Palūšė vėl kvepėjo stintelėmis
Krašto žiniosPalūšė vėl kvepėjo stintelėmis
2018 kovo 06, Antradienis 10:23

Palūšė vėl kvepėjo stintelėmis

Palūšė vėl kvepėjo stintelėmis
 • 13 foto

Vasario 3 dieną Palūšė šventė ir kvietė savo svečius pasidžiaugti žiemos švente „Trauk stintelę“, kuri pernai atgimė ir pradėjo Mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginių ciklą. Šiemet tradicija tęsiama ir tikimasi, kad ji ilgai gyvuos. Stintelių žvejyba, jų pirkimas ar ragavimas tik ką iškeptų čia pat Lūšių ežero pakrantėje tikrai vilioja. Nors tądien oras buvo žvarbokas, tačiau įsidienojus žmonių prisirinko nemažai ir kaimelyje bei pakelėse vargiai galėjai rasti vietos automobiliui.

Nuo ankstaus ryto Lūšių ežero ledą apsėdo žvejai mėgėjai, o didžiausia atrakcija tapo stintelių traukimas tinklais. Šio reginio teko ilgokai palaukti, taigi juo pasimėgavo tik kantriausieji. Lūšiuose nuo seno agurkais kvepiančios žuvelės iš po ledo buvo traukiamos rankiniu būdu, sukant taip vadinamą „bobą“. Tai statinė ant ašies su skersine kartimi, kurią sukant ir traukiamas tinklas. Medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas daugiau kaip 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, jo viduryje yra didžiulis maišas, vadinamas „motnia“, į kurį ir sukrenta stintelės. Tinklai su laimikiu „boba" ištraukiamas ant ledo. Šis archajiškas, nuo senų laikų žinomas žvejybos būdas, dabar jau retai naudojamas.  Ežerinė stinta arba stintelė – tai vienas iš ledynmečio reliktų, aptinkamų giliausiuose Lietuvos ežeruose. Tokių mūsų šalyje yra apie 50 (Asalnai, Almajas, Lūšiai, Šakarvai, Tauragnas ir kt.).

Šventėje buvo naudoti sunkų darbą gerokai palengvinę varikliukai, nors ant ledo stovėjo ir senieji mediniai įrenginiai, kuriuos visi galėjo apžiūrėti. Ruošdami eketes, po ledu suleisdami tinklus žvejai plušo nuo ankstyvo ryto ir tik gerokai po vidurdienio, apsupti gausaus stebėtojų būrio, ėmė traukti tinklus. Kol tinkluose sužibo pirmosios sidabriškos stintelės, visiems teko gerokai palaukti. Tačiau žiūrint kaip sumaniai žvejai tvarkosi su nesibaigiančia tinklų valkšna, nuobodu tikrai nebuvo.

Ant ežero taip pat vyko ledo ritulio varžybos, buvo parodyta pasieniečių kinologų programa. Šventės dalyviai galėjo ragauti keptų stintelių, žuvienės, kopūstienės, žolelių arbatos, įsigyti amatininkų dirbinių, žuvies ir kitų produktų. Sušalę kviesti sušilti prie laužo ar pašokti skambant grupės „Balius“ dainoms. Reginių, gardžių kepamo ir verdamo maisto kvapų ir geros nuotaikos Lūšių pakrantėje ir ant paties ežero netrūko.

Šventės atidaryme susirinkusius pasveikino ir smagiai praleisti laiką linkėjo savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, seniūnas Jonas Polito ir Palūšės bendruomenės vadovas Arvydas Gaidelis. „Labai džiugu, kad ne vien pajūris turi stintų šventę, bet ir Palūšė...“, – sakė meras ir visiems linkėjo gerai pašvęsti, skaniai pavalgyti ir kuo greičiau pavasario sulaukti. Bendruomenės vadovas juokavo, kad kitais metais stintelių šventę jau bus galima vadinti tradicine, nes tai bus trečioji, o šiemet ji vis dar netradicinė.

Šventėje vyko prekyba. Buvo galima nusipirkti ar tiesiog akis paganyti apžiūrint įvairiausius keramikos dirbinius, kalvystės darbus, veltinio gaminius: apavą, pirštines, šalikus, kojines, suvenyrus. Žmonės dairėsi žuvies. Šaldyta nebuvo labai populiari, pirmiausia išpirktos šviežios stintelės. Atskiroje palapinėje informacinę medžiagą apie Aukštaitijos nacionalinį parką ir Ignalinos kraštą dalijo Ignalinos turizmo informacijos centro vadovė Marija Garejeva ir parko direkcijos  darbuotoja Giedrė Šukytė.
Šventėje „Trauk stintelę“ kaip ir pernai ant sniego jaunimas piešė didžiulį piešinį. Geriausiai jį iš aukštai su dronu užfiksavo Algirdas Panavas. Šios iniciatyvos dalyviai buvo pasveikinti ir apdovanoti. Apdovanoti ir ledo ritulio varžybų nugalėtojai bei žvejai. Linksmiausieji šventės dalyviai dar ilgai ratelius šoko pagal trankias grupės „Balius“ atlikėjų Lauros ir Klarko dainas.

Ignalinos r. savivaldybės administracijos inf.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 1-35293.jpg
 • Click to enlarge image 28696171-2156719704549266-730393420-o-35325.jpg
 • Click to enlarge image 4-35317.jpg
 • Click to enlarge image DJI-0009d-35321.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3658d-35299.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3661d-35301.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3665d-35303.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3667d-35305.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3669d-35323.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3672d-35307.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3698d-35319.jpg
 • Click to enlarge image DSCN3706d-35309.jpg
 • Click to enlarge image zud-35313.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Aukštaitijos verslo centre – geros nuotaikos

  Palūšėje, buvusiame Lietuvos pašto pastate, jau trečius metus veikia Aukštaitijos verslo centras. Čia įsikūrę ir įvairią veiklą vykdo dabar jau 12 įmonių. Palūšę pasirinko verslininkai, kuriuos žavi šios vietovės gamta, ramybė, kurortinė dvasia, todėl jie čia ir dirba, ir ilsisi.

 • „Palūšės regata“ vėl kels baltus burių sparnus

  Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Palūšės regata jau devintąjį kartą sukvies buriuotojus, vietinius žmones ir svečius iš visos Lietuvos pasidžiaugti vasara ir šauniai pasilinksminti. Šis renginys vis plačiau pristato ne tik atgimusią Palūšę, bet ir visą Ignalinos kraštą.

 • Palūšė pasitiko vasarą su atsinaujinusia valtine

  Praėjusį savaitgalį atsinaujinusi Palūšės valtinė kartu su kaimo bendruomene ir biblioteka kvietė į vasaros sezono atidarymą, kuriame svarbiausiu akcentu tapo valčių žygių 60-mečio minėjimas ir kelias kartas bendrai gerai nuotaikai ir dainai suvienijęs „Baltojo kiro“ koncertas.

 • Palūšė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą perdavė Užpaliams

  Gruodžio 8 dieną Palūšėje iškilmingu šventiniu renginiu užbaigti šio kaimo – 2017-ųjų Lietuvos mažosios kultūros sostinės – metai. Garbingas vardas, kurį Palūšė perėmė iš Molėtų rajono Alantos bendruomenės su geriausiais linkėjimais buvo perduotas Utenos rajono Užpalių miesteliui. Šventėje skambėjo patys gražiausi žodžiai, išdalintos dešimtys padėkų, simbolinių draugystės sagų, džiaugtasi draugyste, bendryste, žmonių širdžių šiluma ir bendruomenėms linkėta viltingo ėjimo į priekį.

 • Sukvietė kermošius „Lūšių rudenėlis“

  Šeštadienį Lietuvos mažoji kultūros sostinė Palūšė visus kvietė į tradicinį, labai laukiamą ir mielą kaimo renginį – kermošių „Lūšių rudenėlis". Oras buvo geras, todėl žmonių Palūšėje netrūko, kas atvažiavo, kas pėstute iš Ignalinos atėjo. Svečius pasitiko iš rudens gėrybių kūrybingai sumeistrauta moliūgų šeimyna, prie kurios visi norėjo nusifotografuoti.

 • Palūšėje vyks festivalis visai šeimai

  Lietuvos mažoji kultūros sostinė Palūšė stengiasi pateisinti garbingą vardą. Šie metai ir ši vasara jai tikrai įspūdingi gražiais renginiais. Rugpjūčio 5–13 dienomis kviečia vasaros festivalis visai šeimai „Palūšės vėjai".

 • Palūšė kviečia į šventę

  Rupjūčio 5–6 dienomis visus kviečia nuotaikinga Lietuvos mažosios kultūros sostinės vasaros šventė „Palūšės regata 2017". Organizuojamos įvairios sporto varžybos, regatos plaukimai, linksmoji regata, koncertai. Šventės dienomis Palūšėje vyks tapybos pleneras „Ant bangos", kuriame dalyvaus ir kurs 10 Lietuvos dailininkų. Pleneras prasideda rugpjūčio 5 dieną, jo uždarymo renginys vyks per Šv. Lauryno atlaidus, rugpjūčio 13 dieną Palūšės bibliotekoje.

 • Palūšėje triukšmingai atidarytas vasaros sezonas

  Birželio 10-ą Palūšėje triukšmingai prasidėjo vasaros sezonas. Puikus oras ir gera programa čia sukvietė didžiulį būrį žmonių ne tik iš Ignalinos kraštų, bet ir tolimiausių šalies kampelių.

 • Lietuvos mažoji kultūros sostinė – Palūšė – pakvipo šviežiomis stintelėmis

  Palūšė – 2017 metų Lietuvos mažoji kultūros sostinė – šauniai pradėjo garbingą savo metų kelią žiemos švente „Trauk stintelę", sukvietusią daugybę dalyvių ir svečių iš aplinkinių rajonų bei didmiesčių. Nuo ankstaus ryto Lūšių ežero ledą apsėdo žvejai mėgėjai, o didžiausia atrakcija tapo stintelių traukimas tinklais. Ant ledo taip pat vyko rogučių tempimo, ledo ritulio varžybos, buvo organizuotas šiaurietiško ėjimo žygis, pasieniečių kinologų programa. Šventės dalyviai galėjo pasigrožėti ledo skulptūromis, milžinišku piešiniu ant sniego, ragauti žuvienės, keptų stintų, kareiviškos košės, žolelių arbatos, įsigyti amatininkų dirbinių.

 • Palūšė pradeda Lietuvos mažosios kultūros sostinės kelią

  2016-aisiais Molėtų rajono Alantos miestelis šventė 580 metų jubiliejų ir džiaugėsi Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardu. Šiemet šis garbingas vardas Utenos apskrityje atiteko Palūšės kaimui. Iš viso Lietuvoje bus 10 mažųjų kultūros sostinių, turėsiančių galimybę atskleisti savo patrauklumą ir didinti žinomumą. Ramūno Karbauskio sumanytas projektas „Mažoji Lietuvos kultūros sostinė" pradėtas vykdyti 2015 metais, kai pirmąja sostine tapo Naisiai.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1520
Vakar apsilankė:9270
Šią savaitę apsilankė:30604
Šį mėnesį apsilankė:210061
Viso (nuo 2015-02-16):12260411
Šiuo metu naršo:
121
2020-01-23
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!