. Kai kuriems iš jų inkstų ar širdies persodinimas gyvenimą pratęsė daugiau nei 30 metų.
Dvi jaunos renginyje dalyvausiančios merginos – su persodintais inkstais gyvenančios Fausta Augustinaitė ir Justina Jankovskaja – ne tik dirba, studijuoja, kuria jaunatviškas svajones, bet ir džiaugiasi draugyste, užsimezgusia „Gyvasties” stovykloje. Elona Rutkauskienė, paveldėjusi sunkią inkstų ligą, su skausmu širdyje prisimena, kad jos 48 m. mama buvo per sena gydymui ir turėjo mirti. Pati Elona gyvena su persodintu inkstu, užaugino dvi dukras, džiaugiasi trimis vaikaitėmis ir drąsina kartais pasiskundžiančius likimo draugus: „Jūs nesiskųskite, kad sergate, o džiaukitės, kad galite gydytis, džiaukitės, kad galite gyventi”. Rimvydas Vekerotas ir Jurgita Garkauskienė, gyvenantys su persodintomis širdimis, už dovanotą gyvenimą dėkoja donorų šeimoms ir gydytojams.
Po renginio visi dalyviai bus pakviesti į Rotušės aikštę, kur nuo 15.00 iki 18.00 val. liepsnos 1 410 žvakutės – tiek, kiek per daugiau nei 45 metus buvo organų donorų, kurių dovanoti organai išgelbėjo tūkstančių sunkių ligonių gyvybę. Iš jų – 304 gyvieji donorai, dovanoję vieną inkstą ar dalį kepenų šeimos nariams, ir 1 106 mirę donorai.

Ugnė ŠAKŪNIENĖ, Lietuvos asociacijos „Gyvastis” prezidentė

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas