(Ne)šventinis elgesys su pacientu, arba kas šioje istorijoje teisus

Tikriausiai niekas nesiginčys, jog sveikata – brangiausias kiekvieno žmogaus turtas. Būtent todėl visi klausimai, susiję su sveikata, yra itin svarbūs ir jautrūs. Į „Ignalinos dienos“ redakciją užsukusi Virgilija papasakojo skaudžią istoriją, nutikusią jos tėčiui Rimui Kliukui, gyvenančiam Ignalinos rajone, Kandrotiškių II vienkiemyje (Ceikinių sen.), kuris po eilinio jį kankinančio priepuolio buvo atvežtas į Ignalinos rajono ligoninės Priėmimo skubios pagalbos skyrių (toliau – Priėmimo skyrius). „Ignalinos dienos“ žurnalistai mėgino išsiaiškinti, kas iš tiesų tąkart nutiko sunkiam ligoniui.

Liepė važiuoti namo

Kaip pasakojo šiuo metu Utenoje gyvenanti ligonio dukra, jos septyniasdešimt vienerių metų tėčiui diagnozuota sunki liga – augliai smegenyse ir miego arterijose, jam yra nustatyta antra neįgalumo grupė. Moters teigimu, jis beveik nemato ir savarankiškai nevaikšto – kai pasijunta geriau, gali paeiti prilaikomas iš abiejų pusių, o priepuolių metu yra visiškai neįgalus. Namuose, anot pašnekovės, stovi nupirktas neįgaliojo vežimėlis, kad būtų lengviau prižiūrėti ligonį. Praėjusios savaitės pirmadienį R. Kliuką vėl ištiko stiprus priepuolis ir jis neteko sąmonės, dėl to kaime kartu su tėčiu gyvenanti Virgilijos mama Eugenija iškvietė greitąją medicinos pagalbą (GMP).

Kaip sakė pašnekovė, vyras apie trečią valandą popiet buvo nugabentas į Ignalinos rajono ligoninę (toliau – ligoninė), vėliau – apie 22 val. – buvo nuspręstą jį vežti į Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikas. „Antradienį, ketvirtą valandą ryte, jį parvežė iš Vilniaus, – pasakojo Virgilija. – Tėtis telefonu naudojasi tik tam, kad atsilieptų skambinančiam asmeniui, pats jis niekam paskambinti negali, nes nemato. Taigi, pranešti artimiesiems, kad jau grįžo į Ignaliną, jis negalėjo. Bet mums nepaskambino ir ligoninės personalas.“ Anot dukros, tėtis buvo paguldytas kažkur Priėmimo skyriuje. Virgilija teigė, jog nuo pat atvežimo iš Vilniaus Priėmimo skyriaus slaugytojos engė jos tėtį – grasino iškviesti jam taksi iš Utenos ir liepė važiuoti namo. Pašnekovė sakė, jog tėtis neturėjo nei pinigų, nei būtų galėjęs taksistui nupasakoti kelią namo, nes yra beveik aklas. Tuo labiau kad Kandrotiškių II vienkiemis – tokiame užkampyje, jog net ir neblogai žinodamas kelią gali pasiklysti, be to, keliuku iki pat namų sunkiai galima pravažiuoti. Navigacinė sistema, pasak moters, rodo klaidingą kelią, o nuo Ignalinos iki vienkiemio – maždaug 24,7 km, pėsčiomis irgi nepareisi.

Netyčia išgirdo netikėtą frazę

Įsiaudrinusi Virgilija pasakojo, jog ji tėčiui paskambino apie devintą valandą ryto, pakalbėjo su juo. Nespėjus padėti ragelio moteris savo ausimis girdėjo, kaip slaugytoja jam sakė: „Viskas, tavo buvimo valandos šioje palatoje pasibaigė, „von“ iš čia.“ Pašnekovė tikino, jog iškart paskambino ligoninės laikinai einančiai direktorės pareigas Daivai Vinogradovai ir pasiteiravo, kaip ligoninės personalas gali taip nemandagiai ir negražiai elgtis su sunkiu, nematančiu ir nevaikštančiu ligoniu – vyti jį lauk. „Paklausiau jos – nejaugi ant sniego lauke jį pasodinsit? – kalbėjo moteris. – Direktorė pažadėjo viską išsiaiškinti ir perskambinti.“

Anot Virgilijos, maždaug už valandos perskambinusi ligoninės vadovė pirmiausia paklausė, kaip tėvas galėjo dukrai apsiskųsti, jei jis negirdi. „Aš patikinau, kad tėtis puikiausiai girdi, tik nemato, – aiškino dukra. – Be to, patikslinau, kad ne tėvas man pasiskundė, o aš pati girdėjau slaugytojos žodžius, kitaip nebūčiau jai net skambinusi. Tada direktorė užtilo ir atsakė, kad jai belieka atsiprašyti.“ Pašnekovės teigimu, ligoninės vadovybė situaciją neigia ir nenori pripažinti, jog toks nederamas elgesys su pacientu buvo. Anot jos, jei tėvas matytų, ji būtų sustačiusi visas Priėmimo skyriaus darbuotojas prieš jį ir prašiusi parodyti, kuri taip nemandagiai su juo šnekėjo. Bet dabar situacija susiklostė taip, jog konkrečios darbuotojos ji įvardyti negali.

Viskas, pasak Virgilijos, baigėsi taip, jog mama paprašė kaimyno pagalbos ir tėvą namo parsivežė. Bet, dukros teigimu, tėvas dabar itin blogai jaučiasi – beveik nekalba, nenori vaikščioti. Taip sukrėtė jį toks elgesys. „Be to, tik įėjus į Priėmimo skyrių, mamą užsipuolė bent keturios darbuotojos – neva, ko jūs čia skundžiatės, – kalbėjo pašnekovė. – Jeigu būtų nekaltos, kaži ar būtų puolusios aiškintis… Dar liepė džiaugtis, kad ketvirtą valandą ryto tėčio neišsiuntė namo.“

Tai kaip ten su tuo aklumu?..

Ceikinių seniūnijos seniūnas Saulius Zabolevičius patikino, jog Kliukų šeimą pažįsta puikiai, apibūdino juos kaip ramius, tvarkingus ir mandagius žmones. Žinojo seniūnijos galva ir apie R. Kliuką užklupusias sveikatos problemas. „Žinau, kad daugiau nei prieš metus jam suprastėjo sveikata ir ištinka priepuoliai. Taip pat jis pats man prieš kurį laiką skundėsi, jog labai suprastėjo regėjimas, – prisiminė pašnekovas ir pridūrė, jog labai rūpinasi, kad keliukas link Kliukų sodybos visada būtų nuvalytas ir prireikus juos greitai pasiektų pagalba. Anot jo, anksčiau per molingą mišku nusidriekusį vieškelį ne visureigiu, o paprastu automobiliu pravažiuoti buvo galima tik vidurvasarį ir tik esant sausrai. Dabar juo Kliukų sodybą galima pasiekti visais metų laikais.

R. Kliuko sutuoktinė, Virgilijos mama Eugenija sakė, jog vos įėjusią į Priėmimo skyrių ją iškart užsipuolė ligoninės personalas. „Manęs klausė, kodėl aš parašiau skundą, – prisiminė pašnekovė. – Atsakiau, kad nieko nežinau, aš tik atvažiavau pasiimti ligonio. Patys prisidirbot, patys ir srėbkit.“ Susijaudinusi moteris pasakojo, jog grįžus iš ligoninės sutuoktinį ištiko jau trys priepuoliai, jis visai nebepaeina, ir ji nežinanti, ką daryti, nes atgal į gydymo įstaigą vyro vežti nebenori. Ligonis, anot jos, sunkus, turintis krūvą ligų, o jo kraujagyslės dėl auglių gali bet kada trūkti, be to, jį jau buvo ištikęs išeminis insultas. E. Kliukienė patikino, kad R. Kliukas labai blogai mato, jam VUL Santaros klinikose prieš kurį laiką buvo atliktos procedūros akims, kad bent jau visai neapaktų, tai įrašyta ir jo ligos istorijoje. Moteris skundėsi ir tuo, jog jos vyru nebuvo tinkamai pasirūpinta. Pasak jos, sutuoktinis pasakojo, jog batus jam avė GMP automobilio vairuotojas, o slaugytojos šaipėsi, kad išmokys sunkiai sergantį žmogų patį apsiauti avalynę. Taip pat ligonis nebuvo perrengtas, nors švarūs drabužiai buvo įdėti. Anot pašnekovės, jei tik galėtų būti įleista kartu, būtų pati pasirūpinusi savo vyru.

Atsiprašymas nuomonės nepakeitė

Ligoninės direktorė pirmiausia patikino, jog „Ignalinos diena“ ne visai objektyviai informuota. „Tas žmogus yra ir vaikštantis, ir girdintis, ir matantis, – teigė pašnekovė. – Taip, aš sulaukiau dukros skambučio. Iš tiesų, R. Kliukas grįžo iš VUL Santaros klinikų ir laukė, kol artimieji jį pasiims į namus. Per tą laiką jis buvo stebėjimo palatoje.“ Anot vadovės, paskambinus dukrai, ji turėjo išklausyti visą tiradą kaltinimų, nors net nežinojo situacijos. Taigi, ji pašnekovei paaiškino, jog pirmiausia turi viską išsiaiškinti. Tai atlikus, pasak D. Vinogradovos, paaiškėjo, jog viskas buvo visiškai ne taip ir R. Kliukui niekas tokių žodžių, kokius teigė girdėjusi Virgilija, nesakė. „Tiesiog užtruko paciento pasiėmimas iš ligoninės, – kalbėjo direktorė. – Po to, kai aš atsiprašiau dar nežinodama situacijos, bet netikėdama, kad taip gali elgtis mūsų ligoninės personalas, sužinojau, jog pats pacientas atsiprašė mūsų slaugytojos už kilusį konfliktą.“ Direktorė apgailestavo, kad atsiprašymas dukros nuomonės ir nusiteikimo nepakeitė.

Anot ligoninės vadovės, R. Kliukas, būdamas stebėjimo palatoje, netrukdė Priėmimo skyriaus darbui ir nebuvo pagrindo sakyti tokių žodžių. Kaip sakė D. Vinogradova, artimiesiems buvo pranešta apie tai, kad pacientą reikia pasiimti, todėl jie patys susiorganizavo transportą. „Kiekvieną iškilusią konfliktinę situaciją mes analizuojame, ir jei mūsų darbuotojai iš tikrųjų būna kalti dėl savo veiksmų, jie už tai atsako – gauna nuobaudas“, – patikino direktorė.

Pašnekovės teigimu, ligoninė yra pasirašiusi sutartį su Panevėžio teritorine ligonių kasa (TLK), šioje sutartyje yra įrašytos paslaugos, apmokamos TLK lėšomis. Tik tokias paslaugas ligoninė ir gali teikti. Jei pacientas į gydymo įstaigą buvo atvežtas GMP automobiliu ir jei jam suteikta visa būtinoji pagalba, jo būklė stabilizuota, ligonis gali būti išleidžiamas gydytis ambulatoriškai namo, tada jis arba jo šeimos nariai gali kelionę namo organizuoti patys arba jam pasiūloma komercinė pavėžėjimo paslauga, kurią įprastu darbo laiku teikia pati ligoninė. D. Vinogradova teigė, jog paciento transportavimo ligoninės GMP automobiliu paslauga, kainuojanti 35 centus už kilometrą, itin populiari gulintiems ligoniams, kuriuos reikia nuvežti arba parvežti iš vienos ar kitos gydymo įstaigos į / iš namų ar kitur. „Mes suprantame, kad artimieji turi savo reikalų, be to, skirtingas galimybes ir ne visada gali savo artimą žmogų pasiimti iškart, todėl pacientas saugiai ir ramiai gali palaukti, kol jį pasiims iš Priėmimo skyriaus“, – užbaigė pašnekovė.

Bendrauta mandagiai ir tinkamai

Direktorės pavaduotoja medicinai Violeta Dilienė patikino, jog į Virgilijos skambutį buvo sureaguota nedelsiant. „Direktorė būtent manęs paprašė išsiaiškinti situaciją, – pasakojo pašnekovė. – Aš nuėjau į Priėmimo skyrių, ten kaip tik buvo šio skyriaus vedėja ir vyr. slaugytoja, kuri ir bendravo su R. Kliuku. Kai pasakiau, kokia situacija, ji buvo sukrėsta.“ Anot pavaduotojos, jos trise nuėjo į palatą pas pacientą, kuris tuo metu sėdėjo ant lovos ir iškart sužiuro į įėjusias moteris. „Slaugytoja jam pasakė: „Mudu juk kalbėjom apie parvežimą namo, apie pavėžėjimo paslaugą, nes Jūs gyvenat kaime. Jūs sakėt, kad Jus pasiims žmona ar giminės. Aš gi Jūsų nevariau“, – pasakojo V. Dilienė. – Senukas žiūrėjo į mus nesuprasdamas, ko iš jo norim, ką čia aiškinamės ir kas negerai. Žmogus nesiskundė, jam viskas gerai. Nėra jokio konflikto. Išėjau iš palatos ir tiek.“

Anot pavaduotojos, Priėmimo skyriaus vyr. slaugytoja, kalbėjusi su R. Kliuku, visada maloniai bendrauja su pacientais, o kolegų ir vadovų apibūdinama kaip kvalifikuota, patyrusi, atsakinga specialistė. Ir tąkart, pasak jos, su pacientu buvo bendrauta mandagiai, korektiškai, buvo paaiškintos visos galimybės. Pašnekovė atkreipė dėmesį, jog paciento išvežimas visada yra derinamas su giminėmis, jei pacientas itin sunkus – su šeimos gydytojo siuntimu nemokamai perveža GMP automobilis. V. Dilienė pabrėžė, jog R. Kliukas yra veiksnus, jis pats priekaištų personalui neturėjo, todėl dukros skundo ligoninė nagrinėti net neturėtų, nes ji nėra atsakingas asmuo ar globėja. „Tokie įvykiai pakerpa mums sparnus“, – apgailestavo pašnekovė.

Turi būti organizuojamas pavėžėjimas

Sveikatos apsaugos ministerija, užklausus, kokia tvarka galioja pacientams, GMP automobiliu atvežtiems į gydymo įstaigą ir patiems negalintiems susiorganizuoti kelionės atgal į namus, davė tokį atsakymą: „Informuojame, kad kiekvienam į skubiosios medicinos pagalbos skyrių atvykusiam pacientui turi būti atliktas pirminis paciento būklės vertinimas, nustatyta, ar yra skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijų, nurodytų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandžio 8 d. įsakyme Nr. V-208 „Dėl Būtinosios medicinos pagalbos teikimo tvarkos ir masto aprašo patvirtinimo“. Jei įstaiga neteikia asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kurios būtinos pacientui, stabilizavus jo būklę skubiosios medicinos pagalbos skyriaus ar teritorinio skubiosios medicinos pagalbos skyriaus gydytojas organizuoja paciento gabenimą į kitą įstaigą, kur šios asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos. Už paciento būklės ir transportabilumo įvertinimą atsako siunčiančio skubiosios medicinos pagalbos skyriaus gydytojas. Suteikus asmens sveikatos priežiūros paslaugas skubiosios medicinos pagalbos skyriuje, gydytojas priima sprendimą dėl paciento tolesnio stebėjimo gydymo stacionare arba jį išleidžia gydytis ambulatoriškai. Jei dėl ligos ar sveikatos sutrikimo pacientą reikia pervežti į namus GMP automobiliu, kviečiama GMP. Neįgaliesiems, kuriems pagal sveikatos būklę nebūtina GMP, savivaldybė turi suteikti pavėžėjimo paslaugą.“

Autorės nuotr.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Įvairenybės

Jaunimas

Kaimas