Laukiame stipraus kultūros vėjo gūsių
LietuvaLaukiame stipraus kultūros vėjo gūsių
2018 lapkričio 26, Pirmadienis 09:28

Laukiame stipraus kultūros vėjo gūsių

Laukiame stipraus kultūros vėjo gūsių

Nuo šio rudens Utenos regiono savivaldybės, kaip ir kitų Lietuvos regionų savivaldybės, į savo rankas perima kultūrinio gyvenimo kūrimą ir papildomą biudžetą. Kultūros ministerija įgyvendino vieną iš savo planų – decentralizuoti kultūros finansavimą ir atiduoti savivaldybėms teisę pačioms spręsti, kokie kultūros ir meno projektai jų regione svarbiausi, kokie menininkai laukiamiausi. Parengta Tolygios kultūrinės raidos programa yra skirta tam, kad įveiktume kultūrinę atskirtį tarp regionų ir didmiesčių.

Žodžius ar veiksmus, susijusius su reformomis, pokyčiais, neretai lydi diskusijos ir abejonės. Noriu pasidžiaugti, kad šiuo atveju kultūros finansavimo pertvarka pavyko gana sklandžiai ir greitai. Iš Visagino miesto, Utenos, Anykščių, Ignalinos, Zarasų ir Molėtų rajonų savivaldybių atstovų bei kultūros ir meno bendruomenių išrinktų narių suformuota regioninė kultūros taryba vertins savo apskrities projektų paraiškas ir atrinks tuos, kurie jūsų kraštui reikalingiausi ir įdomiausi. O kitais metais taryba parengs trejų metų programą, kaip įgyvendinti nenutrūkstamą, tolygų, regiono identitetą stiprinantį kultūros procesą.
Regionų kultūros projektams bus skiriamas dvigubai didesnis finansavimas negu iki šiol – iš viso 3 mln. eurų. Be to, kaip ir anksčiau, savivaldybės galės dalyvauti ir kituose kultūros ir meno programų konkursuose, pavyzdžiui, etninės kultūros ar kultūros paveldo, atminties institucijų. Projektų vykdytojai iš regionų taip pat galės teikti paraiškas atskirų kultūros ir meno sričių – šokio, muzikos, dizaino, architektūros bei kituose – konkursuose.
Noriu paraginti savivaldybes peržengti savo ribas ir kartu su kaimynais rengti bendrus projektus, kad jie būtų stiprūs ir įtraukūs, plėstųsi kultūrinis turizmas, būtų puoselėjamas regionų tautinis paveldas – liaudies kūryba, tradiciniai amatai, šventės – ir kuriama modernios Lietuvos kultūra.
Tolygios kultūrinės raidos programa – tai dar viena papildoma priemonė pritraukti į regioną profesionalųjį meną: žinomus muzikos kolektyvus, atlikėjus, dailininkus. Todėl bus skatinamas bendradarbiavimas su didžiojo miesto ar užsienio partneriais. Ši partnerystė labai svarbi, nes regionams reikia ir šiuolaikinės kultūros vadybos, edukacijos patirties, ugdant profesionalaus meno poreikį.
Pasitikime profesionalumu ir atsakingumu regioninės kultūros tarybos narių, kurie lems regiono kultūrinę pilnatvę. Manau, kad suteiktos papildomos finansinės sąlygos patiems plėtoti kultūros raidą skatins žmones ir bendruomenes dar labiau įsitraukti į įvairias veiklas, pakurstys norą kurti, veikti, o laisvalaikiu vis daugiau vietos atrasti prasmingiems renginiams.
Rašytojas Erichas Marija Remarkas yra labai taikliai pasakęs, kad „kultūra yra plonytis sluoksnis, kurį gali ir lietus nuplauti". Bet šis plonytis sluoksnis – tarsi mūsų oda, sauganti nuo įvairių poveikių. Ir šį sluoksnį mes turime stiprinti iš vidaus.
Tikiu, kad kartu įgyvendinsime bendrus tikslus – kultūros paslaugų prieinamumo, galimybės dalyvauti įvairiose veiklose, nesvarbu, kokioje regiono vietovėje gyventų šeima. Visiems prieinama ir visus įtraukianti kultūra yra vienas iš Vyriausybės programos prioritetų, nes kūrybingi žmonės, tvirtos tapatybės visuomenė geba kurti stiprią ir atsparią valstybę.
Nuoširdžiai sveikinu Utenos regiono kultūros tarybos narius: Visagino kultūros centro muziejininkę Oksaną Denisenko, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos direktorę Vidą Garunkštytę, viešosios įstaigos „Meno bangos" įkūrėją Marių Kraptavičių, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus kuratorių Tautvydą Kontrimavičių, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorių Alvydą Stauską, Molėtų kultūros centro direktorę Ingą Narušienę, Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausiąją specialistę Rasą Juodagalvienę, Anykščių rajono savivaldybės administracijos vyriausiąją specialistę Audronę Pajarskienę, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoją Daivą Šukštulienę, Molėtų rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoją kultūrai Gintautą Matkevičių, Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėją Jūratę Misiūnienę, Visagino savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją Astą Sieliūnienę ir Lietuvos kultūros tarybos narių susirinkimo narę Radvilę Racėnaitę.
Linkiu sulaukti gerų projektų ir juos atsakingai vertinti.

Liana RUOKYTĖ-JONSSON

Kultūros ministrė

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 079jpg.jpg
 • Click to enlarge image IMG_0651.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Kultūros išsiilgusiems uteniškiams – išskirtinis pasiūlymas

  Utenos kultūros centras šiomis dienomis negali susitikti su savo bendruomene, brangiausiais žiūrovais, kolektyvų nariais ir visais žmonėmis, kurie dabar turi daugiau laiko praleisti namuose, todėl kviečia nufilmuotus renginius žiūrėti virtualioje erdvėje.

 • Kaista Utenos kultūrininkų kurstomas aistrų katilas (III)

  Tęsiame žurnalistinį tyrimą apie Utenos kultūros centro (toliau – UKC) direktoriaus Eriko Druskino vadovavimo metodus. Tyrimą pradėjome, kai prieš UKC vadovą ėmė kilti Utenos visuomenė, kuri krei­pėsi į Utenos rajono valdžią ir prašė įvertinti jo vei­klą. Rašyti kreipimąsi paskatino E. Druskino veikla UKC, kai jis išardė kelis mėgėjų kolektyvus, atleido arba privertė išeiti 20 darbuotojų.

 • Kaista Utenos kultūrininkų kurstomas aistrų katilas (I)

  Beveik prieš metus į Utenos kultūrinį dangų kaip ko­meta įsiveržė naujasis Utenos kultūros centro (toliau – UKC) direktorius Erikas Druskinas. Solidžią veiklos programą pristatęs ir gausybę idėjų pažėręs naujasis UKC vadovas buvo liaupsinamas Utenos rajono val­džios atstovų, iš dramos ir lėlių teatrų režisieriaus tikė­tasi permainų bei naujovių. Per beveik metus E. Drus­kinas pasiūlė Utenos visuomenei kelis naujus renginius ir festivalius, bet panašu, kad įtiko jis ne visiems. Jau greit pasklido kalbos apie kelių UKC mėgėjų kolekty­vų išardymą, žmonių atleidimus ir kt. Regis, jau iš ke­lių Lietuvos miestų išprašytas UKC direktorius vėl ke­lia pasipiktinimų bangą ir sumaištį tarp darbuotojų jo vadovaujamoje įstaigoje bei Utenos visuomenėje.

 • Nusipelniusiems mėgėjų teatro kūrėjams bus įteikti Metų apdovanojimai

  Didžiausia Lietuvos mėgėjų teatro šventė „Tegyvuoja teatras“ kovo 23 dieną teatro gerbėjus kviečia į Varėnos kultūros centrą. Iškilmingame renginyje, skirtame Tarptautinei teatro dienai paminėti, ryškiausiems mėgėjų teatro kūrėjams bus išdalyta net dešimt „Tegyvuoja teatras“ statulėlių.

 • Utenos kultūros centro dailės galerijoje atidaryta išskirtinė paroda

  Praėjusią savaitę Utenos kultūros centro dailės galerija nušvito ryškiomis tarptautinio projekto „Susitikimas ant tilto/ Rendez-vous sur ie pont“ spalvomis. Čia eksponuojami Prancūzijos dailininkų Isidore Krapo, Christophe Massé, Franck Garcia ir mūsų šalies menininkų Arvydo Šaltenio, Lilijos Puipienės, Editos Rakauskaitės, Romualdo Balinsko ir uteniškės Jūratės Mitalienės darbai.

 • Utenoje pagerbti kultūros šviesos nešėjai

  Utenoje pirmą kartą pagerbti mūsų krašto kultūrai nusipelnę žmonės, savo darbais Utenos vardą garsinantys ne tik šalyje, bet ir už jos ribų. Gausus būrys kultūros darbuotojų, menininkų gruodžio 28 dieną Utenos rajono savivaldybės administracijoje dalyvavo apdovanojimų ceremonijoje ir už reikšmingiausius 2017 metų pasiekimus, Utenos vardo garsinimą ir svarų indėlį puoselėjant Lietuvos kultūrą buvo pagerbti padėkomis bei atminimo ženkliukais.

 • Europos Sąjungos lėšos – regiono kultūrai

  Regione gyvenantys žmonės dažnai pajaučia didesnę atskirtį nuo kultūrinių, pramoginių įvykių nei, tarkim, didžiųjų miestų gyventojai. Todėl labai svarbu regionuose išlaikyti kultūrinius židinius. Utenos regione atsiranda vis daugiau kultūros židinių, kurie labai svarbūs tos vietovės bendruomenei. Prie to nemaža dalimi prisideda įvairūs projektai, finansuojami tiek Europos Sąjungos (ES) fondų, tiek Kultūros ministerijos lėšomis.

 • Valstybė ir Europos Sąjunga investuoja į Utenos regiono kultūros objektus

  Vienas iš Vyriausybės prioritetų yra regionų skatinimas. Didelis dėmesys yra skiriamas kultūros objektams bei apskritai kultūrai. Nedideliame miestelyje prie bibliotekos matydami renovacijos darbus arba atnaujinamą dvarą, vienuolyną nesusimąstome, kas lemia šių kultūros objektų atgimimą, kodėl būtent jie ir kas juos finansuoja. Su LR kultūros ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus vyr. specialistu Andriumi Jautakiu kalbėjomės apie šias investicijas ir kaip bei kokie projektai remiami.

 • Pristatyti dviejų skirtingų regionų kultūrų skirtumai

  Šv. Kazimiero ordino Utenos apskrities komtūrija, kuriai vadovauja Zita Mackevičienė, Utenos visuomenei pristatė įdomų projektą „Rytai–Vakarai 20", kuriame atsispindėjo ne tik dviejų regionų kultūra, bet ir visų kultūros bei meno sričių bendra veikla Utenos ir Klaipėdos kraštuose. Tarp Mažosios Lietuvos ir Rytų Aukštaitijos per 20 veiklos ir bendravimo metų susikaupė nemažai patirties, atskleidžiančios jų savitumą, skatinančios kultūrinį turizmą, bendruomeniškumą, įtraukiančios į kultūrinę veiklą visas vietos gyventojų socialines grupes, populiarinančios profesionalųjį meną.

 • Asta Motuzienė: „Kas nedirba, tas neklysta“

  Šių metų balandžio mėnesį Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos vadovė Liana Ruokytė-Jonsson paskyrė premijas geriausiems 2016-ųjų šalies kultūros centrams. Vertinimo komisijos išvadose rekomenduoti net trys kultūros židiniai – Rietavo savivaldybės kultūros centras, Klaipėdos rajono Priekulės kultūros centras bei Utenos, jie ir buvo apdovanoti. Mūsų miesto kultūros centras įvertintas aukščiausia kategorija. Kokiomis nuotaikomis gyvena įstaigos darbuotojai, kas pasikeitė po apdovanojimo ir kas numatyta artimiausiuose planuose, „Utenos dienos" skaitytojams atsakė Utenos kultūros centro direktorė Asta Motuzienė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:413
Vakar apsilankė:5867
Šią savaitę apsilankė:6280
Šį mėnesį apsilankė:38997
Viso (nuo 2015-02-16):14062989
Šiuo metu naršo:
61
2020-07-07
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!