Apdovanoti tautinio paveldo puoselėtojai
KultūraApdovanoti tautinio paveldo puoselėtojai
2017 gruodžio 20, Trečiadienis 10:00

Apdovanoti tautinio paveldo puoselėtojai

Apdovanoti tautinio paveldo puoselėtojai

Tradiciniai amatai, kulinarija, perduodami iš kartos į kartą, yra svarbi šalies etninės kultūros dalis, kuriai, prieš 10 metų priėmus Tautinio paveldo produktų įstatymą ir pradėjus sertifikuoti tautinio paveldo produktus, buvo suteiktas antras kvėpavimas.

Siekdama toliau puoselėti šalies tautinį identitetą Žemės ūkio ministerija (ŽUM) gruodžio 18 dieną surengtame renginyje „10 metų tautinio paveldo atgimimui“ apdovanojo 2017 m. sėkmingiausiai dirbusius Lietuvos amatininkus, tradicinių amatų centrą (TAC), taip pat pagerbė aktyviausius tradicinius amatininkus bei tautinio paveldo komisijos ekspertus.

Pasidžiaugti metų geriausiųjų sėkme iš visos Lietuvos susirinko nagingiausi amatininkai ir visi kiti, neabejingi tautinio paveldo puoselėjimui.

ŽŪM, besirūpinančiai tautinio paveldo likimu, šie metai yra išties neeiliniai. Renginyje paminėtas tautinio paveldo atgaivinimo dešimtmetis bei pasidžiaugta artėjančio šimtmečio švente.

„Labai džiaugiuosi, kad Žemės ūkio ministerija gali pasirūpinti tautiniu paveldu. Pirmiausia žemės ūkis yra kaimas ir jame gyvenantys žmonės. Kaimo dėka yra išlaikomos mūsų senolių tradicijos, kurios yra be galo svarbios ne tik mūsų pačių identitetui formuotis, bet kartu ir įvaizdžiui tarp atvykstančiųjų palaikyti“, – teigė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

2007 m. buvo priimtas Tautinio paveldo produktų įstatymas ir nuo 2008 m. sausio mėn. pradėti sertifikuoti tautinio paveldo produktai. Iš viso ŽUM sertifikavo 2 946 tautinio paveldo produktus. Didžiąją dalį jų – 2 489 – sudaro tokie tradiciniai gaminiai kaip duona, šakočiai, cepelinai, meduoliai ir t. t. bei medžio, kalvystės, gintaro ir kt. dirbiniai. Taip pat sertifikuoti 443 tradicinių veislių augalai, gyvūnai ir jų produktai bei 14 tradicinių paslaugų. Per dešimtmetį sertifikuotos net 42 tradicinių mokymų programos bei atestuoti 159 tradicinių amatų meistrai.

Geriausi iš geriausiųjų
Iš viso Lietuvoje tautinio paveldo produktus gamina 630 tradicinių amatininkų ir 127 įmonės. Renginio metu buvo apdovanoti 2017 m. sėkmingiausiai dirbantys šalies amatininkai – jiems skirtos 2 000 Eur piniginės premijos.

Sėkmingiausiai dirbančiu ne maisto gaminių amatininku 2017 m. buvo išrinktas laivadirbystės – tradicinio amato puoselėtojas iš Rusnės Simas Knapkis, aktyvus savo krašto tradicijų puoselėtojas, kurio dėka atkurtas senasis laivadirbio amatas.

Apdovanojimą gavo ir 2017 m. sėkmingiausiai dirbanti tautodailininkė, menininkė Rita Vasiliauskienė, kuri nuo 2005 m. Arklio muziejuje kepa sertifikuotą A kategorijos paprastą raugintą duoną ir veda edukacines programas. Ji taip pat gamina lietines žvakes, margina margučius, karpo karpinius, kurie 2010 m. pripažinti tautinio paveldo A kategorijos produktais.

Taip pat renginyje apdovanotas ir sėkmingiausiai dirbantis tradicinių amatų centras – Kėdainių tradicinių amatų centras (TAC) Arnetų name. Šiame TAC dirba penki tradiciniai amatininkai, čia audžiama, pinama, populiarinama puodininkystė, margučių marginimas bei medžio drožyba. Amatų centre jau įvyko daugiau nei 2 tūkst. užsiėmimų, nuolat vedamos edukacinės programos, vyksta parodos, tautinio paveldo produktų ekspozicijos.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

  • Pagerbti nematerialaus kultūros paveldo vertybių puoselėtojai

    Praėjusio penktadienio vakarą Vilniaus rotušėje skleidėsi šimtamečių tradicijų lobynas – pristatytos pirmosios dešimt į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įrašytos vertybės ir įteikti sertifikatai jų saugotojams. Iškilmingoje ceremonijoje tradicinės kultūros puoselėtojus sveikino Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.

  • Valstybės saugomais paskelbti trys unikalūs kultūros paveldo objektai

    Nuo šiol Baltadvario piliavietė, esanti Molėtų rajone, yra paskelbta valstybės saugomu nekilnojamojo kultūros paveldo objektu. Į valstybės saugomų objektų sąrašą pateko ir Varėnos rajone esančios Naujųjų Valkininkų sanatorijos "Pušelė" sieninė tapyba bei Marijampolės karinio miestelio maniežas.

  • Privatiems kultūros paveldo valdytojams kompensuota dalis išlaidų

    2014 m. paskutinėmis dienomis privatiems kultūros paveldo savininkams buvo kompensuota dalis asmeninių lėšų, kurias 2014 metais jie skyrė savo valdomo paveldo tvarkybai. Kultūros paveldo departamentas (toliau - Departamentas) septyniolikos kultūros paveldo objektų valdytojams skyrė 663 489 litų kompensacijų: už tvarkomuosius paveldosaugos darbus kompensuota daugiau negu 470 tūkst. Lt, likę 193 tūkst. litų skirti kompensuoti už tvarkybos darbų projektų parengimą ir taikomuosius tyrimus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:4222
Vakar apsilankė:7864
Šią savaitę apsilankė:12086
Šį mėnesį apsilankė:12086
Viso (nuo 2015-02-16):13813648
Šiuo metu naršo:
93
2020-06-02
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!