Endodontologija – dantų šaknų kanalų gydymas arba pergydymas

Utenos implantologijos klinikoje teikiamos visos odontologijos paslaugos. Odontologija susideda iš daugelio sričių. Viena iš jų yra endodontologija, paprasčiau kalbant – dantų šaknų kanalų gydymas ar pergydymas. Būtent apie dantų šaknų kanalų gydymą šį kartą ir kalbėjomės su Utenos implantologijos klinikos gydytoja odontologe-endodontologe Migle Mackevičiūte.

Endodontologinis gydymas mikroskopu

Kas yra odontologija, puikiai žino net vaikai, tačiau tai – labai plati disciplina, turinti tam tikras specializacijas, o viena jų – endodontologija – mokslas apie dantų šaknų kanalų gydymą, siekiant išsaugoti pacientų dantis.

„Endodontinis gydymas – tai dantų šaknų kanalų gydymas, siekiant išsaugoti pacientų dantis, reikalingas tuomet, kai dėl traumos ar ėduonies ir jų komplikacijų infekcija pasiekia danties nervą – pulpą“, – pasakojo M. Mackevičiūtė. Pasak jos, laiku negydant, uždegimas plinta tolyn ir pasiekia apieviršūninius audinius, kaulą. Pacientai nusiskundimų dažniausiai turi tik ligos eigos pradžioje – ėduonies ir pulpito (nervo uždegimo) stadijoje, vėliau dažniausiai liga pereina į besimptomę būseną, o laiku nepašalinus priežasties ir neatlikus gydymo, danties išsaugojimo prognozė prastėja. Todėl svarbu kreiptis į savo gydytoją odontologą vos pajutus pirmuosius simptomus. „Laiku nesiimant gydymo, infekcijos židinys didėja, nyksta aplinkinis kaulas, gali grėsti danties netekimas“, – teigė endodontologė.

Dantų šaknų kanalų gydymas nėra tik vyresnio amžiaus žmonių problema. Pasirodo, vis dažniau gydymo prireikia ir vaikams. Dažniausia to priežastis – laiku negydytas ėduonis ir jo komplikacijos, rečiau – traumos. „Galime pasidžiaugti, kad mokslo pažanga endodontologijoje labai sparti, dažnu atveju vaikams pavyksta išvengti kanalų gydymo, laiku atlikus ir pritaikius apsauginį pulpos gydymo metodą“, – pasakojo Utenos implantologijos klinikos endodontologė.

Pasak gydytojos, šiomis dienomis kokybiškas kanalų gydymas ar pergydymas neįsivaizduojami be dentalinio mikroskopo, nes darbinis laukas yra itin smulkus, tad jį sukontroliuoti plika akimi – neįmanoma. Su mikroskopu gydytojas gali lokalizuoti visus dantų šaknų kanalus, diagnozuoti skilimus, kontroliuoti kanaluose esantį užpildą bei jį pašalinti. Gydymo metu naudojamas ultragarsinis aparatas, kurio antgaliukais šalinama sena medžiaga kanalų sistemoje, aktyvuojamas kanalams plauti naudojamas tirpalas. Elektroniniu šaknies viršūnės ieškikliu kontroliuojamas kanalo darbinis ilgis, sumažinant perinstrumentavimo riziką. „Labai svarbus kanalų sistemos užpildymas (užplombavimas) trimatėje erdvėje – tai atlikti galime plombuodami karštos vertikalios kondensacijos metodu“, – gydymo mikroskopu privalumus pažymėjo M. Mackevičiūtė.

Dantų šaknų kanalų pergydymas

„Pacientams dantų šaknų kanalų pergydymas reikalingas dėl nesėkmingo ankstesnio kanalų gydymo, įvykus gydymo komplikacijoms“, – sakė gydytoja. Pasak jos, galima išskirti dvi pacientų grupes: vieniems pergydymo poreikis nustatomas gydytojo odontologo profilaktinio ištyrimo metu ar planuojant dantų protezavimą (besimptomį lėtinį uždegiminį procesą pastebėjus atliktoje rentgeno nuotraukoje), kitiems – kreipiantis dėl atsiradusių nemalonių simptomų – danties iškėlimo, skausmo, pūlinuko atsiradimo, tinimo ar net karščiavimo. Svarbiausia, kaip pažymėjo endodontologė, kreipiantis laiku – danties išsaugojimo prognozė palankesnė, gydymas sklandesnis, trumpesnis ir kainuoja mažiau. „Džiaugiuosi, kad dirbant Utenoje man pavyko įgyti miesto kolegų odontologų pasitikėjimą ir jie patiki savo pacientų dantų šaknų kanalų gydymo ar pergydymo procedūras man“, – sakė pašnekovė.

Svarbiausia – savalaikė profilaktika

Kaip ir daugelyje medicinos sričių, taip ir odontologijoje – svarbiausia kasmetinė burnos higiena ir dantų profilaktika. Visgi, jei nutiko taip, kad reikalingas dantų šaknų kanalų gydymas ar pergydymas – jų bijoti nereikėtų. Atliekant pirminį endodontinį gydymą, taikoma vietinė nejautra, o pergydymo atveju dažnai jos net neprireikia. Dauguma pacientų nejaučia skausmo ir po gydymo. „Reikia paminėti, kad diskomfortas ar skausmas pirmomis dienomis po procedūros galimi. Tokiu atveju skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, retais atvejais – antibiotikų“, – pasakojo gydytoja.

Daugiau informacijos apie odontologijos paslaugas (kartu ir endodontologiją) galima gauti Utenos implantologijos klinikoje (Utenio a. 16). Darbo laikas: darbo dienomis nuo 9 iki 17 val. Tel. pasiteirauti ir apžiūros laikui rezervuoti – 8 677 31 887. Daugiau informacijos www.implantologijosklinika.lt.

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas