Rudens palydėtuvės – su ožka
ĮvairenybėsRudens palydėtuvės – su ožka
2018 lapkričio 12, Pirmadienis 15:01

Rudens palydėtuvės – su ožka

Rudens palydėtuvės – su ožka
 • Jurgita ULKIENĖ
 • 11 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Lapkričio 12-ą švenčiama Ožio diena, anot etnologų – įspūdingos rudens palydos, padėka derliaus dievams. Tai – paskutinė rudens šventė. Ganymo sezono pabaigą žmonės anuomet pažymėdavo įvairiomis apeigomis, burdavo, ar greit ateis žiema. Baltas ožys tapdavo tarpininku tarp dieviškojo ir žemiškojo pasaulių, buvo manoma, kad jis gali priartinti žiemą ir savo elgesiu išduoti apie ateitį. Pasak lietuvių tradicijų žinovų, Ožio diena buvo itin svarbi piemenėliams, nes prisnigus jiems prasidėdavo savotiškos atostogos, nebereikėdavo tęsti ganiavos: piemenėliai galėdavo pailsėti, prie šilto „pečiaus" pasišildyti, šiltos putros sočiai prisisrėbti. Šią šventę ketvirtus metus iš eilės švenčia ir Utenos vaikų lopšelio-darželio „Želmenėlis", puoselėjančio senąsias tradicijas, ugdytiniai.

Žvarbią rudens priešpietę vaikų lopšelio-darželio kiemelyje susirinkę vaikai, lydimi vyresniojo muzikos pedagogo Valdo Laurinavičiaus, šoko, dainavo ir kvietė žiemą. Šventės simbolis – balta ožka – buvo papuoštas įvairiaspalvėmis skiautėmis ir apvainikuotas žolynų vainiku. Iš didžiausių vaikų būrio buvo išrinkti du piemenukai. Tariant žiemą kviečiančius žodžius piemenukai ožką tris kartus apginė aplink beržą, o tada stebėjo, kur link ji žiūri. Ožka žiūrėjo pietų kryptimi, todėl V. Laurinavičius konstatavo, kad žiema, ko gero, ateis negreit arba jos visai nebus. Taip pat piemenys patikrino, ar nesuprakaitavęs ožkos kailis, ar neašarotos jos akys – ar pakankamai nuoširdžiai buvo prašyta žiemos. Baigus apeigas visi vaikai puolė apžiūrinėti ir glostyti ožką, o ji maloniai leidosi taršoma, nes tuo metu kramsnojo jai paruoštus skanėstus.

Ožkos savininkas Alvydas Laurinavičius iš Kvyklių pasakojo, kad jau ne pirmus metus į šią ugdymo įstaigą veža ožką, o ir laiko ją, galima sakyti, vien dėl šios atrakcijos. Įdomu, kad ožka atkeliavo vežama ne kokioje specialioje transporto priemonėje, o paprastame AUDI automobilyje, patalpinta tarp galinės ir priekinės sėdynių. Šeimininkas šypsojosi, kad ožka jaučiasi gal kiek nejaukiai, bet vis tiek mielai leidžiasi vaikų glostoma ir kalbinama. Vaikai mielai stebėjo gyvulį – darželinukės Miglė, Kotryna ir Estela džiaugėsi balta ožkyte ir sakė, kad gyvos anksčiau nėra mačiusios.
Darželio direktorė Sigita Balčiūnienė svarstė, kad šios šventės nebešvenčia tikriausiai niekas Lietuvoje, vien tik vaikų lopšelis-darželis „Želmenėlis", prijaučiantis etnokultūrai, ir prisiminė, jog anksčiau šiai šventei bandė pasigaminti netikrą ožį. Direktorė prisipažino, kad įspūdis tikrai buvo ne toks, kaip matant gyvą ožką, todėl ir ieškojo, ko galėtų paprašyti paskolinti tikrą rudens palydėtuvių simbolį. „Tikriausiai nebešvęstumėme ir rudens palydų, jei nebeatvežtų ožkos, nes mums nereikia dirbtinumo ir vaidybos", – sakė įstaigos vadovė ir pridūrė, kad ne šiaip sau kviečiasi žiemą – visi darželio darbuotojai ir vaikai labai laukia sniego, kad galėtų važinėtis nuo specialiai tam darželio teritorijoje supilto kalniuko.
Kad žiema greičiau atkeliautų, darželio „gaspadinės" vaišino visus susirinkusiuosius karštomis bulvėmis su lupenomis, kurias vaikai ir jų auklėtojos su malonumu suvalgė.

Autorės nuotr.

Paveikslėlių galerija

 • Click to enlarge image IMGP4945.jpg
 • Click to enlarge image IMGP4956.jpg
 • Click to enlarge image IMGP4963.jpg
 • Click to enlarge image IMGP4969.jpg
 • Click to enlarge image IMGP4983.jpg
 • Click to enlarge image IMGP5005.jpg
 • Click to enlarge image IMGP5013.jpg
 • Click to enlarge image IMGP5014.jpg
 • Click to enlarge image IMGP5027.jpg
 • Click to enlarge image IMGP5030.JPG
 •  

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Atskleidė, kokios sveikatos problemos kamuoja vaikus

  Higienos instituto specialistai išsamiai išnagrinėjo Lietuvos vaikų sveikatos pokyčius ir netolygumus per praėjusius penkerius metus. Analizuoti vaikų demografijos pokyčiai, socialinė-ekonominė padėtis, gyvensena, ligų prevencija, sveikatos priežiūra, ligotumas, patiriamos traumos, psichikos sveikata, sveikata perinataliniu periodu ir mirtingumas.

 • Įvardijo vieną šalies savivaldybių problemą: Utena – ne išimtis

  Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba (VVTAĮT) pastebėjo, kad, šiuo metu Lietuvoje yra septynios savivaldybės, kurios neturi nei vieno budinčio globotojo. Tokia situacija šiose savivaldybėse tęsiasi jau ilgą laiką.

 • Gyventojai vaistams pernai pinigų išleido mažiau

  Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) duomenimis, 2019-aisiais už kompensuojamuosius vaistus ligonių kasos sumokėjo 71,5 mln. eurų daugiau nei užpernai. Tuo metu  pačių gyventojų priemokos pernai sumažėjo net 17 mln. eurų.

 • Spektaklis „Šventė“ Utenoje – su aktore Jūrate Onaityte

  Spalio 26 dieną 18 val. Utenos kultūros centre festivalio „Pjero dienos“ programoje bus rodoma Nacionalinio Kauno dramos teatro tragikomedija „Šventė“, kuriame vaidina aktorė Jūratė Onaitytė. Šventės eina ir praeina, o šioji – paliečia širdį.

 • Atskleidė, kiek per pastarąjį ketvirtį iš tėvų paimta vaikų

  Pastarųjų devynių mėnesių Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos statistiniai duomenys apie Utenos apskritį rodo, kad šiek tiek sumažėjo pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Taip pat sumažėjo ir vaikų, paimtų iš nesaugios aplinkos. 2018 metų II pusmetyje iš nesaugios aplinkos paimti 165 vaikai, 2019 metų I ketvirtyje – 72 vaikai.

 • Esant ekstremalioms vairavimo sąlygoms galima mokinių į mokyklas nevežti

  Kelininkams informuojant apie sudėtingas, dėl nepalankių žiemiškų sąlygų susidariusias eismo sąlygas kai kuriuose keliuose, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad mokyklų vadovai kartu su savivaldybe gali priimti sprendimą leisti vaikams likti namuose. Tai aktualu kaimiškoms vietovėms.

 • Vaikams dovanojamas džiaugsmas sugrįžta su kaupu

  Iš laimės blizgančios akys ir pakili bei šventiška nuotaika – taip buvo galima apibūdinti įvairaus amžiaus vaikus, kurie prieš didžiąsias metų šventes išsirikiavo prie boulingo takelio Utenoje. Šią pramogą jiems dovanojęs Užpalių Švč. Trejybės parapijos klebonas Jonas Bučelis apie nebe pirmus metus teikiamą gerumo dovaną vaikams kalbėjo nesiplėsdamas. Dvasininko teigimu, išvažiavimas iš namų ir aplinkos pakeitimas jiems teikia džiugesio, o judėjimas skatina atsigręžti į sveikesnį gyvenimo būdą.

 • Vaikų nukritimų prevencija

  Nukritimai yra opi problema, nes tai yra pagrindinė visų amžiaus grupių vaikų susižalojimų priežastis. Mažam vaikui pasaulis yra nepažintas ir viliojantis. Vaikui susipažįstant su supančia aplinka, neįmanoma išvengti lengvų traumų. Suklupti ar pargriūti yra natūralus savo galimybių pažinimo procesas. Nors daugelis nukritimų baigiasi tiesiog nestipriais nubrozdinimais ar lengvais sumušimais, tačiau galima patirti ir sunkių traumų: stiprų kraujavimą, kaulų lūžius, galvos ar akių sumušimus, kurie gali būti pavojingi gyvybei ar turėti ilgalaikių pasekmių. Pačios pavojingiausios yra galvos traumos – jos netgi gali baigtis mirtimi.

 • Meilė žemei keliauja iš kartos į kartą

  Kai derliaus aruodai jau pilni, o metai nenumaldomai eina į pabaigą, mūsų rajono ūkininkai buvo pakviesti į tradicinę kas antrus metus rengiamą žemdirbiams skirtą šventę, kurioje buvo atverta apdovanojimų, padėkų ir gražių žodžių skrynia mūsų krašto žemės ūkio produkcijos augintojams ir gamintojams, visiems savo žemę mylintiems žmonėms. Praėjusį penktadienį į Utenos kultūros centrą iš miestelių, kaimų ir atokesnių vienkiemių suvažiavusiems žemdirbiams, metus skaičiuojantiems nuo derliaus iki derliaus, buvo išdalyti apdovanojimai „Metų ūkis 2018“, paskelbti šimtmečio ūkiai.

 • Vaiko ketinimas nusižudyti – tai paslėptas pagalbos šauksmas

  Iš gyvenimo vis dažniau nutaria pasitraukti Lietuvos jauniausieji – vaikai ir paaugliai, dar nesulaukę pilnametystės, tačiau dažnais atvejais jau spėję patirti tokius gyvenimo išbandymus, apie kuriuos kiti suaugusieji nesusapnuotų net savo baisiausiuose košmaruose. Šį kraupiausią, kartu ir greičiausią problemų sprendimo kelią kasmet pasirenka apytiksliai 25–30 nepilnamečių, o savižalos atvejų yra fiksuojama keleriopai daugiau. Apie tai, kokie yra pagrindiniai požymiai, įspėjantys apie suicidinio elgesio pavojų, ir kaip derėtų elgtis tokio asmens artimiesiems, pasakojo gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė, Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja Jolanta Trinkūnienė.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:5249
Vakar apsilankė:9860
Šią savaitę apsilankė:59273
Šį mėnesį apsilankė:338047
Viso (nuo 2015-02-16):13785113
Šiuo metu naršo:
155
2020-05-30
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!