15 metų bičiulystė įtvirtinta draugiškame Chelmo mieste
Jaunimas15 metų bičiulystė įtvirtinta draugiškame Chelmo mieste
2015 lapkričio 05, Ketvirtadienis 08:41

15 metų bičiulystė įtvirtinta draugiškame Chelmo mieste

15 metų bičiulystė įtvirtinta draugiškame Chelmo mieste

Užsimezgus draugystei tarp Utenos ir Chelmo (Lenkija) miestų, dar 2000 metais buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos ir Chelmo miesto 1-ojo bendrojo lavinimo S. Čarneckio vardo licėjaus. Šia sutartimi numatyta stiprinti savitarpio supratimą tarp lietuvių ir lenkų jaunimo, pažinti kaimyninį kraštą, plėtoti edukacinę veiklą, organizuoti bendras kultūrines ir menines veiklas, padėti jauniems žmonėms dalyvauti tolimesnėje integracijoje į Europos Sąjungą, įgyvendinti mokinių mainų programas.

Per 15 bendradarbiavimo metų įvyko 16 lietuvių ir lenkų grupių susitikimų abiejuose kraštuose, kurių metu, iš anksto numačius temas, buvo stengiamasi kuo daugiau sužinoti apie mokymo ir mokymosi metodus, apie mokyklų gyvenimą, apie savo bičiulių kasdienybę ir šventes, apie kitas abiems pusėms aktualias temas. Įgyvendintos bendros veiklos, susijusios su ekologija, literatūra, menine veikla, teatru, etnokultūra, liaudies amatais, „Debatų" metodo integravimu į ugdymo procesą, įgyvendintas bendras projektas „Mokykla, miestas, regionas – pasakojimas apie vietoves, kur gyvename", organizuota daug kitų įdomių renginių.
Šių metų spalio mėnesio pabaigoje vykęs susitikimas Chelme buvo atsakomasis mūsų gimnazijos vizitas ir skirtas mokyklų savivaldoms. Darbinių susitikimų metu daugiau dėmesio skirta mokinių savivaldos organizacijoms tiek mokymo įstaigose, tiek už jų ribų. Abiejų mokyklų mokiniai rengė ir pristatė pateiktis apie savivaldos organizacijų veiklas savo mokyklose ir miestuose, demonstravo savo sukurtus filmus apie jaunimo gyvenimą mokykloje ir už jos ribų, dalinosi patirtimi ir įžvalgomis, ką reikėtų dar tobulinti, kad mokiniams būtų sudarytos dar geresnės sąlygos realizuoti savo idėjas, siekius, prisidėti prie mokyklos gerovės kūrimo, jaunimo užimtumo sąlygų gerinimo. Vyko formalios ir neformalios diskusijos. Ši tema mokiniams buvo labai aktuali ir svarbi, todėl net ir po penkių viešnagės dienų abi pusės dar turėjo ką viena kitai pasakyti ir pademonstruoti, todėl vizito pabaigoje sutarta tolesnes diskusijos pratęsti ir mus bendrai dominančius klausimus aptarti nuotoliniu būdu pasinaudojant šiuolaikinėmis technologijomis.
Be diskusijų apie mokinių savivaldas, vyko susitikimai su Chelmo miesto 1-ojo bendrojo lavinimo S. Čarneckio licėjaus mokytojų bendruomene, administracija. Pristatytos kitos mokyklų savivaldos organizacijos, aptarti tolesni bendradarbiavimo tarp mokyklų planai, svarstyta galimybė pasikeisti mokytojų delegacijomis.
Intensyvios viešnagės metu delegacijai, susidedančiai iš direktoriaus Sauliaus Brasiūno, mokytojų Irenos Budreikienės, Ritos Latvėnienės ir 11 mokinių, miesto savivaldybėje buvo organizuotas susitikimas su Chelmo miesto savivaldybės administracijos viceprezidentu Stanislaw Mościsko bei kitais administracijos darbuotojais. Susitikimo metu viceprezidentas pristatė Lenkijos švietimo sistemą, Chelmo miesto savivaldybės administracijos tarptautinio bendradarbiavimo departamento specialistė-ekspertė Aneta Szostak papasakojo apie Chelmo miestą.
Šio vizito metu buvo organizuota plati kultūrinė programa. Lenkijoje viešėjusi delegacija susipažino su Chelmo miesto istorine praeitimi ir dabartimi, pasivaikščiojo požeminiais kreidos kasyklų koridoriais, aplankė naująją miesto biblioteką, apžiūrėjo kitas miesto įžymybes. Vykome į Liublino miestą, kuriame susipažinome su senamiesčiu, aplankėme Kozłówka miestelyje esančius Zamoyski rūmus, Pawłòw miestelyje keramikos muziejų. Šalia muziejaus esančiose dirbtuvėse mokiniams buvo organizuoti praktiniai užsiėmimai, kurių metu galėjome išbandyti savo sugebėjimus. Lankėmės Valstybinėje aukštoje Chelmo miesto inžinierijos mokykloje, kuri apjungia Matematikos ir informacinių technologijų, Techninių mokslų ir aviacijos, Neofilologijos, Humanitarinių mokslų, Žemės ūkio mokslų institutus. Mokiniai domėjosi mokslo pasiekimais, stebėjo demonstruojamus technologinius procesus, dalyvavo diskusijose.
Penkios dienos, praleistos organizuotuose mokinių mainų programos veiklose prabėgo kaip viena. Palikdami svetingą Chelmo miesto S. Čarneckio vardo licėjų mes nesakėme „viso gero", o atsisveikinome palinkėję „iki kitų susitikimų" ir jau galvodami apie būsimus susitikimus bei būsimas bendras lietuvių ir lenkų jaunimo veiklas.

Saulius BRASIŪNAS, Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos direktorius

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje – garbūs svečiai

  Vasario 8 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje, mininčioje 111-ąsias Lietuvos istoriko Adolfo Šapokos gimimo metines, prasidėjo šiai svarbiai datai skirtų renginių ciklas. Šioje ugdymo įstaigoje apsilankęs garsaus kraštiečio sūnėnas Algirdas Šapoka gimnazistams pasidalijo prisiminimais apie uteniškį istoriką, o maisto istorikas prof. Rimvydas Laužikas leido pasinerti į senovę ir sužinoti, ką prieš kelis šimtmečius Lietuvos didikai valgė ir kuo vaišino svečius.

 • Šaknų mūsų krašte turintis kardinolas A. J. Bačkis lankėsi Utenoje

  Gruodžio 19 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje viena pamoka buvo ypatinga, mat ją vedė maždaug po dešimtmečio šią ugdymo įstaigą aplankęs garbingas svečias kardinolas Audrys Juozas Bačkis. Pristatęs šiais metais išleistą savo knygą „Taip, laimingas", Jo Eminencija bandė ieškoti atsakymo į klausimą, kas gi yra toji laimė.

 • Pagerbti gimnazistai, kuriems knyga – didžiausia vertybė

  Gegužės 18 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje vyko mokinių pagerbimo– padėkos šventė „Skaitau, rašau vadinasi ESU", kurios metu gimnazistai buvo apdovanoti už įvairius pasiekimus. Ta proga renginio dalyviai ir svečiai klausėsi gyvai atliekamos muzikos, dainų, poezijos posmų, stebėjo 1b klasės vaidinimą, sukurtą pagal knygą „Eksperimentas gyventi".

 • Muzikinių apdovanojimų fiestoje – jaunatviškas šėlsmas

  Daug smagių akimirkų, muzikos garsų ir jaunatviško triukšmo – tokiais žodžiais galima apibūdinti ketvirtadienio popietę Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vykusį tradiciniu tapusį renginį „Šapokos gimnazijos muzikiniai apdovanojimai".

 • Muzikiniuose apdovanojimuose – praeities atspindžiai

  Balandžio 21 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyks kasmetis renginys „Šapokos gimnazijos muzikiniai apdovanojimai".
  Šio Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos tradicija tapusio ir visų mokinių laukiamo renginio metu gimnazistų klasės atliks savo paruoštus muzikinius kūrinius, kurių pasiklausyti kasmet susirenka gausi publika. Tai puiki proga atverti duris į platų muzikos pasaulį.
  Šiųmečio renginio metu gimnazistai savo atliekamais kūriniais atspindės kiekvieną dešimtmetį nuo 1930 metų.

 • Adolfo Šapokos gimnazijoje – dviguba šventė

  Vasario 10 dieną sausakimšoje Adolfo Šapokos gimnazijos aktų salėje vyko šventinė pamoka, skirta mūsų kraštiečio, pirmosios Lietuvos istorijos knygos autoriaus Adolfo Šapokos 110-osioms gimimo metinėms ir Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti.

 • Šapokiukas visur šapokiukas

  Šįmet Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyko gražia tradicija tapęs renginys „Šapokiukas visur šapokiukas", kurio metu buvę gimnazistai grįžta į mokyklą ir dalijasi savo patirtimi su esamais mokiniais: pasakoja apie savo veiklą, pasiekimus ir studijas, atsako į pateiktus klausimus.

 • Gimnazistai statė sudėtingus tiltus... iš makaronų

  Kad makaronus galima ne tik valgyti, bet ir iš jų kurti sudėtingas tiltus primenančias konstrukcijas bandė įrodyti uteniškiai mokiniai. Vilniaus Gedimino technikos universitetas pakvietė išbandyti savo jėgas makaronų čempionate „Makaronų tiltai 2016". Subūrus mokinių komandas, pasitelkus žinias bei fantaziją, mokiniai kibo į darbus: gavę makaronų spagečių ir plastilino kūrė tiltus, kurie turėjo atlaikyti kuo didesnius svorius. Renginyje liejosi azartas ir emocijos, o smalsūs žiūrovai garsiai palaikė savo klasės draugus.

 • Integruota pamoka atskleidė, kas mokytojams brangu

  Gruodžio 4 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos istorijos mokytojos Jolita Baltuškienė ir Daiva Dudėnienė organizavo integruotą istorijos, pilietiškumo, geografijos, muzikos, anglų kalbos pamoką „Etnografiniai Lietuvos regionai".

 • Rotary klubas „Dipolis“ gimnazistus mokė atpažinti ir pakalbėti

  Lapkričio 26 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vyko Rotary klubo „Dipolis" narių susitikimas su gimnazistais. Susitikimo metu iš Vilniaus ir Kauno atvykę svečiai aiškino mokiniams, kaip atpažinti savižudybės rizikos ženklus ir kaip elgtis, kad būtų išvengta nelaimės. Šis susitikimas buvo RK „Dipolis" vykdomo projekto „Atpažink ir pakalbėk" dalis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8827
Vakar apsilankė:9055
Šią savaitę apsilankė:17882
Šį mėnesį apsilankė:296656
Viso (nuo 2015-02-16):13743722
Šiuo metu naršo:
147
2020-05-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!