Nesaugoma avis – lengvas grobis vilkui
KaimasNesaugoma avis – lengvas grobis vilkui
2015 birželio 30, Antradienis 09:48

Nesaugoma avis – lengvas grobis vilkui

Nesaugoma avis – lengvas grobis vilkui

Pastaruoju metu, kaip ir kasmet tokiu laiku, ėmė pasitaikyti vilkų išpuolių prieš naminius gyvulius ir dėl to ūkininkai patiria žalos. Aplinkos ministerija kreipėsi į savivaldybes ir paragino tokiais išimtiniais atvejais nustatyta tvarka prašyti Aplinkos apsaugos agentūros išduoti specialų leidimą sumedžioti šiuos plėšrūnus dar neprasidėjus nustatytam jų medžioklės laikui ten, kur tai būtina.

Pagal Lietuvoje galiojančias medžioklės taisykles vilkus galima medžioti nuo spalio 15 dienos iki balandžio 1 dienos, o neleistinu metu jie gali būti medžiojami tik gavus minėtąjį leidimą.

Vilkų padarytą žalą Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos įstatymo nustatyta tvarka turi atlyginti savivaldybė. Šią žalą apskaičiuoja savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta nuostolių skaičiavimo komisija pagal Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodiką.

Ūkininkai ne vėliau kaip per tris darbo dienas turi pranešti savo seniūnijai apie vilkų padarytą žalą ir raštu paprašyti, kad ji būtų įvertinta ir atlyginta. Apie tokį gautą pranešimą seniūnas privalo tą pačią dieną informuoti medžioklės plotų naudotoją ir per septynias dienas organizuoti žalos įvertinimą, išskyrus atvejus, kai dėl žalos pobūdžio tokio termino nepakanka jos dydžiui nustatyti.

Vilkų daroma žala būtų gerokai mažesnė, jeigu visi ūkininkai reikiamai pasirūpintų savo gyvulių apsauga. Pasak aplinkosaugininkų, nesaugoma avis – lengvas grobis vilkui. Naktį avys ir veršeliai turėtų būti laikomi tvartuose, o galvijai suginti į saugius aptvarus. Šiuose įrengus specialias tvoras, elektrinius piemenis ir signalizacijos sistemas, pavojus gerokai sumažėtų. Tokias priemones plačiai taiko Prancūzija, Slovakija, Lenkija ir kitos Europos valstybės.

Aplinkos ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Dusetose sumedžiotas plėšrūnas

  Seno plėšrūno, kuris ne kartą puldinėjo naminius gyvulius, Dusetų seniūnijoje medžiotojai jau tykojo seniai. Medžiotojo šūvio vilkas vis išvengdavo. Šis laukinis žvėrys yra labai gudrus ir tai jį išgelbėdavo bei netapdavo medžioklės trofėjumi.

 • Leliūnų seniūnijoje sumedžiotas pirmasis vilkas

  Ne pirmus metus ūkininkai kenčia nuo vilkų daromos žalos. Plėšrieji miško gyventojai nebebijo brautis į gyventojų kiemus, drasko avis, ožkas, veršelius. Aplinkos apsaugos agentūra Utenos rajono savivaldybei davė leidimą iki spalio 14 dienos mūsų rajone sumedžioti du vilkus. Šeštadienį uteniškis medžiotojas paleido taiklų šūvį į vilką.

 • Vilko ir septynių ožiukų istorijos baigtis – tragiška

  Vaikystėje tikriausiai visi esame girdėję pasaką apie vilką ir septynis ožiukus. Ši pasaka baigėsi laimingai. Tačiau tai, kas praėjusią savaitę įvyko vos už kelių kilometrų nuo Utenos, visai neprimena pasakos, nors šios kruvinos istorijos veikėjai – taip pat vilkas ir septyni ožiukai. Vis labiau rudenėjant ir ilgėjant naktims vilkų gaujos veržiasi į ūkininkų valdas pridarydamos didžiulių nuostolių. Pastaruoju metu vilkai taip suįžūlėjo, kad nesibodi atklysti net į miestelius ar įsiveržti į kruopščiai aptvertus aptvarus, kuriuose atlieka savo kruviną darbą.

 • Vilkai peržengė visas ribas: grobio ieško miestelio gyventojų kiemuose

  Užpalių seniūnijos gyventojai įbauginti – naktimis siautėjantys vilkai savo grobio ieško gyventojų kiemuose. Per savaitę nuo šių plėšrūnų nukentėję ir nuostolius skaičiuojantys ūkininkai griebiasi už galvos: kruvinos skerdynės taip įsismarkavo, kad jie bijo laukti rudens pradžios, kai vilkai pradės mokyti savo jauniklius medžioklės gudrybių.

 • Vilkų gauja gerokai praretino juodgalvių avių bandą

  Antradienio naktį kruvinos skerdynės, kurių metu vilkai sėkmingai puotavo avių bandoje, įvyko Indubakiuose (Saldutiškio sen.), garsėjančiuose Vilko muziejumi, kur kino režisierius bei operatorius Petras Abukevičius dirbo paskutiniuosius savo gyvenimo metus ir kūrė paskutinį filmą apie vilkus. Įprastai ryte savo augintinių švelniavilnių apžiūrėti skubantis šio kaimo gyventojas Eventas Smolianskis, išvydęs nemalonų vaizdą, pakraupo: po naktinės vilkų medžioklės elektriniu piemeniu aptvertoje ganykloje gulėjo kruvinos avelės, mėtėsi vilnų ir maitos likučiai, o kitos, likusios gyvos, persigandusios baikščiai žvelgė į šeimininką.

 • Didėjantis avių skaičius verčia ieškoti naujų rinkų

  Manoma, kad pirmosios avys buvo prijaukintos prieš 10–12 tūkst. metų. Lietuvos teritorijoje jos atsirado maždaug II tūkst. pr. Kr. Šie gyvūnai puikiai prisitaiko prie įvairiausių klimato ir mitybos sąlygų, ir tai lėmė platų jų paplitimą. Skaičiuojama, kad Lietuvoje šiuo metu 10 452 augintojai laiko 186 370 avių. Taigi vidutiniškai po 18 avių viename ūkyje. Ir nors avių skaičius nuolatos auga, jis dar toli nuo to, kuris vyravo tarpukario Lietuvoje. Tada avininkystė išgyveno tikrą pakilimą ir šalies ūkininkai augino net 1,5 milijono avių.

 • Ir avis sveika, ir vilkas sotus

  Žemės ūkio ministerija, reaguodama į ūkininkų skundus dėl laukinių žvėrių daromos žalos ir siekdama konstruktyvaus dialogo tarp žemdirbių ir gamtosaugininkų, kviečia į susitikimą, kuris vyks Anykščių rajone, avių augintojui priklausančiame ūkyje. Susitikime ketina dalyvauti ir Aplinkos ministerijos atstovai.

 • Po vilkų dieninės puotos – 34 negyvos avys ir ėriukai

  Anykščių rajone ūkininkaujantys Stanislovas Pikčiūnas ir jo sūnus Tadas atvažiavę į Svėdasų seniūnijoje esančią sodybą nustėro: dalis ten besiganančių avelių buvo negyvos, kai kurios smarkiai apgraužtos. Ūkininkai neabejoja, kad į 200 bandą įsisuko vilkai ir per vieną atėjimą papjovė 34 avis bei jų jauniklius.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:12160
Vakar apsilankė:9221
Šią savaitę apsilankė:12160
Šį mėnesį apsilankė:100571
Viso (nuo 2015-02-16):14124563
Šiuo metu naršo:
109
2020-07-13
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!