Plastiko pakuotės – neatsiejama mūsų kasdienybės dalis, tačiau auganti plastiko tarša kelia vis didesnį susirūpinimą. Šią vasarą Utenos miesto gyventojai buvo pakviesti priimti iššūkį ir prisijungti prie kampanijos „Plastiko dieta“. Aštuonias savaites trukusi iniciatyva padėjo ne tik sumažinti plastiko atliekų kiekį uteniškių namų ūkiuose, bet ir skatino susimąstyti apie kasdienius vartojimo įpročius.
Projekte dalyvavusios šeimos aktyviai sekė, kiek plastiko atliekų jos generuoja, ieškojo alternatyvų vienkartiniam plastikui ir dalijosi savo patirtimi. „Buvo įdomu pamatyti, kiek plastiko mūsų šeima sugeneruoja per savaitę, kokios kilmės šis plastikas yra ir ar pavyksta jo sumažinti. Tik „perkratęs” savo šiukšlių turinį supranti, kur reikia ieškoti alternatyvų“, – pasakojo kampanijos dalyvė Brigita.
Dauguma projekto dalyvių pastebėjo, kad plastiko atliekų kiekis jų namuose sumažėjo. Projekto metu gauta naudinga informacija ir gairės padėjo atkreipti dėmesį į plastiko pakuočių atsiradimą ir paskatino ieškoti tvaresnių sprendimų. Be to, ši iniciatyva padėjo suvokti, kiek daug nereikalingų pakuočių parsinešame į savo namus.
„Esame dėkingi visiems, kurie prisijungė prie kampanijos „Plastiko dieta“. Ši iniciatyva parodė, kad kiekvienas iš mūsų gali rinktis tvaresnį gyvenimo būdą ir prisidėti prie švaresnės aplinkos. Sąmoningai mažindami plastiko vartojimą, mes ne tik saugome gamtą, bet ir kuriame sveikesnę aplinką ateities kartoms“, – teigė Visuomeninės organizacijos „Išsaugokim žemę“ atstovė.
Primename, kad kampanija „Plastiko dieta“ yra projekto BALTIPLAST, finansuojamo 2021-2027 Interreg Baltijos jūros regiono programos, dalis. Utenoje kampaniją įgyvendino Visuomeninė organizacija „Išsaugokim žemę“ bendradarbiaudama su projekto BALTIPLAST asocijuotu partneriu Utenos rajono savivaldybe ir projekto partneriu VšĮ Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centru (ECAT).
BALTIPLAST projektu siekiama sumažinti vienkartinio naudojimo plastiko gaminių bei plastiko pakuočių atliekų susidarymą ir pateikti plastiko atliekų panaudojimo sprendimus žiedinės ekonomikos kontekste. Pagrindinis projekto tikslas – nustatyti, išbandyti ir įdiegti konkrečius sprendimus plastiko atliekų sumažinimui ir tvarkymui Baltijos jūros regiono šalyse.
Uteniškiams šis projektas tapo ne tik iššūkiu, bet ir vertinga patirtimi, padėjusia keisti kasdienius įpročius bei siekti švaresnės aplinkos.
Daugiau informacijos:
- Kampanijos įgyvendintojai: https://www.facebook.com/nvo.issaugokimzeme
- Projektas BALTIPLAST: https://ecat.lt/projektas/baltiplast/