Stepas Eitminavičius: „..pajutau, kad pradės snigti novelėmis“
2015 sausio 28, Trečiadienis 09:39

Stepas Eitminavičius: „..pajutau, kad pradės snigti novelėmis“

Stepas Eitminavičius: „..pajutau, kad pradės snigti novelėmis“
 • Lina NARČIENĖ
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus ir skaitytojus kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą į Jūsų atsiųstus klausimus atsakė Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos mokytojas, prozininkas, eseistas ir poetas Stepas EITMINAVIČIUS.

Gerbiamas Stepai, kodėl rašote?

Man atrodo, kad beveik visi kūrėjai įsivaizduoja, kad jie nori pagerinti pasaulį. Tas pasaulio pagražinimas lyg ir turėtų eiti per kūrybą. Kažkada ir man gana vaikiškai atrodė, kad jeigu rašysiu, pasaulis taps gražesnis.
Šiuo metu taip optimistiškai nebegalvoju, kad rašydamas gražinu pasaulį. Tačiau rašant, manau, gyventi prasmingiau.

Kokį paskutinį kūrinį parašėte?

Švietimo ir mokslo ministerija elektroninėje erdvėje turi sukūrusi lituanistų skyrelį, kuriuose dedami straipsniai apie literatūros dėstymą. Visai neseniai parašiau, kaip J. Marcinkevičius dėstė Mažvydą, Škėmos „Baltą drobulę"... Visai neseniai pradėjau rašyti trumpus eilėraščius, gimusius nei iš šio, nei iš to. Kalbėjau su kolege iš Radviliškio – ji užsiminė tai, kad ką nors parašęs jai nusiųsčiau. Po pokalbio su ja mane apėmė toks didelis noras rašyti.

Kada pirmą kartą pradėjote kurti?

Penktoje klasėje. Pirmą kartą parašiau į laikraštį „Lietuvos pionierius" ir nuo tada pradėjau rašyti į „Moksleivį", „Komjaunimo tiesą", o Zarasų rajoninėje spaudoje savo kūrybą publikavau nuo 9 klasės. Pamenu, kaip 10 klasėje per atostogos buvau įdarbintas ir gavau atlyginimą.

Kas įkvepia kūrybai?

Laukai, esantys už Utenos miesto. Į Anykščių pusę atsiveria tokie laukai... Tie išėjimai į laukus ir įkvepia kūrybai. Dažnai su savimi nešuosi popierių su pieštuku. Eini ir gimsta mintis. Išsitrauki popierių, apsidairai, ar niekas nemato, užsirašai temą, kad neužmirštum. Tie mano lapukai dabar sumesti guli dėžutėje.
Praėjusią savaitę buvo niūru ir graudu. Vieną vakarą pajutau, kad pradės snigti novelėmis. Tai reiškia, kad man turi prasidėti novelių rašymas. Mane veikia tas sniego trapumas. Kaip ir Antaną Miškinį... Nes šiandien taip elegantiškai sninga.
Beje, rašant gyventi lengviau. Žmogus gali atsiriboti nuo intrigų, įžeidimų.
Visuomet pavasarį būna sunku mokykloje. Ieškodamas atokvėpio, imi rašyti, tačiau visada stengiuosi, kad kūryboje nebūtų temos, susijusios su mokiniais.

Vadinasi, Jūsų kūryboje nėra mokyklinės temos?

Taip, seniai to siekiu. Žinoma, jei rašai metodinį leidinį, to neišvengsi. O laisvoje kūryboje nesinori būti mokytoju ir kad veikėjais būtų mokiniai.

Kuriate ne tik Jūs, bet ir į tą kūrybos procesą įtraukiate pačius mokinius?

Aš manau, kad taip. Mokinius mokau būti kūrėjais. Juk jie mato ir jaučia, kad jų mokytojas kuria.


Kokios mintys Jus palankė tuomet, kai sužinojote, kad netekome išeivijos lietuvių poeto kraštiečio Alfonso Nykos-Niliūno?

Nežinau, kas buvo tą vakarą, bet man rūpėjo išsiimti Nykos-Niliūno dienoraščius, eilinį kartą juos perskaityti. Dienoraščiuose pažymėti puslapiai, pabrauktos mintys...
Tik vėliau sužinojau, kad šio žmogaus jau nebėra.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • A. Araminienė puošiasi pačios austais tautiniais drabužiais

  Savitos kūrybos menininkė, audėja, medžio drožėja, tapytoja, muzikantė, audėja – daugybės amatų meistre tituluojama tautodailininkė Anelė Araminienė sakė visko išmokusi todėl, kad visą gyvenimą norėjusi užsiimti įdomia veikla. Ir dabar jai netrūksta energijos, todėl neseniai iš kieme stovėjusios didžiulės medžio kaladės išdrožė Trolį, o laisvalaikiu prisėda prie audimo staklių.

 • Prieverpsčių kūrėjas A. Šileika: darbe – policininkas, namuose – kūrėjas

  Visą gyvenimą atsakingai žiūrintis į savo darbą policijoje, už tai ne kartą skatintas įvairiausiomis padėkomis, vardinėmis dovanomis ar garbės ženklais, uteniškis policininkas, Utenos krašto sūnus ir menininkas Albinas Šileika ir šiandien puikiai reprezentuoja policininko vardą kultūriniame šalies gyvenime. Jo sukurtos prieverpstės, rankšluostinės kartu su kūrėju keliauja po įvairius šalies kampelius, čia su unikaliais A. Šileikos darbais susipažįsta jo kūrybos mėgėjai, vyksta įdomios diskusijos ir edukaciniai užsiėmimai.

  Ilgametis Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Albinas Šileika yra ir tautodailininkas. Jis prisipažįsta visą gyvenimą tikintis gerumu ir tuo, kad kūryba žmogų daro taip pat geresnį. Mėgstantis nuoširdžiai bendrauti jis per savo gyvenimą sutiko daugybę gerų žmonių, o jo kūryba, teikianti džiaugsmą aplinkiniams, nė kiek netrukdo dirbti įtempto policijos pareigūno darbo.

 • Utenos krašto kūrėja Laima Tubelytė–Kriukelienė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su dailininke LAIMA TUBELYTE–KRIUKELIENE. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai Utenos krašto kūrėjai iki lapkričio 13 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Apie aukštakulnius, meną ir gyvenimą su humoru...

  Netrukus 90 metų jubiliejų švęsiančiai uteniškei menininkei Donatai Prušinskaitei energijos pavydėtų kiekvienas: moteris ne tik nenustygsta vietoje, bet ir nuolat stengiasi gražiai atrodyti. Jos niekas nematė avinčios avalynės lygiu padu: tam, kad būtų pasitempusi ir rūbas gražiai „gultų", Donata net į parduotuvę eina apsiavusi aukštakulniais.

 • Utenos krašto kūrėja Eglė Kirilauskaitė

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su poete EGLE KIRILAUSKAITE. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiai Utenos krašto kūrėjai iki rugsėjo 9 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

 • Utenos krašto kūrėjas – Alvydas Valiukas

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame susipažinti su tradicinio amato kalvystės meistru Alvydu VALIUKU. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam Utenos krašto kūrėjui iki balandžio 19 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4055
Vakar apsilankė:11826
Šią savaitę apsilankė:28059
Šį mėnesį apsilankė:116470
Viso (nuo 2015-02-16):14140462
Šiuo metu naršo:
130
2020-07-15
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!