Kapinės Utenoje – nuo mirusiųjų miestelio iki kovos ringo
AktualijosKapinės Utenoje – nuo mirusiųjų miestelio iki kovos ringo
2018 spalio 30, Antradienis 14:35

Kapinės Utenoje – nuo mirusiųjų miestelio iki kovos ringo

Kapinės Utenoje – nuo mirusiųjų miestelio iki kovos ringo
 • Deimantė KAZOKAITĖ
 • 12 foto
 • Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Ketvirtadienį – Visų šventųjų diena, penktadienį – Vėlinės. Abi šios šventės visuomenėje neretai minimos kaip viena. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, pirmosiomis lapkričio mėnesio dienomis žmonės laikosi rimties, lanko mirusiųjų amžinojo poilsio vietas, degina žvakes, meldžiasi. Jūsų dėmesiui – pasakojimas apie Utenos miesto naujosiose kapinėse esantį atskirą vienišų mirusiųjų miestelį bei žvilgsnis į kapinių prižiūrėtojos kasdienybę.

Daugiau apie tai skaitykite trečiadienio laikraštyje „Utenos diena".

Autorės nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Mirusiųjų pasaulį sudrumstė vandalų siautėjimas

  Išversti septyni paminklai, nuniokoti kapai, išdaužy­tos gėlių vazos ir stiklinės žvakės – tokius vaizdus pir­mąją šių metų dieną atvykę aplankyti artimųjų kapų išvydo uteniškiai. „Baisu. Sunku įsivaizduoti, kas deda­si Utenoje. Tokį vandalizmo atvejį regiu pirmą sykį“, – susijaudinęs kalbėjo Užpalių gatvėje esančiose sentikių kapinėse sutiktas garbaus amžiaus vyras, kuris apie šį įvykį sužinojo sausio 2 dieną ir atėjo pasižiūrėti, ar ne­nukentėjo jo artimiausių žmonių kapas.

 • Vyžuoniškiai žengia pirmieji: naujos kapinės turės kolumbariumą

  Panašu, kad vyžuoniškiai pirmieji Utenos rajone galės didžiuotis turintys kolumbariumą. Lietuvoje mirusiųjų laidojimas kolumbariumuose kol kas labai vangiai skverbiasi į provinciją ir vis dar užleidžia vietą tradiciniam laidojimo būdui. Tačiau naujas kapines projektuojantys architektai, žvelgdami į netolimą ateitį, mato viziją – vis labiau populiarėjantį laidojimą kolumbariumuose. Planai plėsti gražioje ir ramioje vietoje įsikūrusias Vyžuonų kapines tampa realybe: šių metų kovo mėnesį prasidėję darbai bus užbaigti kitąmet, o šalia pagrindinių kapinių bus įrengta daugiau nei 300 papildomų laidojimo vietų.

 • Kapines tenka vaduoti nuo gausaus Vėlinių palikimo

  Aplinkos ministerija kreipiasi į šalies savivaldybes ir seniūnijas, kad jos skirtų reikiamą dėmesį kapinėse po Vėlinių susikaupusioms atliekoms sutvarkyti. „Kol nesusiklostys tradicija santūriai pagerbti mirusiųjų atminimą – uždegant vieną, o ne tuziną žvakių, padedant kuklią rudens puokštę, o ne mažiausiai tris chrizantemų vazonėlius, tol mūsų kapines po Vėlinių teks vaduoti nuo atliekų antplūdžio", – sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

 • Intelektualaus duobkasio mirusieji sapnuose nelanko

  Sunku būtų atrasti suaugusįjį, niekuomet nebuvusį laidotuvėse – liūdesiu persmelktoje ceremonijoje, per kurią rimtimi, malda ir ašaromis į amžinybę palydimi artimi žmonės. Tądien visų, panorusių atsisveikinti su velioniu, dėmesį patraukia ir duobkasiai. Liedami prakaitą prie kapo duobės ištvermingi vyrai girdi susirinkusiuosius aptarinėjant ne tik asmeninius reikalus ar orą, bet ir jų nelengvą darbą. Vienoje iš ritualines paslaugas teikiančių įmonių trejus metus dirbantis jaunas uteniškis griauna visus su duobkasio amatu susijusius mitus. Savo vardo nenorėjęs atskleisti „Utenos dienos" pašnekovas laisvalaikiu skaito filosofines knygas, užsiima savanoriška veikla ir siekia universitetinio išsilavinimo.

 • Pataria kapines pradėti lankyti jau šį savaitgalį

  Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria jau šį savaitgalį pradėti lankyti kapines – taip būtų išvengiama didelių spūsčių keliuose.

 • Neužgeskit atminties žiburėliai! Paminklai Žaibiškių kaimo kapeliuose

  Senosios kaimų kapinaitės. Užmirštos, nelankomos, užaugusios krūmais ir brūzgynais. Vienose nelaidojama daugiau nei šimtas metų, kitose ilsisi slapčia nuo budelių užkasti pokario kovose žuvę partizanai. Tai mūsų tautos istorija, mūsų senoliai, mūsų giminės pradininkai, nulydėti su kasdieniais vargais ir džiaugsmais, su nugyvento ar vos prasidėjusio gyvenimo saulėtekiais, su niekieno neužrašytais atsiminimais, kurie gal tik retkarčiais melsvomis ugnelėmis plevena virš bevardžių kauburėlių.

 • Kapinės – ne vieta pasivažinėjimams

  Nors kapinės nuo seno laikomos amžino poilsio vieta, kurioje lankantis privaloma laikytis rimties, Padbuožės kaime esančios naujosios Utenos miesto kapinės su ramybe nelabai asocijuojasi: dalis piliečių, nepaisydami, kad šalia kapinių įrengtos net dvi automobilių stovėjimo aikštelės, pastatyti eismą kapinėse draudžiantys ženklai, pamerkti gėlės žiedą, uždegti žvakutę ar šiaip parymoti prie artimųjų kapų privažiuoja mašinomis. Toks įžūlus kapinių lankytojų elgesys, nepagarba mirusiesiems piktina ne vieną uteniškį – neseniai Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas sulaukė jų prašymo atkreipti dėmesį į šią jau įsisenėjusią problemą. Gyventojų pastabos paskatino savivaldybės vadovus priimti sprendimą dėl tvarkos sugriežtinimo minėtose kapinėse.

 • Naujų kapinių era prasidėjo – automobiliu iki pat kapo

  Senosios lietuvių kapinės, rūpestingai dengiamos aukštų medžių ir tankių brūzgynų, vienos po kitų skelbiamos nebeveikiančiomis, o tarp kryžių ar kuklių paminklų išsiraizgiusius bebaigiančius užželti takelius tik intuityviai suranda retkarčiais ten užsukančių lankytojų koja. Prasidėjo naujų kapinių era – erdvių, šviesių, su įrengtais patogiais plačiais takais, kuriais lietuviai automobiliais rieda lyg vieškeliais, keldami dulkių uždangą saulei šviečiant ar riebiais purvo kąsniais pavaišindami šalia takų stovinčius paminklus lyjant.

 • Informacija apie kapines – kiekvienos savivaldybės svetainėje

  Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtus reikalavimus, kaip savivaldybės turi sudaryti kapinių sąrašus ir juos skelbti savo interneto svetainėse.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:519
Vakar apsilankė:11826
Šią savaitę apsilankė:24523
Šį mėnesį apsilankė:112934
Viso (nuo 2015-02-16):14136926
Šiuo metu naršo:
67
2020-07-15
MENŲ KALVĖ – Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!