Apykojė – nepastebima priemonė nuteistųjų stebėjimui
LietuvaApykojė – nepastebima priemonė nuteistųjų stebėjimui
2017 balandžio 25, Antradienis 11:20

Apykojė – nepastebima priemonė nuteistųjų stebėjimui

Apykojė – nepastebima priemonė nuteistųjų stebėjimui

Lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleistų nuteistųjų kasdienė veikla vis dažniau prižiūrima stebint nuteistojo migraciją kompiuterio ekrane. Šią galimybę užtikrina ant kojos dedama apykojė, šiek tiek primenanti modernų aksesuarą.

Lietuvoje vis plačiau taikomas elektroninis nuteistųjų stebėjimas sumažina nuteistųjų skaičių įkalinimo įstaigose, taupo valstybės lėšas. Tačiau svarbiausi yra ne finansiniai, o socialiniai apykojų panaudojimo aspektai. Ši alternatyva įkalinimui padeda nuteistiesiems greičiau ir geriau integruotis į visuomenę, nes bausmė baigiama atlikti būnant šeimoje, gerai pažįstamoje artimoje aplinkoje. Tad adaptuotis prie gyvenimo laisvėje pavyksta daug greičiau, ir patiriama mažiau streso.
„Elektroninis monitoringas yra svarbus žingsnis modernizuojant bausmių vykdymo sistemą. Tai svarbių permainų pradžia – probacijos pareigūnai deda pastangas, kad sistema funkcionuotų sklandžiai, be trikdžių" – pastebėjo teisingumo ministrė Milda Vainiutė.
Reikalavimai – individualūs
Apykojė individualiai suprogramuojama kiekvienam nuteistajam: užfiksuojamos gyvenamosios vietos koordinatės, nustatomos vietos, kuriose nevalia lankytis (jeigu tokių esama), pavyzdžiui, konkretus objektas, rajonas arba teritorijos dalis. Jei nuteistasis pernelyg priartėja prie draudžiamos teritorijos, apykojė pradeda vibruoti, taip duodama signalą, jog reikėtų iš tos vietos pasišalinti.
Jeigu nuteistasis pažeidimą daro sąmoningai ir ignoruoja apykojės signalus, elektroninio stebėjimo sistema gauna įspėjimą ir, priklausomai nuo situacijos rimtumo, pareigūnai susisiekia su nuteistuoju arba nedelsdami vyksta į pažeidimo vietą. Apykojė taip pat ima vibruoti, jeigu nuteistasis bando apykoję nusiimti ar kitaip mechaniškai paveikti. Jei nuteistasis piktybiškai pažeidinėja nustatytus apribojimus ir draudimus, jis grąžinamas atgal į įkalinimo įstaigą.
„Pažeidimų fiksuojame nedaug: nuteistieji žino, kad individualiai sudarytos dienotvarkės turi būti paisoma, ir stengiasi nenusižengti," – sakė Kauno probacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Giedrius Ramanauskas. Nuteistųjų migracija Kaune įsikūrusiame Elektroninio stebėjimo centre stebima visą parą, tad, esant poreikiui, reaguojama operatyviai.
Per daugiau nei pusmetį apykojų eksploatacijos visoje Lietuvoje buvo stebima virš 400 nuteistųjų.
Ilgalaikė atsiperkanti investicija
Apykojų efektyvumą patvirtina ir kitų šalių patirtis: pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje apykojės taip pasiteisino, kad šiandien investuojama į itin modernias, ne tik nuteistojo buvimo vietą fiksuojančius, bet ir alkoholio kiekį kraujyje matuojančius apykojų modelius.
Atlikti bandymai patvirtina, kad apykojės yra atsparios temperatūros pokyčiams, bet kokiems mėginimams jas atrakinti, sudaužyti ar kaip kitaip jas paveikti.
Lietuvoje šiuo metu yra 125 apykojės ir įranga, būtina elektroniniam stebėjimui. Įsigytos įrangos su globalaus pozicionavimo sistema (GPS), kuri leidžia nuteistąjį stebėti visos Lietuvos teritorijoje, kaina siekia 550 tūkstančių eurų. Stebėjimo įranga įsigyta Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Pataisos, įskaitant bausmes be įkalinimo" lėšomis. Nors pradinės investicijos – nemažos, skaičiuojama, jog ši sistema leis valstybei sutapyti net keletą kartų, lyginant su išlaidomis, kurios patiriamos laikant nuteistuosius įkalinimo įstaigoje.

Teisingumo ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Apdovanoti Nacionalinės teisinių žinių olimpiados nugalėtojai

  Gegužės 18 dieną teisingumo ministrė Milda Vainiutė pasveikino Nacionalinės teisinių žinių olimpiados nugalėtojus.
  Geriausiai olimpiados užduotis išsprendusiems 9-12 klasių moksleiviams buvo įteikti atminimo diplomai ir atminimo dovanėlės.

 • Tai svarbu norintiems pasikeisti vardus ir pavardes

  Šių metų sausio 1 dieną įsigaliojo naujos teisingumo ministrės patvirtintos Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, supaprastinančios vardų ir pavardžių keitimą.

 • Nukentėjusiems Sausio 13-osios byloje – teisinė pagalba

  Nukentėjusieji Sausio 13-osios byloje dėl žalos atlyginimo galės gauti nemokamą teisinę pagalbą.
  Į teisingumo ministrės Mildos Vainiutės iškeltą iniciatyvą padėti žmonėms, kurie nukentėjo 1991 metų sausio įvykiuose ginant Lietuvos nepriklausomybę, atsiliepė Vilniaus universitetas (VU) ir Mykolo Romerio universitetas (MRU). VU Teisės klinika skirs lydinčius asmenis, kurie padės nukentėjusiesiems sekti bylos procesą, teiks konsultacijas, kaip parašyti reikalingus prašymus, paaiškins proceso eigą. MRU Teisinės pagalbos centras galės suteikti ne tik teisines konsultacijas, bet ir psichologinę pagalbą.

 • Teisingumo ministrė susipažino su pataisos įstaigų darbu

  Kalėjimų departamente apsilankiusi teisingumo ministrė Milda Vainiutė susitiko su šio departamento darbuotojais, pataisos įstaigų bei apygardų probacijos tarnybų vadovais bei kalbėjo apie bausmių vykdymo sistemai keliamus svarbiausius uždavinius.

 • Bus atsisakoma popierinių gimimo, mirties ir santuokos liudijimų

  Teisingumo ministerija primena, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos įsigaliojus Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo nuostatoms, popieriniai gimimo, santuokos sudarymo ar nutraukimo, mirties, vardo, pavardės, tautybės keitimo liudijimai nebebus išduodami.

 • Ar galima daryti tapatybės dokumento kopiją?

  Klausimas:
  Kai kurie paslaugų teikėjai nori turėti kliento dokumento kopiją. Ar toks reikalavimas yra teisėtas?

  Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

 • Valstybės garantuojama pirminė teisinė pagalba – kas tai?

  Norėčiau gauti konsultaciją teisiniais klausimais, tačiau neturiu finansinių galimybių kreiptis į advokatus. Ar galima teisinę konsultaciją gauti nemokamai?

 • Vartotojai savo teises gins vienoje elektroninėje sistemoje

  Netrukus piliečiai įvairaus pobūdžio ginčus vartotojų srityje spręs kur kas paprasčiau – elektroninėje erdvėje, prisijungę prie Vartotojų teisių informacinės sistemos www.vtis.lt. Vyriausybės nutarimu patvirtintas šios sistemos (VTIS) tvarkos aprašas.

 • Ar galima pakeisti vedybų sutartį?

  Su vyru pas notarą prieš kelerius metus esu sudariusi povedybinę sutartį. Dabar norėčiau kai kuriuos sutarties punktus pakeisti, tačiau su tuo nesutinka vyras. Ar įmanoma pakeisti tokią sutartį?

 • Kokius sandorius sudarant būtina kreiptis į notarą?

  Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis. Asmenys, sudarantys įvairius sandorius, ne visada žino, kurie iš jų privalo būti patvirtinti notaro, o kurie gali būti sudaromi ir nesikreipiant į notarą. Tai, kuriems sandoriams būtinas notaras, reglamentuoja Civilinis kodeksas.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6880
Vakar apsilankė:9249
Šią savaitę apsilankė:42889
Šį mėnesį apsilankė:191297
Viso (nuo 2015-02-16):12542731
Šiuo metu naršo:
149
2020-02-21
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!