Užpaliečiai nusikėlė į karžygių laikus
ĮvairenybėsUžpaliečiai nusikėlė į karžygių laikus
2019 liepos 03, Trečiadienis 10:31

Užpaliečiai nusikėlė į karžygių laikus

Užpaliečiai nusikėlė į karžygių laikus
 • Birutė MINUTKIENĖ
 • 6 foto, video

Galimybė Užpaliuose netradiciškai susipažinti su praeitimi nėra naujovė. Dideliu netikėtumu netapo ir sambūris prie Šeimyniškių atodangos su konglomerato uola. Jau trečius metus iš eilės čia vyksta po kultūrinį renginį. Atmintyje išlikusi ir 2015 metų edukacinė praktinė pažintis su atodanga – susitikimo metu Lietuvos geografų draugijos nariai–mokslininkai nukėlė į ledynmečių suformuotą ir užkoduotą istoriją. Šiemet įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Utenos apskrities regioninės kultūros tarybos iš dalies finansuojamą projektą „Stverk Užpalių kultūrines iniciatyvas" nusikelta beveik 800 metų atgal, kuomet užpaliečiai gynė savo žemes kartu įrodydami lietuvių tautos stiprybę.

Anot istoriko Teodoro Narbuto, 1233 metais Užpaliuose vyko smarkios kautynės tarp Volkvino vadovaujamo Livonijos ordino ir Lietuvos kunigaikščio Rimgaudo kariuomenės. Laimėjo lietuviai. Mat užpaliečiams į pagalbą atskubėjo Anykščių krašto vyrai, vadovaujami Kalitos ir Nykščio.
Šiais metais užpaliečiams atliekant 1233 m. mūšio rekonstrukciją vadovavo VŠĮ „Vikingų kaimas" atstovas Rimgaudas Korsakas. Jei 2011 m. per kraštiečių šventę šio krašto žmonės tik stebėjo senovės baltų kovų brolijos „Vilkatlakai" edukacinę mūsų protėvių karybos programą, šiemet buvo sudarytos sąlygos ir kardu pamojuoti, ir skydu prisidengti, ir aprangą pasimatuoti, ir mūšių taktikas išbandyti. Pasiskirsčius į du pulkus, praktiškai analizuotos strategijos, kuriose būta ne tik karinių manevrų, bet ir netrūko tikėjimo protėvių vėlėmis. Pulkams atsidūrus akistatoje vieniems prieš kitus, įveikti iššūkiai dvikovose, kurta strateginė psichologinė įtampa, bandyta pagrobti priešininko vėliavą, neišvengta ir puolimo, tačiau nugalėjo draugystė.
Taikiai pasibaigus mūšio rekonstrukcijai į praeitį nusikeltą tik maždaug 100 metų. Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro folkloro ansamblis „Gastauta" (vad. Nida Lungienė) grąžino į žmogaus sąlytį su gamta. Programa „Aš užaugau raškožėly" sudaryta remiantis 1992 metais etnoekspedicijos metu užfiksuota medžiaga lankantis pas žymiausią Rokiškio rajono Pandėlio krašto Abelių kaimo dainininką, pasakotoją, smulkiosios tautosakos pateikėją, paukščių pamėgdžiotoją Juozą Bagužį (1915–1998 m.).
Pastarojo laikmečio Konglomerato atodangoje vykusių renginių spektras pasipildė ne tik edukacine veikla, bet ir mūsų tėvų kartos palikimu: šmaikščiais samprotavimais, liaudiška muzika, šokiais bei daina. Į savo jausmus įsileisdami pažintį su praeitimi stipriname pagarba protėvių palikimui ir gimtajam kraštui.

Vytauto Ridiko nuotr., Vytauto Juknio filmas

 

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image 1 nuotr.jpg
 • Click to enlarge image IMG_7119.jpg
 • Click to enlarge image IMG_7123.jpg
 • Click to enlarge image IMG_7128.jpg
 • Click to enlarge image IMG_7129.jpg
 • Click to enlarge image IMG_7132.jpg
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Užpaliuose atidengta skulptūra – padėkos ženklas

  Lapkričio 6 dieną Užpaliuose vykusios gerumo šventės metu prie Užpalių gimnazijos atidengta „Gerumo“ skulptūra. Kęstučio Musteikio sukurtos skulptūros pastatymą savo lėšomis finansavo iš Ilčiukų kaimo kilusi ir dabar Vilniuje gyvenanti Elvyra Umaraitė.

 • Užpaliai kviečia į kraštiečių šventę

  Birželio 15–16 dienomis Užpaliuose vyks tradicinė kraštiečių šventė, kuri sukvies čia gimusius, augusius ir gyvenančius. Šventė kiekvieną pasitiks renginių gausa: netrūks smagių susitikimų, koncertų, tikinčiuosius suburs šv. Mišios Krokulėje.

 • Vaikams dovanojamas džiaugsmas sugrįžta su kaupu

  Iš laimės blizgančios akys ir pakili bei šventiška nuotaika – taip buvo galima apibūdinti įvairaus amžiaus vaikus, kurie prieš didžiąsias metų šventes išsirikiavo prie boulingo takelio Utenoje. Šią pramogą jiems dovanojęs Užpalių Švč. Trejybės parapijos klebonas Jonas Bučelis apie nebe pirmus metus teikiamą gerumo dovaną vaikams kalbėjo nesiplėsdamas. Dvasininko teigimu, išvažiavimas iš namų ir aplinkos pakeitimas jiems teikia džiugesio, o judėjimas skatina atsigręžti į sveikesnį gyvenimo būdą.

 • Užpaliai ir vėl išsiskyrė savo unikalumu

  Nubėgo, nuvilnijo per šalį Liepos 6-osios renginiai. Turime būti dėkingi jachtos „Ambersail“ įgulai, prieš devynerius metus padėjusiai pagrindinį akcentą išreiškiant pilietiškumą – 21 val. (Lietuvos laiku) visi lietuviai prisimename savo gimtąją kalbą, atlikdami „Tautišką giesmę“. Tai mus vienija, o tautinę savimonę skatinančias veiklas galime susikurti patys. Užpaliečiams švęsti kitaip nėra naujiena, kaip ir panaudojimas kelių lauko erdvių neužsisėdint vienoje vietoje, todėl buvo planuota veiklų, kuriose kiekvienas galėjo pasijusti bekuriantis Valstybės dienos šventę. Be to, kaip Mažoji kultūros sostinė Užpaliai turi ir privalo būti lyderiai.

 • Užpaliai kviečia į svečius

  Gegužės 26 dieną Užpaliuose vyks tradicinė kraštiečių šventė, kurioje vyks daugybė įdomių susitikimų su žymiais žmonėmis, koncertai ir naktinis filmas.

 • Verslininko dovana Užpaliams: išgražėjo Krokulės šaltinio aplinka

  Užpalių miestelio verslininkas Edvardas Žilys ėmėsi gražios iniciatyvos: savo lėšomis atnaujino Krokulės (Lygamiškio) šaltinio aplinką. Prieš tai suderinę planuojamus veiksmus su Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistu paveldosaugininku Arvydu Mitalu bei Užpalių seniūnijos seniūnu Eugenijumi Keraminu, šios idėjos sumanytojas kartu su būriu užpaliečių per dvi savaites gražino legendomis apipintą vietą.

 • Užpaliuose – pasaulio margučių ridenimo čempionatas

  Balandžio 8 dieną 11 valandą, po šv. Mišių, Užpaliuose vyks Atvelykio šventė – vaikų velykėlės ir pasaulio margučių ridenimo čempionatas su įvairiais žaidimais ir atrakcionais. Programoje numatytos ne tik margučių ridenimo, bet ir stipriausio margučio varžybos, laimės šulinys, margučių nuomos punktas bei vaišių stalas.

 • Palūšė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą perdavė Užpaliams

  Gruodžio 8 dieną Palūšėje iškilmingu šventiniu renginiu užbaigti šio kaimo – 2017-ųjų Lietuvos mažosios kultūros sostinės – metai. Garbingas vardas, kurį Palūšė perėmė iš Molėtų rajono Alantos bendruomenės su geriausiais linkėjimais buvo perduotas Utenos rajono Užpalių miesteliui. Šventėje skambėjo patys gražiausi žodžiai, išdalintos dešimtys padėkų, simbolinių draugystės sagų, džiaugtasi draugyste, bendryste, žmonių širdžių šiluma ir bendruomenėms linkėta viltingo ėjimo į priekį.

 • Garsaus krepšininko dėka keičiasi Užpalių vaikų dienos centro veidas

  Rugsėjo mėnesį Užpalių vaikų dienos centras (toliau – Centras) sulaukė ypatingo svečio – krepšininko Jono Valančiūno. NBA krepšinio lygoje žaidžiantis uteniš­kis susipažino su Centro veikla, nuoširdžiai bendravo ir žaidė krepšinį su vaikais, dalijo autografus. Paste­bėjęs, kad Centre nėra vandentiekio, o vaikai rankas turi plauti primityviu būdu, garsus sportininkas pa­žadėjo kaip įmanoma greičiau šią problemą išspręs­ti. Nuvykusios į Užpalius „Utenos dienos“ žurnalistės domėjosi, kokie darbai šiuo metu vyksta, kaip pasi­keitimai pagerins Centro kasdienybę.

 • Liepsnos sunaikino medinio namo stogą

  Praėjusį šeštadienį Užpalių miestelyje kilo gaisras, kuris sunaikino gyvenamojo namo stogą, du kambarius, virtuvę ir verandą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8622
Vakar apsilankė:9221
Šią savaitę apsilankė:8622
Šį mėnesį apsilankė:97033
Viso (nuo 2015-02-16):14121025
Šiuo metu naršo:
155
2020-07-13
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!