Dėl prostatos vėžio pasitikrina tik kas ketvirtas vyras

Dėl prostatos vėžio pasitikrina tik kas ketvirtas vyras

Dėl prostatos vėžio pasitikrina tik kas ketvirtas vyras

Lapkričio mėnuo visame pasaulyje žinomas „Barzdoto lapkričio“ vardu, kuomet vyrai yra skatinami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Prie šios iniciatyvos drauge su Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija (LSPVD) bei „Barzdų klubu“ prisideda ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), kviesdami Lietuvos vyrus nemokamai dalyvauti prostatos vėžio prevencinėje programoje.

„Per dešimt šių metų mėnesių pagal Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamą prostatos vėžio prevencinę programą pasitikrino daugiau nei 84 tūkst. vyrų. Tai reiškia, kad iš 374 tūkst. Lietuvos vyrų, kurie pagal amžiaus grupę gali nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio, išsitiria tik kas ketvirtas. Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje ir Europoje, be to ja sergančiųjų daugėja kasmet. Todėl norime paraginti vyrus nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją bei pasitikrinti sveikatą", – kvietė VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Oksana Burokienė.

Pasak jos, prostatos vėžys yra labai klastinga liga, nes ankstyvoje ligos stadijoje pacientai nepatiria jokių simptomų, o kai jų atsiranda – liga jau būna pažengusi ir jos gydymas apsunkintas. Aptikus vėžį ankstyvoje stadijoje, yra daug lengviau jį išgydyti. Todėl, siekiant kuo anksčiau diagnozuoti šią ligą, ligonių kasos finansuoja prostatos vėžio prevencinę programą, kuriai vien šiais metais buvo skirta 2,3 mln. eurų PSDF biudžeto lėšų.
Šioje prevencinėje programoje gali dalyvauti vyrai nuo 50 iki 69 metų (imtinai), o tuo atveju, jeigu prostatos vėžiu sirgo jų tėvai ar broliai – nuo 45 metų. Be to, jei vyras ir nėra programoje numatyto amžiaus, bet turi nusiskundimų dėl savo sveikatos, jam taip pat reikėtų nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.
„Dar neseniai kalbėti apie vyrų sveikatą buvo gėda. Dabar vyrai vis dažniau išdrįsta pripažinti, kad ir jiems reikia drąsos, neretai bičiulių palaikymo, bendruomeniškumo ir, žinoma, žinių. Jie ima suprasti, kad laiku pasitikrinus sveikatą ar pakeitus įsisenėjusius įpročius – galima išsaugoti ne tik sveikatą, gyvybę, bet ir šeimą", – sakė „Barzdų klubo" prezidentas Valdas Samkus.
VLK specialistų teigimu, vyrams nėra priežasties baimintis dėl prostatos vėžio tyrimų. Patikros metu tiesiog paimamas kraujo mėginys, kuris parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį kraujyje. Jei PSA normos ribose, vadinasi pacientas yra sveikas, o jei padidėjęs – šeimos gydytojas jį siunčia gydytojo specialisto konsultacijai. Gydymas pradedamas tik tuomet, jei, urologui tikslinant diagnozę, nustatomas susirgimas.
Šiuo metu Lietuvoje nemokamai pasitikrinti galima pagal 4 vėžio prevencines programas – prostatos, storosios žarnos vėžio, gimdos kaklelio ir krūties. Taip pat PSDF lėšomis finansuojama ir širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa.

VLK inf.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1160
Vakar apsilankė:7864
Šią savaitę apsilankė:9024
Šį mėnesį apsilankė:9024
Viso (nuo 2015-02-16):13810586
Šiuo metu naršo:
88
2020-06-02
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!