Kas išgelbės pieno sektorių?
KaimasKas išgelbės pieno sektorių?
2014 spalio 10, Penktadienis 11:24

Kas išgelbės pieno sektorių?

Kas išgelbės pieno sektorių?

Situacija pieno sektoriuje dėl Rusijos paskelbto importo draudimo gana sudėtinga – įtampą patiria ir pieno gamintojai, ir perdirbėjai, kuriems užsivėrė didelė rinkų dalis. Diskutuoti apie šio sektoriaus dabartinę padėtį ir kokių priemonių reikėtų imtis Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) susirinko svarstyti Pieno taryba, sudaryta iš pieno gamintojų, perdirbėjų ir valstybės bei mokslo institucijų ir įstaigų atstovų.

 

Situaciją pieno rinkoje apžvelgė Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys. Jis pažymėjo, jog paskutinysis pieno produktų aukcionas spalio 1 d. liudija, jog eksporto pasaulinės kainos ir toliau krenta (7,3 proc. ) – Europoje sviesto kaina sumažėjo 17 proc., lieso pieno miltelių – 15 proc., sūrių išaugo beveik 3 proc. „Pasaulinių pieno produktų kainų mažėjimas daugiausiai susijęs su žaliavinio pieno gamybos didėjimu", – pastebėjo A. Gapšys. Jis taip pat pabrėžė, jog Rusijos embargo paskelbimas pieno produktams iš ES eksportuotojams negali būti ilgalaikė netektis, nes apskritai pasaulyje pieno produktų vartojimas nemažėja. Pasaulinės žaliavinio pieno kainos mažėjo, tačiau tendencijos išlieka prieštaringos, nes vienur jos kyla, kitur – krenta.
Lietuvoje 2014 m. per pirmuosius 9 mėnesius supirkto pieno kiekis išaugo 7,9 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. 2014 m. rugpjūčio mėn. bazinių rodiklių pieno supirkimo kaina buvo 20 proc. mažesnė nei prieš metus. Per tą patį laikotarpį vidutinės pieno pramonės įmonių parduotos produkcijos didmeninės kainos vidaus rinkoje padidėjo 1–10 proc., o eksporto sumažėjo 10–18 proc. Mažmeninės kainos buvo apie 2–5 proc. didesnės nei prieš metus. „Vidaus rinkos kainos šiuo metu nemažėja, nes jų sąskaita mažinami eksporto nuostoliai, – sakė A. Gapšys. – Žaliavinio pieno supirkimo kainos lapkritį turėtų stabilizuotis, nes sumažės pasiūla".
AB „Rokiškio sūris" vadovas Dalius Trumpa pripažino, jog šiuo metu situacija tokia, kad dėl Rusijos embargo pieno perdirbimo įmonės nebepajėgs padengti gamintojams pieno savikainos, nes ir produktų kainos nukrito žemiau savikainos. „Per mėnesį pardavimai krito 26 proc., sandėliuose sukauptos produkcijos padidėjo už 40 mln. Lt, o į naujas rinkas einame apie dvejus metus", – kalbėjo D. Trumpa. Jis sakė manantis, jog kriziniu laikotarpiu reikia palaikyti žemdirbius, kad jie neišpjautų karvių, tačiau tą padaryti turėtų valstybė.
Žemės ūkio viceministras Saulius Cironka atkreipė dėmesį, jog valstybė gali tik prisidėti prie rinkų paieškų ir kitų klausimų sprendimo, tačiau iniciatyvos turėtų imtis patys perdirbėjai, kooperuodamiesi kartu su gamintojais, prekybininkais, vežėjais. „Mes turime matyti ne atskiras detales, bet visą pieno sektorių, visą Lietuvą pasaulinėje rinkoje, turime galvoti, kaip galime padėti vieni kitiems. Reikėtų atsiriboti vien tik nuo savo problemų ir susikoncentruoti į aukštesnio lygio kooperaciją, ieškant naujų rinkų, naujų galimybių", – pabrėžė viceministras.
Žemės ūkio viceministras Albinas Ežerskis atkreipė dėmesį, jog ir pieno gamintojai, ir pieno perdirbėjai yra verslininkai, kurie yra daug investavę, kuriems rūpi sektoriaus ateitis, tačiau didžiausią spaudimą patiria pieno gamintojai. „Sumažinti pieno gamybą galima greitai, tačiau ją atkurti – ilgalaikis procesas, todėl partnerystė tarp gamintojų ir perdirbėjų turi būti lygiavertė ir labai atsakinga", – pabrėžė viceministras A. Ežerskis.
ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis informavo, jog pieno gamintojams jau spalio pabaigoje bus pradėtos mokėti pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos išmokos pagal nuo gamybos atsietosios paramos schemą. Jos turėtų siekti 52 Lt už toną, tuo tarpu ES specialioji parama už pieną, mokama valdos valdytojams už rinkai patiektą pieną 2013–2014 kvotos metais, pirminiais skaičiavimais turėtų būti 31 Lt už toną.

Žemės ūkio ministerijos inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Nacionalinė parama pieno gamintojams – jau netrukus

  Nuo rugsėjo 13 d. pradedama mokėti 2019 m. pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama už pieną. Išmokoms skirta 13,6 mln. Eur, kurie bus išmokėti 22 tūkst. pieno gamintojų.

 • Pieno gamintojų sąskaitas pasieks 14 mln. eurų valstybės parama

  Nuo rugsėjo 17 dienos daugiau kaip 24 tūkst. pieno gamintojų pradedama mokėti pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama už pieną. Išmokoms skirta 14 mln. eurų.

 • Ieškoma būdų pieno sektoriui stabilizuoti

  Žemės ūkio ministerija informuoja, kad parengtas LR ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną bei prekiaujančių pieno gaminiais nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo keitimo projektas, kurį numatoma svarstyti su socialiniais partneriais. Šiuo įstatymo keitimu siekiama nustatyti žalio pieno rinkos skaidrumo užtikrinimo priemones.

 • Pieno gamintojams – didesnė parama

  Gera žinia pieno gamintojams: žemės ūkio ministras Bronius Markauskas įsakymu patvirtino 2017 metų susietosios paramos už pienines karves paramos dydį – 101,94 Eur už pieninę karvę. Lyginant su 2016 metais, parama išaugo net 10,94 Eur. Pernai ji buvo 91 Eur.

 • Pieno gamintojams bus išmokėta 15,8 mln. eurų

  Nacionalinė mokėjimo agentūra užsakė pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už rinkai patiektą pieną lėšas ir kitą savaitę atliks pavedimus pieno gamintojams.
  15,8 mln. Eur paramą planuojama išmokėti 27 tūkst. pieno gamintojų. Mokėjimai bus vykdomi rugsėjo 1 dieną.

 • Renginyje „Pienės 2017“ apdovanoti didžiausi ir efektyviausi pieno ūkiai

  Renginio „Pienės 2017", kuris vyko praėjusį penktadienį, metu buvo pagerbti didžiausi ir efektyviausi Lietuvos pieno gamintojai. Už sėkmingą pienininkystės verslo vystymą nugalėtojams padėkas įteikė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

 • Vaikai geria nemokamą pieną

  Pieno produktų vartojimo vaikų švietimo įstaigose paramos programą „Pienas vaikams" Žemės ūkio ministerija Lietuvoje įgyvendina jau 12 metų. Per šiuos metus programos apimtys labai išsiplėtė, keitėsi remiamų pieno gaminių sąrašas bei finansavimo šaltiniai. Anksčiau programa buvo remiama tik ES lėšomis, šiandien beveik 90 proc. visos programai skirtos sumos sudaro nacionalinės lėšos.

 • Vyriausybė parems Lietuvos pieno gamintojus

  Vyriausybė rado galimybių papildomai – apie 13 mln. eurų paremti šalies pieno gamintojus (ūkininkus ir žemės ūkio bendroves), kad būtų stabilizuota padėtis šalies pieno sektoriuje.

 • Sumažinus pieno kiekį – parama

  Ūkininkams, siekiantiems sumažinti parduodamo pieno kiekį, bus skiriama parama. Rugsėjo 13 dieną Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos paramos teikimo taisyklės.

 • Parama pieno gamintojams – jau netrukus

  Žemės ūkio ministerijoje susirinkę žemdirbių ir rajonų savivaldybių žemės ūkio skyrių atstovai kartu su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene aptarė naująsias paramos schemas pieno gamintojams ir kitus ūkininkams aktualius klausimus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1323
Vakar apsilankė:16330
Šią savaitę apsilankė:57879
Šį mėnesį apsilankė:126089
Viso (nuo 2015-02-16):13200254
Šiuo metu naršo:
122
2020-04-10
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!