Utena gražėja, bet tuštėja
AktualijosUtena gražėja, bet tuštėja
2015 vasario 24, Antradienis 15:00

Utena gražėja, bet tuštėja

Utena gražėja, bet tuštėja

Į klausimus atsakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Utenos sąrašo lyderis, buvęs Utenos rajono meras, dvi kadencijas uteniškių rinktas Seimo narys, kandidatas į Utenos rajono merus Edmundas Pupinis.

Politikoje esate sukaupęs didžiulę patirtį, tačiau ir politiko gyvenimas nebūna vien sėkmėm ir pergalėm grįstas. Ar nenusivylėte?
Juokaudamas galiu atsakyti vokiečių filosofo ir rašytojo Frydricho Nyčės žodžiais: ,,Tai, kas mūsų nenužudo, padaro mus stipresnius."
Pirmą kartą į Utenos miesto tarybą, kaip Sąjūdžio iškeltas kandidatas, rinkimuose dalyvavau 1990 metais. Tuo metu man buvo 26-eri, ir vykstančiuose tiesioginiuose rinkimuose antrame ture pralaimėjau, tačiau 1997 metais, būdamas 32-ejų, dėl uteniškių ir savo bendražygių pasitikėjimo buvau išrinktas eiti Utenos rajono mero pareigas. Po ne visai sėkmingų 2000-ųjų rinkimų, kai Lietuvos atėjo ,,gelbėti" A. Paulausko Naujoji sąjunga, nors Tėvynės sąjunga Utenoje ir laimėjo rinkimus, bet po pirmųjų darbo metų ir Naujajai sąjungai į savo gretas persiviliojus vieną iš tarybos narių buvau atstatydintas. Tačiau po 4 metų darbo, kuomet ėjau samdomo direktoriaus pareigas versle, uteniškių dviem kadencijoms buvau deleguotas į Lietuvos Respublikos Seimą. Teko padirbėti Ekonomikos, Audito komitetuose, antrą kadenciją vadovauti Kaimo reikalų komitetui. Po beveik prieš trejus metus vykusių rinkimų į Seimą vėl grįžau į savo profesinę veiklą. Dabar jau pusiau pajuokaudamas galiu pasakyti, kad, pagal mano pakilimų ir pralaimėjimų seką, šie rinkimai vėl turėtų baigtis pergale.

Ar politiko pasitraukimai iš aktyvesnės, vadovaujančios pozicijos nesusiję su kompetencijos praradimu?
Mūsų visuomenėje kažkaip viskas suprantama šiek tiek hiperbolizuotai. Neva Seimo nario, rajono tarybos nario veikla tai politika, o aktyvaus bendruomenės veikėjo – tai jau jokia politika. Manau, atvirkščiai, didysis politinis veiksmas vyksta bendruomenėse, o Seimo nariai, tarybų nariai – tai tik paprasčiausiai bendruomenių deleguoti atstovai žmonių padiktuotoms užduotims atlikti. Deja, mūsų visuomenė ir bendruomenės smarkiai užleido savo pozicijas. Gal todėl ir susidaro įspūdis, kad universitetai skirti ne specialistams ruošti, o profesoriams įdarbinti, ligoninės skirtos ne žmonėms gydyti, o gydytojams įdarbinti ir t. t. Aš esu, buvau ir liksiu žmonių atstovas, gal todėl į savo sugrįžimus iš vadinamosios ,,dižiosios", tiksliau pasakius, deleguojamosios atsakingesnėms politinėms pareigoms, pozicijos į profesinę veiklą laikau tam tikru mano, kaip politiko, privalumu, leidžiančiu jausti visuomenės ir bendruomenių gyvenimo pulsą. Ilgai nuolatinėse politinėse pozicijose užsibuvusiems kolegoms nepavydžiu monotonijos. Dažnai vargsta jie patys ir savo buvimu ,,kėdėse" pradeda varginti ne tik visuomenę, bet ir savo politines bendruomenes.

Kokius pagrindinius akcentus siūlote eidami į rinkimus šį kartą?
Nors žmonės nelabai gilinasi į rinkimų programas, bet, manau, vertėtų. Mes visada daugiau akcentuodavome darbus, susijusius su žmonių vertybinėmis nuostatomis, gyvenimo sąlygų gerinimu. Fasadinė pusė, susijusi su efektingais skverais, brangiais fontanais ar net lėktuvais, mums neatrodo labai svarbi. Nors pastaruoju metu ji ypač akcentuojama. Atrodo, kad savivaldybių centrai, taip pat ir Utena, gražėja, bet pasižiūrėkite, kaip ji tuštėja. Manau, pagrindinė priežastis yra ta, kad pernelyg rūpinamasi aplinka, bet tikrai nepakankamai rūpinamasi pačiu žmogumi. Mūsų komandos ir mano, kaip politiko, veikimo svorio centras yra kitoje vietoje. Svarbiausi veiklos akcentai yra šeima, mokykla, darbas, o visa kita – tik tam tikros priemonės ir būdai, galintys padėti pakelti į aukštesnį lygį tiek šeimos, tiek mokyklos gerovę ir prestižą. Savaime suprantama, kad šeimos ir mokyklos prestižas bei oraus gyvenimo lygis gali būti sunkiai užtikrintas, jeigu žmogus negaus orų gyvenimą užtikrinančių pajamų. Visi privalome suprasti, kad mokytojas tikrai negali jaustis oriai, nors dėl krūvių stygiaus ir dirbdamas 0,7 etato, bet gaudamas 1200 litų Deja, pasižiūrėję į kitų partijų programas, jose vėl matome skverus, kvartalus, plėtros planus ir strategijų kūrimus. O kurgi žmogus? Ar ne jis svarbiausias? Deja, per gausybę skiriamų milijonų iš Europos Sąjungos ir savivaldybių biudžetų skverams, takams ar net storiausiems strategijų tomams, žmogaus vėl nematyti. Tie ,,politiniai triukai", kaip per tuos ,,gražius darbus" galima veikti rinkėjų sąmonę, žinomi ir man, bet juk dar turi egzistuoti bent minimalus politiko atsakomybės ir padorumo jausmas bei suvokimas, kad privalome būti ne tik populiarūs, bet ir atsakingi.

Minėjote žmonių pajamas, kurios yra vienas iš pagrindinių faktorių užtikrinti orų žmogaus gyvenimą. Kokių priemonių imsitės ir ar esate apgalvoję, kaip suteikti Utenai gyvastį, kuri didžia dalimi priklauso nuo to, ar žmonės renkasi miestą savo gyvenimui?
Nenoriu, kad būčiau netinkamai suprastas. Mes tikrai nesirengiame apleisti nei Utenos seniūnijų, nei miesto tvarkymo darbų, tuo labiau kad vėl bus skirtas didelis finansavimas iš ES kvartalams atnaujinti. Bet noriu pabrėžti, kad man visada kur kas svarbesnė yra aplinka, esanti arčiau žmonių. Man svarbiau, kad žmogus, parsivežęs vaikučius iš darželio, turėtų, kur pasistatyti automobilį, kad vaikai nebūtų verčiami mokytis perpildytose klasėse, kad mokytojams būtų sudaromi pakankami krūviai ir jie gautų jų darbo vertą atlygį, kad ligoninėse ir poliklinikose nereikėtų stumdytis eilėse, kad slaugytojos ir gydytojai turėtų geras sąlygas ir kuo šiuolaikiškesnę įrangą, kad medicinos darbuotojų atlygiai už darbą būtų sąžiningiau paskirstomi, o ne padalinami pagal įtakos direktoriui svorį, kad ugdymo įstaigose negąsdintume mokytojų ir vaikų privatizuojamu maitinimu, kad mūsų žmonės važinėtų ne sukriošusiais, o saugiais autobusais, kad mūsų garbūs seneliai gautų tinkamas socialines paslaugas ir kad telkdami bažnytinių bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų solidarumą jiems užtikrintume orią senatvę, kad seniūnijos ir bendruomenės gautų finansavimą ir pačios galėtų spręsti, kaip tuos pinigus panaudoti, o nestovėtų su ištiesta ranka prie mero kabineto, kad Utenos jaunieji sportininkai būtų ugdomi ir taptų tikrais profesionalais, o ne tik džiaugtumės svetur užaugintų sportininkų pergalėmis, galų gale, kad nebūtų dirbtinai stabdomas prekybos centrų į Uteną atėjimas, o per konkurenciją būtų užtikrinta kuo mažesnė prekių kaina ir dar daugelis „kad"...
Jūsų pastebėjimas dėl miesto gyvybingumo tikrai tikslus ir teisingas. Jei nesiimsime priemonių, kurios sustabdytų gyventojų Utenos rajone mažėjimą ir neužtikrinsime didėjimo, mūsų visi kiti darbai bus beprasmiai. Esme pasiruošę vykdyti 4 programas, dėl kurių, įtemptai ir sunkiai dirbant, turėtume šansą situaciją keisti: 1) Utenos industrinio parko idėjos atnaujinimas. Tą padarysime žemės sklypus perimdami iš valstybės ir už protingą kainą atpirkdami iš fizinių ir juridinių asmenų; 2) kartu su Utenos verslininkais, ypač didžiųjų Utenos įmonių vadovais, privalome paruošti bendrą programą, t. y. privalome sukurti savivaldybės ir įmonių paskatų sistemą, skatinančią žmones ne tik atvykti dirbti į minėtas įmones iš kitų Lietuvos vietovių, bet ir grįžti iš emigracijos; 3) verslo inkubatoriaus įsteigimas ir paskatų sistemos, skatinančios įsikurti Utenoje žmones, informacinėmis technologijomis galinčius dirbti per nuotolį, sudarymas. 4) Žmonių pavėžėjimo į darbo vietas programa. Savaime suprantama, skubiai perkelti darbo vietas iš didmiesčių gali būti problemiška, tačiau sudaryti sąlygas patogiai ten nuvykti tikrai galime, tuo labiau kad transporto pavėžėjimui į darbo vietas įsigijimą galima organizuoti pritraukiant ES Socialinio fondo lėšas, juk jo viena iš finansavimo krypčių ir yra darbuotojų pavėžėjimas į darbo vietas.
Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Ugnė Naujokaitytė

Politinė reklama yra apmokėta iš TS-LKD Utenos apygardoje Nr. 54 kandidatų sąrašo sąskaitos. Užsakymo Nr. 063 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Prasidėjo balsavimas iš anksto

  Pirmadienį, gegužės 20 dieną, prasidėjo balsavimas iš anksto Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų pakartotiniame balsavime ir rinkimuose į Europos Parlamentą.

 • Daugiausia uteniškių balsų sulaukė Gitanas Nausėda

  Po dviejų savaičių vyksiančiame antrajame Prezidento rinkimų ture dėl šalies vadovo posto susirungs du daugiausia gyventojų balsų sulaukę kandidatai – Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda.

 • Uteniškiai nenori permainų: rinkimuose vėl laimėjo A. Katinas

  Po rinkimų karštinės uteniškiai galės lengviau atsikvėpti: miesto ir kaimiškųjų seniūnijų gyventojai jau išsirinko rajono merą. Po įtemptos kovos ir sekmadienį vykusio merų rinkimų antrojo turo paaiškėjo, kad ilgametis Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, išrinktas penktai kadencijai, ir toliau bus rajono vadovu. Jam uteniškiai patikėjo 8 864 balsus. Stiprią savo poziciją išlaikė ir A. Katino varžovas, visuomeninio rinkimų komiteto „Kartu už Utenos kraštą“ lyderis, rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaukėnas, už kurį balsavo 7 276 uteniškiai.

 • Rinkėjai gali balsuoti iš anksto

  Savivaldybėse, kuriose kovo 3 dieną, nebuvo išrinkti merai pirmąjį kartą balsuojant, vyks pakartotinis balsavimas kovo 17 dieną.

 • Mūšis dėl kėdės nebaigtas: dvikovoje – bene aršiausi konkurentai

  Sekmadienį Lietuvoje vyko savivaldos rinkimai: gy­ventojai rinko merus ir savivaldybių tarybų narius. Per pirmąjį rinkimų turą šalyje išrinkta 19 merų. Di­džioji dalis jų yra dabartiniai miestų bei rajonų vado­vai. Utenoje kova dėl mero posto dar nebaigta – su­skaičiavus balsus paaiškėjo, kad prireiks pakartotinio balsavimo: tarpusavyje varžysis du kandidatai – ilga­metis Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Ka­tinas ir visuomeninio rinkimų komiteto „Kartu už Utenos kraštą" lyderis rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) narys Marijus Kaukėnas.

 • Dėl mero posto kovos A. Katinas ir M. Kaukėnas

  Po sekmadienį šalyje vykusių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų suskaičiavus visus balsavusiųjų Utenos rajone balsus paaiškėjo, kad po dviejų savaičių antrajame rinkimų ture susigrums dabartinis Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas (Lietuvos socialdemokratų partija) ir Utenos rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaukėnas (Visuomeninis rinkimų komitetas „Kartu už Utenos kraštą“).

 • Atėjo metas rinktis: susipažinkite su kandidatų į merus penketuku

  Netrukus balsuosite už kandidatą, kuris, Jūsų manymu, bus geriausias Utenos rajono vadovas. Tačiau daugelis pasiklydę informacijos apie nuveiktus darbus ir pažadų gausoje vis dar ieško atsakymo į klausimą, kas gi verčiausias būti mūsų rajono meru. Laikraštis „Utenos diena“ visiems penkiems kandidatams į Utenos rajono savivaldybės merus uždavė tris vienodus klausimus. Tikimės, kad pateikti atsakymai leis pažinti juos artimiau ir padės apsispręsti.

 • Svarbi informacija rinkėjams: trečiadienį prasideda išankstinis balsavimas

  Nuo trečiadienio prasideda išankstiniai savivaldos rinkimai. Rinkėjai, kurie dėl įvairių priežasčių kovo 3 d. negali atvykti ir balsuoti rinkimų apylinkėje, turi galimybę balsuoti iš anksto. Vasario 27–28 dienomis Utenos rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus patalpose (įėjimas iš administracijos pastato dešinėje esančių šoninių durų) uteniškiai galės savo balsą atiduoti nuo 8 iki 20 val. Balsuojant iš anksto būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir rinkėjo kortelę.

 • Rinkėjai turėtų žinoti: jų laukia naujovės

  Kovo 3 dieną vyksiančiuose savivaldybių tarybų, Prezidento rinkimuose bei rinkimuose į Europos Parlamentą rinkėjų laukia naujovės.

 • Išsirinkime šauniausią verslininką!

  Ateina labai atsakingas metas, kai rinksime ne tik šalies Prezidentą, bet ir vietinę savivaldą, europarlamentarus. Todėl iki gegužės mėnesio kviečiame Jus, mieli skaitytojai, dalyvauti mūsų organizuojamuose rinkimuose.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1120
Vakar apsilankė:10585
Šią savaitę apsilankė:1120
Šį mėnesį apsilankė:1120
Viso (nuo 2015-02-16):13802682
Šiuo metu naršo:
78
2020-06-01
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!