Užpalių jaunimas sudalyvavo „šiukšlių medžioklėje“ – sutvarkę stovyklavietę iškart ją ir išbandė

Vasara įpusėjo ir likusią jos dalį tikrai norisi praleisti švariuose miškuose prie ežero, kurio bangelės nečiužena traškučių pakelio ar neridinėja pakrantės smėliu stiklinio butelio. Todėl Lietuvoje jau nuo pavasario vyksta iniciatyva „Šiukšlių medžiotojai“, kviečianti moksleivius ir visus norinčius apsitvarkyti besivaržant azartiškose žaidynėse. Liepos 13 d. ši iniciatyva viešėjo Užpaliuose, kur stovyklą lankantys jaunuoliai susirinko prie nediduko Kunigiškių ežero aptvarkyti stovyklavietės ir miško. Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina – Lietuvos gamtos fondas.

Azartą padeda sukurti tikslų šiukšlių skaičių fiksuojanti programėlė

Užpalių žygeivių ir vaikų dienos centrostovyklai vadovaujantis Giedrius Indrašius sako, kad karts nuo karto atsiveža savo komandą apsitvarkyti prie šio ežerėlio: aukštas pušynas, smėlėti krantai ir patogi medinė pavėsinė bei laužavietė nulemia, kad savaitgaliais čia tikrai nerasi laisvos vietos.

Tačiau, Giedriaus pastebėjimu, panašu, kad šįkart stovyklavietė atrodė tvarkingiau, nei anksčiau: nesimėtė bent jau stambių šiukšlių. Kita vertus, įsižiūrėjus įdėmiau, žolėje ir smėlyje galėjai įžvelgti baltuojančias nuorūkas, blizgančias folijos atplaišas ir butelių kamštelius.

Žaidimas „Šiukšlių medžiotojai“ žaidžiamas naudojantis programėle – joje žymima, kiek ir kokio tipo šiukšlių rasta, programėlė rodo žemėlapį bei nueitą atstumą. Žaidimo organizatoriai, Lietuvos gamtos fondo atstovai, paruošia „medžiotojams“ ir įrankius: jei prireiktų, galima už vieną pririnktą šiukšlių maišą išsipirkti grėblį ar kastuvą, už tris šiukšlių maišus – vežimėlį gausesniam kiekiui šiukšlių maišų atvežti į žaidimo finišo punktą.

Programėlę nuolat naudoja vienas komandos narys – kiti jam iš toli šūkčioja, kiek kokių šiukšlių rado. Užpaliuose dėl techninių kliūčių (stringančios programėlės) trys komandos galiausiai susiliejo į dvi.

Dvi skirtingos strategijos išryškėjo ir medžioklėje prie Kunigiškių ežero

Kadangi „Šiukšlių medžiotojų“ žaidime skaičiuojamas ne tik šiukšlių skaičius vienetais, bet vėliau šiukšlių maišai pasveriami, komandos dažniausiai renkasi skirtingas strategijas – arba rinkti kuo daugiau šiukšlių vienetais, arba griebti sunkias šiukšles: dažniausiai – stambiagabarites atliekas, padangas ar stiklo butelius.

Taip nutiko ir šiuo atveju: iš pirmo žvilgnio vietoje nenustygstantys „Juodukai“, pasiteiravę, ar apdegę angliukai kartais nebūtų įskaitomi kaip šiukšlė, netrukus suprato, kad nieko sunkaus čia surinkti nepavyks, tad ramiai susėdo stovyklavietėje skaičiuoti nuorūkų ir įvairių smulkių šiukšlių atplaišų. Nors iš pirmo žvilgsnio nuorūkos gamtoje taip neužkliūna už akies, jas surinkti yra labai svarbus (ir kiek kantrybės reikalaujantis!) darbas. Mažytėje nuorūkoje yra plastiko, įvairių dervų, kenksmingų medžiagų ir gamtoje ji yra ne trumpiau, nei bet koks kitas plastikinis daiktas.

Tuo metu komanda „Baravykai“, apsidairę ir supratę, jog pačioje stovyklavietėje nieko stambaus „nesumedžiosi“, patraukė gilyn į ežerėlį supantį mišką. Štai ten iškart pradėjo skambėti į maišą kraunami buteliai.

Po žaidynių nusprendė iškart išbandyti stovyklavietę

Išnaršius ežerą gaubiantį pušyną ir kruopščiai apžiūrėjus visą plotą aplink stovyklavietę, abi komandos finišavo su tokiais rezultatais – „Juodukai“ surinko po pusę kilogramo plastiko, stiklo, buitinių atliekų, iš viso 1,5 kilogramo, tačiau 284 vienetus smulkių šiukšlių, daugiausia – nuorūkų.

„Baravykai“ tuo metu surinko 6,5 kilogramo atliekų, daugiausia – stiklo, tačiau vienetais šiukšlių surinko mažiau – 196.

Komandos apdovanotos „Šiukšlių medžiotojų“ logotipu puoštomis gertuvėmis – kad į gamtą neštųsi jas, o ne plastikinius buteliukus ir metaliniais turistiniais puodeliais – kad būtų į ką rinkti mėlynes ir pilstyti ant laužo išsivirtą arbatą.

Atsipūtę žaidėjai nusprendė, kad jei jau sutvarkė šią stovyklavietę – metas ja ir pasinaudoti. Vadovui stebint iš pušų spyglių ir sausų šakų įkurtas laužas, iš sausų šakelių pagaminti iešmai ir netrukus ant ugnies pradėjo spirgėti dešrelės ir juoda duona su besilydančiu sūriu.

Visi vieningai sutarė, kad švarioje stovyklavietėje pietauti – smagiau. Prasmingai praleidę laiką po „šiukšlių medžioklės“ Užpalių jaunuoliai toliau išsiruošė į dviračių žygį aplink Alaušo ežerą.

Beje, tokias žaidynes paprasta susiorganizuoti ir patiems – programėlę „Waste Hunters“ galite rasti bet kurioje programėlių platformoje ir smagiai pasivaržyti susikūrę savo individualų renginį.

Surinkta per 7000 vienetų šiukšlių ir 30 padangų

„Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės jau suorganizuotos 8-iose Lietuvos apskrityse. Šiuos žaidimus inicijuoja Aplinkos ministerija bei Aplinkos projektų valdymo agentūra, o veda – Lietuvos gamtos fondo atstovai.

Šiuo metu šiukšles išmedžioti dar liko Telšių ir Panevėžio apskrityse.
Į monotonišką visiems pažįstamą darbą įtraukus azartą ir varžymąsi, komandoms visoje Lietuvoje pavyko surinkti daugiau nei 7000 vienetų šiukšlių, iš gamtos ištraukti dešimtis kilogramų statybinių atliekų, apie 30 padangų ir 2 klozetus.

Visos šios atliekos išrūšiuotos ir pristatytos į atliekų priėmimo aikšteles arba – pavojingų atliekų (padangų) tvarkytojams. Beje, tokį žaidimą savo bendruomenėje, mokykloje ar netgi per giminės suvažiavimą galite suorganizuoti ir jūs – tereikia parsisiųsti programėlę „WasteHunters“, sukurti renginį toje vietoje, kurioje esate, išsidalinti šiukšlių maišus ir pasileisti į medžioklę.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas