Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda
KultūraLeliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda
2018 rugpjūčio 13, Pirmadienis 14:24

Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda

Leliūnuose – nauja neįprastų keramikos darbų paroda
 • 10 foto

Praėjusios savaitės pabaigoje Vytauto Valiušio keramikos muziejuje Leliūnuose atidaryta keramikės Rūtos Šipalytės keramikos darbų paroda „Miestai. Keliaujantys namai“. Ši paroda – autorės naujausio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ fragmentų ir ankstesnių kūrinių susijusia tema derinys. Kaip „Utenos dienai“ prisipažino pati parodos autorė, jos kūriniuose architektūra atsirado ne visai atsitiktinai, nes menininkės tėvai – architektai.

Namai – tarsi gyvi
Pasak keramikės, meninio projekto „Miestai. Keliaujantys namai“ temą suponavo ir šiuolaikinio pasaulio dinamiškumas, jo poveikis visoms žmogiškosios būties sferoms. Projektu siekiama žvilgtelėti į urbanizacijos bei technologijų bumo įtaką kasdienybei, laiko ir erdvės santykio kaitą, kai informacijos perpildytoje sociokultūrinėje erdvėje geografiniai atstumai netenka reikšmės, o gyvenimas tampa ypač judriu, skatinančiu nuolatinę kūrybinės ir gyvenamosios erdvės kaitą. „Tokiame kontekste ryškėja klausimas, kur yra tikrieji namai. Savo kompozicijomis svarstau, kiek žmogui svarbu išsiugdyti vidinių namų pajautą, ar dažnai pasaulio pilietis ilgisi savo namų. „Keliaujantys namai“ yra „vidiniai namai“ – tai, ką mes turime omenyje sakydami: „Esu namie“, – tvirtino R. Šipalytė. – Būdama svečiose šalyse kartais pasijuntu netvirtai, reikia laiko prisitaikyti prie naujos realybės. Tuomet man svarbu „grįžti į namus“, aktualizuoti jausmą „esu namie“, išlaikyti savo kultūrinį identitetą, o praturtinus jį naujomis patirtimis neprarasti autentiškumo. Todėl pajauta „esu namie“ keliauja kartu su manimi visur po pasaulį – didžiulius miestus, meno centrus ir pan.“

Anot R. Šipalytės, namas, avilys, buveinė visuomet asocijuojasi su gyvybingumu, jaukumu, saugumu. Tokiame kontekste namai įsikūnija asmenyje, tampa tarsi gyvais, ir keliauja mumyse visur ir visada; jie keliauja kitoje žmogaus dimensijoje, kitoje realybėje – žmogaus širdyje. „Šios kelionės dovanoja daugybę išgyvenimų, asociacijų, kurias perteikiu kompozicijose „Keliaujantys namai“, „Visada su manimi“, „Ten ir čia“, „Ateinu“, „Viduje“, „Žydintys“, „Ilgai laukus dar palauk“ ir kitose“, – sakė R. Šipalytė.

Paroda Leliūnuose veiks iki rugsėjo 5 dienos, vėliau menininkės darbus bus galima išvysti įvairiose erdvėse Utenoje.

Apie autorę
R. Šipalytė gimė 1973 metais Vilniuje. 1992–1998 metais studijavo Keramikos katedroje Vilniaus dailės akademijoje. Šiuo metu ji – menų magistrė. Nuo 1999 metų R. Šipalytė – Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

R. Šipalytė nuo 1994 metų dalyvauja parodose ir simpoziumuose Lietuvoje, Airijoje, Belgijoje, Čekijoje, Estijoje, Italijoje, Kroatijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Suomijoje, Vokietijoje, JAV, Kanadoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje ir Taivane, yra surengusi 10 personalinių parodų. Tarp daugelio jos laimėjimų žymiausi yra šie: 2000 metais laimėjo stipendiją ir tobulinosi Šiaurės Šalių meno centre „Nordisk Kunstnarsenter Dalsåsen“ Norvegijoje, 2008 metais laimėjo finalininko prizą konkursinėje keramikos parodoje „Taivano keramikos bienalė 2008“ Yingge keramikos muziejuje, 2009 metais laimėjo finalininko prizą trečiajame tarptautiniame postmoderniosios keramikos festivalyje „Ceramica multiplex 2009“ Varaždino miesto muziejuje Kroatijoje, 2010 metais buvo atrinkta atstovauti Lietuvos keramikams ir sukūrė kūrinius Rytų Europos keramikos muziejui FuLe tarptautiniame keramikos meno muziejų centre Fupinge, Kinijoje, 2015 metais garbės atžymėjimas 8-osios tarptautnės Gyeonggy keramikos bienalės tarptautinio konkurso parodoje Ičeone Pietų Korėjoje, 2018 metais laimėjo bronzos apdovanojimą tarptautinėje kategorijoje 2-oje Latvijos tarptautinėje keramikos bienalėje Mark Rothko meno centre Daugpilyje.

R. Šipalytė yra sukūrusi nemažai kūrinių viešiems ir privatiems interjerams. Jos darbų yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Kroatijos, Norvegijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir Taivano muziejų ir meno galerijų kolekciniuose rinkiniuose, privačiose kolekcijose Norvegijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, JAV, Taivane. Dailininkės kūriniai yra patekę į Lietuvos ir užsienio leidinius. Iš svarbesnių – knygos „500 Plates & Chargers. Innovative Expression of Function&Style“ ir „500 Ceramic sculptures. Contemporary Practice, Singular Works“.

Parengė Vytautas RIDIKAS, autoriaus nuotr.

Susiję įrašai (pagal žymę)

 • Keramikė Lina Bekerienė gyvenimą susikūrė sename malūne

  Vaizdingame Anykščių rajono kampelyje įsikūrusi menininkė keramikė Lina Bekerienė gyvena ramų gyvenimą ir turi puikią galimybę kasdien savo dirbtuvėlėse pasinerti į kūrybą. Malūnas, kurio viename gale moteris prieš daugelį metų įkūrė gyvenamąsias patalpas, nuo seno nebesuka girnų, tačiau šalia šniokščiantis krioklys sukelia begalę teigiamų emocijų. Jo šniokštimą smagu girdėti ir vasarą, ir žiemą. Tačiau kūrėjos ausys prie to garso senokai įpratusios.

  Apie gamtos teikiamą ramybę, kūrimo procesą, kūrėjo gyvenimą portalo udiena.lt žurnalistai kalbėjosi su L. Bekeriene.

 • Utenos kolegijoje paroda sužibo nauja spalvų gama

  Vasario 19 dieną Utenos kolegijos Medicinos fakultete vyko Utenos kolegijos bendruomenės narių kūrybos parodos aptarimas. Į aptarimą susirinko nemažai meno gerbėjų, parodos autorių, kolegijos vadovų. Šventinę renginio nuotaiką pakėlė Utenos kolegijos studentas Julius Šimelis, saksofonu atlikęs muzikinį kūrinį.

 • Berlyne pristatytas rekordinis lietuvių šakotis

  Portale udiena.lt jau buvo rašyta, kad praėjusią savaitę Berlyne duris atvėrė ir šiuo metu vyksta 85-oji Tarptautinė žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės paroda „Žalioji savaitė 2020“, kurioje Lietuvai atstovauja per dešimt smulkiųjų verslininkų gamintojų.

 • Su kalėdinėmis dovanomis – jau dešimtį metų

  Ambasadorius Vygaudas Ušackas daugelį metų užsiima įvairia labdara. Per šias šv. Kalėdas jis su žmona Loreta jau 10 kartą aplankė Leliūnų socialinės globos namus ir jų gyventojams atvežė dovanų.

 • Zarasuose atidaryta uteniškės paroda

  Zarasų krašto muziejuje nuo lapkričio 8 dienos veikia uteniškės menininkės Saulutės Katinienės tekstilės darbų paroda ,,Ką kalba žolės“.

 • Rami bei įdomi senatvė gali būti ir globos namuose

  Atėjus gyvenimo rudeniui kartais atsitinka taip, kad nėra kur prisiglausti ar ko paprašyti pagalbos, ypač – jei esi vienišas. Būna ir taip, kad tiesiog nesi­nori varginti savo artimųjų. Nemažai savimi nebega­linčių pasirūpinti senjorų ar sunkiai sergančių žmo­nių pasirenka gyvenimą socialinės globos namuose. Leliūnų miestelyje įsikūrusiuose Utenos rajono sa­vivaldybės Leliūnų socialinės globos namuose (to­liau – globos namai) nuolat gyvena 28 mūsų rajono gyventojai. Panašu, kad jie savo dienas leidžia ne­nuobodžiai – globos namus supa erdvus ir žalias kie­melis, suteikiantis galimybę pabūti gryname ore, pa­sportuoti ar tiesiog pamedituoti. Anot globos namų darbuotojų, norintiems ir galintiems visada sudaro­mos sąlygos keliauti, užsiimti įdomia veikla.

 • Parodoje – lekiantys žirgai

  Nuo spalio 8-os iki lapkričio 9 dienos Utenos kraštotyros muziejaus parodų salėje veikia tautodailininkės Jolitos Levčenkienės įspūdingų tapybos darbų paroda „Tos akys...“.

 • Antazavės dvare – veltinių paroda

  Amatų centre, esančiame Antazavės dvare, atidaryta zarasiškės Eglės Vaitkevičienės veltinių darbų paroda.

 • Ignalinos keramikė prisijaukino šaltą molį

  Ignalinoje gyvenanti keramikė Jolita Bužinskienė savo nepaprastomis galiomis prisiliečianti prie molio kuria išskirtinį grožį. Jo magiškų paslapčių moko ir jaunąją kartą. Šaltas molis, įkvėptas kūrėjos, virta margomis puošniomis lėkštėmis, kuriose įsikuria bitutės, puodeliais, papuoštais šio gražaus ir vaizdingo krašto simboliais, ar kitais trapiais dirbiniais. Palengva įgyvendinanti svajonę turėti savo dirbtuvėles J. Bužinskienė šiuo metu puikiai derina mėgiamą darbą, pomėgius ir laisvalaikį.

 • Bendrystės su gamta įkvėpti ir menininkių rankų palytėti…

  Neseniai Utenos Vyturių progimnazijoje buvo atidaryta Loretos Motiejūnienės ir jos dukros Ievos taikomosios dekoratyvinės keramikos darbų paroda „Pokalbis su tyla“. Puoselėjančios vidinį pasaulį, ypač jautriai jaučiančios gamtos grožį jausmingos kūrėjos prisipažino, kad keramikos pradžiamokslis prasidėjo tuometėje Utenos Jaunimo mokykloje (dar. Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centre), kur Ieva pradėjo lankyti keramikos būrelį. Stebėdama savo dukros meninius sugebėjimus, užsispyrimą ir polėkį kūrybai, prie keramikos prisilietė ir jos mama Loreta. Ją šis užsiėmimas taip įkvėpė, kad daugiau nepaleido molio iš rankų. Ši išskirtinė paroda, kurioje galima rasti daugybę gamtos detalių, yra puikus mamos ir dukros duetas, puikiai papildantis viena kitą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

UAB „Utenos Diena“,
Maironio g. 34, LT-28144, Utena.
Įm. kodas: 301537159
PVM k. LT100003891115

A.s.: LT535014500014000334
Utenos kredito unija

Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

utenosdiena.lt redakcijai rašykite adresu reklama@utenosdiena.lt

Visos teisės saugomos. © 2008 -  2019
UAB „Utenos diena“.
Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Utenos diena“ sutikimą.

LANKYTOJŲ STATISTIKA

Šiandien apsilankė:1777
Vakar apsilankė:11112
Šią savaitę apsilankė:66914
Šį mėnesį apsilankė:345688
Viso (nuo 2015-02-16):13792754
Šiuo metu naršo:
151
2020-05-31
MENŲ KALVĖ - Utenos regiono kūrėjai ir jų darbai!