Gydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai
ĮvairenybėsGydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai
2015 balandžio 01, Trečiadienis 11:26

Gydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai

Gydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai

Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino naują vaikų sveikatos tikrinimo tvarką. Atsižvelgiant į tarptautinių ir šalies specialistų rekomendacijas, nustatyti privalomų profilaktinių vaikų sveikatos bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai.

 

Informuos sveikatos išsaugijimo klausimais

Šiuo galiojančiu nauju teisės aktu apibrėžti privalomo profilaktinio vaikų sveikatos bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai, šių paslaugų teikimo ir Vaiko sveikatos pažymėjimo išdavimo tvarka.
Sveikatos tikrinimo tikslas – kuo anksčiau išaiškinti ir koreguoti rizikos vaiko sveikatai veiksnius, kuo tiksliau nustatyti, ar vaiko sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus. Specialistai turi nuspręsti, ar dėl sveikatos būklės tikrinamas asmuo gali lankyti švietimo ar kitą įstaigą. Pats vaikas, jo tėvai ar atstovai bus reguliariai ir išsamiai informuojami specialistų įvairias aktualiais sveikatos išsaugojimo ir puoselėjimo klausimais: sveiko gyvenimo būdo ugdymo, racionalios mitybos, natūralaus kūdikių maitinimo, fizinio aktyvumo (pavyzdžiui, PSO vaikams nuo 6 m. ne mažiau kaip 1 val. kasdien praleisti fiziškai aktyviai gryname ore), žalingų sveikatai įpročių profilaktikos.

Dėmesys vaiko raidai

Ypatingai svarbu, kad tvarkoje yra nustatyti vaikų psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai. Šis tikrinimas apima pagrindines vaiko raidos sritis: bendrąją motoriką, smulkiąją motoriką, pažinimą, kalbos supratimą, kalbos išraišką, savitvarką, socialinę emocinę raidą. Tikrinama kūdikių nuo 3 mėn. amžiaus ir ankstyvojo amžiaus (iki 4 metų) vaikų psichomotorinė raida. Kuo anksčiau bus išaiškinti vaikai, turintys raidos sutrikimų (pavyzdžiui, vaikai turintys autizmo spektro sutrikimą) riziką, tuo greičiau jie galės būti toliau ištiriami ir gydomi, tuo anksčiau tėvai galės kreiptis dėl atitinkamų ugdymo bei socialinių paslaugų.
Tvarkoje apibrėžti vaiko amžiaus tarpsniai, diferencijuotos profilaktinę sveikatos priežiūrą vykdančių specialistų funkcijos (gydytojams nenustatytos funkcijos, kurioms vykdyti pakanka slaugytojo kompetencijos), privalomieji veiksmai, optimizuoti būtinieji profilaktiniai tyrimai, jų periodiškumas, nustatyti raidos tikrinimo reikalavimai. Žymiai palengvintas dokumentavimas.

Visuotinis naujagimių tikrinimas

Vaikų sveikatos ir psichomotorinės raidos tikrinimas atliekamas toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje vaikas yra prirašytas. Tikrinimą atlieka ir sveiko gyvenimo būdo moko šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas, teisės aktų nustatyta tvarka pasirinktas pačių pacientų, jų tėvų ar atstovų.
Sveikatą tikrinantys specialistai, esant indikacijų ar poreikiui tikslinti diagnozę, paskiria tyrimus, nustato jų dažnumą, siunčia kito reikiamos profesinės kvalifikacijos specialisto konsultacijos ar atlikti diagnostinių tyrimų.
Apibrėžta, kokio specialisto, kas, kada, kokio amžiaus vaikui, turi būti patikrinta. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad laiku būtų atlikti būtinieji veiksmai dėl visuotinio naujagimių tikrinimo: akių, klausos, kraujo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų. Įvertinus gydytojų vaikų nefrologų nuomonę, nustatytas ankstesnis arterinio kraujo spaudimo tikrinimas (rizikos grupės vaikams – iki 3 metų amžiaus), o nuo 3 metų – visiems vaikams (buvo – nuo 5 metų).

Sveikatos ministerijos ir „Utenos dienos“ inf.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Įvardijo vieną šalies savivaldybių problemą: Utena – ne išimtis

  Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba (VVTAĮT) pastebėjo, kad, šiuo metu Lietuvoje yra septynios savivaldybės, kurios neturi nei vieno budinčio globotojo. Tokia situacija šiose savivaldybėse tęsiasi jau ilgą laiką.

 • Gyventojai vaistams pernai pinigų išleido mažiau

  Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, 2019-aisiais už kompensuojamuosius vaistus ligonių kasos sumokėjo 71,5 mln. eurų daugiau nei užpernai. Tuo metu  pačių gyventojų priemokos pernai sumažėjo net 17 mln. eurų.

 • Daugiau nei milijonas gyventojų pakviesti pasitikrinti, kiek kainavo jų gydymas

  Valstybinė ligonių kasa (VLK) daugiau nei milijonui šalies gyventojų per „Sodros“ asmenines paskyras www.sodra.lt/gyventojui išsiuntė kvietimus pasitikrinti, kiek per metus kainavo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų apmokėtos sveikatos paslaugos ar vaistai.

 • „Vaikas mus išmokė gyventi kitaip“

  Neretai daugelis net nepagalvoja, kodėl jaučiasi nelaimingi, lyg juos kamuotų nuolatinės pagirios, nors alkoholio nevartojo nė lašo. Tokį jausmą taip pat sukelia ir stresas, nuovargis, blogas maistas bei nekokybiškas miegas. Norint švytėti, pasitikėti savimi ir jaustis puikiai, vertėtų sunerimti dėl savo ir savo vaikams diegiamų gyvenimo įpročių, nes be tinkamos mitybos, gero poilsio, fizinės veiklos ir dvasinio tobulėjimo veikiausiai kasdienės šypsenos veide gali taip ir neatsirasti.

  Apie tai, kodėl nusprendė pakeisti savo gyvenimo būdą ir kaip visai šeimai sekasi kartu laikytis sveiko ir subalansuoto gyvenimo principų, pasakojo mitybos specialistė ir maisto tinklaraščio autorė Indrė Trusovė.

 • Vaikas sėdi ramiai? Duokime jam saldainį!

  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tiek suaugusiųjų, tiek vaikų nutukimo atvejų kasmet vis daugėja, o tokiai statistikai didžiulę įtaką daro įvairiausi veiksniai: pradedant netinkamu gyvenimo būdu ir baigiant genetiniais faktoriais.

  Skaičiuojama, kad Lietuvoje antsvorio turi kas penktas paauglys, todėl itin svarbu kuo anksčiau pastebėti nutukimo priežastis bei įvertinti galimas pasekmes, apie tai plačiau pasakojo gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė.

 • Dideliame pasaulyje – didelės rizikos

  Prieš dešimtmetį visoje Europoje buvo kalbama, jog tymai yra suvaldyti, tačiau didžiulis šios infekcinės ligos protrūkis sudrebino mūsų šalį dar šių metų pradžioje, o vienintelė to priežastis – nepakankamos skiepijimosi apimtys.

  Virusas pričiupo ir žinomą grupės „Rondo“ lyderį Aleksandrą Ivanauską-Farą, kuris dalijasi savo patirtimi, o apie šios klastingos ligos ypatybes bei galimas pasekmes pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

 • Atskleidė, kiek per pastarąjį ketvirtį iš tėvų paimta vaikų

  Pastarųjų devynių mėnesių Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos statistiniai duomenys apie Utenos apskritį rodo, kad šiek tiek sumažėjo pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Taip pat sumažėjo ir vaikų, paimtų iš nesaugios aplinkos. 2018 metų II pusmetyje iš nesaugios aplinkos paimti 165 vaikai, 2019 metų I ketvirtyje – 72 vaikai.

 • Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti

  Kelininkams informuojant apie sudėtingas, dėl nepalankių žiemiškų sąlygų susidariusias eismo sąlygas kai kuriuose keliuose, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad mokyklų vadovai kartu su savivaldybe gali priimti sprendimą leisti vaikams likti namuose. Tai aktualu kaimiškoms vietovėms.

 • Vaikams dovanojamas džiaugsmas sugrįžta su kaupu

  Iš laimės blizgančios akys ir pakili bei šventiška nuotaika – taip buvo galima apibūdinti įvairaus amžiaus vaikus, kurie prieš didžiąsias metų šventes išsirikiavo prie boulingo takelio Utenoje. Šią pramogą jiems dovanojęs Užpalių Švč. Trejybės parapijos klebonas Jonas Bučelis apie nebe pirmus metus teikiamą gerumo dovaną vaikams kalbėjo nesiplėsdamas. Dvasininko teigimu, išvažiavimas iš namų ir aplinkos pakeitimas jiems teikia džiugesio, o judėjimas skatina atsigręžti į sveikesnį gyvenimo būdą.

 • Vaikų nukritimų prevencija

  Nukritimai yra opi problema, nes tai yra pagrindinė visų amžiaus grupių vaikų susižalojimų priežastis. Mažam vaikui pasaulis yra nepažintas ir viliojantis. Vaikui susipažįstant su supančia aplinka, neįmanoma išvengti lengvų traumų. Suklupti ar pargriūti yra natūralus savo galimybių pažinimo procesas. Nors daugelis nukritimų baigiasi tiesiog nestipriais nubrozdinimais ar lengvais sumušimais, tačiau galima patirti ir sunkių traumų: stiprų kraujavimą, kaulų lūžius, galvos ar akių sumušimus, kurie gali būti pavojingi gyvybei ar turėti ilgalaikių pasekmių. Pačios pavojingiausios yra galvos traumos – jos netgi gali baigtis mirtimi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5294
Vakar apsilankė:10251
Šią savaitę apsilankė:24600
Šį mėnesį apsilankė:303374
Viso (nuo 2015-02-16):13750440
Šiuo metu naršo:
142
2020-05-27
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!