Antrojo Marianos Veriovkinos dailės plenero afišos ir užkulisiai
ProjektaiAntrojo Marianos Veriovkinos dailės plenero afišos ir užkulisiai
2015 rugpjūčio 05, Trečiadienis 13:20

Antrojo Marianos Veriovkinos dailės plenero afišos ir užkulisiai

Antrojo Marianos Veriovkinos dailės plenero afišos ir užkulisiai
 • Birutė NENĖNIENĖ
 • 6 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Nerami ir maištinga ekspresionizmo raitelės Marianos Veriovkinos dvasia vis dažniau ir drąsiau prasklendžia virš jos taip mėgto dabar nykstančio Vyžuonėlių dvaro statinių su lakonišku hamletišku klausimu: „Būti ar nebūti?" Apie šį neeilinį kultūrinį renginį „Utenos dienoje" jau buvo rašyta, kviesti žiūrovai, kurių į visus susitikimus susirinko gausiai. Neabejingi jie ir šio susitikimo bei plenero dalyviai naujai atgimstančiam dar vienam kultūros židiniui Utenos apylinkėse.

Europa – į Vyžuonėles
Jau tradicija tampantis antrasis tarptautinis M. Veriovkinos vardo dailės pleneras turi ir savo laiką – vidurvasarį, kuris, nors šiemet vėsesnis ir šlapesnis, tačiau nemažiau kūrybiškas, intensyvus ir produktyvus. Dailės istorikė ir menotyrininkė Laima Laučkaitė-Surgailienė, atgaivinusi ir ant eiklaus žirgo vėl pasodinusi tikrą ekspresionizmo amazonę rusų dvarininkaitę Marianą Veriovkiną iš ramaus ir nuošalaus Utenos priemiesčio Vyžuonėlių kaimo, pati įgauna tikros raitelės bruožų ir turi aiškų tikslą – atvesti Europą į Vyžuonėles. Ar tai įmanoma?

Plenero rėmuose – ir svarbi diskusija

Savaitę vykęs tarptautinis tapytojų pleneras yra tik vienas iš tradiciniu tampančio M. Veriovkinos apsireiškimo po Utenos saule renginių, vainikuotas darbų pristatymu visuomenei Vyžuonėlėse kartu su modernaus šokio doze. Iš čia tapytojų darbai nukeliavo į Utenos kraštotyros muziejų, kur visą mėnesį su jais gali susipažinti dar daugiau dailės mėgėjų.
O dailininkus subūrusi L. Laučkaitė-Surgailienė pati taip pat nesėdėjo be darbo. Liepos 22 dieną miesto viešojoje A. ir M. Miškinių bibliotekoje ji organizavo diskusiją „Vyžuonėlių dvaro dabartis (o ateitis?)", labai aiškiai suformuluota antrašte, kurioje ateitis ne tik tarp skliaustelių, bet ir su klaustuku, išsakydama didžiulį nerimą dėl tiesiog akyse nykstančio Vyžuonėlių dvaro su jame išlikusiomis M. Veriovkinos dailės dirbtuvėmis, pirmosiomis XIX amžiaus Lietuvoje. „Vyžuonėlių dvaras – europinės reikšmės vieta, nes M. Veriovkina Europoje žinoma labai plačiai. Negalime praleisti ar panaikinti šio šanso. Tačiau neužtenka renovuoti dvarą, reikia turėti jo pritaikymo perspektyvą", – kalbėjo menotyrininkė, prisipažindama gerai suprantanti, kaip sunku yra restauruoti senąją medinę architektūrą, kai trūksta ne tik lėšų, bet ir patyrusių meistrų.

Diskusijose – ir patarimai, ir emocijos

Diskusijoje dalyvavo ir du plenero dalyviai: Vilniaus dailės akademijos prof. Arvydas Šaltenis ir jaunosios kartos dailininkė Mykolė Ganusauskaitė, kalbėję apie M. Veriovkinos indėlį į XX amžiaus meno vystymąsi.
Dalykiškesne ir žemiškesne patirtimi pasidalijo kitų Utenos rajono dvarų, jau turinčių naujus šeimininkus ir ateitį, savininkai: Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas ir Saldutiškio dvaro šeimininkas Arūnas Svitojus bei šios asociacijos narė – Bikuškio dvare šeimininkaujanti Dalia Gruodienė, pirmoji rajone renovuojamo dvaro ateitį susiejusi su menais. Apibendrindama savo patirtį moteris sakė supratusi, kad nebūtina visko imtis pačiam, galima burti ir pasitelkti bendruomenes. A. Svitojaus žodžiais, Lietuva turtinga dvarais ir pilimis, bet ir skurdi, nes senieji statiniai nesulaukia dėmesio ir lėšų. Jis sakė tikįs, kad apleistuose dvaruose slypi dar daug įvairių kultūrinių lobių, tačiau prieš 22–23 metus priimti kultūros paveldo įstatymai dabar ne tik nepadeda, bet jau ir trukdo – su tuo jis susiduria tvarkydamasis Saldutiškio dvare.

Tarp žemės ir dangaus...

Tik taip galima vaizdingai nusakyti dabartinį kadaise Rusijos dvarininkų Veriovkinų valdyto Vyžuonėlių dvaro statusą. Po revoliucijos nacionalizuotas, sovietų valdžios per okupaciją visiškai nugyventas dabar jis turi ne vieną ir ne du, o net 8 savininkus, kurie jį gavo kaip pajų griuvus kolektyvinei nuosavybei, o diskusijoje dalyvavęs vienas iš jų – Valdas Kutka – šį pajaus „gabalą" paveldėjo iš jau mirusio tėvo. Verslininkas neslėpė, kad šis palikimas jam kelia daugiau rūpesčių, nei teikia džiaugsmo, nes vien dokumentams tvarkyti reikia daug pinigų, tad ką jis galįs kalbėti apie dvaro renovaciją. Vienintelė išeitis – parduoti, nors pripažino suprantantis, kad ir rajono savivaldybė neturi atliekamų lėšų.

Valdžios galios ir negalios

Vyžuonų seniūnijos seniūnas Audrius Remeikis prisipažino jaučiantis daug sentimentų Vyžuonėlių dvarui bei pritariantis jo gaivinimo idėjai, o kol kas galintis pasigirti tuo, kad bendra tvarka prižiūri ir tvarko aplinką, šienauja teritoriją.
Rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistas Arvydas Mitalas pažėrė statistikos: rajone yra 424 saugomi objektai, iš kurių 115 – dvarai, dvareliai ar palivarkai, visi be išimčių reikalaujantys vienokios ar kitokios paramos ir dėmesio. Jis prisipažino, kad pirmą kartą lankantis Vyžuonėlių dvare jam „suspaudė širdį, kad buvęs kultūros ir meno židinys yra tokios apgailėtinos būklės".
Kultūros paveldo departamento Utenos skyriaus vedėjo Arūno Giraičio žodžiais, „išnaudota tik 12 proc. iš Europos Sąjungos tokiems projektams finansuoti skiriamų lėšų, ir tai liudija ne tiek naujųjų savininkų neveiklumą, kiek nemokėjimą tinkamai rengti dokumentus".
Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Zitai Ringelevičienei teko apibendrinti išsakytas mintis ir pastabas apie padėtį rajone. Jos nuomone, gali būti įvairių finansavimo šaltinių, kaip ir įvairių būdų ieškoti lėšų. Kaip geriausią tokios savivaldybės veiklos pavyzdį rajone ji paminėjo A. ir M. Miškinių giminių dovanotą sodybą, tapusią tikru kultūros židiniu.
Paskutinė kalbėjusi Seimo narė Milda Petrauskienė prisipažino po pernykščių renginių ne tik tapusi aistringa M. Veriovkinos kūrybos gerbėja, bet ir puikiai suprantanti, ko iš Seimo tikisi ir laukia naujieji daugybės Lietuvos dvarų ir dvarelių savininkai bei savivaldybių tarnybų darbuotojai: įstatymų pataisų ar naujų įstatymų, kurie prisidėtų prie esamos padėties gerinimo, ir pažadėjo realiai prie to prisidėti. „M. Veriovkina – Utenos langas į Europą. Šiam projektui reikia rasti lėšų. Man labai patiko mintis steigti M. Veriovkinos bendruomenę", – kalbėjo Seimo narė, čia pat sutikusi tapti viena pirmųjų tokios bendruomenės narių.

Plenero uždarymas

Liepos 20-ą Vyžuonėlėse prasidėjęs pleneras šįkart ten pat ir finišavo. Per savaitę jo dalyviai Romualdas Balinskas, Saulius Dastikas, Mantas Maziliauskas, Andrius Surgailis, Loreta Zdanavičienė, Mykolė Ganusauskaitė, Gabrielė Adomaitytė, Indrė Liškauskaitė, Andrius Venslovas, Aušra Žvinytė, Ameret (Annette Vahle), Marianne Gielen (Vokietija) ne tik intensyviai tapė, bet ir tvarkė dalį apleistų dvaro patalpų, kuriose išeksponavo kelias dešimtis faksimilinių M. Veriovkinos darbų, saugomų Askonoje, Šveicarijoje, reprodukcijų ir savus darbus. Žiūrovams tikrai buvo į ką paganyti akis: keli M. Veriovkinos autoportretai, paveikslai su Vyžuonėlių moterimis baltomis skarelėmis ar senojo Vilniaus vaizdai, kokius juos matė garsioji ekspresionistė...
„Na, ir ko jūs dabar taip rūpinatės šita ruse?" – tokį klausimą šiomis dienomis man uždavė viena vietinė moteris, – uždarymo iškilmes pradėjo L. Laučkaitė-Surgailienė, atsakymu į kurį panorusi pasidalyti su visais susirinkusiais: dalyviais, vietos gyventojais ir svečiais. – Mene tautybė – nesvarbi". Už paramą organizuojant plenerą ji padėkojo savivaldybės merui Alvydui Katinui, Seimo narei M. Petrauskienei, Vyžuonų seniūnijos seniūnui A. Remeikiui, vienam iš dvaro savininkų verslininkui V. Kutkai, už svetingą priėmimą – „Stiklinuko" sodybos šeimininkams, Rimantei Černiauskaitei-Kėrienei ir Sauliui Kėriui už darbą rengiant paveikslus ekspozicijai ir projekto koordinatorei Sandrai Dastikienei.

Šokiai, arbata ir raitelė – visai kaip pas Marianą...

Vyžuonėlių dvaras prie Veriovkinų buvo neįsivaizduojamas be muzikantų, šokėjų, arbatos ir be aistringos raitelės – pačios Marianos Veriovkinos. Šių tradicijų laikomasi ir jos dailės pleneruose. Pernai prie arbatos romansus dainavo Liuba Nazarenko, o šiemet pasirodė modernaus šokio atlikėjos Daiva Zabulionytė, Irina Peleckienė, Greta Kordi ir Denisas Kolomyckis, bendradarbiavęs su pačiu Jonu Meku. Prieš Deniso šokį lauke, tiesiog ant pievutės, purškiant lietučiui, o šokėjui žiūrovų akivaizdoje neriantis iš oficialaus kostiumo, dar nuskambėjo ir jo pasakojimas apie save – lyg visiškas apsinuoginimas...
Tačiau didžiausia šių metų staigmena ir netikėtumas – vėl Vyžuonėlių apylinkėmis jodinėjanti jauna dailininkė! Tikras atsitiktinumas ir malonus sutapimas, kad plenero dalyvė M. Ganusauskaitė yra tokia pat aistringa amazonė kaip Mariana Veriovkina.

V. Ridiko nuotr.                                                                                                                                

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Vyžuonėlėse ugnis pasiglemžė ūkinį pastatą

  Pirmadienį prieš pietus Vyžuonėlių kaime (Vyžuonų sen.) užsiliepsnojo dviem čia gyvenančioms šeimoms priklausantis ūkinis pastatas. Ugnis pasiglemžė pastato stogą, išdegė gegnės, sugadintas viduje buvęs turtas.

 • Kristina Kraujūnaitė-Daineko: „Visada yra planas B“

  Jau antrą dešimtmetį Danijoje gyvenantys Kristina ir Aleksejus Daineko nuolat grįžta į gimtuosius namus. Nors, kaip patys sakė, Lietuvoje jiems nebuvo suteikta galimybė atsiskleisti ir pasiekti tokias aukštumas kaip užsienio šalyje, nuoskaudos jau praeityje – į tėvynę pora sugrįžta su naujais sumanymais, kuriuos yra pasiryžusi įgyvendinti, net jei tektų sulaužyti ietis.

 • Dailininkė Mariana Veriovkina ir jos tėvo dvaras užvertais langais

  Ne kiekvienas uteniškis yra buvęs mediniame Vy­žuonėlių dvare, jau pamiršusiame jame kažkada skambėjusius pokylius ir prieš daugybę metų išėju­sius amžinojo poilsio šeimininkus. Čia gyveno, kūrė ir idėjas puoselėjo rusų kilmės dailininkė Mariana Veriovkina, buvusio dvaro savininko Vladimiro Ve­riovkino dukra. Nykstantis dvaras visus metus sto­vi beveik tuščias. Jis trumpai pagyvėja vasarą – jau šeštus metus Utenos apylinkėse rengiamo dailinin­kės M. Veriovkinos atminimui ir dvarui išsaugo­ti skirto tarptautinio tapybos simpoziumo uždary­mo metu. Čia ir šiemet vyko dalyvavusių dailininkų sukurtų darbų paroda, koncertas. Nuo Utenos mies­to ir pagrindinio kelio, jungiančio Uteną ir Kupiš­kį, dvarvietė nenutolusi, bet, ko gero, tik nedaugelis žino šį kultūros paveldo objektą ir jo istoriją, o kai kurie niekada nėra buvę Vyžuonėlių dvare ir nenu­mano apie tokios vietos egzistavimą.

 • Menininkus sukvietė Tarptautinis M. Veriovkinos simpoziumas

  Liepos 10 dieną, trečiadienį, prasidėjo šeštasis Tarptautinis Marianos Veriovkinos simpoziumas „Paryžiaus pamokos“, kuriame dalyvauja būrys lietuvių menininkų, du prancūzai ir vienas estas.

 • Kūrybinis tiltas sujungs du menininkus

  Liepos 6–rugsėjo 26 dienomis Vyžuonų seniūnijoje vyks V tarptautinis Marianos Veriovkinos simpoziumas „Kūrybiniai tiltai: M. Veriovkina ir M. K. Čiurlionis". Simpoziumo renginiuose bus atskleidžiami dviejų žymių dailininkų M. K. Čiurlionio ir M. Veriovkinos ryšiai.

 • Vyžuonėlių dvare vėl garavo arbata...

  Praėjusį sekmadienį, liepos 17-ą, Vyžuonėlėse, buvusio Veriovkinų šeimos dvaro teritorijoje, ant stalų vėl garavo rusiški virduliai (kokie ten virduliai – samovarai!), iš kurių buvo pilstoma arbata visiems atvykusiems į jau 3-ojo tapytojos Marianos Veriovkinos dailės plenero/simpoziumo uždarymą. Renginiui akomponavo grupė „Rakija Klezmer Orkestar" iš Vilniaus, grojanti tradicinę žydišką muziką, kokia Vyžuonėlėse skambėjo prie Veriovkinos, itin mėgusios jos klausytis...

 • Sekmadienį Vyžuonėlių dvaras skambės nuo muzikos ir meno mėgėjų klegesio

  Šį sekmadienį, liepos 17 dieną, 14 val. Vyžuonėlių dvare meno ir muzikos gerbėjus dailininkai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos ir Gruzijos pakvies į trečiojo tarptautinio M. Veriovkinos vardo simpoziumo pirmos dalies uždarymo parodą ir koncertą.

 • Dokumentiniame filme – Marianos Veriovkinos gyvenimo ir kūrybos detalės

  Liepos 14 dieną 19 val. uteniškiai kviečiami į dokumentinį filmą „Mariana Veriovkina: Aš gyvenu tik akių dėka", kuris bus rodomas Utenos kino namuose „Taurapilis".

  Portalo udiena.lt skaitytojams pateikiame trumpą Lietuvos dailėtyrininkės, humanitarinių mokslų daktarės Laimos Laučkaitės šio filmo anotaciją.

 • Vyžuonėlių dvare – įvairių meno formų spektras

  Liepos 26 dieną Vyžuonėlių dvare vyko Marianos Veriovkinos vardo tapybos plenero uždarymas. Renginio svečiai buvo kviečiami pasidabinti retro stiliaus apranga, o senuose Vyžuonėlių dvaro pastatuose eksponuojami plenero dalyvių darbai. Nuo liepos 27 iki rugpjūčio 31 dienos plenero paroda veiks Utenos krašto muziejaus parodų salėje. Iš plenero metu sukurtų kūrinių bus formuojama būsimo M. Veriovkinos fondo kolekcija.

 • Pasaulinės reikšmės dvaras – vertas atkūrimo

  Liepos 17 dieną į Vyžuonų miestelyje (Utenos r.) vykstantį antrąjį tarptautinį Marianos Veriovkinos vardo tapybos plenerą „Naujasis menas ir šokis" susirinko dailininkai iš įvairių kraštų. Pasak organizatorių, šis pleneras toliau švies visuomenę apie tarptautinę reikšmę turintį Vyžuonėlių dvarą, kuris, užuot tapęs kultūros ir turizmo traukos objektu, šiuo metu nyksta. Liepos 22 dieną Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko diskusija dėl Vyžuonėlių dvaro išsaugojimo bei pritaikymo kultūrinei veiklai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:789
Vakar apsilankė:6758
Šią savaitę apsilankė:13414
Šį mėnesį apsilankė:46131
Viso (nuo 2015-02-16):14070123
Šiuo metu naršo:
69
2020-07-08
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!