Ar kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?
AktualijosAr kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?
2019 kovo 15, Penktadienis 10:09

Ar kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?

Ar kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?

Visuomenėje dažna nuomonė, kad sveikatos priežiūros sektorius yra labiausiai korumpuota sritis Lietuvoje. Tam įtakos turi ir faktas, kad praktiškai kiekvienam gyventojui tenka pasinaudoti medikų paslaugomis, už kurias dalis žmonių yra linkę neoficialiai atsidėkoti. „Tačiau dalis privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų pacientų nesupranta, kad už paslaugas, kurias jiems suteikia medikai, jie jau yra sumokėję. Jie tai padarė mokėdami privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Galvoti, kad papildomos neoficialios dovanos pagerins gydymą, klaidinga", – sako Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė.

Deja, mitai apie geresnį gydymą davus kyšį – vis dar gyvi. Akivaizdu, kad dalis žmonių jais tiki. Tačiau kiekvieno mediko pareiga – vienodai atsakingai padėti visiems pacientams, naudojantis nustatytomis gydymo metodikomis, užtikrinančiomis optimalų gydymą. VLK atstovė B. Kavaliauskienė teigia, kad visi gydytojai savo darbe vadovaujasi įvairiais teisės aktais, medicinos normomis. Medikai privalo laikytis numatytų gydymo metodikų kiekvienu ligos atveju ir taikyti jas kiekvienam pacientui, joks papildomas atsidėkojimas negali pastūmėti gydytoją nukrypti nuo patvirtintų gydymo algoritmų. Pacientas gali neabejoti, kad ir be kyšio jis bus gydomas gerai.

Už medicinos paslaugas sumoka ligonių kasos

Pacientams, kurie galvoja, kad gydytojui reikia sumokėti ar kitaip atsidėkoti, nors jie ir žino, kad Lietuvoje gydymas yra apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, reikėtų priminti svarbų dalyką. Gyventojas, mokėdamas PSD įmokas, užsitikrina, kad prireikus gaus PSDF lėšomis kompensuojamą sveikatos priežiūrą.

Tiesa, teisės aktuose yra numatyti tam tikri atvejai, kai sveikatos priežiūros įstaigose gali būti teikiamos mokamos paslaugos:
• Jei teikiamos mokamos paslaugos, įrašytos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą. Tai kosmetinės chirurgijos operacijos, akupunktūra ir manualinė terapija, dermatologo kosmetinės procedūros, nėštumo nutraukimas nesant medicininių indikacijų, ir kt.;
• jeigu pacientas, turintis siuntimą, nenori registruotis į bendrąją eilę ir pageidauja gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas skubos tvarka, be eilės.
• Jei pacientas neturi siuntimo pas gydytoją specialistą. Yra kelios išimtys, kai žmogus į gydytoją specialistą gali kreiptis – be siuntimo – ir būti tikras, jog jam bus suteiktos ligonių kasų apmokamos paslaugos. Siuntimo nereikia kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą, o taip pat, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai (t. y. gydytojas paskyrė atvykti pakartotinai, nes dar tęsia paciento tyrimą ar gydymą) arba pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam taikoma ilgalaikė stebėsena. Žinoma, būtinoji pagalba teikiama taip pat be siuntimo.
• Jei pacientas savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, tuomet mokamas skirtumas tarp faktinės jų kainos ir PSDF lėšomis apmokamos kainos.

Visais atvejais pacientams rekomenduojame pirmiausiai klausti gydančio gydytojo ir išsiaiškinti, kodėl ir už ką prašoma susimokėti. Pacientas turi teisę skųstis, jei mano, kad jam įstaigoje buvo suteikta neteisinga informacija apie gydymo paslaugas – pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigos, kurioje buvo aptarnaujamas, administraciją.

Kiekvienas pacientas svarbus

Profesionaliomis medikų paslaugomis Lietuvoje patenkintas ir iš Utenos kilęs Saulius. Vyras pasakoja, kad girdėjo aplinkinius kalbant, jog medikai ima kyšius – pavyzdžiui, gulantis į ligoninę būtina pasiruošti vokelį su grynaisiais pinigais ir jį paduoti gydytojui. Atrodytų, kad tuomet, operacija ar kitas gydymas bus sėkmingesnis.
Jaunas vyras tikina, kad tokia aplinka galėjo, tačiau nedarė įtakos jo požiūriui ir elgesiui. „Šiandien jau pats esu atsakingas už savo sveikatą. Kaip ir visiems, man kartais tenka apsilankyti pas gydytoją, tačiau tikrai nepastebėjau jokių užuominų, kad kažkam už kažką esu papildomai skolingas – stalčiaus niekas neatidarė ir ranka neparodė, kad reikia į jį kažką įdėti. Esu pilietiškas ir iš principo nepalaikau kyšių davimo", – sako Saulius.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje".

      

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Mokslininkė: „Susirgus gydo mediko kvalifikacija, o ne dovanos"

  Jokia čia paslaptis, kad kyšis sovietmečiu nebuvo laikomas nusikaltimu, tai buvo kaina, kurią reikėjo susimokėti norint gauti, pavyzdžiui, kai kurių maisto produktų ar vaistų. Tačiau šiandien jau vertinama ir reali kyšininkavimo keliama grėsmė valstybės ekonominei, socialinei ir kultūrinei raidai.

 • Eismą judriausioje miesto gatvėje sutrikdė avarija

  Ketvirtadienį, apie 11 val., J. Basanavičiaus gatvėje, ties įvažiavimu į bendroves „Utenos trikotažas“ ir „Utenos krosnys“, susidūrė du automobiliai. Greitosios medicinos pagalbos medikai į Utenos ligoninę išvežė vieno iš jų vairuotoją.

 • Norite padėkoti medikui? Darykite tai tinkamai

  Dažnas po operacijos sveikstantis pacientas su maišeliu rankose ar vokeliu kišenėje, norėdamas padėkoti, užsuka į jį operavusio gydytojo kabinetą. Retas žino, kad tokia padėkos forma yra kyšis, ir net nepagalvoja apie kitus padėkos būdus, kurie neverstų jaustis nejaukiai, nežeistų ir nežemintų mediko, kai jam svarbiausia – gerai pavykusi operacija ir sveikstantis pacientas. Tad ar tikrai vis dar reikia nešti gydytojams dovanas, o galbūt galima atsidėkoti oficialiu būdu?

 • Šokoladas ir kava medikui – ar tai kyšis?

  Ar jums yra tekę prie gydytojo kabineto matyti žmogų, lūkuriuojantį su gėlių puokšte ar saldainių dėžute? O patys taip darėte? O gal net rankinėje ar kišenėje yra tekę spausti vokelį su grynaisiais pinigais?

 • Kaip Utenos medikai operavo savo darbo užmokestį

  Birželio 28 dienos Utenos rajono savivaldybės tarybos (toliau – Taryba) posėdyje buvo pristatyta informacija apie sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokesčio didinimą VšĮ Utenos ligoninėje ir kilo arši diskusija tarp ligoninės vadovo, profsąjungų atstovų bei Tarybos narių. Ši informacija Tarybai buvo teikiama dėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Taryboje bei Lietuvos gydytojų sąjungos išreikštų nuogąstavimų, kad ligoninės darbuotojams atlyginimai nuo gegužės 1 dienos nebuvo padidinti sutartu dydžiu. Vienos iš keturių ligoninėje veikiančių profsąjungų atstovai kaltino direktorių manipuliavimu skaičiais, susitarimų nesilaikymu, o kitų trijų sakėsi esantys patenkinti esama situacija ir teigė, kad darbo užmokestis buvo pakeltas laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – SAM) bei profsąjungų pasirašyto susitarimo.

 • Medikų renginyje – Utenos miesto garbės piliečio vardas žydų kilmės išeiviui

  Paskutinio balandžio mėnesio penktadienio vakarą Utenos kultūros centras buvo pilnas išsidabinusių ir šypsenomis pasipuošusių medicinos darbuotojų. Profesinės Lietuvos medicinos darbuotojų šventės proga čia jau tradiciškai susirinko trijų Utenos gydymo įstaigų – VšĮ Utenos ligoninės, VšĮ Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (toliau – Utenos PSPC) ir Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės (toliau – Šv. Klaros ligoninė) – darbuotojai. Šiųmetės šventės pagrindiniu akcentu tapo išskirtinis įvykis – Utenos miesto garbės piliečio vardo suteikimas iš Utenos kilusiam ir JAV šiuo metu gyvenančiam garsiam gydytojui kardiologui Nobelio taikos premijos laureatui Bernardui Lounui.

 • Nuo gegužės didės medikų algos

  Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Seime pristatė medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo priemones, dėl kurių nuo gegužės 1 dienos darbo užmokesčio fondas didės 20 procentų. Būtent dėl tokios sumos buvo sutarta dar praėjusių metų gruodį vykusiose derybose su medikų bendruomene.

 • Mažės eilės pas šeimos gydytojus, gerės medikų darbo sąlygos

  Dvigubai sutrumpinti laukimo eiles pas šeimos gydytojus ir padidinti laiką, kurį medikas gali skirti tiesiogiai pacientui – toks yra vienas iš šios Vyriausybės tikslų. Tam numatyta mažinti gydytojų administracinio darbo krūvį, išplėsti jų komandą bei gerinti ir plėtoti nuotolines paslaugas. Be to, jau nuo gegužės 1 dienos gydymo įstaigų darbuotojams vidutiniškai 20 procentų didėja atlyginimai, kas taip pat turės įtakos medikų situacijos pagerėjimui bei didesnei motyvacijai.

 • Eksliuzyvinės nuotraukos: kaip prieš 100 metų atrodė Lietuvos medikai ir pacientai?

  Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) sveikina kiekvieną Lietuvos žmogų ir kviečia pasižiūrėti, kaip prieš 100 metų atrodė Lietuvos medikai ir pacientai. Vasario 16-osios proga VLK ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas (LCVA) dovanoja virtualią archyvinių nuotraukų parodą „Medicinos pagalbos fragmentai Lietuvoje“.

 • Medikai sprendžia dilemą: emigruoti ar dar tikėti ateitimi

  Sausio 4 dieną Vilniuje nuvilnijo iš anksto organizuotas medikų mitingas „Paskutinis medikų žygis į oro uostą“, kuris buvo skirtas atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį Lietuvos medikų masinę emigraciją dėl socialinių ir ekonominių priežasčių bei valstybinės sveikatos apsaugos politikos sąstingio.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1786
Vakar apsilankė:8387
Šią savaitę apsilankė:32411
Šį mėnesį apsilankė:152878
Viso (nuo 2015-02-16):11370725
Šiuo metu naršo:
87
2019-10-18
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!