Asmeninių ir smulkiojo verslo finansų valdymo ypatumai

Viena iš pagrindinių taisyklių, kuria turėtų vadovautis kiekvienas verslo savininkas, yra nemaišyti savo verslo ir asmeninių finansų. Tačiau pakankamai dažnai verslo savininkai gerokai peržengia šią ribą ir visiškai pamiršta apie atskirtį tarp asmeninių ir verslo finansų. Ir tai tikrai nereiškia, kad jie nemoka valdyti ir vystyti savo verslo. Jie gali būti nuostabūs ir labai sumanūs verslininkai, tačiau jie savo pinigus valdo neatsargiai ir neveiksmingai.

Tiesą sakant, labai daug verslo savininkų, kurie yra ypatingai darbštūs žmonės, leidžia sau su savo asmeniniais finansais elgtis pakankamai aplaidžiai: jie išleidžia pernelyg daug, jie neturi pakankamai lėšų savo pensiniam amžiui ir jie atlieka labai rizikingas investicijas (arba laiko savo pinigus banke ir negauna jokių palūkanų).

Asmeniniai finansai – kaip juos suvaldyti

Todėl jei jūs esate verslo savininkas, būtų labai naudinga ir pravartu daugiau dėmesio skirti savo asmeniniams finansams. Trumpiau tariant, verslininkui yra svarbu ne tik suvaldyti savo verslo pinigus, tačiau taip pat ir savo asmeninius finansus.

Nenumatytiems atvejams skirtos santaupos

Asmeninių finansų planuotojai rekomenduoja turėti nenumatytiems atvejams skirtą fondą, kurį sudarytų nuo trijų iki šešių mėnesių pragyvenimui skirtų išlaidų suma (po mokesčių). Taigi, ar esate tokį fondą suformavę? Ar esate pasiruošę nenumatytiems atvejams, kuomet staiga prireikia papildomų lėšų? Tuo tarpu, jei jūs esate verslo savininkai, jums gali reikėti netgi didesnio nenumatytiems atvejams skirto fondo – ypač, jei jūsų verslo generuojamos pajamos tiesiogiai priklauso nuo sezono ir nėra pastovios.
Kas, jei jūs staiga prarasite savo didžiausią klientą ir jūsų įmonės pajamos reikšmingai sumažės? Pagalvokite, kiek laiko tokiu atveju jūs galėtumėte išsilaikyti iš savo asmeninių santaupų, skirtų nenumatytiems atvejams? Šiuo atveju iš tokių santaupų nėra siekiama užsidirbti. Jos tiesiog būna skirtos padengti išlaidas, kurios atsiranda visiškai netikėtai. Turint nenumatytiems atvejams skirtą fondą galima jaustis ramesniems ir labiau pasitikėti savo priimamais sprendimais. Jei jūs žinosite, kad net ir susidūrus su nenumatytais sunkumais pajėgsite išgyventi, galėsite lengviau susitelkti į savo verslo plėtrą.

Rūpinkitės savo asmeniniu kredito reitingu

Kredito reitingas yra labai svarbus kiekvienam smulkiam verslui, tačiau lygiai taip pat yra svarbu turėti ir solidų asmeninį kredito reitingą. Tai reiškia, kad visus mokesčius turite sumokėti laiku. Net jei jūs turite mažiau lėšų ir turite gyventi susiveržę diržus, labai svarbu atlikti bent minimalią kreditinės kortelės įmoką nei ją praleisti ar sumokėti pavėluotai.
Be to, labai svarbu kontroliuoti ir savo turimų asmeninių finansinių įsipareigojimų dydį. Geriausia, jei jis neperžengtų 30 % visų jūsų gaunamų mėnesinių pajamų. Tokiu atveju jūs galėsite išsaugoti aukštesnį asmeninį kredito reitingą. Turėdami gerą asmeninį kredito reitingą jūs taip pat galėsite pagelbėti ir savo verslui – ypač, jei jūsų verslas vis dar nėra suformavęs savo gero kredito reitingo. 

Taupykite pensiniam amžiui

Smulkiojo verslo savininkai labai dažnai didžiąją savo gaunamo pelno dalį investuoja atgal į savo verslą, tačiau nereikėtų pamiršti ir savo pensinio amžiaus. Paprastai žmonės mano, kad bet kuriuo atveju suspės visu tuo pasirūpinti, nes iki pensinio amžiaus jiems yra likę dar labai daug laiko, tačiau laikas bėga gerokai greičiau nei mes norėtume. Ir nesirūpinant savo pensiniu amžiumi jauname amžiuje, neilgai trukus galima suprasti, jog prabėgo per daug laiko ir nėra pasiruošta pensijai. Taigi, net jei vystote savo verslą, neturėtumėte pamiršti taupyti ir savo pensiniam amžiui.

Investuokite atsižvelgiant į rizikos tolerancijos lygį

Kai taupysite savo pensiniam amžiui, būkite tikri, kad jūsų investicijos yra diversifikuotos ir atitinkančios jūsų rizikos tolerancijos lygį. Turite suprasti, kad kiekvieno žmogaus tolerancija rizikai yra skirtinga. Ir tam neabejotinai didelės įtakos turi tiek žmogaus amžius, tiek ir gaunamų pajamų dydis. Pavyzdžiui, jei jūs esate pakankamai jauni ir iki pensinio amžiaus jums yra likę bent keli dešimtmečiai, akivaizdu, kad jūsų tolerancijos lygis bus didesnis. Tokiu atveju didesnę dalį lėšų galite skirti investavimui į akcijas. Nors akcijos yra rizikinga investicija, paprastai ilguoju laikotarpiu ji gali pasiūlyti didesnę investicinę grąžą.

Ieškokite profesionalios pagalbos

Visuomet yra naudinga pasitarti su asmeninių finansų patarėju, kuris galėtų jums pateikti daugiau profesionalių patarimų ir nukreiptų teisinga linkme. Be to, tokiu būdu jūs galėsite lengviau pamatyti tai, ko iki šiol neįžvelgėte ir apie ką nežinojote. Tai reiškia, kad visuomet verta sulaukti ir nuomonės iš šalies. Ką jau kalbėti apie tai, kad profesionalų pagalba jūs galėsite išspręsti ir jums iškylančius svarbius finansinius klausimus.

Smulkiojo verslo finansai – ką naudinga žinoti

Smulkiojo verslo savininkams suvaldyti savo įmonės finansus gali būti pakankamai didelis iššūkis. Paprastai priežastis, kodėl smulkusis verslas būna sėkmingas, slypi verslo savininko gebėjime pasiūlyti aukštos kokybės produktus ar paslaugas pačiu tinkamiausiu būdu. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad jei pradedamos generuoti vis didesnės pajamos, tampa ypatingai svarbu pasirūpinti ir savo verslo finansais. Tai reiškia, kad kiekvienas verslo savininkas turėtų gilinti savo žinias finansų valdymo srityje ir užtikrinti, kad verslo pinigai būtų paskirstomi teisingai.

Sumokėkite sau

Jei jūs vystote savo smulkųjį verslą, neretai gali kilti noras visus savo pinigus sugrąžinti atgal į verslą ir tokiu būdu stengtis paspartinti verslo augimą. Ir nors papildomas kapitalas visuomet gali būti naudingas spartesniam verslo augimui, vis dėlto smulkiojo verslo savininkai neturėtų pamiršti ir apie save. Būtina užtikrinti, kad tiek verslo, tiek ir asmeniniai finansai būtų tvirti ir stabilūs.
Pastebima, kad nemaža dalis smulkiojo verslo savininkų ilgą laiką vengia sau mokėti, nes jie tiki, jog labai svarbu kaip įmanoma greičiau išvystyti verslą ir užtikrinti jo sklandų veikimą. Tačiau jei vis dėlto nutinka taip, kad verslui nepasiseka, verslo savininkas taip ir lieka niekuomet negavęs jokių pajamų iš savo verslo. Todėl niekuomet negalima pamiršti, kad jūs esate savo verslo dalis ir jums turi būti kompensuota už jūsų atliekamą darbą.

Investuokite į plėtrą

Kaip jau buvo minėta, labai svarbu sumokėti sau. Tačiau taip pat ne ką mažiau svarbu dalį lėšų atidėti įmonės plėtrai ir augimui. Tokiu būdu galima užtikrinti, kad verslas judės pirmyn ir jums bus lengviau pasiekti užsibrėžtus verslo tikslus. Trumpiau tariant, niekuomet negalima pamiršti galvoti apie savo verslo ateitį.
Smulkusis verslas, kuris nori nuosekliai augti, plėstis, pritraukti daugiau naujų darbuotojų ir parodyti savo tikrąsias galimybes rinkai, privalo galvoti apie sprendimus, kurie galėtų paskatinti verslo augimą. Tai vertina ir patys klientai, kadangi tokiu atveju gerėja paslaugų kokybė. Be to, darbuotojai taip pat jaučiasi geriau, nes žino, kad į įmonę yra investuojama siekiant, kad ji augtų ir būtų vis stabilesnė. Todėl jei vystote savo nuosavą verslą, pasistenkite suformuoti planą, kurio pagalba galėtumėte sistemingai plėstis.

Pasirūpinkite veiksminga sąskaitų apmokėjimo strategija

Kiekvieno verslo savininkas savo vykdomoje komercinėje veikloje susiduria su klientais, kurie reguliariai vėluoja apmokėti jiems pateiktas sąskaitas. Tai labai kenkia verslui – ypač, jei nėra išvystyta veiksminga sąskaitų apmokėjimo strategija, kuri padėtų apmokėjimus gauti laiku. Taigi, verslo finansų valdymas yra neatsiejamas ir nuo sąskaitų apmokėjimų valdymo. Jei jūsų įmonės išrašomos sąskaitos nebus apmokamos laiku ir tai kartosis pernelyg dažnai, galite susidurti su labai rimtomis finansinėmis problemomis, kuomet ir jums patiems taps sudėtinga apmokėti pagrindines jūsų verslui tenkančias sąskaitas.
Dėl šios priežasties jūs turėtumėte apgalvoti strategiją, kuria vadovaudamiesi galėtumėte laiku sulaukti jūsų įmonės išrašomų sąskaitų apmokėjimo. Pavyzdžiui, galite prašyti klientų jiems pateiktas sąskaitas apmokėta iš anksto ir tik tuomet pradėti teikti paslaugas ar parduoti prekes. Tokiu būdu jūs galėsite išvengti sąskaitų apmokėjimo vėlavimų ir išsaugosite stabilią savo įmonės finansinę situaciją.

Sekite įmonės finansines ataskaitas

Tai yra labai akivaizdus patarimas, tačiau jis yra vienas iš pačių svarbiausių, kurio jokiu būdu neturėtų pamiršti nei vienas verslo savininkas. Turėtumėte pasistengti kaip įmanoma daugiau dėmesio skirti savo įmonės finansinių ataskaitų sekimui ir jose pateikiamos informacijos vertinimui. Kuo dažniau tai darysite, tuo lengviau jums bus suprasti, kokioje finansinėje padėtyje yra jūsų verslas ir kaip jam iš tikrųjų sekasi. Be to, tokiu būdu jums bus lengviau nustatyti padarytas klaidas ir suprasti ar jūsų įmonėje nėra vykdoma neteisėta veikla.
Bet kuriuo atveju, jei kiekvieną mėnesį žinosite, kokios buvo jūsų įmonės įplaukos ir patirtos išlaidos, galėsite lengviau planuoti savo įmonės finansus ir pajėgsite paprasčiau priimti veiksmingus sprendimus, padedančius jūsų verslui plėstis.

Atsižvelkite į investicinės grąžos rodiklį

Kuomet jūs investuojate į tam tikras rinkodaros priemones ar kitus sprendimus, kurie yra svarbūs jūsų verslo plėtrai, jo žinomumo didinimui ir klientų pritraukimui, jūs visuomet turėtumėte labai didelį dėmesį skirti investicinės grąžos rodikliui (ROI). Trumpiau tariant, jūs turite žinoti, kokia yra kiekvienos jūsų investicijos grąža. Tik tokiu būdu jūs galėsite suprasti, kokie sprendimai jūsų verslo atveju yra veiksmingi, o kurių jums vertėtų atsisakyti.
Egzistuoja daugybė būdų, kaip verslas gali paskirstyti savo pinigus, tačiau tikrai ne kiekvienas iš jų yra veiksmingas ir pasižymintis didele investicine grąža. Prarasti savo pinigus yra labai paprasta ir lengva. Tai galima padaryti akimirksniu. Tačiau uždirbti pinigus paprastai būna labai sunku ir tai pareikalauja nemenkų laiko sąnaudų. Todėl labai svarbu, kad jūs nepamirštumėte apie investicinės grąžos rodiklį.

Išsiugdykite gerus finansų valdymo įpročius

Labai naudinga išsiugdyti gerus ir teisingus finansų valdymo įpročius – nepaisant to, ar tai būtų kassavaitinė finansinių ataskaitų peržiūra, ar reguliarus patikrinimas, ar visos įmonės išrašytos sąskaitos yra apmokėtos laiku. Tokiu būdu jums turėtų būti lengviau apsaugoti savo įmonės finansinę padėtį ir užkirsti kelią galimoms rimtoms verslo problemoms.
Pakankamai dažnai smulkiojo verslo savininkai būna susitelkę tik į paslaugų teikimą ar prekių pardavimą, t.y. į pagrindinę savo įmonės veiklą. Tačiau tokiu atveju jie pamiršta apie teisingus finansų valdymo įpročius, o tai reiškia, kad dėl to nukenčia ir jūsų įmonės finansinė padėtis. Nors nuolatos stebėti savo įmonės finansinius duomenis tikrai nėra įdomu ir malonu (ypač, jei reikalai nesirutulioja būtent taip, kaip norėtųsi), vis dėlto tai daryti yra būtina.

Planuokite į priekį

Visuomet atsiranda naujų verslo problemų, kurias reikia išspręsti čia ir dabar, tačiau, kai yra kalbama apie verslo finansus, juos būtina planuoti į priekį.

Gali būti aktualus faktoringas

Nėra pranešimų, kad būtų rodomas

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Aktualijos

Featured

Ignalinos naujienos

Indraja

Įvairenybės

Jaunimas