PVM lengvata šildymui turi atitikti savo socialinę paskirtį
AktualijosPVM lengvata šildymui turi atitikti savo socialinę paskirtį
2016 spalio 14, Penktadienis 08:35

PVM lengvata šildymui turi atitikti savo socialinę paskirtį

PVM lengvata šildymui turi atitikti savo socialinę paskirtį

Finansų ministerija paaiškina, kad lengvatinio 9 proc. PVM tarifo šildymui ir karštam vandeniui galiojimo pabaigą nustatė Seimas 2015 metų birželį. Rengiant kitų metų biudžeto projektą, buvo privalu atsižvelgti, kad nuo 2017 m. sausio minėtoji lengvata nepratęsta.

Finansų ministerija atkreipia dėmesį, kad pagrindinis lengvatinio PVM centriniam šildymui ir karštam vandeniui tikslas – palengvinti mažas pajamas gaunančių žmonių naštą, ypač – šildymo sezono metu.
Lengvata būtų socialiai teisinga, jeigu ja naudotųsi tik tas gyventojų sluoksnis, kuriam ji, kaip deklaruojama, ir taikoma. Tačiau ja naudojasi visi gyventojai, įskaitant tuos, kuriems pagal turimas pajamas ši lengvata nepriklausytų, nes jie pajėgūs pirkti standartiniu 21 proc. PVM tarifu apmokestintas minėtas paslaugas.
Todėl pati lengvata nevadintina socialiniu valstybės įrankiu mažas pajamas gaunantiems asmenims remti, ji neatitinka jos deklaruojamo tikslo socialiai jautriems gyventojų sluoksniams padėti, kadangi apima ir turtingiausius gyventojus.
Jeigu nuo kitų metų ši lengvata nebūtų pratęsta, kompensacijas už šildymą ir karštą vandenį gautų tik tie asmenys, kuriems jos iš tikrųjų priklausytų. Joms apskaičiuoti taikytini jau galiojantys socialinių išmokų bei kompensacijų mechanizmai.
Apskaičiuota, kad, išaugus sąskaitai už šildymą dėl pasikeitusio PVM tarifo, asmenų, kuriems priklauso kompensacija ir kurių pajamos nepadidėja, mokėtina suma nepasikeis, nes pagal galiojančią tvarką padidės kompensacijų dalis.
Pavyzdžiui, vidutines pensijas gaunančių dviejų pensininkų šeima, kuri šiuo metu turi teisę į kompensaciją, padidėjus šilumos ir karšto vandens kainai dėl taikomo standartinio PVM tarifo, mokės tiek pat, kiek iki tol, nes kompensacijos gaus beveik 60 proc. daugiau. Du nepilnamečius vaikus auginanti dviejų suaugusių asmenų, dirbančių už minimalųjį atlyginimą, šeima gautų apie 20 proc. didesnę kompensaciją.
Prognozuojama, kad šildymo kompensacijų gavėjų skaičius galėtų padidėti maždaug 13 tūkst. asmenų. Šiemet per vieną šildymo mėnesį kompensacijas gavo vidutiniškai 130 tūkst. asmenų.
Kompensacijas, kaip ir iki šiol, mokėtų savivaldybės. Jeigu joms pritrūktų lėšų šildymo kompensacijoms mokėti, papildomų lėšų savivaldybės pirmiausiai turėtų ieškoti savo biudžetuose.
Pavyzdžiui, 2015 m. savivaldybės nepanaudojo 55 proc. socialinėms pašalpoms ir kitoms panašioms išmokoms mokėti skirtų lėšų, t.y. liko nepanaudota per 125 mln. eurų.
Prognozuojama, kad 2016 m. liks nepanaudota 136 mln. eurų.
Preliminarus savivaldybių papildomas lėšų poreikis dėl šildymo lengvatos nepratęsimo – apie 2,5 mln. eurų. Palyginimui – š. m. pirmąjį pusmetį išmokėta kiek daugiau nei 12 mln. eurų tokių kompensacijų.
Tad akivaizdu, kad savivaldybėms papildomų lėšų iš valstybės biudžeto neprireiks, nes papildomas lėšų poreikis šildymo kompensacijoms mokėti turėtų būti dengiamas iš aukščiau minėtų nepanaudotų lėšų.
Finansų ministerija taip pat atkreipia dėmesį, kad kaimyninėse valstybėse centriniam šildymui taikomi PVM tarifai yra didesni nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, Estijoje ir Lenkijoje šilumai ir karštam vandeniui taikomi standartiniai tarifai – atininkamai 20 ir 23 proc.

Finansų ministerijos inf.

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Šildymo sezonas startuoja: gyventojų laukia naujovės

  Anksčiau užėmęs vadovaujančias pareigas įvairio­se statybų bendrovėse, dirbęs AB „Lietuvos geležin­keliai“ „Rail Baltica“ direkcijos direktoriaus patarė­ju bei projekto vadovu, šių metų kovo mėnesį Darius Šinkūnas pradėjo eiti ne ką mažiau atsakingas parei­gas – daugiau nei pusmetį jis vadovauja AB Utenos ši­lumos tinklams. Sukaupta ilgametė patirtis, sėkmin­gas įsiliejimas į kompetentingų, darbščių ir atsakingų įstaigos darbuotojų gretas, pasak vadovo, padės siekti užsibrėžtų tikslų. Apie naujoves, kurios laukia daugia­bučių namų gyventojų, diegiamas inovatyvias techno­logijas ir apie tai, ką direktorius veikia laisvalaikiu, lai­kraščio „Utenos diena“ skaitytojams – interviu.

 • Pradedamas šildymo sezonas

  Didieji šalies miestai jau pradėjo šildymo sezoną. Utenos rajono savivaldybės įstaigų pastatuose šilti radiatoriai pradėjo nuo šio trečiadienio, spalio 3 dienos.

 • Skelbiama šildymo sezono pradžia

  Šiandien Utenoje prasideda šildymo sezonas, skelbia Utenos rajono savivaldybės administracija. Šildymo sezono pradžia nustatoma atsižvelgiant į tai, kad trijų parų iš eilės vidutinė lauko oro temperatūra yra žemesnė už 10 laipsnių šilumos, skelbiama, kad 2017–2018 metų šildymo sezono pradžia Utenos rajono savivaldybės įstaigų pastatuose nuo šių metų spalio 4 dienos.

 • Pensininkai teisės į būsto šildymo išlaidų kompensacijas nepraras

  Tęsiant per krizę sumažintų pensijų kompensacijų mokėjimą, vėl pasigirdo kalbų, jog senatvės ir nedarbingumo pensijų gavėjai gali turėti nemalonumų: esą gavę daugiau pinigų, jie praras teisę į būsto šildymo išlaidų kompensacijas.

 • Utenoje atjungti šildymo dar neskubama

  Gerokai atšilę balandžio orai paskatino kai kuriuos šalies miestus atjungti šildymą, tačiau Utena to daryti dar neskuba. Kaip portalą udiena.lt informavo UAB „Utenos šilumos tinklai" direktoriaus pavaduotojas Genius Jurgelėnas, Utenos rajono savivaldybės administracija kol kas nepateikė įsakymo baigti šildymo sezoną.

 • Katilo sprogimas ir suodžių gaisras: priežastys ir pasekmės

  Ugniagesiai skelbia, kad kasmet maždaug dešimtadalis gaisrų kyla dėl netvarkingų krosnių, židinių, dūmtraukių ir katilų sprogimų. Pernai tokių nelaimių visoje Lietuvoje įvyko apie 900. Kaip išvengti nepageidaujamų liepsnų ir sprogimų, patarė specialistai.

 • Ministerija pasirūpins, kad už šildymą uteniškiai mokėtų daugiau...

  Energetikos ministras Rokas Masiulis spalio 20 dieną Seime pristatė Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma tobulinti gamtinių dujų tiekimo saugumo finansavimą, įvedant vadinamąjį pajėgumų modelį. Taip pat siūloma pajėgumų dedamąją nustatyti pagal pačių dujų pirkėjų deklaruotą poreikį.

 • Prasidėjus šildymo sezonui išauga pavojus apsinuodyti smalkėmis

  Prasidėjus šildymo sezonui ir gyventojams intensyviau pradėjus naudoti įvairius būsto šildymo įrenginius, vis dažniau iškyla apsinuodijimo smalkėmis pavojus. Skaičiuojama, kad per metus apie 100 žmonių dėl šios priežasties patenka į gydymo įstaigas. Lietuvos gamtinių dujų skirstomojo tinklo operatorius „Lietuvos dujos" ragina gyventojus nedelsti ir laiku pasirūpinti dujinių bei kitų būsto šildymo įrenginių patikrinimu, įsitikinant, kad jie veikia saugiai.

 • Skelbiama šildymo pradžia

  Šiandien, spalio 17 dieną, Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, skelbiama 2014-2015 metų šildymo sezono pradžia visose Utenos rajono savivaldybės įstaigų pastatuose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:297
Vakar apsilankė:7238
Šią savaitę apsilankė:39095
Šį mėnesį apsilankė:49909
Viso (nuo 2015-02-16):14317069
Šiuo metu naršo:
51
2020-08-08
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!