Gydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai
ĮvairenybėsGydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai
2015 balandžio 01, Trečiadienis 11:26

Gydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai

Gydymo įstaigoje tėvų laukia nauji iššūkiai

Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino naują vaikų sveikatos tikrinimo tvarką. Atsižvelgiant į tarptautinių ir šalies specialistų rekomendacijas, nustatyti privalomų profilaktinių vaikų sveikatos bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai.

 

Informuos sveikatos išsaugijimo klausimais

Šiuo galiojančiu nauju teisės aktu apibrėžti privalomo profilaktinio vaikų sveikatos bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai, šių paslaugų teikimo ir Vaiko sveikatos pažymėjimo išdavimo tvarka.
Sveikatos tikrinimo tikslas – kuo anksčiau išaiškinti ir koreguoti rizikos vaiko sveikatai veiksnius, kuo tiksliau nustatyti, ar vaiko sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus. Specialistai turi nuspręsti, ar dėl sveikatos būklės tikrinamas asmuo gali lankyti švietimo ar kitą įstaigą. Pats vaikas, jo tėvai ar atstovai bus reguliariai ir išsamiai informuojami specialistų įvairias aktualiais sveikatos išsaugojimo ir puoselėjimo klausimais: sveiko gyvenimo būdo ugdymo, racionalios mitybos, natūralaus kūdikių maitinimo, fizinio aktyvumo (pavyzdžiui, PSO vaikams nuo 6 m. ne mažiau kaip 1 val. kasdien praleisti fiziškai aktyviai gryname ore), žalingų sveikatai įpročių profilaktikos.

Dėmesys vaiko raidai

Ypatingai svarbu, kad tvarkoje yra nustatyti vaikų psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai. Šis tikrinimas apima pagrindines vaiko raidos sritis: bendrąją motoriką, smulkiąją motoriką, pažinimą, kalbos supratimą, kalbos išraišką, savitvarką, socialinę emocinę raidą. Tikrinama kūdikių nuo 3 mėn. amžiaus ir ankstyvojo amžiaus (iki 4 metų) vaikų psichomotorinė raida. Kuo anksčiau bus išaiškinti vaikai, turintys raidos sutrikimų (pavyzdžiui, vaikai turintys autizmo spektro sutrikimą) riziką, tuo greičiau jie galės būti toliau ištiriami ir gydomi, tuo anksčiau tėvai galės kreiptis dėl atitinkamų ugdymo bei socialinių paslaugų.
Tvarkoje apibrėžti vaiko amžiaus tarpsniai, diferencijuotos profilaktinę sveikatos priežiūrą vykdančių specialistų funkcijos (gydytojams nenustatytos funkcijos, kurioms vykdyti pakanka slaugytojo kompetencijos), privalomieji veiksmai, optimizuoti būtinieji profilaktiniai tyrimai, jų periodiškumas, nustatyti raidos tikrinimo reikalavimai. Žymiai palengvintas dokumentavimas.

Visuotinis naujagimių tikrinimas

Vaikų sveikatos ir psichomotorinės raidos tikrinimas atliekamas toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje vaikas yra prirašytas. Tikrinimą atlieka ir sveiko gyvenimo būdo moko šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas, teisės aktų nustatyta tvarka pasirinktas pačių pacientų, jų tėvų ar atstovų.
Sveikatą tikrinantys specialistai, esant indikacijų ar poreikiui tikslinti diagnozę, paskiria tyrimus, nustato jų dažnumą, siunčia kito reikiamos profesinės kvalifikacijos specialisto konsultacijos ar atlikti diagnostinių tyrimų.
Apibrėžta, kokio specialisto, kas, kada, kokio amžiaus vaikui, turi būti patikrinta. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad laiku būtų atlikti būtinieji veiksmai dėl visuotinio naujagimių tikrinimo: akių, klausos, kraujo dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų. Įvertinus gydytojų vaikų nefrologų nuomonę, nustatytas ankstesnis arterinio kraujo spaudimo tikrinimas (rizikos grupės vaikams – iki 3 metų amžiaus), o nuo 3 metų – visiems vaikams (buvo – nuo 5 metų).

Sveikatos ministerijos ir „Utenos dienos“ inf.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Vaikas sėdi ramiai? Duokime jam saldainį!

  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tiek suaugusiųjų, tiek vaikų nutukimo atvejų kasmet vis daugėja, o tokiai statistikai didžiulę įtaką daro įvairiausi veiksniai: pradedant netinkamu gyvenimo būdu ir baigiant genetiniais faktoriais.

  Skaičiuojama, kad Lietuvoje antsvorio turi kas penktas paauglys, todėl itin svarbu kuo anksčiau pastebėti nutukimo priežastis bei įvertinti galimas pasekmes, apie tai plačiau pasakojo gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė.

 • Dideliame pasaulyje – didelės rizikos

  Prieš dešimtmetį visoje Europoje buvo kalbama, jog tymai yra suvaldyti, tačiau didžiulis šios infekcinės ligos protrūkis sudrebino mūsų šalį dar šių metų pradžioje, o vienintelė to priežastis – nepakankamos skiepijimosi apimtys.

  Virusas pričiupo ir žinomą grupės „Rondo“ lyderį Aleksandrą Ivanauską-Farą, kuris dalijasi savo patirtimi, o apie šios klastingos ligos ypatybes bei galimas pasekmes pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

 • Atskleidė, kiek per pastarąjį ketvirtį iš tėvų paimta vaikų

  Pastarųjų devynių mėnesių Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos statistiniai duomenys apie Utenos apskritį rodo, kad šiek tiek sumažėjo pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Taip pat sumažėjo ir vaikų, paimtų iš nesaugios aplinkos. 2018 metų II pusmetyje iš nesaugios aplinkos paimti 165 vaikai, 2019 metų I ketvirtyje – 72 vaikai.

 • Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti

  Kelininkams informuojant apie sudėtingas, dėl nepalankių žiemiškų sąlygų susidariusias eismo sąlygas kai kuriuose keliuose, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad mokyklų vadovai kartu su savivaldybe gali priimti sprendimą leisti vaikams likti namuose. Tai aktualu kaimiškoms vietovėms.

 • Vaikams dovanojamas džiaugsmas sugrįžta su kaupu

  Iš laimės blizgančios akys ir pakili bei šventiška nuotaika – taip buvo galima apibūdinti įvairaus amžiaus vaikus, kurie prieš didžiąsias metų šventes išsirikiavo prie boulingo takelio Utenoje. Šią pramogą jiems dovanojęs Užpalių Švč. Trejybės parapijos klebonas Jonas Bučelis apie nebe pirmus metus teikiamą gerumo dovaną vaikams kalbėjo nesiplėsdamas. Dvasininko teigimu, išvažiavimas iš namų ir aplinkos pakeitimas jiems teikia džiugesio, o judėjimas skatina atsigręžti į sveikesnį gyvenimo būdą.

 • Vaikų nukritimų prevencija

  Nukritimai yra opi problema, nes tai yra pagrindinė visų amžiaus grupių vaikų susižalojimų priežastis. Mažam vaikui pasaulis yra nepažintas ir viliojantis. Vaikui susipažįstant su supančia aplinka, neįmanoma išvengti lengvų traumų. Suklupti ar pargriūti yra natūralus savo galimybių pažinimo procesas. Nors daugelis nukritimų baigiasi tiesiog nestipriais nubrozdinimais ar lengvais sumušimais, tačiau galima patirti ir sunkių traumų: stiprų kraujavimą, kaulų lūžius, galvos ar akių sumušimus, kurie gali būti pavojingi gyvybei ar turėti ilgalaikių pasekmių. Pačios pavojingiausios yra galvos traumos – jos netgi gali baigtis mirtimi.

 • Išgyti nuo priklausomybių gali padėti ir artimieji

  Respublikinio priklausomybių ligų centro specialistai pastebi: daugiausia pagalbos kreipiamasi dėl priklausomybės nuo alkoholio – praėjusiais metais dėl šių problemų užfiksuota apie 11 000 apsilankymų. Specialistų teigimu, didelė atsakomybė įtraukiant priklausomą šeimos narį į kurią nors gydymo ar psichologinės socialinės reabilitacijos programą tenka jo artimiesiems.

 • Specialistai teigia: sveikata bus gera, jei sveikai gyvensime

  Pasaulio sveikatos organizacijoje (PSO), Europoje ir Lietuvoje yra sukaupta nemažai mokslinių tyrimų ir duomenų, įrodančių nenuginčijamą tiesą apie tai, kad, keičiant gyvensenos įpročius, galima pagerinti žmonių sveikatą ir sumažinti pavojų susirgti.

  Pastebima, kad jau antikinėje Graikijoje ir Romoje buvo žinomi ir propaguojami sveikos gyvensenos principai. Apie tai byloja ir iš tų laikų mus pasiekę posakiai, tokie kaip „sveikame kūne – sveika siela" arba „sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas – niekas“.
  Dažnai sveikindami žmogų palinkime geros sveikatos, tačiau ji savaime neateina – sveikata bus gera, jei tinkamai gyvensime.

 • Rudens palydėtuvės – su ožka

  Lapkričio 12-ą švenčiama Ožio diena, anot etnologų – įspūdingos rudens palydos, padėka derliaus dievams. Tai – paskutinė rudens šventė. Ganymo sezono pabaigą žmonės anuomet pažymėdavo įvairiomis apeigomis, burdavo, ar greit ateis žiema. Baltas ožys tapdavo tarpininku tarp dieviškojo ir žemiškojo pasaulių, buvo manoma, kad jis gali priartinti žiemą ir savo elgesiu išduoti apie ateitį. Pasak lietuvių tradicijų žinovų, Ožio diena buvo itin svarbi piemenėliams, nes prisnigus jiems prasidėdavo savotiškos atostogos, nebereikėdavo tęsti ganiavos: piemenėliai galėdavo pailsėti, prie šilto „pečiaus" pasišildyti, šiltos putros sočiai prisisrėbti. Šią šventę ketvirtus metus iš eilės švenčia ir Utenos vaikų lopšelio-darželio „Želmenėlis", puoselėjančio senąsias tradicijas, ugdytiniai.

 • Vaiko ketinimas nusižudyti – tai paslėptas pagalbos šauksmas

  Iš gyvenimo vis dažniau nutaria pasitraukti Lietuvos jauniausieji – vaikai ir paaugliai, dar nesulaukę pilnametystės, tačiau dažnais atvejais jau spėję patirti tokius gyvenimo išbandymus, apie kuriuos kiti suaugusieji nesusapnuotų net savo baisiausiuose košmaruose. Šį kraupiausią, kartu ir greičiausią problemų sprendimo kelią kasmet pasirenka apytiksliai 25–30 nepilnamečių, o savižalos atvejų yra fiksuojama keleriopai daugiau. Apie tai, kokie yra pagrindiniai požymiai, įspėjantys apie suicidinio elgesio pavojų, ir kaip derėtų elgtis tokio asmens artimiesiems, pasakojo gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė, Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja Jolanta Trinkūnienė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8086
Vakar apsilankė:9491
Šią savaitę apsilankė:37523
Šį mėnesį apsilankė:123191
Viso (nuo 2015-02-16):11617886
Šiuo metu naršo:
108
2019-11-14
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!