Surėmus pečius – už renovaciją
AktualijosSurėmus pečius – už renovaciją
2018 lapkričio 04, Sekmadienis 10:24

Surėmus pečius – už renovaciją

Surėmus pečius – už renovaciją

Specialistų teigimu, vienas aktyviai nusiteikęs daugiabučio namo gyventojas gali paraginti kitus kaimynus pritarti daugiabučio namo atnaujinimui ir inicijuoti susirinkimo organizavimą, kad pajudintų ledus iš vietos. Ką reikia daryti, kad taptum Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau – Programa) dalyviu, kokių veiksmų imtis, nuo ko pradėti ir į ką kreiptis? Apie tai plačiau – šiame straipsnyje.

Svarbu – iniciatyva

Pasak Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) specialistės Reginos Šilinskienės, vienas daugiabučio gyventojas gal ir sunkiai kažką nuveiktų, bet jis gali kalbėtis su savo kaimynais, raginti juos imtis veiksmų, kad būtų pradėta namo renovacija. Jeigu tai bendrija, galima prašyti pirmininko organizuoti susirinkimą, kuriame būtų priimti tam tikri sprendimai. Jei tai įmonės administruojamas daugiabutis – reikėtų kreiptis į administratorių, kuris taip pat gali surengti susirinkimą.
Specialistė sakė, jog Programa ne tik padeda atsinaujinti savo gyvenamąjį būstą, bet ir sustiprina kaimynų ryšius. „Žmonės dažniausiai daug metų gyvena vieni šalia kitų, pažįsta vieni kitus, daugiau ar mažiau vieni su kitais bendrauja. Jei atsiranda tokia iniciatyvinė grupė, ji gali padaryti didžiulę įtaką kitiems", – pasakojo R. Šilinskienė. Anot jos, kai jau ištiriama situacija, kad norinčiųjų atnaujinti namą – dauguma, galima kreiptis į renovacijos administratorių (Utenoje tai – Utenos butų ūkis – aut. past.), kuris turi daug informacijos ir gali pasiūlyti sprendimus bei patarti. Tada jau gali būti priimtas sprendimas dėl tolesnių veiksmų. Jei gyventojų susirinkimas nusprendžia dalyvauti Programoje – ruošiamas investicinis planas ir procesas užsiveda.

Pavyksta perkalbėti

Specialistės teigimu, kai kada iš karto nepritarus renovacijai vis tiek įmanoma pamažu pakeisti gyventojų nuomonę. „Nėra paprasta žmogui suprasti, kad tai yra naudinga jam, jog pasikeis jo gyvenamoji aplinka", – sakė R. Šilinskienė ir pridūrė, kad kai kurie aiškina ir taip šiltai gyvenantys, todėl renovacija jiems esą nereikalinga, o žiemą net laiko atlapotus langus, neva jiems taip karšta. Bet dažnai tokie žmonės nepagalvoja apie savo kaimynus, kurie galbūt atvirkščiai – šąla, ir nesupranta, jog pro atvirus langus jie leidžia pinigus.
Pašnekovė pasakojo, jog žino tokių atvejų, kai administratorius savo iniciatyva parengdavo investicinį planą, sušaukdavo susirinkimą, bet gyventojai renovacijai nepritardavo. Tada, specialistės teigimu, norintieji pradėdavo įkalbinėti nenorinčiuosius ir jiems pavykdavo. „Renovacijos juk reikia ne administratoriui, to reikia visiems namo gyventojams, – dėstė R. Šilinskienė. – Todėl visada yra galimybė susitarti." Specialistė pabrėžė, kad namo atnaujinimui dažniausiai pritaria jauni žmonės, kurie supranta ne tik gražesnės bei taupesnės gyvenamosios vietos naudą, bet ir galimybę tausoti gamtą bei efektyviau naudoti energiją. Nors, anot pašnekovės, tai nėra taisyklė, nes pasitaiko ir itin garbaus amžiaus uteniškių, kurie nori savo būstą atnaujinti ir palikti tvarkingą anūkams ar vaikams. Pasitaiko ir tokių gyvenamųjų namų, kurių gyventojai pas administratorių ateina jau su surinktais parašais ir pareiškia norą dalyvauti Programoje.

Kiekvienam – sava nauda

Uteniškis Danielius sakė, jog, per Uteną nuvilnijus istorijoms apie darbų nevykdančius rangovus, buvo truputį neramu apsispręsti imtis renovacijos, bet norėjosi gyventi šilčiau bei patogiau, o už šilumą mokėti mažiau. Šis noras nugalėjo visas dvejones ir jau kitų metų pavasarį sename Vyturių mikrorajono daugiabutyje turėtų prasidėti atnaujinimo darbai. Vyras pasakojo, kad dabar, kol namas dar neatnaujintas, nors bute pakeisti langai, vėjas kambarius perpučia skersai išilgai. Anot jo, atrodo, lyg sienos būtų kiauros.
Dauniškietis Raimondas prisipažino, jog nebuvo nei už, nei prieš renovaciją. Jų namas taip pat bus greit atnaujinamas, todėl vyras sakėsi dabar laukiantis pokyčių – įdomu, kaip daugiabutis atrodys. „Kaip dauguma kaimynų norėjo, taip ir aš balsavau, – teigė vyras. – Man buvo gerai ir taip, bet gražiau bei šilčiau gyventi, tiesą pasakius, ne pro šalį."
Aukštakalnio gyventoja Agnė pabrėžė, jog buvo kalbų apie renovaciją jų daugiabutyje pradininkė ir iniciatorė. „Užsukdavau į kiekvieną butą ir kalbinau kaimynus pritarti renovacijai, – pasakojo moteris. – Iš pradžių tikrai ne visi sutiko, bet pamažu atsirado vis daugiau norinčiųjų, todėl kitais metais jau laukiame renovacijos."
Uteniškė Aldona prisiminė, kad kaip tik planavo stiklinti savo buto balkoną, kai išgirdo kaimynus šnekant apie renovaciją. Taigi, moteris iškart sutiko su renovacija, nes suprato, kad taip balkono tvarkymas ir stiklinimas jai atsies gerokai pigiau. „Mūsų balkonas buvo stiklintas jau prieš kokius dvidešimt metų, todėl seni mediniai langų rėmai buvo visiškai sutrešę ir perpučiami vėjo, – dalijosi mintimis moteris. – Gyvename viršutiniame namo aukšte, tai į balkoną išeiti buvo neįmanoma, vėjas jausdavosi ir kambariuose."

 

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Praėjusiais metais Utenoje renovuoti aštuoni daugiabučiai

  Lietuvoje daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) mastai nelėtėja – 2019 m. šalyje atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių, arba 9 tūkst. butų, o nuo 2013 m. atnaujinta daugiau kaip 2400 daugiabučių, arba 70 tūkst. butų. Didelį postūmį tam turėjo ir Utena, kurioje pernai buvo renovuoti aštuoni daugiabučiai.

 • Mažėja laiko pateikti paraiškas daugiabučių renovacijai

  Per sausio mėnesį vykstantį paraiškų teikimą kompleksiškai modernizuoti daugiabutį žadama suteikti daugiau nei 150 mln. eurų. Didelė dalis šios sumos – 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų vertės, bus skirta energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Be to, iki liepos 1 d. buvo pratęstas terminas teikti paraiškas mažajai renovacijai – modernizuoti daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas. Paraiškas galima teikti visuose Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) regioniniuose padaliniuose.

 • Kartu su pagreitį įgaunančia daugiabučių renovacija savivaldybės investuoja į šilumos sistemų modernizavimą

  Per paskutinius kelerius metus Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 2 300 daugiabučių. Skaičiuojama, kad pastate įdiegus visas reikalingas energinį efektyvumą didinančias priemones vidutiniškai suvartojama 50–60 proc. mažiau energijos. Miestuose, atnaujinusiuose didelę dalį savo daugiabučių, šilumos vartojimo pokytis jaučiasi ir viso miesto lygmeniu. Kokių iššūkių gali sukelti pastatų atnaujinimas ir kaip jų išvengti, pasakojo sparčiai renovaciją vykdančių rajonų atstovai.

 • Kaimynai renovacijos patirties sėmėsi Utenoje

  Spalio 15–16 dienomis svečiai iš Minsko, Gardino, Mogiliovo savivaldybių, komunalinių paslaugų įmonių atstovai domėjosi renovacijos procesu Lietuvoje. Delegacija iš Baltarusijos į Lietuvą atvyko pasisemti patirties, kaip išvystyti sėkmingą pastatų atnaujinimo programą. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa Lietuvoje įgyvendinama nuo 2004 metų, per šį laikotarpį sukauptas nemažas patirties bagažas, o išmoktomis pamokomis ir gerąja praktika noriai dalijamasi su kitomis šalimis.

 • Kokius darbus turėtų atlikti gyventojai prieš teikdami paraišką daugiabučio renovacijai?

  Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 m. atnaujinta beveik 2 300 daugiabučių pastatų. Renovacijos apimtys ir toliau didėja – Aplinkos ministerija dar kartą kviečia teikti paraiškas ir atnaujinti savo būstą. Į ką turėtų dėmesį atkreipti gyventojai, norintys renovuoti savo daugiabučius?

 • Prasidėjo dar vienas daugiabučių renovacijos etapas: bus skiriamas 150 mln. eurų biudžetas

  Aplinkos ministerija septintą kartą pakvietė gyventojus ir savivaldybes teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti – Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) priims paraiškas iki 2020 m. sausio 31 d. Šiuo metu į daugiabučių modernizavimo programą yra investuota apie 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių renovacijos procesas įsibėgėja – prasidės rangos darbų įgyvendinimas

  Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) šią savaitę pradėjo valstybės paramos sutarčių pasirašymą daugiabučių atnaujinimo projektams. Tai antras daugiabučių atnaujinimo etapas, einantis po kvietimo teikti paraiškas. Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą nuo 2013 m. Lietuvoje iš viso atnaujinta 65 tūkst. butų – investicijos į šių namų atnaujinimą siekia daugiau nei 700 mln. eurų.

 • Daugiabučių gyventojai įvardijo, kas pagerintų gyvenimo kokybę

  Vis daugiau lietuvių svarbi ne tik jų individualaus gyvenamojo būsto kokybė, bet ir greta esanti aplinka: kiemas, gatvė, šalia esančios erdvės. Šiemet atlikta tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa parodė, kad daugelio daugiabučių gyventojų gyvenimo kokybę pagerintų ne tik renovuotas daugiabutis, bet ir sutvarkyta asfalto danga kiemuose, tvarkingi šaligatviai bei padidinta automobilių stovėjimo aikštelė.

 • Startuoja dar vienas daugiabučių renovacijos etapas

  Šiomis dienomis jau startuoja dar vienas šalies daugiabučių renovacijos etapas, prasidėjęs Aplinkos ministerijos praėjusią vasarą paskelbtu kvietimu teikti paraiškas valstybės paramai pagal daugiabučių modernizavimo programą. Šią programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra pradėjo pasirašinėti valstybės paramos sutartis konkretiems projektams įgyvendinti.

 • Švenčionių savivaldybė dalijasi gerosios kvartalinės renovacijos pavyzdžiais

  Visoje Lietuvoje pagreitį įgauna Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prioritetinė kryptis – kvartalinė renovacija. Jos tikslas – ne tik modernizuoti pavienius pastatus, bet ir įtraukti visą infrastruktūrą, esančią aplink. Vienus iš geriausių rezultatų šiuo metu demonstruoja Švenčionių savivaldybė, kuri prie renovuojamų kvartalų dar papildomai integruoja ir daugiau miesto infrastruktūros atnaujinimo projektų.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:2911
Vakar apsilankė:8640
Šią savaitę apsilankė:40635
Šį mėnesį apsilankė:220092
Viso (nuo 2015-02-16):12270442
Šiuo metu naršo:
135
2020-01-24
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!