Daug metų gyvavusią tradiciją Lietuvos regionų žurnalistus sukviesti po vienu stogu ir aptarti svarbiausius užsienio politikos klausimus buvo nutraukusi COVID-19 pandemija. Šiemet ši iniciatyva buvo atgaivinta – kovo 24−25 dienomis Užsienio reikalų ministerija (URM) subūrė regionų žiniasklaidos atstovus į kasmetinį suvažiavimą, skirtą aktualiems užsienio politikos klausimams aptarti. Jau daug metų UAB „Utenos diena“ priklauso Nacionalinei rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijai, jos valdybai ir į tokius bei panašius susitikimus yra kviečiama ne tik išklausyti pranešėjų, bet ir aktyviai pristatyti savo pozicijos iš Utenos regiono perspektyvos.
Lietuva ir darbas su regionais
URM ambasadorė ypatingiems pavedimams darbui su Lietuvos regionais Gitana Grigaitytė dėkojo visiems regionams, suteikusiems pagalbą pabėgėliams iš Ukrainos. Ne tik Vilnius, bet praktiškai visi didieji Lietuvos miestai organizavo Ukrainos palaikymo akcijas, rinko pinigus labdaringiems tikslams. Be didelio raginimo daugelis Lietuvos miestų patys kreipėsi į savo miestus partnerius Ukrainoje ir pasiūlė jiems pagalbą. Utena draugauja su Kovelio miestu. Ne viena dešimtis koveliečių jau apsigyveno Utenos rajone. Vidaus reikalų ministerija įpareigojo visus miestus nutraukti bet kokius bendradarbiavimo saitus su Rusijos ir Baltarusijos buvusiais miestais-draugais. Taip neseniai nutiko su Gluboko miestu Baltarusijoje, su kuriuo Utena draugavo nuo 2008 metų.
Lietuva–Kinija
Lietuvos Respublikos ambasadorė Kinijos Liaudies Respublikoje Diana Mickevičiūtė pasidalijo savo patirtimi, kas iš tiesų vyksta Kinijoje. Įdomu buvo sužinoti, kad Taivano ambasados klausimas Kinijai yra tik pretekstas nutraukti ryšius su Lietuva. Pasak jos, viskas prasidėjo nuo to, kad Lietuva neįsileido kiniško kapitalo į Klaipėdos jūrų uostą. Priminsiu, kad Kinija investuoja milijardus dolerių ir eurų į Afrikos, Pietų Amerikos, Europos infrastruktūros objektus – visur, kur tik jai suteikiama galimybė. Ir per šias savo investicijas stengiasi daryti įtaką ir visai tos šalies politikai bei ekonomikai. Įdomu ir tai, kad antras didelis susikirtimas tarp Lietuvos ir Kinijos įvyko tuomet, kai Lietuva pasakė griežtą ne Kinijos siūlomai 5G technologijai. Vėlgi siekdama plėsti savo įtaką Kinija siūlo mažesnėmis kainomis diegtis jos siūlomus sprendimus, kad vėliau tuo galėtų pasinaudoti. Anot ambasadorės, būta ir kitų klausimų, kur Kinija stengėsi primesti Lietuvai savo poziciją. Ir paskutinis lašas dviejų suverenių valstybių konfrontacijoje – Taivano ambasados atidarymas Vilniuje. Tokie dalykai visuomet yra sprendžiami konsensuso principu ir Kinija buvo informuota apie tokį pavadinimą, bet jokio nepasitenkinimo nepareiškė, kol viskas nebuvo pristatyta oficialiai.
Kaip žinome, Kinija savo ruožtu vienašališkai pareikalavo pakeisti Lietuvos ambasados pavadinimą Kinijoje. Lietuvai to daryti nesutikus, visų Lietuvos ambasados darbuotojų buvo pareikalauta per labai trumpą laiką palikti Kiniją. Šiuo metu darbas vykdomas iš Vilniaus, o ambasada Kinijoje stovi uždaryta. Kaip paaiškėjo susitikime, su tokiomis ar panašiomis sankcijomis šiuo metu susiduria ir Australija, buvo susidūrusios ir kitos šešios šalys.
„Kinijoje šiuo metu vykdomas totalus sekimas – sekami visi ir visur, – pasakojo ambasadorė. – Pavyzdžiui, vos tik man atsikrausčius į butą Kinijoje, prie durų buvo sumontuota kamera.“ Kinijoje galima atsisėsti į kalėjimą vien už tai, kad diskutuosi su kuo nors, iš kur atsidaro COVID-19 virusas. „Jeigu teigsi, kaip yra patvirtinta ir visiems žinoma, jog virusas kilo iš Uhano Kinijoje, belangė beveik garantuota, – sakė ambasadorė. – Būtent dėl to šiuo metu Kinijos rūstybę užsitraukė ir Australija. Oficialiai Kinija sako, kad čia amerikiečiai kalti – jie paskleidė tą virusą.“
Mums, jaunajai kartai, kuri nepriklausomoje Lietuvoje gyvena jau 32 metus, nesuprantami tokie dalykai, kad savo nuomonės turėjimas gali užtraukti bausmę ne tik pačiam, bet ir šeimos nariams. Sunku būtų suvokti, jeigu dėl svarstytinų spendimų negalėtume pasisakyti apie merą, prezidentą ar kurį nors Seimo narį. O ten taip yra. Kadangi Kinijoje absoliučiai visa žiniasklaida valdoma komunistų partijos, išjungti visi vakarietiški socialiniai tinklai, neveikia nei feisbukas, nei instagramas, nei „YouTube“. Apskritai kinams Vakarų pasaulis pristatomas, kaip apokaliptinis. Sakoma ir kartojama, kad supuvę Vakarai baigia išmirti nuo COVID-19 viruso. Ir tie kinai, kurie po ilgo laiko atkeliauja į Vakarus, negali atsistebėti, kaip mes Europoje ar Amerikoje laisvai gyvename. Nes Kinijoje patikrinimai vykdomi prie namų, prie autobusų, prie traukinių, prie įėjimų į darbą ir t. t. Įdomu, jog COVID-19 komunistų partijai pasitarnavo, kaip puiki galimybė, prisidengus pandemijos užsikrėtusiųjų atsekamumu, įvesti totalų visų piliečių stebėjimą. Viso to tikslas vienas – kad vadinamoji jų tiesa būtų pateikiama tik viena ir būtų suformuluota jų komunistų partijoje. Kinijoje už šiame skyrelyje išdėstytas mintis straipsnio autorius veikiausiai taip pat būtų uždarytas į belangę.
Lietuva–Baltarusija
Ypač emocingas susitikimas buvo su Baltarusijos disidentais, kuriam vadovavo Lietuvos Respublikos ambasadorė ypatingiems pavedimams Baltarusijos Respublikoje Asta Andrijauskienė. Visi pašnekovai pristatė savo patirtis, kaip ir kodėl jiems teko palikti Baltarusiją, ir visi kaip vienas kartojo, kad jų kovoje dar niekas nebaigta, nes baltarusių tauta ir toliau siekia nepriklausomos demokratinės valstybės statuso. Buvo prisiminta ir mūsų istorija, kai Romas Kalanta 1972 metais susidegino protestuodamas prieš Sovietų Sąjungą. Prireikė net 18 metų, kol Lietuva atgavo nepriklausomybę. Baltarusiai, esantys Lietuvoje, paprašė tikėti jais ir jų tauta bei visais įmanomais būdais padėti siekti jų teisėtų tikslų. Jie pasakojo ir kaip patys padeda šiuo metu su agresore Rusija kariaujančiai Ukrainai. Jų teigimu, Ukrainoje sprendžiasi ir Baltarusijos likimas.
Baltarusių solistė Margarita Levčuk dėkojo Lietuvos nacionaliniam operos ir baleto teatrui, kad ją išgelbėjo ne tik nuo kalėjimo, bet galimai ir nuo baisesnių pasekmių.
M. Levčuk, kilusi iš kaimo Baltarusijoje, sunkiai besiverčiančios šeimos, pasiekė stulbinamas aukštumas ir tapo viena geidžiamiausių solisčių Baltarusijoje. Jauna mergina baigusi muzikos konservatoriją norėjo tik vieno – dainuoti. Kaip pati pasakojo, ji visai nesidomėjo politikais ar politika. Tačiau Baltarusijoje taip jau viskas yra – jeigu turi išskirtinį talentą, privalai koncertuoti valdžios viršūnėms, dažnai ir pačiam Aliaksandrui Lukašenkai. Pasak jos, disidentinis kelias prasidėjo 2019 metų vėlų rudenį, likus dar keliems mėnesiams iki tų suklastotų rinkimų, kuriuos pasiskelbė laimėjęs A. Lukašenka. Visi prisimename, kaip didžioji dalis tautos išėjo į gatves. Todėl supratusi, kad aplink ją vien valdžios banditai ir veidmainiai, ji, gležna operos solistė, nutarė pradėti partizaninį karą, pasinaudodama savo didžiausiu ginklu – balsu. 2019 metų pabaigoje ji buvo pakviesta į didžiulio restorano, kuris galimai nelegaliai buvo pastatytas A. Lukašenkos nurodymu, atidarymą. Paprastai prieš tokius koncertus, kur dalyvaudavo valdžios elitas, iš darbuotojų būdavo surenkami mobilieji telefonai. Bet šį kartą telefono iš Margaritos nepaėmė ir ji užfiksavo daugelį pikantiškų detalių iš to restorano atidarymo, kuriame, nors niekas neturėjo žinoti, dalyvavo ir pats A. Lukašenka. Šį vaizdo įrašą ji paskelbė internete. Tuomet, anot operos solistės, prasidėjo baimės ir nerimo dienos – gatvėje eidama ji bijojo kiekvieno mikroautobuso, krūpčiojo nuo kiekvieno pasibeldimo į duris. Paradoksas, tačiau ją nuo kalėjimo išgelbėjo kvietimas koncertuoti Lietuvoje. Įdomus sutapimas, kad vos tik jai kirtus Baltarusijos–Lietuvos sieną, paskambino mama ir pasakė, kad nebegrįžtų namo, nes baltarusių milicija įsiveržė į namus ir dabar jos visur ieško. Beje, Baltarusijos Užsienio reikalų ministerija yra išdavusi Europos arešto orderį ir ieško Margaritos, kaip didžiausios nusikaltėlės. Dėl kažkokio nelemto vaizdo įrašo. Ar kas nors iš skaitančių galite patikėti, kad už tai galima sėsti į kalėjimą, arba dar blogiau, kaip jau nutiko tūkstančiams baltarusių, dingti be žinios!..
Šiuo metu M. Levčuk gyvena Vilniuje, nuolat koncertuoja ir džiaugiasi gyvenimu bei tiki, kad vieną dieną galės sugrįžti į savo gimtinę. Ji ir mums, susirinkusiems žurnalistams, atliko baltarusių liaudies dainą, kurios pasiklausyti galite www.udiena.lt.
Margaritos istorija išskirtinė dar ir tuo, kad ji turi brolį, kuris tarnauja Baltarusijos specialiajame riaušių malšinimo padalinyje. Kai prasidėjo karas Ukrainoje, Margaritos mama parašė, kad ji susisiektų su broliu ir paprašytų jo nevykti kariauti į Ukrainą, nes jie turi ten giminių, paaiškinti, kad šis karas neteisingas. Margarita įrašė emocingą vaizdo įrašą, kuriame verkdama maldavo brolio atsipeikėti ir paprašė visų, kurie pamatys šį vaizdo įrašą ir pažįsta jos brolį, parodyti jį jam. Po dviejų dienų ji pamatė jau brolio įrašytą vaizdo medžiagą, kur jis kaip zombis skaitė iš lapelio ir sakė darysiantys viską, ką Lukašenka įsakys. Ir tokių istorijų Baltarusijoje daug, kai net vienos šeimos nariai, kurie buvo auklėti tų pačių tėvų, pasirenka absoliučiai skirtingas puses.
Lietuva ir Europos Sąjunga
Ukraina nori įstoti į Europos Sąjungą, šiuo metu siekia gauti kandidatės statusą, o mūsų šalis netrukus sulauks aštuoniolikos metų – pilnametystės – kai esame 27 narių ekonominėje sąjungoje. Šio mūsų strateginio pasiekimo nauda be jokių palyginimų matoma ne tik skaičiais. URM Europos Sąjungos departamento Bendrųjų reikalų ir investicijų klausimų skyriaus vedėjas Andrius Grikienis pasakojo apie mūsų jau nueitą kelią ir tai, kas dar laukia ateityje. Kasdieniame gyvenime nuolat bėgame, tad kartais sveika prisiminti ir susimąstyti ir apie mūsų pasiekimus. Jis akcentavo, jog mūsų šalis iš tiesų gali pagrįstai didžiuotis nueitu keliu ir savo pasiekimais.
URM Sankcijų grupės vadovė Renata Jasilionytė papasakojo apie sankcijas Rusijai ir Baltarusijai bei jų taikymą. Kaip teigė specialistė, jie šiuo metu dirba ir dienomis, ir naktimis, ir savaitgaliais – niekas neskaičiuoja darbo valandų. Specialistė labai emocingai pasakojo, kaip sudėtinga 27 ES šalims narėms susitarti dėl bendrų sankcijų paketų ir kokią diplomatiją reikia pasitelkti norint įtikinti tolimesnes kaimynes, kad būtina dar ir dar sankcijas griežtinti. O jas įvedus nedelsiant taikyti.
Neįtikėtinas NATO šalių viršūnių susitikimas
Kitais metais Vilniuje įvyks didžiausias renginys Lietuvos istorijoje – NATO šalių ir partnerių viršūnių susitikimas. Ambasadorius ypatingiems pavedimams Darius Semaška, kuris kartu yra ir atsakingasis sekretorius už NATO susitikimą, pasakojo kokie parengiamieji darbai vyksta jau dabar ir kokio masto renginys tai bus. Laukiama apie 3 tūkst. užsienio šalių delegacijų narių, vien apie 1 tūkst. bus amerikiečių, taip pat laukiama ir apie 1 tūkst. užsienio šalių žurnalistų. Kad suprastume, ką tai reiškia, pateikiami tokie skaičiai – Vilniuje iš viso yra tik apie 3 tūkst. viešbučių kambarių, taigi ne visi svečiai ir žurnalistai tilps. Reikės apie 540 reprezentacinių automobilių. Vėlgi tiek nėra visose Baltijos šalyse kartu sudėjus. Lietuvos laukia išties grandiozinis renginys, kurio metu mūsų šalis porą dienų bus viso pasaulio dėmesio centre. Pasak ambasadoriaus, tai unikali galimybė Lietuvai pasirodyti kaip vakarietiškai, gilią istoriją turinčiai šaliai ir jau gebančiai organizuoti net tokius renginius. Žinoma, toks renginys Lietuvai atitinkamai ir kainuos.
Rusijos propaganda
Dezinformacijos, propagandos ir atvirų šaltinių analizės ekspertas, JAV analitinio centro Atlantic Council analitikas Lukas Andriukaitis pristatė, kokią informaciją Rusija skleidė prieš karą ir jau prasidėjus karui Ukrainoje. Kokie skirtumai yra tarp to, ką Rusija pateikia Vakarų šalims, ir kokias žinias transliuoja savo piliečiams. Pasak jo, įdomu tai, kad daugelis Rusijos naratyvų absoliučiai prieštarauja vieni kitiems, o rusai taip suzombinti, kad jiems nekyla jokių klausimų. Štai keletas tokių būdų: Rusija vaduoja rusakalbius Ukrainoje nuo nacionalistų, bet ji visiškai subombarduoja Charkivo miestą, kuris yra išskirtinai rusakalbis; eina gelbėti rusų, bet patys subombarduoja taikius rusų tautybės ukrainiečius; arba tai, kad Rusija eina laisvinti Ukrainos nuo fašizmo ir supuvusių vakarų iškrypėlių. Visi, manau, iš istorijos dar prisimena, kad fašistai visas seksualines mažumas tiesiog naikino. Taigi negali būti ir fašistai, ir seksualinės mažumos. Bet, pasirodo, rusams tokie teiginiai viename sakinyje tinka ir jie viską priima už gryną pinigą.
Susitikime su ministru – dėmesys Ukrainai
Su žurnalistais susitikęs Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė regionų žiniasklaidos svarbą, informuojant Lietuvos žmones apie tarptautinę politiką bei didinant visuomenės atsparumą hibridinėms grėsmėms. Susitikimo metu buvo aptarti Rusijos karo Ukrainoje aspektai, galimos karinės agresijos pasekmės regiono saugumui bei pasaulio tvarkai. Trumpai buvo papasakoti užkulisiai, kaip vyksta sunkios derybos tarp visų 27 ES narių. Įdomu tai, kad Lietuva nuolat kartojo apie Rusijos keliamą grėsmę ir būtinybę kurti ne tik karinį, bet ir energetinį bei ekonominį atsparumą. Dabar ES šalys narės, ypač tolimesnės, pripažįsta, kad Lietuva buvo teisi. Ministras informavo, kad nuolat yra sekama situacija Ukrainoje ir dėliojami visi galimi scenarijai, kaip gali pakrypti karas ir ko dar Putinas gali imtis atsidūręs ant vis didėjančios prarajos tarp Rusijos ir Vakarų pasaulio krašto.
Susitikime su premjere išsakytos bėdos
Susitikime su premjere Ingrida Šimonyte buvo apžvelgta jos kadencijos pradžia. Ji pristatė, kaip buvo valdoma COVID-19 pandemija. Taip pat pasakojo, kokia situacija su nelegaliais imigrantais iš Artimųjų Rytų. Pasak jos, vis dar per 1 tūkst. jų yra Baltarusijoje – tik iš žiemojimo vietų jie buvo išvaryti, o atšilus orams, yra tikimybė, kad vėl turbūt bandys patekti į Vakarų Europą per Lietuvos ir Lenkijos sieną. Kaip informavo premjerė, didelė dalis tvoros nuo Baltarusijos jau yra pastatyta. Ji užtikrino, kad bus baigta statyti pagal numatytus terminus. Premjerė nepamiršo ir Ukrainos. Ji papasakojo, kaip Lietuva bendradarbiauja su Ukraina, kaip jai maksimaliai padedama, paaiškino, kodėl ir kam buvo padidintas šalies biudžetas gynybai.
Likusį laiką premjerė atsakinėjo į regiono žiniasklaidos atstovų klausimus ir išklausė jų pozicijos dėl augančių kainų bei prastėjančios regioninės žiniasklaidos padėties.