Kokios duonos geriau nevalgyti?
ĮvairenybėsKokios duonos geriau nevalgyti?
2015 vasario 05, Ketvirtadienis 13:05

Kokios duonos geriau nevalgyti?

Kokios duonos geriau nevalgyti?

Vasario 5 dieną minint Šv. Agotos ir duonos dieną, svarbu prisiminti, kad tai vienas būtiniausių žmogaus organizmui produktų. Duona kartu su kitais grūdiniais produktais sudaro sveikos mitybos piramidės pagrindą. Vis dėlto, ne visą duoną valgyti naudinga.

Linų sėmenys duonai gardinti netinka
Kepant duoną, įprasta ją paskaninti įvairiais grūdais ir sėklomis. „Saulėgrąžų, sezamo ar moliūgų sėklų riebalai yra gana atsparūs aukštai temperatūrai, o su linų sėmenimis duonos nereikėtų kepti. Mat juose yra daug kepimui neatsparių riebalų, kurie aukštoje temperatūroje virsta sveikatai žalingais transriebalais", – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.
Pasaulinė sveikatos organizacija įspėja, kad transriebalai didina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir didina koronarinės širdies ligos riziką, taip pat gali tapti viena iš staigios mirties nuo širdies ligų ar cukrinio diabeto priežastimi.

Kada gali susidaryti kancerogeno akrilamido?
Daugiau kaip prieš dešimtmetį Švedijos mokslininkai tirdami keptus maisto gaminius, nustatė, kad aukštoje temperatūroje kaitinant daug krakmolo ir angliavandenių turinčius produktus, susidaro kancerogeninė medžiaga akrilamidas, sukeliantis vėžinius susirgimus.
Pasak V.Jarošienės, akrilamido produkte susidaro, reaguojant asparaginui ir redukuojantiems cukrums, o visų šių medžiagų yra grūduose. Be to, cukraus dar dedamas į duoną kaip papildomo ingrediento. Daugiausia akrilamido gali būti stipriai apkepusioje, maždaug 0,5 cm storio duonos plutoje ir pade. Tokia stora pluta dažniausiai susidaro, kepant duoną senovinėje krosnyje, kūrenamoje malkomis. Prieš valgant duoną, apdegusią plutą būtina nupjauti.

Nedidelis pelėsis užteršia visą kepalą
„Pradėjusios pelyti duonos, rekomenduojama nevartoti. Nereikėtų valgyti apipjaustyto kepaliuko, net jeigu apipelijęs buvo mažas plotelis, kadangi pelėsių išskirtos kenksmingos medžiagos, galinčios kauptis žmogaus organizme, užteršia visą duoną", - pabrėžė V. Jarošienė.
Specialistė paaiškina, kad pelėjimą sukelia mikroskopiniai grybai, kurie ardo duonos sudėtines medžiagas ir išskiria kancerogeninius mikotoksinus. Jie iš organizmo nepasišalina, todėl ilgainiui gali sukelti onkologines ligas ir alerginius susirgimus.

VMVT inf.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Duonos pasiilgusius žmones šildo maltiečių sriuba ir dėmesys

  Jau daugiau nei ketvirtį amžiaus Lietuvoje veikia Maltos ordino pagalbos tarnyba, kurios pagrindinis tikslas yra padėti labiausiai pažeidžiamiems (senyvo amžiaus, vienišiems, skurstantiems, ligotiems) gyventojams. „Maltiečių sriuba“ – bene geriausiai visuomenei žinoma paramos akcija, kurios metu visi norintieji vaišindamiesi ir aukodami turi galimybę padovanoti dubenį šiltos sriubos jos negalintiems ar neturintiems iš ko išsivirti. Šiame „Utenos dienos“ numeryje – pažintis su prieš beveik dvejus metus veiklą pradėjusia Utenos maltiečių grupe bei jos globojamais žmonėmis, kurie neretai labiau nei maisto laukia bendravimo su savanoriais.

 • Keps „Taikos duoną“

  Berlyne (Vokietija) vyksta paroda „Žalioji savaitė". Lietuvos stende apsilankęs „Peace Bread" („Taikos duona") asociacijos pirmininkas Adalberk Kienle su Lietuvos žemės ūkio ministru Broniumi Markausku sutarė, kad 2019 metais „Taikos duona" bus kepama Lietuvoje.

 • Vasario 5-a – Šv. Agotos diena

  Nuo seno lietuviai tikėjo, kad šv. Agotos dieną pašventinta duona saugo nuo gaisrų, žaibų ar ligų. Šv. Agotos duona populiari ir šiandien. Kokią naudą šis kasdienis produktas duoda mūsų organizmui, kokių gerų savybių ji turi, aiškina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

 • Mūsų vartotojams siūlomi kokybiški duonos ir pyrago gaminiai

  Per devynis šių metų mėnesius Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai daugiau nei 60-yje prekybos įmonių atliko duonos ir pyrago gaminių patikrinimus. Buvo vertinama gaminių kokybė, ar kepinių sudėtis atitinka ženklinimo informaciją, taip pat vertintos prekybos sąlygos, gaminių kokybė, atrinkti mėginiai laboratoriniams tyrimams dėl maisto priedų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:6502
Vakar apsilankė:6469
Šią savaitę apsilankė:12971
Šį mėnesį apsilankė:23785
Viso (nuo 2015-02-16):14290945
Šiuo metu naršo:
70
2020-08-04
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!