Prasideda Judrioji savaitė
ĮvairenybėsPrasideda Judrioji savaitė
2015 rugsėjo 15, Antradienis 13:52

Prasideda Judrioji savaitė

Prasideda Judrioji savaitė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyrius primena, kad kiekvieną rugsėjį visose Europos Sąjungos šalyse organizuojama Europos judrioji savaitė – didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai vyksta rugsėjo 16–22 dienomis. Rugsėjo 22-a daugelyje Europos miestų tradiciškai skelbiama Diena be automobilio. Šią dieną vienoje ar keliose numatytose miesto zonose leidžiama judėti tik pėstiesiems, dviratininkams ir viešajam transportui.

Ragina eiti pėsčiomis

Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti tvarias transporto priemones bei paraginti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas: naudotis visuomeniniu transportu, važiuoti dviračiais, eiti pėsčiomis ir taip prisidėti prie triukšmo, oro taršos, energijos suvartojimo ir eismo spūsčių mažinimo.
Sumanymas kartą per metus skelbti akciją „Mieste – be savo automobilio" kilo 1998 m. Prancūzijoje. Šią idėją greitai perėmė ir kitos šalys, o 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet rugsėjo 22 d. rengti Dieną be automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės švietimui, populiarinti aplinkai ir sveikatai palankų transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir rengti visą savaitę. 2014 m. Europos judriosios savaitės renginiuose dalyvavo daugiau kaip 2 tūkst. miestų iš 44 šalių. Šių renginių metu įgyvendintos 8 543 ilgalaikės priemonės, sutelkiant dėmesį į judumo valdymą, važiavimo dviračiais ir ėjimo pėsčiomis prieinamumą ir skatinimą.

Nors visos mūsų kelionės yra skirtingos, pernelyg dažnai naudojamės ta pačia transporto rūšimi, nepriklausomai nuo to, ar ji yra tinkamiausia. Mes įpratome rinktis automobilį net tais atvejais, kai važiuodami viešuoju transportu ar dviračiu kelią įveiktume greičiau. Derindami įvairų transportą galėtume sumažinti spūstis mieste bei išvengti priklausomybės nuo savo automobilių.
Šiemet Europos Judrioji savaitė kviečia žmones išbandyti ir naudotis įvairiomis transporto rūšimis, kuriomis dažnai keliausime pigiau bei smagiau.
Pasirinkdami tinkamiausią transportą galime sutaupyti pinigų, pagerinti mūsų sveikatą, tausoti aplinką. Tam tereikia norėti ir ryžtis išbandyti kažką naujo.

Kodėl verta rinktis įvairias transporto rūšis?

Maksimaliai išnaudokite savo laiką. Keliaudami viešuoju transportu galite skaityti laikraščius, pasitikrinti elektroninį paštą savo išmaniajame telefone, dirbti nešiojamuoju kompiuteriu, kalbėtis su draugais arba tiesiog sėdėti, atsipalaiduoti ir klausytis muzikos.
Būkite fiziškai aktyvūs. Apie 30 min. kasdien eidami į darbą ar iki 5 km važiuodami dviračiu jausitės žvalesni ir aktyvesni. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie kasdien bent pusvalandį eina pėsčiomis, gyvena nuo 2 iki 9 metų ilgiau nei tie, kurie keliauja automobiliu.
Taupykite pinigus. Keliaujantieji automobiliu miestuose, kur eismas yra intensyvus, per metus vidutiniškai sunaudoja 500–600 litrų degalų. Už šiuos pinigus galima būtų nusipirkti kelionę į užsienį sau ir savo draugui.
Saugokite planetą. Visame pasaulyje transporto sektorius yra vienas didžiausių oro užterštumo ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių. Pasirinkę keliones dviračiu ar pėsčiomis mes mažiname oro taršą.

Europos judriosios savaitės renginiai organizuojami ir Lietuvos savivaldybėse: vyks individualios visuomenės sveikatos specialistų konsultacijos (mitybos, žalingų įpročių, fizinio aktyvumo klausimais), šiaurietiško ėjimo, aikido, jogos, šokių pamokos, organizuojami dviračių žygiai, sporto varžybos. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kviečia Lietuvos miestų ir miestelių gyventojus aktyviai dalyvauti Europos judriosios savaitės (rugsėjo 16–22 d.) renginiuose ir prisidėti prie akcijos „Mieste – be savo automobilio!" – bent šią dieną palikti automobilį ir keliauti kitomis transporto priemonėmis: dviračiais, paspirtukais, riedučiais, riedlentėmis, eiti pėsčiomis arba rinktis viešąjį transportą, o važiuojant automobiliu pavežti kaimyną ar kolegą ir taip mažinti transporto spūstis bei taršą, skatinti fizinį aktyvumą, bendruomeniškumą.

Parengė Alina ROGOŽA, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Automobilių supirkimas – populiari paslauga šiuolaikinėje rinkoje

  Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad automobilį parduoti šiandien turėtų būti vieni juokai – juk transporto priemonių paklausa yra tokia didelė – vis dėlto, praktika rodo, kad anaiptol ne kiekvienam vartotojui pavyksta lengvai parduoti savo transporto priemonę. Todėl jei jūs šią akimirką susiduriate su būtinybe parduoti savo automobilį, tačiau nežinote, kaip galėtumėte lengviau visą tai padaryti, nepamirškite, kad automobilių supirkimas šiomis dienomis transporto priemonių rinkoje užima labai svarbią vietą.

 • Du uteniškiai automobilių prekeiviai sės į teisiamųjų suolą, kiti – papildys valstybės iždą

  Panevėžio apygardos prokuratūros ir Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėtos veiklos, susijusios su prekyba naudotais automobiliais. Įtariama, kad į teisėsaugos pareigūnų akiratį patekę uteniškiai prekiautojai, neregistravę visų ūkinės finansinės veiklos sandorių ir nedeklaravę gautų pajamų, į valstybės biudžetą nesumokėjo beveik 72 tūkst. eurų mokesčių.

 • Automobiliai nebebus automatiškai išregistruojami

  Gegužės 20-ą keičiasi transporto priemonių išregistravimo tvarka. Nuo šiol sustabdžius automobilio registraciją dėl negaliojančios techninės apžiūros ar draudimo ir per 180 dienų to nesutvarkius, jis nebebus automatiškai išregistruojamas. Iš naujo atlikus techninę apžiūrą ar apdraudus automobilį, jo leidimas dalyvauti eisme bus atnaujintas be jokio papildomo mokesčio ir pakartotinių registracijos procedūrų.

 • Netinkamų naudoti automobilių aplinkosaugos kriterijai – tinkami ir būtini

  Aplinkos ministerija praneša, kad Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) savo nutartyje pasisakė, jog aplinkosaugos kriterijai netinkamiems naudoti automobiliams turi būti įtvirtinti aukštesniu teisės aktu – ne aplinkos ministro įsakymu, o įstatymu. Patys kriterijai yra tinkami ir teisėti.

 • Aukštakalnio mikrorajone apšvarinti du automobiliai

  Ketvirtadienį Utenoje chuliganams užkliuvo du daugiabučių kiemuose stovintys automobiliai. Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai informavo, kad apvogtas vienai įmonei priklausantis automobilis VW PASSAT. Vagys pasisavino abiejų pusių automobilio išorinius galinio matymo veidrodėlių stikliukus. Nusikaltėliai padarė 335 eurų žalą, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

 • Judriąją savaitę kviečiama paminėti dviračių žygiu

  Rugsėjo 16–22 dienomis daugelyje Europos miestų rengiama Europos judrioji savaitė, kurią vainikuoja „Tarptautinė diena be automobilio", tradiciškai minima rugsėjo 22-ą. Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio" buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. Kasmet prie akcijos prisideda daugiau nei 760 Europos miestų.

 • Rudens problema – keliuose susiduriantys automobiliai ir žvėrys

  Pirmieji rudens mėnesiai tampa nauju išbandymu vairuotojams – trumpėja dienos, tad dažniau tenka važiuoti naktį ar prieblandoje. Tai padidina tikimybę susidurti su į kelią išėjusiais žvėrimis. Šį rudenį jau įvyko pirmosios avarijos, kai automobiliams susidūrus su stambiaisiais laukiniais gyvūnais nepataisomai sugadinta technika, lengvai sužaloti žmonės. Kodėl nemažėja tokių eismo įvykių, kodėl keliuose patiriama materialinių netekčių ir sunaikinami gyvūnai?

 • Pagrindinis ralio trofėjus iškeliavo į Uteną

  „Netikėjau, kad tokio miestiečių ir rajono gyventojų dėmesio susilauks praėjusį savaitgalį ir taip gausią Jonų respublikos šventinių renginių programą papildęs istorinių automobilių ir motociklų ralis", – sveikindamas jo prizininkus ir nugalėtojus kalbėjo Jonavos meras Eugenijus Sabutis.

 • Utenoje liepsnojo du galimai padegti automobiliai

  Kaip pranešė Policijos departamentas, naktį iš penktadienio į šeštadienį Utenoje, Vaižganto gatvėje, garažų bendrijos teritorijoje, sudegė automobilis BMW 318 (pagamintas 1992 m.) ir automobilis „VW Passat" (pagamintas 1987 m.).

  Policijos pareigūnai įtaria, kad tai galėjo būti padegimai. Nuostoliai nustatinėjami. Pradėtas tyrimas ir ieškoma piktadarių.

 • Europos judumo savaite „užsikrėtė“ net 44 šalies savivaldybės

  Rugsėjo 16 dieną prasideda Europos judumo savaitė, didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Tai tradicinė Europos miestų akcija, kasmet rengiama rugsėjo16-22 dienomis. Jos tikslas – skatinti miestus ir savivaldybes diegti ir populiarinti „žaliąsias" transporto priemones ir kviesti gyventojus jomis naudotis, atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti išsaugoti kuo švaresnį orą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6987
Vakar apsilankė:6469
Šią savaitę apsilankė:13456
Šį mėnesį apsilankė:24270
Viso (nuo 2015-02-16):14291430
Šiuo metu naršo:
90
2020-08-04
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!