Iš Dusetų niekas negrįš tuščiomis
Krašto žiniosIš Dusetų niekas negrįš tuščiomis
2016 sausio 12, Antradienis 13:07

Iš Dusetų niekas negrįš tuščiomis

Iš Dusetų niekas negrįš tuščiomis
 • 8 foto

Vasario 6 dieną Dusetose griaudės didžioji žirginio sporto žiemos šventė – tradicinės ristūnų lenktynės „Sartai 2016", kurią organizuoja Žemės ūkio ministerija.

Neveltui sakoma, jog pabuvoti šioje sporto ir amatų šventėje, kurią rengiant negaili išmonės Zarasų rajono savivaldybė ir VšĮ „Promo events", didžiule garbe laiko kone pusė Lietuvos.
Šiemetinės žirgų lenktynės, kaip organizuojamas, ne stichiškas renginys, Dusetose bus jau 219-osios, o oficialios – 109-osios. 1955 m. šios žirgų lenktynės paskelbtos respublikinėmis, o 1970-aisiais atgaivintos ir jas lydinčios mugės su kalnais saldžiųjų riestainių, rinkėmis alksnio dūmais kvepiančių dešrų, ką tik suspaustais varškės sūriais, putojančiu kaimišku alumi ar liaudies meistrų išmoningais suvenyrais, kurių pagrindinis motyvas – žirgas.
Taigi, amatininkai, nacionalinio kulinarinio paveldo puoselėtojai šiemet minės atgaivintų mugių 45-metį, kuriam intensyviai rengiasi jau dabar.
„Sartų 2016" šventės dalyviams, svečiams, žiūrovams siūlysime viską, ką gaminame ir kuo didžiuojamės patys, – sakė Panevėžio rajono Krekenavos seniūnijos Radviliškių kaimo kepyklos savininkė Audronė Kisielienė. – Lentynos ir prekystaliai gali lūžti nuo kepsnių ar lašinių, tačiau jie neturėsime mūsų duonelės kasdienės, joks balius nebus balius".
A.Kisielienė didžiuojasi ir siūlo paragauti tautinio paveldo sertifikatu įvertintos jų kepamos „Petronėlės", ruginės ūkininko ar natūraliai raugintos duonos vyrams, praturtintos rūkytais lašinukais, česnaku ir pipirais. Neveltui sakoma, jog kartą jos paragavęs retas vyras įsigeidžia kitos, o gaminio išskirtinę kokybę liudija ir 2014 m. „Agrobalt" parodos aukso medalis.
Radviliškių kaimo kepėjėlės turi ką pasiūlyti ne tik vyrams. Įvairiausios receptūros ir formų šimtalapius, šakočius, riestainius seniai pamėgusios dailiosios lyties atstovės. Kaip ir „Ponių džiaugsmą" – tokiu pavadinimu žinomą vaisinę duoną.
Rūkyti ir sūdyti mėsos gaminiai – pagrindinis ūkininkų Špokevičių iš Prienų rajono UAB „Mėsos kraitė" verslas.
„Formuodami asortimentą „Sartų 2016" šventei atsižvelgsime net į tą šeštadienį vyrausiantį orą, – sakė šeimos verslui vadovaujanti Valentina Špokevičienė. – Tačiau pažadame, jog tikrai nestokosime nei sūdytų, nei šalto rūkymo lašinių ir kumpių, skilandžių ir dešrų, didelę paklausą pelniusių medžiotojų ir grilio dešrelių, kurių galės parvežti ir kaip visų geidžiamų lauktuvių, o kartu ir šalies kulinarinį paveldą garsinančios mūsų produkcijos".
Ko gero aludariams nebus lengva nurungti vietinį meistrą dusetiškį Ramūną Čižą, garsėjantį ne tik savosios produkcijos apynėlio kartumu, bet ir daugelio meistrų taip vertinama ilgai nenuslūgstančia balta puta.
Tūkstančiai žiūrovų, šventės dieną apsilankančių mugėje, žinoma, ieško ne tik kvapnios kaimiškos duonos ar dešrų, bet ir suvenyrų, priminsiančių žirgų lenktynes. Jie irgi nenusivils.
„Šiai mugei pradėjome rengtis jau prieš pusmetį, o į Dusetas atvešime beveik visą mūsų pintų gaminių asortimentą, – sakė kaunietė Rita Romeikienė. – Pradedant įvairiausios paskirties bei dydžių krepšiais, baldais, etažerėmis, skalbinių dėžėmis, buities rakandais ir baigiant kraičio skryniomis ar kaimo turizmo sodybų reikmenimis."
Rolandas Grunskis siūlys buitinės keramikos suvenyrus – molines puodynes medui ar grybų rauginimui, įvairius ąsočius ir asotėlius, keramines statinaites, puodus troškinimui bei gausybę įvairių formų puodukų, puodelių ir net švilpynių.
Visų jų išskirtinis, lengvai atpažįstamas bruožas – šventinė simbolika su jo didenybe, išgarsintu tautosakoje eikliuoju žirgu.

„Visus Bonus" inf.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image ABR_2537.jpg
 • Click to enlarge image ABR_2563.jpg
 • Click to enlarge image ABR_2572.jpg
 • Click to enlarge image ABR_2591.jpg
 • Click to enlarge image ABR_2678.jpg
 • Click to enlarge image ABR_2926.jpg
 • Click to enlarge image ABR_3020.jpg
 • Click to enlarge image ABR_3166.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Orai koreguoja ir žirgų lenktynes

  Sartų hipodrome Dusetose pirmąjį vasario šeštadienį turėjusios vykti respublikinės žirgų lenktynės dėl šiltų orų atidėtos iki palankesnių orų.

 • E. Gudonis ir toliau skina pergales

  Šeštadienio popietę Dusetose finišavo tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos mugė „Sartai 2019“, kurią organizavo Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

 • Kad kelias į „Sartų 2019“ šventę būtų saugus

  Jau šį šeštadienį, vasario 2-ą, 500 metų sukaktį mininčiose Dusetose vyks tradicinės žirgų lenktynės ir nacionalinio kultūrinio paveldo mugė „Sartai 2019“. Kad šį nedidelį Aukštaitijos miestelį vėl užplūs dešimtys tūkstančių žirginio sporto entuziastų, neabejoja niekas.

 • Sartuose sportininkus džiugins 17 600 eurų prizinis fondas

  Vasario 2-ą Dusetose vėl šurmuliuos tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ,,Sartai 2019“, kurias, laikydamasi ilgamečių tradicijų, organizuoja Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

 • Pirmąjį vasario savaitgalį visi keliai ves į Sartus

  Tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2019“ ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos šventė, kurią organizuoja Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, laikantis ilgamečių tradicijų Dusetose bus surengta pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį, vasario 2-ą.

 • Uteniškis Egidijus Gudonis ir toliau lieka nenugalimas

  Tradicines žirgų lenktynes perkėlus dėl atšilusių orų viena savaite vėliau, praėjusį šeštadienį Dusetose finišavo respublikinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“. Šventė šiemet buvo skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui.
  Lenktynėse dalyvavo 55 eiklieji ristūnai, kuriuos vadeliojo 31 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkas. Per 20 sportininkų su savo žirgais neatvyko iš Latvijos ir Estijos. Kaip aiškino organizatoriai, taip jau sutapo, kad kaimyninėse šalyse irgi rengiamos panašios lenktynės, todėl ir važiavimų bei prizų buvo mažiau.

 • Keičiasi ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“ data

  Ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“ organizacinis komitetas nusprendė, jog tradicinės žirgų lenktynės Dusetose ir neatsiejama jų dalimi tapusi, nacionalinį paveldą bei kultūrines etnines vertybes propaguojanti mugė vyks ne šį savaitgalį, kaip buvo skelbta, o savaite vėliau, kitą šeštadienį, vasario 10-ą.

 • Valstybės atkūrimo 100-čiui skirtose lenktynėse – 100 žirgų

  Vasario 3-ą Dusetose vyksiančios tradicinės ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018", kurias organizuoja žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe, įtrauktos į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui skirtų renginių sąrašą. Ta proga žiūrovus džiugins 100 eikliųjų žirgų, išaugintų Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

 • Dusetose jau formuojamas ledo takas

  Vasario 3-ią Dusetose vyksiančios ristūnų žirgų lenktynės „Sartai 2018“ bus jau 220-osios jų istorijoje ir 110-osios, kaip oficialiai organizuojamas renginys.

 • Ryškėja žirginio sporto šventės „Sartai 2018“ kontūrai

  Įvykusiame ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2018“ organizacinio komiteto posėdyje patvirtinti varžybų ir neatsiejama jų dalimi tapusios, nacionalinį paveldą bei kultūrines etnines vertybes propaguojančios žiemos šventės nuostatai ir scenarijus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2908
Vakar apsilankė:8640
Šią savaitę apsilankė:40632
Šį mėnesį apsilankė:220089
Viso (nuo 2015-02-16):12270439
Šiuo metu naršo:
134
2020-01-24
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!