Palūšė pradeda Lietuvos mažosios kultūros sostinės kelią
Krašto žiniosPalūšė pradeda Lietuvos mažosios kultūros sostinės kelią
2017 sausio 26, Ketvirtadienis 13:44

Palūšė pradeda Lietuvos mažosios kultūros sostinės kelią

Palūšė pradeda Lietuvos mažosios kultūros sostinės kelią
 • 8 foto

2016-aisiais Molėtų rajono Alantos miestelis šventė 580 metų jubiliejų ir džiaugėsi Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardu. Šiemet šis garbingas vardas Utenos apskrityje atiteko Palūšės kaimui. Iš viso Lietuvoje bus 10 mažųjų kultūros sostinių, turėsiančių galimybę atskleisti savo patrauklumą ir didinti žinomumą. Ramūno Karbauskio sumanytas projektas „Mažoji Lietuvos kultūros sostinė" pradėtas vykdyti 2015 metais, kai pirmąja sostine tapo Naisiai.

Šiuo projektu siekiama skatinti mažųjų miestelių ir kaimų kultūrinę veiklą, atkreipti dėmesį į ten gyvenančių žmonių kūrybą, jų saviraiškos būdus, skleisti profesionalųjį meną, supažindinti Lietuvą su kultūrinėmis bendruomenių iniciatyvomis. Praėjusių metų liepos 9 d. Naisių vasaros festivalio metu naujoms kultūros sostinėms buvo įteiktos kultūros sostinių vėliavos ir įteisinimo pažymėjimai, o rugsėjo 17 d. Vilniaus Katedros aikštėje, „Tautų mugės" šventėje Palūšė kartu su kitais miesteliais prisistatė visuomenei.
Sausio 25 dieną Ignalinos rajono savivaldybės ir Palūšės bendruomenės atstovai dalyvavo Alantos dvare vykusioje iškilmingoje mažosios kultūros sostinės vardo perdavimo ir buvusių renginių pristatymo šventėje. Ją pradėjo miestelio kultūros renginių organizavimo specialistė Vaida Saugūnienė, gausiai susirinkusiems bendruomenės nariams ir svečiams pristačiusi po grūdą suneštą gausų metų derlių. Skambant muzikai parodyta įvykusių renginių prezentacija. Tai vietinių meno kolektyvų ir profesionalų koncertai, tradicinės kalendorinės ir valstybinės šventės, spektakliai, literatūrinės popietės ir kt.
Prasmingais, miestelį išgarsinusiais renginiais džiaugėsi Alantos seniūnas Aidonas Užubalis. Jis dėkojo visiems organizatoriams, rėmėjams, aktyviems bendruomenės nariams. Padėkos buvo įteiktos Molėtų savivaldybės merui Stasiui Žviniui, Alantos gimnazijos direktorei  Daliai Skebienei, Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktoriui Vladui Pusvaškiui, Naujasodžio ir Alantos bendruomenių bei meno mėgėjų kolektyvų  vadovams, iniciatyvinės grupės nariams.
Seimo nario Ramūno Karbauskio padėkas seniūnui ir renginių organizatorei įteikė programos "Mažoji Lietuvos kultūros sostinė" koordinatorė Živilė Mediekšienė. „Jauku, šilta ir malonu buvo bendrauti su jumis visus metus. Tikiuosi, kad mažosios kultūros programa ir toliau bus taip kūrybingai įgyvendinama", – sakė ji. Meras S. Žvinys Ignalinos savivaldybei ir Palūšei linkėjo sėkmės bei priminė, kad gražioms, įsimintinoms šventėms reikalinga ir nemaža finansinė parama, todėl savivaldybei teks tikrai didelė atsakomybė suteikiant visokeriopą pagalbą bendruomenei.  „Pažinodamas savo kolegą merą Henriką, tikrai galiu garantuoti, kad garbingą vardą perduodame į patikimas rankas...", – sakė  Molėtų savivaldybės meras.
Vėliau kalbėti pakviesti vakaro svečiai Ignalinos rajono savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis ir Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis. Simboliškai perduodant Mažosios kultūros sostinės vardą jiems įteiktas naminės duonos kepalas ir suvenyras. Meras Alantos seniūnui ir bendruomenei perdavė savivaldybės dovanas ir dėkojo už gražų mažosios kultūros sostinės pavyzdį.
Palūšės bendruomenės pirmininkas visų dalyvaujančių pirmiausia paklausė, ar jie žino, kas yra Palūšė. Teigiamas atsakymas buvo garsus ir nuotaikingas. Palūšės kaimas tikrai žinomas. Nors čia gyvena tik apie 90 gyventojų (Alantoje 1 500), vietovę garsina nuostabi gamta, senosios bažnyčios ansamblis, turizmas, vandens žygiai, Aukštaitijos nacionalinis parkas, Miko Petrausko atminimas ir kurortinės vietovės vardas. Šiais metais Palūšėje vyks daug ją reprezentuosiančių renginių, pirmasis jų – vasario 4 dieną visus kviečianti žiemos šventė „Trauk stintelę" ir besmegenių lipdymo čempionatas. Alantiškiams Arvydas Gaidelis perdavė renginius pristatantį lankstuką ir muzikinę dovaną – dainą, kurią atliko jaunoji Palūšės gyventoja ir puikaus balso savininkė Simona Skrebutėnaitė. Tai buvo išties įspūdingas naujosios Lietuvos mažosios kultūros sostinės prisistatymas. Šventinį vakarą užbaigė jaunųjų Alantos muzikantų ir dainininkų koncertas.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Aukštaitijos verslo centre – geros nuotaikos

  Palūšėje, buvusiame Lietuvos pašto pastate, jau trečius metus veikia Aukštaitijos verslo centras. Čia įsikūrę ir įvairią veiklą vykdo dabar jau 12 įmonių. Palūšę pasirinko verslininkai, kuriuos žavi šios vietovės gamta, ramybė, kurortinė dvasia, todėl jie čia ir dirba, ir ilsisi.

 • „Palūšės regata“ vėl kels baltus burių sparnus

  Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Palūšės regata jau devintąjį kartą sukvies buriuotojus, vietinius žmones ir svečius iš visos Lietuvos pasidžiaugti vasara ir šauniai pasilinksminti. Šis renginys vis plačiau pristato ne tik atgimusią Palūšę, bet ir visą Ignalinos kraštą.

 • Palūšė pasitiko vasarą su atsinaujinusia valtine

  Praėjusį savaitgalį atsinaujinusi Palūšės valtinė kartu su kaimo bendruomene ir biblioteka kvietė į vasaros sezono atidarymą, kuriame svarbiausiu akcentu tapo valčių žygių 60-mečio minėjimas ir kelias kartas bendrai gerai nuotaikai ir dainai suvienijęs „Baltojo kiro“ koncertas.

 • Palūšė vėl kvepėjo stintelėmis

  Vasario 3 dieną Palūšė šventė ir kvietė savo svečius pasidžiaugti žiemos švente „Trauk stintelę“, kuri pernai atgimė ir pradėjo Mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginių ciklą. Šiemet tradicija tęsiama ir tikimasi, kad ji ilgai gyvuos. Stintelių žvejyba, jų pirkimas ar ragavimas tik ką iškeptų čia pat Lūšių ežero pakrantėje tikrai vilioja. Nors tądien oras buvo žvarbokas, tačiau įsidienojus žmonių prisirinko nemažai ir kaimelyje bei pakelėse vargiai galėjai rasti vietos automobiliui.

 • Palūšė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą perdavė Užpaliams

  Gruodžio 8 dieną Palūšėje iškilmingu šventiniu renginiu užbaigti šio kaimo – 2017-ųjų Lietuvos mažosios kultūros sostinės – metai. Garbingas vardas, kurį Palūšė perėmė iš Molėtų rajono Alantos bendruomenės su geriausiais linkėjimais buvo perduotas Utenos rajono Užpalių miesteliui. Šventėje skambėjo patys gražiausi žodžiai, išdalintos dešimtys padėkų, simbolinių draugystės sagų, džiaugtasi draugyste, bendryste, žmonių širdžių šiluma ir bendruomenėms linkėta viltingo ėjimo į priekį.

 • Sukvietė kermošius „Lūšių rudenėlis“

  Šeštadienį Lietuvos mažoji kultūros sostinė Palūšė visus kvietė į tradicinį, labai laukiamą ir mielą kaimo renginį – kermošių „Lūšių rudenėlis". Oras buvo geras, todėl žmonių Palūšėje netrūko, kas atvažiavo, kas pėstute iš Ignalinos atėjo. Svečius pasitiko iš rudens gėrybių kūrybingai sumeistrauta moliūgų šeimyna, prie kurios visi norėjo nusifotografuoti.

 • Palūšėje vyks festivalis visai šeimai

  Lietuvos mažoji kultūros sostinė Palūšė stengiasi pateisinti garbingą vardą. Šie metai ir ši vasara jai tikrai įspūdingi gražiais renginiais. Rugpjūčio 5–13 dienomis kviečia vasaros festivalis visai šeimai „Palūšės vėjai".

 • Palūšė kviečia į šventę

  Rupjūčio 5–6 dienomis visus kviečia nuotaikinga Lietuvos mažosios kultūros sostinės vasaros šventė „Palūšės regata 2017". Organizuojamos įvairios sporto varžybos, regatos plaukimai, linksmoji regata, koncertai. Šventės dienomis Palūšėje vyks tapybos pleneras „Ant bangos", kuriame dalyvaus ir kurs 10 Lietuvos dailininkų. Pleneras prasideda rugpjūčio 5 dieną, jo uždarymo renginys vyks per Šv. Lauryno atlaidus, rugpjūčio 13 dieną Palūšės bibliotekoje.

 • Palūšėje triukšmingai atidarytas vasaros sezonas

  Birželio 10-ą Palūšėje triukšmingai prasidėjo vasaros sezonas. Puikus oras ir gera programa čia sukvietė didžiulį būrį žmonių ne tik iš Ignalinos kraštų, bet ir tolimiausių šalies kampelių.

 • Lietuvos mažoji kultūros sostinė – Palūšė – pakvipo šviežiomis stintelėmis

  Palūšė – 2017 metų Lietuvos mažoji kultūros sostinė – šauniai pradėjo garbingą savo metų kelią žiemos švente „Trauk stintelę", sukvietusią daugybę dalyvių ir svečių iš aplinkinių rajonų bei didmiesčių. Nuo ankstaus ryto Lūšių ežero ledą apsėdo žvejai mėgėjai, o didžiausia atrakcija tapo stintelių traukimas tinklais. Ant ledo taip pat vyko rogučių tempimo, ledo ritulio varžybos, buvo organizuotas šiaurietiško ėjimo žygis, pasieniečių kinologų programa. Šventės dalyviai galėjo pasigrožėti ledo skulptūromis, milžinišku piešiniu ant sniego, ragauti žuvienės, keptų stintų, kareiviškos košės, žolelių arbatos, įsigyti amatininkų dirbinių.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1512
Vakar apsilankė:9270
Šią savaitę apsilankė:30596
Šį mėnesį apsilankė:210053
Viso (nuo 2015-02-16):12260403
Šiuo metu naršo:
119
2020-01-23
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!