Rugsėjo pirmosios nepaguoda
ĮvairenybėsRugsėjo pirmosios nepaguoda
2016 rugpjūčio 31, Trečiadienis 11:34

Rugsėjo pirmosios nepaguoda

Rugsėjo pirmosios nepaguoda
 • Rūta VAINIENĖ

Rytoj – rugsėjo pirmoji. Naujus mokslo metus pradės daugiau nei trys šimtai tūkstančių Lietuvos mokinių. Pastaruoju metu jų vis mažiau, bet vis viena tai – milžiniška auditorija. Kokius penkis kartus didesnė nei valstybės tarnyba. Absoliuti dauguma mokinių išsiruoš į mokyklas, kurios priklauso savivaldybėms. Juos mokys mokytojai, kuriems algas moka „iš valdiško biudžeto".

Dar Markas Aurelijus knygoje „Sau pačiam" sakė: „Savo proseneliui [aš dėkingas už tai], kad nelankiau viešosios mokyklos, bet turėjau gerus mokytojus namie. Iš jo išmokau nieko negailėti siekdamas žinių." Jūsų žiniai, toks savarankiškas vaikų mokymas namie šiandien yra kone uždraustas. Patiems tėvams organizuoti vaikų mokslą leidžiama tik dėl itin rimtų priežasčių, kurių dažniausiai yra – liga. Visi kiti vaikai turi lankyti mokyklą, net jei namie darbuotųsi tuzinas korepetitorių. Jei vaikas nelankytų mokyklos, tėvai būtų baudžiami, lyg vaikai būtų kokia valstybės nuosavybė.
Rugsėjo pirmąją pasitiks ir studentai – dar viena didelė auditorija. Dar koks šimtas penkiasdešimt tūkstančių jaunų Lietuvos žmonių. Kas mokės už mokslą, kas ne, bet įvairaus lygio studijas dauguma jų taip pat tęs mokymo įstaigose, kurių steigėja – dažniausiai yra ministerija. Pabaigę studijas tik vidutiniškai trečdalis jų dirbs viešajame sektoriuje. Visi kiti savo darbinę karjerą kurs privačiame sektoriuje. Taip jau yra, kad „išlaidų" eilutėje veikiantis švietimo sektorius ruošia žmogų gyventi „pajamų" eilutėje privačiame sektoriuje, tad nenuostabu, kad sunkiai pavyksta juos tam paruošti.
Kalbėti apie itin suvalstybintą švietimą nebūtų jokio poreikio, jei jau dvidešimt penkerius metus nuolatos negirdėtume nuolatinių priekaištų Lietuvos švietimo sistemai. Mokytojų algos mažos, mokymo kokybė netenkina, nemokamas mokslas vis viena kainuoja, mokymo įstaigų tinklas neoptimalus, mokytojai nepilnai apkrauti, profesijos prestižas mažas – kur tik besi, ten – problema. Nei viena jau iš daugelio švietimo sistemos reformų rimtesnio postūmio nepadarė. O pastangų įdėta ir dedama itin daug. Kad jūs žinotumėte, kiek įvairiausių studijų, koncepcijų, analizių, programų, modelių yra prikurta, gerų, teisingų išvadų padaryta. Ir net švietimui skiriamas finansavimas, nors pastaraisiais metais ir mažėjęs dėl mažėjančio besimokančiųjų skaičiaus, ne ką atsilieka nuo europinio vidurkio. Bet laikas bėga, o problemos lieka tos pačios.
Ir štai šalia valstybinių mokymo įstaigų veikia privačios, ir iš tos teritorijos triukšmo sklinda žymiai mažiau, tiksliau - jo visai negirdėti. Ir tada peršasi išvada, kad ne metodikos ir ne finansai yra lemiami, o tiesiog valstybė nesusitvarko su švietimo funkcija, nors ją kone totaliai yra paėmusi į savo rankas. Kitose valstybėse pavyksta susitvarkyti geriau, o pas mus – štai jau ketvirtį amžiaus niekaip nepavyksta. Kaip pasakė viena mokytoja po 25 metų darbo mokykloje, ji nebenori ten daugiau dirbti ne todėl, kad gauna 600 eurų į rankas. Ji nebenori dirbti todėl, kad mokykla, kaip organizacija, veikia pagal aukščiausius sovietinius pataikavimo ir favoritizmo standartus.
Ši viešojo sektoriaus bėda irgi yra gerai žinoma. Štai valstybės tarnybos departamentas kviečia valstybės įstaigas išbandyti 360 laipsnių kompetencijų vertinimą, skirtą įvertinti įstaigų ir jų padalinių vadovus. Kodėl gi ne, galima išbandyti dar ir šį įrankį, nors iš anksto nujaučiame, kad kreivoki sistemos veidrodžiai ir vaizdą panašų parodys. Rytoj skambės daug pakilių žodžių, palinkėjimų ir naujų pažadų. Tikrai, šventės nereikia gadinti. Bet nesusitvarkanti su švietimo funkcija valdžia turi liautis daryti tai, ką pati tik nuolat sugadina.

Komentaras LRT radijui

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Rugsėjo 1-ąją Utenos rajone pasitiks 3 700 mokinių

  Sekmadienis – ypatinga diena, Rugsėjo 1-oji, tačiau savo ugdymo įstaigų duris mokiniai pravers pirma­dienį. Būsimi mokslo metai Utenos rajone nėra kaž­kuo išskirtiniai: nebus uždaryta nė viena mokykla, tik mokinių skaičius – pusšimčiu mažesnis nei pernai.

 • Startas į naujus mokslo metus – spalvingas ir nuotaikingas

  Šiais metais Mokslo ir žinių diena bus minima rugsėjo 2 dieną, kuomet Utenos rajono ugdymo įstaigas užtvindys vaikų juokas ir šurmulys. Spalvingai sutikti naujus mokslo metus siūlo ir Utenos kultūros centras: skelbiama, kad net tris dienas mieste netrūks pramogų ir vaikams, ir jų tėveliams.

 • Tėvams – pusė laisvos darbo dienos palydėti vaikus į mokyklą

  Artėjant rugsėjo 1-ajai, Mokslo ir žinių dienai, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena tėveliams, kad galima pasinaudoti viena iš Darbo kodekso garantijų asmenims, auginantiems vaikus.

 • Rugsėjo 1-ąją skambutis mokinius pakvietė į klases

  Šiandien – Mokslo ir žinių diena. Daugybė gėlėmis pasipuošusių mokinių išskubėjo į mokyklas. Pasitikdamos 2018–2019 mokslo metus duris atvėrė Utenos rajono švietimo įstaigos. Praėjusiais mokslo metais Utenos rajono bendrojo ugdymo mokyklose mokėsi 3 930 mokinių. Utenos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus duomenimis, 2018–2019 mokslo metais mokinių skaičius sumažės 130. Rugsėjo 1-ąją į pirmas klases atėjo apie 310 pirmokų.

 • Į Rugsėjo 1-ąją – su šypsena, o ne ašaromis

  Rudeniu pakvipęs rugsėjo mėnuo pakvies po vasaros pailsėjusius, sustiprėjusius vaikus į klases. 310 Utenos rajono savivaldybėje gyvenančių pirmokų pirmą kartą peržengs mokyklos slenkstį, atsinešdami savo baimes ir lūkesčius, savo nuogąstavimus ir viltis. Psichologai sako, kad nuo to, kaip vaikas perėjo savo ligšiolinius gyvenimo etapus, priklauso, kaip jam seksis šis naujas ir labai svarbus gyvenimo tarpsnis. O tėvai turi susitaikyti su tuo, kad jų vaikas auga ir kad dabar visos šeimos laukia kitokie iššūkiai ir sunkumai.

 • Skelbiamas Naujų mokslo metų pradžios šventės laikas

  Mokslo ir žinių dieną mokiniai, pedagogai vėl atkels vartus į į naujus mokslo metus. Utenos rajono savivaldybė paskelbė Rugsėjo 1-osios Mokslo metų pradžios šventės laiką ir renginius mieste.

 • Į mokslo metų pradžią vaikus galės palydėti daugiau tėvų

  Artėjant Rugsėjo 1-ajai, Mokslo ir žinių dienai, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia dėmesį, kad daugiau dirbančių mamyčių ir tėvelių pirmąją mokslo metų dieną turės teisę gauti ne mažiau kaip pusę darbo dienos laisvo laiko paliekant jiems vidutinį darbo užmokestį.

 • Rugsėjo 1-oji sukvietė į mokyklas

  Rugsėjo 1-oji, Mokslo ir žinių diena, į mokyklinius suolus sugrąžino ir mokinius, ir studentus. Pasidabinę uniformomis, besišypsantys ir su gėlėmis rankose į ugdymo įstaigas iškeliavo ir pirmokėliai, kurie, lydimi artimiausių šeimos narių, nedrąsiai pravėrė klasės duris, nedrąsų šypsnį padovanojo savo pirmajai mokytojai.

 • Mažuosius palydint į mokyklą – lengvata

  Artėjant Rugsėjo 1-ajai, Mokslo ir žinių dienai, Valstybinė darbo inspekcija primena vieną iš Darbo kodekso numatytų lengvatų asmenims, auginantiems vaikus.

 • Utenos kolegija kviečia drauge pasitikti naujus studijų metus

  Rugsėjo 1-ąją Utenos kolegija studentus, absolventus, dėstytojus kviečia į Mokslo ir žinių dienos šventinius renginius.

  9 val. – šv. Mišios už Kolegijos bendruomenę Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčioje;
  12 val. – Studijų pradžios šventė–spaudos konferencija „Mokslas niekada nebus užbaigta knyga" Utenio aikštėje.

  Laikraščio „Utenos diena" inf.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:9565
Vakar apsilankė:9055
Šią savaitę apsilankė:18620
Šį mėnesį apsilankė:297394
Viso (nuo 2015-02-16):13744460
Šiuo metu naršo:
134
2020-05-26
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!