Keramikas Giedrius Mazūras: „Mano menas turi prasmę ir paskirtį“
2015 rugpjūčio 06, Ketvirtadienis 09:26

Keramikas Giedrius Mazūras: „Mano menas turi prasmę ir paskirtį“

Keramikas Giedrius Mazūras: „Mano menas turi prasmę ir paskirtį“
 • Brigita KATINAITĖ
 • 22 foto

Vos įsukus į Giedriaus Mazūro sodybos kiemą Antalgėje, tampa akivaizdu, jog čia šeimininkauja menininkas. Kartu su šeima gyvenantis keramikas noriai demonstruoja per ne vienerius metus sukauptus darbus, kurių pilna tiek namuose, tiek į dirbtuves paverstoje daržinėje.

Pradėkime nuo pradžių. Ar tiesa, jog įkvėpimą perėmėte iš tėvo, žinomo menininko Vitalijaus Mazūro?

Žinoma, tėvai turėjo įtakos mano pasirinkimui, tačiau visą vaikystę buvau draskomas − tėvas norėjo palenkti į dailę, o motina − į muziką.

Ar galima sakyti, jog tėvas šią kovą laimėjo?

Ne visai. Tėvo liepiamas lankiau dailės mokyklą, bet man nelabai patiko, tad būdamas antroje klasėje nusprendžiau mesti. Sustabdė atsitiktinumas – kaip tik tuo metu atsirado keramikos pamokos bei mokytojas Ramūnas Grikevičius. Jis nebuvo iš tų, kuris nuolat stebi savo mokinius ar kišasi, kai jie dirba, bet būtent tuo mane ir patraukė – savo ramybe. Manau, jis turėjo įtakos tam, kad susižavėjau keramika.

Studijavote Danijoje ir Austrijoje, nemažai Jūsų darbų saugoma užsienyje, mėgstate dalyvauti meno konferencijose svetur. Kas priverčia sugrįžti atgal į gimtinę?

Kai aš grįžau iš užsienio, man buvo 25-eri metai ir jau norėjosi nuolatinės gyvenamosios vietos. Čia gyveno mano močiutė, jai nuolat reikėjo pagalbos sodyboje, tad taip ir pasilikau. Tiesa, mėginau susirasti darbą Panevėžyje, bet nepavyko, o gyventi užsienyje tiesiog nenorėjau.

O kodėl pasirinkote nelengvą mokytojo kelią?

Man tikrai patinka ši specialybė, be to, tiek mano seneliai, tiek tėvai taip pat buvo mokytojai – tai galima vadinti ir šeimos tradicija. Dabar mokytojauju Utenos dailės mokykloje, taip pat savo dirbtuvėse vedu kursus norintiems išmokti lipdyti, pasigaminti suvenyrų. Man ši veikla maloni.

Dažniausiai esate įvardijamas kaip keramikas, tačiau Jūsų kūryba kur kas platesnio pobūdžio, tiesa?

Aš žaviuosi moliu ir jo galimybėmis. Pavyzdžiui, sunku patikėti, jog anksčiau moterys prisilipdžiusios molinių indų dėdavo juos į krosnį, o ištraukusios merkdavo į paplavų kibirą su burokėlių raugu ir taip išgaudavo nuostabiausius raštus. Tačiau aš nesu tik keramikas, taip pat dirbu su medžiu ir net užsiimu netradicine veikla, tokia kaip video menas.

Video menas – kas tai?

Šia veikla užsiėmiau tuomet, kai buvau Panevėžyje. Kartu su tais laikais gerai žinomu video menininku Andriumi Kviliūnu sumąstėme įdomų projektą – sukonstravome du didelius ratus, juos sujungėme, prie rankenos pritaisėme kamerą ir baisiai tarškėdami važinėjome su tais ratais Laisvės aikštėje. Savo pasirodymo metu filmavome aplinkinių reakcijas, o vėliau iš gautos medžiagos sulipdėme filmuką. Su tuo filmu Andrius Kviliūnas dalyvavo ne viename konkurse. Tai ir yra video menas.

Jūsų darbai eksponuojami visai neseniai įrengtoje stiklo vitrinoje šalia Utenos kultūros centro. Kodėl būtent Jūsų ir kaip iš savo galybės darbų atrinkote vertus ekspozicijos?

Kiek man žinoma, pirmiausia buvo planuojama eksponuoti Jono Šimonėlio stiklo skulptūras, bet kadangi niekas neketino meno kūrinių apdrausti, J. Šimonėlio sūnus nesutiko. Tuomet pasiūlymą gavau aš ir sutikau, nes manau, kad kūrinio vagystė irgi yra savotiškas įvertinimas. Kalbant apie atranką, visada rimtai žiūriu į įvairias parodas, atrinkdamas darbus viską apsvarstau, dažnai tariuosi su žmona, kuri yra architektė. Šiuo atveju svarbiausi turbūt buvo skulptūrų matmenys – kūriniai turėjo tikti vitrinai.

Sulaukėte spaudos dėmesio 2013 metais, kai savo kiemą papuošėte 50 centimetrų aukščio moline Andriaus Užkalnio skulptūra. Kur ji dabar?

Aš ją pardaviau aukciono metu, o lėšos buvo skirtos grupei BLUE/YELLOW, remiančiai platų karinių dalinių spektrą Ukrainoje. Taip pat buvau nulipdęs Žilvino Grigaičio skulptūrą, bet ji taip pat jau iškeliavusi – atidaviau ją pačiam Žilvinui.

Kai kas mano, jog menas yra tik emocijų išraiška be paskirties. Ar Jūsų kūriniai turi prasmę?

Aš vadovaujuosi posakiu „Jei gali nedaryti, tai ir nedaryk". Aš negaliu nedaryti, tad mano darbai nėra tik emocijos, jie turi prasmę. Aš kuriu ne tik skulptūras, bet ir keramikinius šviestuvus, kriaukles, indus, rėmus veidrodžiams, suvenyrus, tad, akivaizdu, jog mano menas yra pritaikomas ir praktiškai.

K. Bieliauskaitės nuotr.


                                                                                                                                    

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Žinomo menininko namuose – ir keramikos dirbtuvės, ir skulptūrų parkas

  Antalgės pakraštyje, senų medžių apsuptyje, stūkso sodyba, o šiek tiek kairiau atsiveria plyna erdvė aplink netoliese telkšantį tvenkinį. Šiame beveik natūralios gamtos plote kuriasi keramiko Giedriaus Mazūro skulptūrų parkas. Šiuo metu čia savo vietas surado keturios skulptūros, kurių kiekviena pasižymi savitais, išskirtiniais bruožais ir turi savą atsiradimo istoriją, o per penkerius metus menininkas žada čia įkurdinti iš viso dešimt – anot jo, optimalų skaičių šiai erdvei – meno kūrinių.

 • Keramikos studijos įkūrėjas svajoja apie kūrybinę laisvę

  Daugiau nei prieš porą metų Antalgėje įsikūrusi Giedriaus Mazūro keramikos studija vilioja ne tik uteniškius, bet ir atokesniuose rajono kampeliuose gyvenančius žmones. Kiekvieną trečiadienį atvyksta norintys išmokti nusilipdyti vieną kitą dirbinį, puikiai praleisti laiką ramioje aplinkoje, pripildytoje ramios muzikos garsų.

 • Atidaryta jaunųjų keramikų paroda

  Šiuo metu ir iki kovo 31 dienos Smėlio bibliotekoje eksponuojama Jaunimo mokyklos Laisvalaikio skyriaus keramikos būrelio mokinių Adrijos Rastenytės, Igno Jakšio bei jų mokytojos Jovitos Paukštytės keramikos darbų paroda.

 • Utenos krašto kūrėjas Giedrius Mazūras

  Portale udiena.lt pristatome Utenos krašto kūrėjus. Kviečiame aktyviai domėtis jų kūryba ir gyvenimu. Šį kartą kviečiame trumpai susipažinti su skulptoriumi, keramiku, dailės mokytoju GIEDRIUMI MAZŪRU. Kviečiame būti aktyviais ir siųsti į el. paštą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. Jus dominančius klausimus šiam Utenos krašto kūrėjui iki rugpjūčio 1 dienos, o atsakymus į klausimus pateiksime vėliau.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

test_gemius

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:8043
Vakar apsilankė:7200
Šią savaitę apsilankė:8043
Šį mėnesį apsilankė:253137
Viso (nuo 2015-02-16):12303487
Šiuo metu naršo:
126
2020-01-27
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!