Po beveik aštuonerių metų pertraukos į Uteną sugrįžta vienas svarbiausių miesto renginių – Žirgų šventė ir Aludarių susitikimų diena. Renginys vyks jau šį savaitgalį – birželio 11 dieną.
Ne visi žino, kad nuo seno Utena buvo laikoma Lietuvos žirgų sporto sostine, čia kasmet vykdavo vasaros bei žiemos žirgų lenktynės, kuriose varžydavosi geriausi žirgininkai ir žirgai iš visos Lietuvos bei Europos valstybių. Tai primena ir miesto herbas, kuriame pavaizduota pasaga bei žvaigždė.
Istorikai teigia, kad žirgų lenktynės Rytų Aukštaitijoje organizuojamos jau keletą šimtmečių. Ypač populiaru jas būdavo rengti žiemą, kai sumažėdavo ūkio darbų, ant užšalusių ežerų. Daugiausia žmonių sutraukdavo Dusetose ant Sartų ežero bei Svėdasuose ir Sudeikiuose ant Alaušo ežerų rengiamos lenktynės.
O pirmosios profesionalios lenktynės įvyko 1955 metais Utenoje, naujai pastatytame hipodrome. Hipodromo trasa siekė 1 000 metrų, joje žirgininkai iš pradžių varžėsi tik su lietuviškais žemaitukų veislės žirgais. Pirmuoju čempionu tapo Jurgis Gimbutas su žirgu Žaibu.
Nuo 1966 metų hipodrome kasmet vykdavo respublikinės žirgų lenktynės, o Utenos ristūnininkai su savo žirgais buvo kviečiami dalyvauti lenktynėse kitose šalyse. Žinoma, kad jie vyko į Kijevą, Krasnodarą, Tbilisį, ten laimėjo ne vieną prizinę vietą.
1985 metais hipodromas buvo rekonstruotas ir jau tada atitiko pasaulinius standartus. O atlikus dar vieną rekonstrukciją 2010–2013 metais, tapo vienu moderniausių Rytų Europoje. Hipodrome galima organizuoti lygiąsias žirgų lenktynes, jame įrengti treniruočių takai, fotofinišo sistema, žiūrovų tribūna, kurioje telpa daugiau nei 600 žmonių. Neseniai greta hipodromo atsirado Varžybų organizavimo centras, kuriame įrengtos patalpos konferencijoms, parodoms ir kitiems renginiams rengti, specialios tribūnos teisėjams ir žiniasklaidai. Be to, netoliese įsikūrė viešbutis, kuriame įrengtas ir 60 vietų žirgų viešbutis. Hipodrome taip pat įrengta beisbolo aikštė, taigi čia mielai renkasi ne tik žirgų sporto, bet ir beisbolo entuziastai.
Pernai uteniškiai minėjo 760-ąjį miesto gimtadienį, primindami, kad Utena – seniausias Aukštaitijos miestas, senesnis net už Vilnių, Kauną, Šiaulius ar Panevėžį. Tuomet ir kilo mintis atgaivinti seną miesto tradiciją rengti Žirgų šventę. Be to, sugalvota ją išplėsti – kartu organizuojama Aludarių susitikimų diena.
„Respublikinės žirgų lenktynės, uteniškių vadinamos tiesiog Žirgų švente, Utenoje tradiciškai vykdavo dukart per metus – rugpjūtį arba rugsėjį ir gruodį arba sausį. Šis renginys buvo organizuojamas iki 2009 metų, o paskui vėl atnaujintas 2014 metais, po hipodromo rekonstrukcijos. Tačiau nuo 2017 metų vėl nebevyko, nes Žemės ūkio ministerija pakeitė rėmimo taisykles ir organizuoti lenktynes miestui tapo per brangu. Tad džiaugiamės, jog šiemet vėl turime galimybę jas surengti“, – teigė vienas iš šventės organizatorių Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas. Šią šventę direktorius pats prisimena iš vaikystės, jos visuomet labai laukdavo. Pasak direktoriaus, šventės metu visuomet vykdavo kaimo kapelų pasirodymai, amatininkų mugė.
Birželio 11 d. hipodrome vyks tarptautinės žirgų lenktynės „Baltijos taurė 2022“, kuriose varžysis komandos iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Varžybų metu vyks šeši važiavimai. Jose bus galima pamatyti Lietuvos žirginio sporto čempionus Kazimierą Trotą, Egidijų Gudonį, Stanislovą Kėrį, Moniką Vinskutę ir kitus.
O beisbolo aikštėje vyks Lietuvos beisbolo čempionato turas, kuriame Utenos „Titanai“ žais prieš Kauno „Lituanica“ klubą.
Visą dieną hipodrome vyks aludarių susitikimai – mažos ir didelės alaus daryklos lankytojams pristatys savo gaminius, susipažins tarpusavyje. Iš viso laukiama maždaug 30 dalyvių. Taip pat bus rengiamos paskaitos ir diskusijos aludarystės tema, skirtos tiek profesionalams, tiek visuomenei, pramoginiai užsiėmimai.
Greta įsikurs maisto gamintojų ir amatininkų mugė, veiks vasaros kino teatras su LED ekranu ir sėdmaišiais, vaikų miestelis su batutais ir įvairiais žaidimais bei pramogomis, laukia smagi koncertinė programa, kurioje pasirodys legendiniai atlikėjai Simonas Donskovas, Rytis Cicinas, Aleksandras Makejevas ir kiti, o po koncertų dar bus galima pasišokti diskotekoje. Renginį pabaigs įspūdingi fejerverkai. Pasak E. Druskino, pramogų užteks ir suaugusiesiems, ir vaikams.
„Pandemijos laikotarpiu organizavome daug virtualių renginių, tai ir įvairūs teatro spektakliai, koncertai, paskaitos, literatūros ir kino vakarai, jie buvo labai populiarūs, tačiau vis tiek visi labai išsiilgo gyvų renginių“, – neslėpė pašnekovas. Jis teigė, kad artėjančios šventės tikslas – į Uteną grąžinti žirgininkystės tradicijas, ugdyti pagarbą žirgų kultūrai, puoselėti miestui svarbius simbolius. „Žirgininkystė Utenai – ir savasties dalis, ir prekės ženklas“, – kalbėjo organizatorius.
Organizatorių inf.