Jaunimo integracija į darbo rinką Ignalinoje – programa be minusų

Ignalinos rajono savivaldybės taryba šiemet pa­tvirtino naują Jaunimo vasaros užimtumo ir inte­gracijos į darbo rinką programą (toliau – Programa), kai darbdaviams, įdarbinusiems 14–19 m. jaunuolį, kompensuojama dalis darbuotojui išmokamo dar­bo užmokesčio. Tiek jaunimas, tiek darbdaviai giria šį žingsnį ir džiaugiasi Programos pagaliau sulau­kę ir savo mieste. Įgyvendinant šią Programą, jau­niems asmenims sudarytos galimybės tapti darbo rinkos dalyviais, gauti darbo užmokestį ir „pasima­tuoti profesiją“, taip ugdant darbines ir socialines kompetencijas.

Abipusė nauda

Šioje Programoje dalyvaujan­tys darbdaviai už jauną žmogų, įdarbintą visu darbo krūviu, per mėnesį gauna 300 eurų kom­pensaciją. Maksimalus kompen­sacijos dydis darbdaviui už vie­ną įdarbintą jauną žmogų per programos vykdymo laikotarpį – 600 eurų, o maksimalus jos dy­dis vienam darbdaviui, įdarbinu­siam jaunus žmones, yra 1800 eurų.

UAB ,,Romnesa“ generali­nis direktorius Romualdas Spu­lis, jau penkerius metus pa­našia programa naudojęsis Druskininkuose, džiugiai priė­mė jaunuolius ir Ignalinoje. Anot verslininko, pelno siekiančiai or­ganizacijai tai yra puikus būdas padėti jaunam žmogui pažinti darbo pobūdį, pinigų vertę.

„Mūsų įmonėje dirba jaunuo­liai ir be Programos paramos, tačiau parama yra gera motyva­cija tiek darbdaviui, tiek jaunuo­liui. Jauni žmonės ateina be pa­tirties, juos reikia apmokyti, iš dalies – tai jų silpnybė, lyginant su senbuviais. Taigi Programa naudinga ir mums, ir jiems“, – sakė R. Spulis.

Vertinga, maloni patirtis

„Romnesoje“ dirbantis septy­niolikmetis Paulius Martiševskij apie Programą sužinojo Ignalinos gimnazijoje. Klasės valandėlės metu jaunuoliams buvo pristaty­ta naujovė apie tai, kaip lengviau susirasti darbą. „Dirbu virtuvė­je, gaminu sušius, kebabus, mė­sainius. Nors planuoju studijuoti teisę arba ekonomiką, neabejo­ju, jog ši patirtis man tikrai pra­vers“, – tikino gimnazistas.

Toje pat bendrovėje adminis­tratoriumi įsidarbinęs septynioli­kmetis Matas Kovalevskis neslė­pė, jog praėjusiais metais, kai jų mieste tokios paramos darbda­viams dar nebuvo, darbo ieško­jo savo jėgomis ir pradėjo nuo paprasčiausių pareigų: kapojo ir vežė malkas, kasė žemę. Šiemet, atėjęs darbintis ir sužinojęs apie Programą, Matas buvo paskirtas administratoriaus pareigoms. Jis atsakingas už bendravimą su kli­entais, įvairių užsakymų priėmi­mą, prižiūri interneto svetainę.

„Tikrai reikėjo laiko pripras­ti prie darbo pobūdžio, bet pa­dedant maloniems kolegoms įsi­savinau informaciją. Žinoma, buvo visokių situacijų. Pavyz­džiui, pirmą dieną dirbant Min­dūnų kempinge (Molėtų r.) klien­tams reikėjo aprodyti teritoriją, nors dar pats nebuvau matęs jos visos. Tačiau nesutrikau ir paprašiau kitų darbuotojų pagal­bos. Kolegos priėmė labai šiltai ir noriai padėjo. Nebuvo jokio iš­ankstinio nusistatymo prieš jau­ną žmogų, kuris dar ne viską žino, kaip dažnai pasitaiko“, – šių metų darbo patirtimi dalijosi M. Kovalevskis.

Atsakomybė– nuo jaunų dienų

„Ignalinos dienos“ kalbintas Ginučiuose įsikūrusios kaimo turizmo sodybos ,,Gervinė“ sa­vininkas Valdas Gervė taip pat džiaugėsi Programa ir tikėjosi ja pasinaudoti kitais metais. „Pri­imti nepilnametį išties didžiulė atsakomybė, tačiau jaunuoliams tai puiki proga suprasti, kaip „at­eina“ pinigai, patiems prisiim­ti atsakomybę. Tokiu būdu jau­nuoliai nesivalkios gatvėje ir nesėdės tėvams ant sprando, pradės mąstyti į priekį, galbūt net išsirinks specialybę“, – sam­protavo verslininkas.

Vykdomos visoje Lietuvoje

Šiemet Programa pirmą kar­tą pristatyta ne vienoje Lietuvos savivaldybėje, nors kitose, pa­vyzdžiui, jau minėtuose Drus­kininkuose, atsirado ir gerokai anksčiau – prieš penkerius me­tus. Kaip informavo Jaunimo reikalų departamento prie Soci­alinės apsaugos ir darbo minis­terijos (toliau – JRD) vyresnioji patarėja Gintarė Stankevičienė, Druskininkai buvo pirmoji Lietu­vos savivaldybė, pradėjusi vyk­dyti tokią Programą ir iki šiol sėkmingai ją tęsianti, ją koordi­nuoja Druskininkų jaunimo už­imtumo centras. Beje, nuo pat pradžių, taip pat ir šiemet, nes nelaimėjo konkurso, Druskinin­kų savivaldybė Programą įgy­vendina savo iniciatyva, negau­dama paramos iš JRD.

Anot specialistės, JRD šiais metais pirmą kartą paskelbė Jaunimo užimtumo vasarą ir in­tegravimo į darbo rinką finan­savimo konkursą, kurio tiks­las – sudaryti palankias sąlygas jaunimo užimtumui didinti vasa­ros metu (ne ugdymo proceso metu) Lietuvoje, tam skirta 150 tūkst. eurų valstybės biudže­to lėšų. G. Stankevičienės teigi­mu, iš JRD lėšų finansuojamas Jaunimo užimtumo vasarą ir in­tegravimo į darbo rinką 2021 m. programas savivaldybės vyk­do dalinai prisidėjusios prie jų ir pačios – ne mažiau kaip 40 proc. išlaidų dengiama iš savi­valdybės biudžeto. JRD para­mą laimėjusių projektų sąraše – keturiolika savivaldybių, tarp jų – ir Ignalinos rajono savival­dybė, kuriai šiais metais Progra­mai finansuoti Ignalinos rajone JRD skyrė 5 175 eurus (didžiau­sia vienam projektui galima skirti valstybės biudžeto lėšų suma – 10 tūkst. eurų). Pasak pašne­kovės, iš viso 2021 m. vasaros užimtumo programą buvo nusi­mačiusios įgyvendinti 32 savi­valdybės, o rezultatai – kaip ir viščiukai – bus skaičiuojami ru­denį, kai spalio mėnesį bus gau­ti ataskaitiniai duomenys už tre­čią ketvirtį.

Pasiteisinęs pavyzdys

Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Jaunimo reika­lų koordinatorė (vyr. specialis­tė) Asta Morkienė džiaugėsi, jog Ignalinoje įvyko visai sėkmingas debiutas. Anot jos, Programa susidomėjo 22 rajono jaunuoliai, iš kurių dabar dirba net 19: „JRD matydamas, jog tai puiki prakti­ka, paskelbė konkursą papildo­moms lėšoms gauti, kurį Ignali­nos rajono savivaldybė laimėjo, todėl galėjome įdarbinti daugiau jaunimo“.

Programoje dalyvauti gali juri­diniai asmenys, įsteigtos organi­zacijos, individualia veikla besi­verčiantys piliečiai, kurių veikla vykdoma Ignalinos rajono savi­valdybės teritorijoje; Ignalinos rajono savivaldybės teritorijo­je gyvenamąją vietą deklaravę jaunuoliai, besimokantys šio ra­jono ugdymo įstaigoje pagal pa­grindinio ar vidurinio ugdymo programą. Darbdavio šeimos nariai ir jauni žmonės, toje įstai­goje įdarbinti anksčiau nei 2021 m. liepos 1 d., dalyvauti Progra­moje negali.

Pasak pašnekovės, iš viso rajone Programa pasinaudo­jo 10 įmonių. Norintys dalyvau­ti Programoje kitais metais tu­rėtų kreiptis į A. Morkienę, kuri neslėpė, jog yra numačiusi pa­tobulinimų ir tikisi, jog su Igna­linos rajono savivaldybės admi­nistracijos pritarimu juos pavyks įgyvendinti.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas