Mitinge dalyvavę uteniškiai pedagogai: „Ieškome ministro, mylinčio mokytojus ir mokinius"
AktualijosMitinge dalyvavę uteniškiai pedagogai: „Ieškome ministro, mylinčio mokytojus ir mokinius"
2014 spalio 30, Ketvirtadienis 10:49

Mitinge dalyvavę uteniškiai pedagogai: „Ieškome ministro, mylinčio mokytojus ir mokinius"

Mitinge dalyvavę uteniškiai pedagogai: „Ieškome ministro, mylinčio mokytojus ir mokinius"
 • Lina NARČIENĖ
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Spalio 28 dieną Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinė atstovybė surengė mitingą prie Švietimo ir mokslo ministerijos Vilniuje. Šiame mitinge dalyvavo ir keli Utenos Dauniškio gimnazijos pedagogai, kurie pritaria protesto akcijos rengėjams ir sako neketinantys „taikstytis su dabartine situacija, kai neatkuriamas krizės metu sumažintas mokinio krepšelis, nesirūpinama tinkama švietimo kokybe, mokytojų socialinėmis garantijomis ir dėl to švietimas prioritetu lieka tik dokumentuose".

Kaimo vaikai knygomis ramsto šaldytuvus?

Antradienį šešių pedagogų grupelė iš Utenos Dauniškio gimnazijos vyko į Vilniuje organizuojamą mitingą. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Utenos miesto susivienijimo pirmininkė Laimutė Jasiūnienė „Utenos dienai" teigė, kad mitinge buvo laukiama 400 dalyvių, tačiau jų susirinko per 500. „Žmonės atvyko iš įvairių rajonų. Prieš prasidedant mitingui, dainavo mokytojų choras. Kiekvienas pagal savo galimybes turėjo atsivežti mokyklinius skambučius. Mes taip pat vežėmės savo skambutį bei plakatą su užrašu „Ieškome ministro, mylinčio mokytojus ir mokinius", – sakė L. Jasiūnienė, pastebėjusi, kad mitinguotojų minioje buvo daug energingų ir drąsių žmonių.
Mokytoja pasakojo tai, kad atostogaujantį Švietimo ir mokslo ministrą Dainių Pavalkį pakeitusi viceministrė Genoveita Krasauskienė neva apkaltino profsąjungas nenoru derėtis su Švietimo ir mokslo ministerija. Tačiau tam prieštaravo vienas iš protesto akcijos rengėjų, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Anot Laimutės Jasiūnienės, šiuo metu šalyje susiklosčiusią situaciją reikėtų spręsti derybomis. „Reikia tiek profesinės sąjungos nariams, tiek ministerijos atstovams susėsti prie bendro stalo ir derėtis. Be derybų – jokių ateities perspektyvų nematyti. Pasiklausius įvairiausių kalbų, baisu pasidaro. Aimanuoja mokytojai, kuriems krauna darbus, už papildomą darbą niekas nemoka. Vadinasi, mokytojas turi dirbti tik iš idėjos. Niekas ne tik nevertina mūsų darbo, bet už tai nepadėkoja. Jaučiamės pažeminti ir apšmeižti ministro, kuris ragino mus „nesvaigti" apie atlyginimų kėlimą. Mane papiktino ir ministro kalbos apie kaimo vaikus, kurie, anot jo, ne tik neskaito knygų, bet ir jomis seną šaldytuvą paremia tam, kad nenugriūtų. Tai tyčiojimasis tiek iš mokytojų, tiek iš mokinių", – pasipiktinusi kalbėjo L. Jasiūnienė, pridūrusi tai, kad niekuo nesirūpinantis ministras esą visiškai nereikalingas tautai.
Kitą savaitę Utenoje žada apsilankyti ir su pedagogais susitikti Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, kuris aptars susiklosčiusią šiandienę situaciją.

Lapkričio viduryje – įspėjamasis streikas

A. Navicko teigimu, neprasidedant ministerijos ir profsąjungų deryboms dėl šių reikalavimų lapkričio viduryje numatoma surengti įspėjamąjį streiką. Švietimo problemos šiuo metu nagrinėjamos premjero Algirdo Butkevičiaus rugpjūčio pabaigoje sudarytoje darbo grupėje, ji turi parengti siūlymus dėl mokinių ugdymo kokybės ir mokytojų socialinių sąlygų gerinimo. Į šią darbo grupę įtrauktas ir A. Navickas, tačiau jis pažymi, kad ši grupė nenagrinėja streikuoti nusiteikusių mokytojų reikalavimų, bet rengia pasiūlymus dėl perspektyvos.
Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinė atstovybė reikalauja atkurti mokinio krepšelio dydį, buvusį iki 2009 metų. Tuomet mokinio krepšelis siekė 3774 litus, šiuo metu – 3348 litus, nuo kitų metų sausio jis dėdės 15 litų. Taip pat reikalaujama ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus prilyginti bendrojo lavinimo mokytojų atlyginimams, iki 128 litų grąžinti bazinę mėnesio algą. Tarp keliamų reikalavimų – ir raginimai mažinti darželių grupes bei klases mokyklose. Be to, profsąjunga reikalauja, kad būtų pasirašyta šakos kolektyvinė sutartis, o iki 2015 metų rugsėjo 1 dienos sudarytos sąlygos mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų.

Negali būti įgyvendinami per trumpą laiką

Po antradienį vykusio pedagogų mitingo, Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė kviečianti Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinę atstovybę konstruktyviam pokalbiui.
„Švietimo ir mokslo ministerija kalbasi su visais, norinčiais kalbėtis. Esame visada atviri konstruktyviam dialogui. Jį ir siūlome užuot dirbtinai ieškojus priešų ir kėlus įtampą", – sakė švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė.
Pasak viceministrės, nors šiuo metu pedagogų darbo užmokestis nėra toks, kokio norėtųsi, bendrai švietimo finansavimas didėja ir ieškoma galybių dar jį didinti.
Nuo 2014 m. po 4 metų pertraukos mokinio krepšelis vėl pradėjo didėti: 2014 m. jis padidintas 38 Lt (nuo 3310 Lt iki 3348 Lt), o 2015 m. planuojama, kad mokinio krepšelis padidės dar 32 Lt ir sudarys 3380 Lt (arba 979 Eur).
Nuo šių metų rugsėjo 1 d. mokytojams, kurie klasėje dirba su 23 ir daugiau mokinių, mokinių darbų tikrinimui tarifikuojama daugiau valandų, už kurias papildomai apmokama.
Nuo 2015 m. sausio 1 d. planuojama didinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų darbo užmokestį. Tam ketinama nukreipti dėl mokinių skaičiaus mažėjimo atsilaisvinusias mokinio krepšelio lėšas.
Pasak viceministrės, Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinės atstovybės birželį iškelti reikalavimai iki rugsėjo 1 d. atkurti mokinio krepšelį į prieš krizinį lygį ar padidinti pedagogų darbo užmokestį negali būti įgyvendinami per trumpą laiką. „Tačiau pagal galimybes didiname švietimo finansavimą, turime numatyti ir ilgalaikę mokytojų darbo apmokėjimo programą", – sako G. Krasauskienė.
Švietimo finansavimo, kokybės, mokytojų darbo sąlygų gerinimo, pensinio amžiaus sulaukusių mokytojų išėjimo iš darbo ir kitoms problemoms spręsti Premjero potvarkiu sudaryta darbo grupė, į kurios sudėtį įtraukti skirtingų profesinių sąjungų atstovai, taip pat ir A. Navickas.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Streikas nusirito per mokyklas: Utena nedalyvauja, bet palaiko streikuotojus

  Šiandien, lapkričio 28 dieną, šalyje prasidėjo švietimo darbuotojų įspėjamasis streikas, kurį inicijuoja Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga. Tokiu būdu pedagogai reikalauja skirti daugiau lėšų švietimui.

 • Anykščius užplūdo pedagogai

  Birželio 18 dieną Anykščiuose prasidėjo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuojamas seminaras, skirtas užsienio šalių lituanistinių mokyklų mokytojams ir švietimo tarybų pirmininkams. Į tris dienas truksiantį seminarą atvyko kelios dešimtys lituanistinių mokyklų mokytojų iš JAV, Kanados, Urugvajaus, Argentinos, Australijos, Italijos, Airijos ir kitų šalių.

 • Prie pedagogų streiko žada prisijungti ir viena Utenos gimnazija

  Pastaruoju metu netyla kalbos apie šalies pedagogų bei LR švietimo ir mokslo ministerijos nesusikalbėjimą – lapkričio 12 dieną per šalį nusirito pirmoji streiko banga, kasdien įtraukianti vis daugiau šalies ugdymo įstaigų. Anot Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) atstovų, streiką rengti privertė valdžios nenoras derybų keliu spręsti problemų, kylančių dėl mokytojus žeminančios naujos darbo apmokėjimo sistemos. Prie per šalį vilnijančio streiko žada jungtis ir Utenos Dauniškio gimnazijos pedagogai, neketinantys taikstytis su esamomis sąlygomis ir palaikantys streikuojančius kolegas.

 • Reforma įnešė sumaišties, bet pedagogų nuo skurdo neišgelbės

  Pastaruoju metu bene daugiausia dėmesio gauna ne tik šalies pedagogai, po įsigaliojusios etatinio apmokėjimo tvarkos šio mėnesio pradžioje į rankas gavę jau „patobulintas“ algas, bet ir švietimo ir mokslo ministrė mūsų kraštietė Jurgita Petrauskienė. Tiesa, dėmesys ministrei nebuvo toks malonus: Tarptautinės mokytojų dienos proga sveikinimo kalbą pedagogams dedikavusi ministrė buvo nušvilpta. Vieni mokytojai džiaugiasi, kad į jų varganą biudžetą įkrito papildomi grašiai, kiti ir toliau aimanuoja, jog nuo tokio dėmesio švietimui jų gyvenimas nė kiek neprašviesės. Kokia situacija mūsų rajone? „Utenos diena“ kalbino Utenos rajono mokytojus, ugdymo įstaigų vadovus, kurie atskleidė ir daugiau skaudulių.

 • Naujus pedagogus į mokyklas savivaldybės vilioja būstu ir stipendijomis

  Motyvacines priemones naujiems mokytojams į mokyklas pritraukti taiko beveik trečdalis Lietuvos savivaldybių. Jie dažniausiai aprūpinami būstu, jiems mokamos stipendijos ir finansuojamos studijos, teikiamos darželio lengvatos jų vaikams, sudaromas tinkamas darbo krūvis ir sąlygos, teikiamos metų mokytojo nominacijos. Tai parodė Švietimo ir mokslo ministerijos atlikta savivaldybių apklausa, kurioje dalyvavo 59 savivaldybės iš 60.

 • Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

  Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. Jos bus paskirstytos matematikos, informacinių technologijų, chemijos, fizikos, biologijos, geografijos dalykų mokytojams rengti.

 • Policijos pareigūnai sukilo prieš savo vadovą

  Balandžio 19-os vidurdienį policijos pareigūnai su plakatais, vėliavomis ir švilpukais prieš Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) langus surengė iki pusvalandžio trukusią įspėjamąją protesto akciją. Su šūkiais „Vaiškūnai, jau gana", „Kurio žodžio nesuprantat, viršininke!", „Utenos AVPK ═ Vaiškūno UAB" jie Utenos AVPK viršininką Vytautą Vaiškūną ragino liautis trukdyti organizacijų veiklai, nustoti persekioti profesinės sąjungos narius ir sudaryti sąlygas veikti įstatymų numatyta tvarka. Grupelės protestuotojų teigimu, V. Vaiškūnas neva kuria savo taisykles ir dirba kaip vienvaldys.

 • Profesinės sąjungos stabdo mokytojų streiką, atlyginimų didinimui nuo rugsėjo bus skiriama 8 mln. eurų

  Švietimo profesinės sąjungos nuo penktadienio stabdo pedagogų streiką. Tai buvo sutarta per susitikimą Švietimo ir mokslo ministerijoje. Susitarimą dėl streiko užbaigimo pasirašė premjeras Algirdas Butkevičius, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė ir keturių švietimo profesinių sąjungų vadovai – Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius, Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė ir Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas" pirmininkė Ramutė Minkevičienė.

 • Pernai streikuose dalyvavo per 7 tūkst. darbuotojų

  Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad pernai šalyje surengti 296 įspėjamieji streikai, vykę vien gruodžio 8 ir 10 dienomis. Šiuos streikus surengė valstybės sektoriaus ikimokyklinio, pradinio, bendrojo vidurinio ugdymo, taip pat techninio ir profesinio vidurinio mokymo bei kultūrinio švietimo įstaigos. Streikai apėmė visas (10) apskritis ir 48 savivaldybes. Daugiausia įspėjamųjų streikų surengta Vilniaus, Panevėžio ir Klaipėdos miestų savivaldybėse. Įspėjamuosiuose streikuose dalyvavo 7 126 darbuotojai.

 • Algas mokytojams žada kelti nuo šio rugsėjo

  Valdančiosios koalicijos politinė taryba antradienį sutarė įgyvendinti 3 metų pedagogų atlyginimų didinimo programą – mažiausiai uždirbančių pedagogų algos kils jau nuo šių metų rugsėjo.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8187
Vakar apsilankė:7200
Šią savaitę apsilankė:8187
Šį mėnesį apsilankė:253281
Viso (nuo 2015-02-16):12303631
Šiuo metu naršo:
143
2020-01-27
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!