Šimtai tūkstančių žmonių Lietuvoje turi oficialių įsipareigojimų kreditoriams. Dalį jų sudaro ilgalaikiai įsipareigojimai, tokie kaip būsto paskolos, bet daugumą jų sudaro vartojimo kreditai, kurių sutartys būna trumpalaikės. Tikriausiai dar didesnis skaičius žmonių turi neformalių ir sutartimis neįtvirtintų įsipareigojimų draugams ar artimiesiems.
Visa tai reiškia, kad labai didelė dalis Lietuvos buvo paveikti praėjusiais metais įvesto ir šiemet besitęsiančio karantino labiau nei galima pamanyti iš pirmo žvilgsnio. Žmonėms praradusiems savo pajamų šaltinį, esantiems prastovose su sumažėjusiomis pajamomis tikrai yra labai sudėtinga. Bet jei prie to pridėsime ir turimus įsipareigojimus, kurių vykdymo niekas neatidėjo, mes iš tiesų turėsime labai sudėtingą situaciją, kurioje yra šimtai tūkstančių mūsų šalies piliečių.
Todėl neišvengiama, kad tokiose situacijoje atsidūrusiems žmonėms galvoje kirba klausimas „ką daryti su turimomis skolomis?“ Džiugi žinia yra ta, kad tai tikrai nėra padėtis be išeities. Turintys skolų ar net didesnių įsiskolinimų turi 4 pasirinkimus, kaip gali elgtis tokioje situacijoje. Būtent šiuos pasirinkimus trumpai aptarsime žemiau.
Paskolos grąžinimo atidėjimas
Pirmas pasirinkimas, kurį būtų galima apsvarstyti, yra paskolos grąžinimo atidėjimas. Galbūt ne visi žino, kad dauguma kreditorių sutartyje įformina galimybę paskolos gavėjui pratęsti paskolos grąžinimo terminą. Tai faktiškai leidžia gavėjui atidėti paskolos grąžinimą sutartyje numatytomis sąlygomis. Ar tokią galimybę turi ir jūs sužinosite paskaitę savo paskolos sutartį arba susisiekę su kreditoriumi.
Papildomai galima paminėti, kad ne visi kreditoriai yra nelankstūs ir nesukalbami, kai kalba pasisuka apie jūsų asmenines problemas grąžinant paskolą. Kai kurie jų patys ragina į tokią situaciją papuolusius klientus kreiptis ir tartis su kreditoriumi dėl sutarties sąlygų pakeitimo. Kai kurie kreditoriai supranta, kad pritaikyti paskolos sąlygas prie pasikeitusios kliento sitaucijos yra ir jų pačių interesas. Todėl nereikia atmesti ir šios galimybės, jei susiduriate su problemomis grąžinant paskolą.
Refinansavimas
Dar vienas gelbstintis pasirinkimas yra refinansavimas. Tai yra galbūt geriausia pagalba turintiems skolų. Refinansavimo esmė yra sutarties „perkrovimas“, formaliai pakeičiant ne tik vieno konkretaus įsipareigojimo, bet visų turimų ir ramybės neduodančių įsipareigojimų sąlygas taip, kad skolas grąžinti skolininkui būtų lengviau.
Tai yra finansinė paslauga pritaikyti būtent turintiems įsiskolinimų ir norintiems palengvinti jų naštą. Galima paminėti dar ir tai, kad kartu su refinansavimu galima gauti dar vieną paskolą. Todėl juo dažnai pasinaudoja ne tik žmonės susidūrę su įsiskolinimais, bet ir ieškantys paskolos turintiems skolų.
Dar viena paskola
Mažiausiai rekomenduotinas būdas tvarkytis su finansinėmis problemomis yra papildomos paskolos. Refinansavimo atveju tai gali būti pateisinama, nes tuo pat metu yra deramasi dėl visų turimų įsipareigojimų sąlygų pakeitimų. Kitu atveju, dar viena paskola gali kuriam laikui geriausiu atveju atidėti problemos sprendimą, bet pati problema niekur nedings, o dėl palūkanų tik dar labiau padidės. Todėl taip problemą spręsti reikėtų tik turint labai konkretų planą dėl visų įsipareigojimų dengimo pagal sutarties sąlygas.
Finansų planavimas
Jei norite savo problemas su skolomis spręsti ne trumpalaikiais metodais, tai tuomet reikėtų pradėti atidžiau ir kruopščiau planuoti savo finansus, jei to nedarėte iki šiol. Būtent dėl prastų finansinių sprendimų žmonės dažniausiai apskritai kreipiasi dėl paskolos, kuri, nekinant prie to privedusiai pradinei situacijai, tik padidina problemos mastą.
Asmeninių finansų planavimas yra geriausia pagalba turintiems skolų ilgajame laikotarpyje. Mokėdami tinkamai juos planuoti taip pat galėsite išvengti skolų susidarymo ateityje. Todėl finansinė disciplina turėti eiti koja kojom su bet kuriuo kitu jūsų pasirinktu skolų sprendimo sprendimu.
Dabar turėtų būti aišku, ką daryti turint skolų ir kokia pagalba įsiskolinusiems yra veiksmingiausia.
Daugiau: refinansavimas